نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    كاربران منتظر ايميل تاييد

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی،گرین چیک
    شماره عضویت
    11502

فنچ ادویه ای ( چاشنی ، پاکستانی ) - ( ترجمه )

سلام به دوستان خوبم. من خودم یک جفت فنج ادویه ای(چاشنی) که در ایران به نام فنچ پاکستانی رایج است دارم. من برای کسب اطلاعات از چگونگی نگهداری فنچ ادویه ای تمام سایت ها را جستجو کردم اما از آنجایی که در ایران اغلب فنچهای موجود از نوع زبرا هستند همه آن سایت ها درباره فنچ زبرا نوشته بودند. برای همین خودم با جستجو در مقالات خارجی شروع به یافتن اطلاعاتی از این پرنده کردم که ترجمه اولین مقاله رو خدمتتون ارایه میدهم. با توجه به این که این نوع فنچ به علت زیبایی و آواز زیباتر از فنچ زبرا، کم کم در حال جا افتادن در بین پرنده دوستان است، امیدوارم این اطلاعات کمک به زندگی بهتر این پرندگان ناز بکند. اگر خدا کمک کند مقالات بعدی را نیز ارایه خواهم داد.
    محمد. ص

فنچ ادویه ای (چاشنی):

فنچ ها یکی از محبوب ترین پرندگان هستند. فنچ های ادویه ای متعلق به سرزمین هند و چین و مالزی می باشند. آن ها پرندگانی آرام هستند که نگهداری آنها کاری ساده ای میباشد. آنها آواز ملایمی دارند و پرندگانی پرجست و خیز می باشند. آیا یک فنچ ادویه ای همدم خوبی برای شما هست؟به عبارات زیر پاسخ مثبت و منفی دهید1) من مکان مناسبی برای نگهداری دو یا تعداد بیشتری فنچ دارم.2) من یک محیطی امن را برای این پرندگان می توانم فراهم کنم.
    3) من می دانم که این پرندگان علاقه ای به در دست قرار گرفتن و یا پرواز خارج قفس (رها شدن در طبیعت- مترجم) ندارند.4) آواز این پرندگان برای من و خانواده ام و همسایگان قابل قبول خواهد بود.5) یک فرد بالغ مسوولیت مراقبت از این پرندگان را قبول خواهد کرد.اگر جواب شما به همه سوالهای بالا مثبت بود یک فنچ ادویه ای انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. پس مطالب این مقاله را که حاصل مطالعات PETCO درباره این پرنده می باشد را مطالعه کنید تا بیشتر از این پرنده بدانید. PETCO نسبت به نگهداران حیوانات خانگی متعهد است.
    میانگین سایز:4 اینچ (در حدود 16/10 سانتیمتر)
    جیره غذایی:بشدت توصیه می شود که 60 الی 70 درصد از جیره غذایی آن ها باید پلت های مخصوص باشد. از دانه های غنی شده در حد اعتدال استفاده کنید زیرا چربی آنها بیشتر و مواد مغذی آن*ها کمتراز دانه های تازه است، چند بار در هفته سبزی هایی به رنگ سبز تیره به علاوه برش هایی از پرتقال و سیب خام، هویچ و سیب زمینی رنده شده که همگی باید تازه، تمیز باشند، به این پرندگان بدهید. برای آن ها باید از آب تازه و تصفیه شده استفاده کنید و حتما آن را روزانه تعویض کنید. به هیچ وجه به پرنده خود آووکادو، دانه های میوه، شکلات، الکل، کافئین ندهید زیرا این ها می توانند باعث مشکلات پزشکی جدی شوند.
    تغذیه کردن:اگر جیره غذایی پرنده تان فقط دانه می باشد، باید به تدریج پلت را جایگزین آن کنید. پلت ها یا دانه ها باید تازه و تمیز باشند. آب تازه و تصفیه شده را هم به طور روزانه در دسترس آن ها قرار دهید. میوه ها و سبزی های تازه باید روزانه به آن ها داده شوند و باید بعد از24 ساعت آن مقداری که نخورده اند را دور بریزید. فنچ ها تنوع و کیفیت در غذایشان را درک می کنند.
    لانه:پرندگان به خوبی با آب و هوا و وضعیت دمایی خانه خو می گیرند ولی از تغییرات دمایی شدید پرهیز کنید. قفس باید بالاتر از کف اتاق قرار داده شود و اتاق باید به خوبی روشن بوده و از هر گونه آلودگی دور باشد. قفس مناسب این پرنده، مستطیل شکل است تا پرنده بتواند در آن پرواز کند و اندازه آن در حدود24" W *14" D *18" H باشد (طول = 61 و عرض =5/35 و ارتفاع=7/45 سانتیمتر- مترجم).فاصله میله های فلزی قفس نباید بیشتر از 8/3 اینچ ( 65/9 سانتیمتر- مترجم) باشد. (البته مطمئنا این عدد اشتباه تایپی در مقاله انگلیسی است و فاصله درست باید 38/. اینچ یعنی 965/. سانتیمتر یعنی کمی کمتر از یک سانتیمتر باشد. - مترجم)چنین قفسی یک خانه خوب برای سه فنچ است. البته برای هر نوع حیوان خانگی باید سعی کنید بزرگترین زیستگاه را تهیه کنید.میله های نشیمنگاه مناسب برای پرنده باید در اندازه و شکل متنوع تهیه شود تا باعث ورزش کردن پاهای پرنده شده تا از ورم مفاصل پرنده جلوگیری کند. (به مقاله ای به نام: میله داخل قفس مناسب برای مراقبت ازپاهای پرنده خانگی، که توسط همین مترجم ترجمه شده و در سایت قرار داده شده مراجعه شود.)با یک سطح مشبک که بالاتر از سینی کف قفس قرار میگیرد پرنده را از فضولات خودش دور نگه دارید. کف قفس را با کاغذ یا هر چیز مناسبی که بتوان به راحتی سینی کف را تمیز کرد بپوشانید. برای جلوگیری از آلودگی غذا یا آب، این مواد را زیر میله های نشمنگاه قرار ندهید. برای سلامتی پرنده، صاحبان پرنده نباید از لوازم غیر چوبی و لوازمی که گازهای خطرناک از آن ها متصاعد می شود، استفاده کنند.
    تجهیزات مورد نیاز:1- قفس و کاور قفس2- کاغذ یا پوشش کف قفس3- پلت و دانه غنی شده4- اسپری ارزن و نگه دارنده5- ظرف های آب و غذا6- غذا و سنگریزه7- ظرف حمام پرنده8- اسپری نظافت9- ناخن گیر10- ژل بندآوردن خون11- ویتامین های مکمل12- میله های نشیمن متنوع13- شاخه های درخت متنوع14- کتاب نگهداری فنچ
    وضعیت زندگی:- آن ها به صورت اجتماعی زندگی می کنند برای همین باید به صورت جفت نگهداری شوند.
    رفتار و تعاملات:- فنچ های ادویه ای در شب در لانه می خوابند و روز خود را روی شاخه های بلند طی می کنند.
    محل سکونت و نگهداری:- قفس و میله های نشیمنگاه و سینی کف قفس باید حداقل هفته ای یک بار تمیز و ضدعفونی شوند.- غذا و آب باید روزانه تعویض شوند.- ظرف های غذا و آب و میله های نشیمنگاه و اسباب بازی ها وقتی که کهنه و آسیب دیدند باید تعویض شوند.- مطمئن شوید که قفس و لوازم داخل قفس از سرب و روی یا حتی رنگها و پوشش هایی حاوی سرب و روی و همچنین گالوانیزه، پوشیده نشده اند زیرا اگر توسط پرنده مصرف شوند می تواند مشکلات جدی پزشکی برای پرنده تان بوجود بیاورد.
    نظافت و بهداشت- برای حمام کردن پرنده باید به طور منظم آب ولرم، تصفیه شده و کلریده در قفس قرار داده شود و بعد از حمام باید برداشته شود. این گزینه ای است که شما می توانید به جای تمیز کردن غبار پرنده با اسپری نظافت، از آب استفاده کنید.- ناخن های پرنده باید توسط فردی مجرب کوتاه شوند تا پرنده به خودش صدمه نزند.- لازم نیست پرهای پرنده را کوتاه کنید. - می توانید با دامپزشک متخصص در پرنده ها مشورت کنید که چه چیزی برای پرنده تان لازم است.- بعد از دست زدن به قفس پرنده، دستان خود را بشویید.
    علایم پرنده سالم:- فعال، هوشیار و خوش مشرب- سوراخهای بینی خشک و روشن، چشم های خشک و تمیز و مخرج تمیز- خوردن و آشامیدن در طول روز- منقار، پاها و پوست پاها عادی باشند- پرهای صاف و مرتب و آراسته

مسایل عمومی مربوط به سلامتی
    اعمال پیشنهادی
    علایم و علل
    مشکل سلامتی
    از صحت غذایی مطمئن شوید، مصرف میوه را کاهش دهید، به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه کنید
    - مخرج پرنده آغشته به مدفوع است

- علل مختلفی می تواند داشته باشد از جمله تغییر در غذایی و یا انگل داخلی
    اسهال
    سعی کنید پرنده خود را سرگرم کنید، اسباب بازی جدید فراهم کنید، به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه کنید
    پرنده پرهای خود را می کند
    پرکنی
    به دنبال درمان از طریق دامپزشک متخصص پرندگان باشید
    رسوبات سفید روی چشم، ران و ساق پاها و پنجه ها مشاهده میشود
    کنه (صورت و پاهای فلس دار و بیمار)
    فورا به دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه کنید
    از دست دادن اشتها، پرهای کرک شکل، ترشحات بینی
    Psittacosis

-
    Psittacosis: نوعی بیماری عفونی مشترک بین پرندگان و انسان –مترجم (به امید خدا بزودی ترجمه ای در مورد این بیماری در سایت قرار خواهم داد. محمد.ص)
    خطوط قرمز:- تورم یا انباشتگی در ناحیه منقار- خس خس سینه یا سرفه- ترشحات چشم یا بینی- پرکنی، پرهای کرکی شکل، پرهای کثیف- اسهال یا تغییر رنگ مدفوع- چشم های متورم یا قرمز- نشستن روی کف زیستگاه- توجه به یک پا (روی یک پا ایستادن- مترجم)- از دست دادن اشتهااگر شما متوجه هر یک از این علایم شدید، لطفا با دامپزشک متخصص پرندگان تماس بگیرید.توجه:اطلاعات این مقاله به عنوان جایگزینی کامل برای مراقبت های دامپزشکی نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر به منابع مناسب یا دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه بفرمایید.

منابع:
    Simon and Schuster’s Guide to Pet Birds by Matthew M. Vriends
    The Complete Bird Owner’s Handbook by Gary A. Gallerstein, D.V.M.
    The New Finch Handbook by Christa Koepffپاورقی:SKU 941794 © 2005, PETCO Animal Supplies, Inc. All rights reserved. (0902)

کپی برداری بدون ذکر منبع و نام مترجم و لینک مستقیم ممنوع می باشد.
    مترجم : محمد. ص
    ویرایش توسط Discjockey : 3rd April 2013 در ساعت 04:54 PM

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    طوطی
    شماره عضویت
    11355
    سلام درخصوص تعیین جنسیت فنچ پاکستانی اطلاعاتی دارید ؟ و اینکه میشود داخل قفس آن هارا تکثیر کرد؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)