نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    فنچ,عروس هلندی
    شماره عضویت
    11498

29 طوطی ها به اندازه کودک ۳ ساله قدرت استدلال دارند + عکس یک گونه عجیب از طوطی

دیده بان حقوق حیوانات: طوطی*ها قادرند نتیجه*گیری*هایی را در خصوص امکان یافتن غذا نه فقط از روی سرنخ*های مرتبط با مکان آن، بلکه در غیاب این سرنخ*ها صورت دهند.
    به گزارش ایسنا، این توانایی پیشتر فقط در انسان*ها و میمون*ها مشاهده شده بود.
    محققان دانشگاه وین در مطالعه**ای جدید طوطی*های خاکستری آفریقایی را بررسی کردند. آن*ها توانایی*های استدلالی شش پرنده را با تکان دادن جعبه*های خالی و جعبه*های مملو از گردو آزمودند، به طوری که طوطی*ها توانستند صدای ناشی از گردوهای داخل جعبه را بشنوند.
    پرندگان مجبور بودند تشخیص دهند که آیا صدا نشان دهنده غذا است و آیا نبود صدا در یک جعبه به معنای وجود این غذا در جعبه دیگری بود.
    این چالشی است که حتی کودکان انسان نیز تا سن سه سالگی نمی*توانند آن را استدلال کنند.
    نتایج حاصل نشان داد که این طوطی*ها دارای درک مفهوم علیت و استفاده از آن در استدلال کردن در مورد جهان هستند.
    در تعدادی از این موارد محققان هر دو جعبه را تکان دادند و در حالت*های دیگر هیچ یک از آنها یا فقط جعبه خالی را تکان دادند و طوطی*ها توانستند به درستی مشخص کنند که جعبه پر سر و صدا جعبه پر از گردو بود.
    هنگامی که پرندگان در معرض جعبه**ای که به هنگام تکان دادن هیچ صدایی تولید نکرد، قرار گرفتند، به طور مکرر جعبه دیگر را انتخاب کردند؛ زیرا استدلال کرده بودند که آن باید پر باشد.
    نتایج این پژوهش مبین این واقعیت است که طوطی*ها قادر به قضاوت کردن بر اساس صدا و تصویر هستند.
    دانشمندان همچنین آزمایشات مشابهی را با طیف وسیعی از حرکات و ترکیب تکان دادن و صدا انجام دادند و باز هم به نتایج مزبور دست یافتند.
    به گفته «کریستیان اشلوگل» از دانشگاه وین، مهم*ترین نکته این است که هوش بالاتر مولفه**ای نیست که به طور آنی تکامل یافته باشد و این که مهارت*های شناختی قابل مقایسه چندین بار و به طور مشابه در گونه*های دارای خویشاوندی دور از قبیل پرندگان و پستانداران تکامل یافته است.
    نتایج این مطالعه در مجله «Proceedings of the Royal Society B» انتشار یافت.

این خبر در تاریخ ۳۰م دیماه ۱۳۹۱ بە نقل از منبع ذکر شده، در پرتال خبری ممتاز نیوز منتشر گردیده است
    kakapo پرنده ای است کمی عجیب. بومی نیوزیلند است و شب ها پرواز می کند.

منبع:جديدترين اخبار ايران و جهان ممتاز نیوز

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    فنچ,عروس هلندی
    شماره عضویت
    11498
    من خودم تو یک مستند دیدم که این گونه ی طوطی قدرت پرواز نداره و حتی توسط گربه سانان شکار میشه و یک گونه در حال انقراضه که شبها جنبو جوش داره نمیدونم چرا اینجا نوشته پرواز میکنه

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    متاسفانه فعلا هیچ
    شماره عضویت
    11430
    این نکته مد نظر داشته باشید که خیلی از پرندها میتونند در حد یک کودک 4ساله تجزیه تحلیل مسائل داشته باشند و این اصلا چیز جدیدی نیست
    فکر نکنید "فقط" طوطی سانان دارای این ضریب هوشی هستند

همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

نوع حیوان خانگی
    ماهی های آب شیرین
    شماره عضویت
    4029
    نقل قول نوشته اصلی توسط lucas007 نمایش پست ها
    من خودم تو یک مستند دیدم که این گونه ی طوطی قدرت پرواز نداره و حتی توسط گربه سانان شکار میشه و یک گونه در حال انقراضه که شبها جنبو جوش داره نمیدونم چرا اینجا نوشته پرواز میکنه
    kakapo در زبان مائوری به معنی پرنده ی شب هست. این پرنده قادر به پرواز نیست و فقط شبها از لانه بیرون میاد و شروع به جست و جوی غذا می کنه. فرمایش شما کاملاً درسته به همین خاطر هست که در معرض انتقراض است.

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    کاسکو.عروس هلندی.سگ
    شماره عضویت
    9830
    چقدر هم زشته ماشاله

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    مرغ عشق , ملنگو
    شماره عضویت
    9510
    من و ابجیم با دیدن این زبون بسته خنده مون بند نمیاد.چه قیافه متفکری هم داره.ولی خوبه که همرنگ محیطه تا حدودی میتونه مستتر بشه تو محیط و از خودش محافظت کنه

همکار قدیمی (مدیر انجمن بازارچه)

نوع حیوان خانگی
    ماهی آب شیرین
    شماره عضویت
    11056
    ممنون از یابت اطلاعاتتون.ولی من انصافا خیلی خیلی خوشم اومد کاش یکی از اینا منم داشتم خیلی بامزه هستش.دوسش دارم

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)