سلام دوست داشتم اینجا یه سری توضیحات راجع به گرینچیک ها و کلا کانور ها بدم شاید به درد کسی بخوره. من 6 ساله که از این نوع طوطی نگهداری میکنم و الان یه ‌‌جفت مولد دارم که سه ساله پیشم هستن و 3 دوره تخم گذاری موفق داشتن. اول اینکه گرینچیک ها و کلا کانورها هرچقدر هم رام و دستی باشن بالاخره گاز میگیرن امکان نداره کسی کانور داشته باشه و اصلا گاز گرفته نشده باشه این طبیعت طوطی هست ولی خب هرچقدر رفیق باشین باهاش کمتر گازتون میگیره. ضمنا گرینچیک ها مثل ادما خلق و خو های متفاوتی دارن قرار نیست همشون خلق و خوشون یکی باشه. گرینچیک ماده ی من فوق العاده کنجکاو و بازیگوشه و بیشتر گاز میگیره ولی جفتش ارومتره و کمتر گاز میگیره. یه نکته ی مهم دیگه تفاوت ظاهری بین نر و ماده هستش. اگه به هر دلیلی نمیتونین ازمایش دی ان ای بگیرید با لمس کردن میتونید تشخیص بدید و خیلی اسونه. گرینچیک ماده انتهای دمش و نزدیک قسمت مدفوعش دوتا استخون نزدیک به هم داره و جنس نر دقیقا همونجا یه استخون داره که با یکمی دقت و به اسونی قابل تشخیصه. ضمنان موقع بررسی اونجارو اصلا فشار ندید. راجع به غذاشون علاوه بر ارزن و شاهدونه و تخمه و بادام و تخم کتان و میوه های سیب و پرتغال و انگور میتونید از غذای بسته بندی اوشکایا که بهترین و کاملترین نمونه هست استفاده کنید. تخمه افتابگردان و بادام رو توی قفسشون نذارید و یه روز درمیون چند دونه تو دستتون بهش بدید. میتونید واسه تشویقی هم ازش استفاده کنید چون طوطی ها توی اسارت بخاطر کم تحرکی کبد چرب میگیره و تخمه هم شدیدا چربه و عمرشونو کوتاه میکنه. توی قفسشون حتما از pickstein mit spirulina واسه اینکه نوکشونو بسابن بهش و دیگه نیاز نباشه کوتاش کنید استفاده کنید. همه پت شاپ ها دارن. هفته ای دو یا سه بار مولتی ویتامین و ب کمپلکس توی ابشون بریزید. من نظرم اینه که مولتی ویتامین و ب کمپلکس اطفال از داروخانه های انسانی بگیرید. خیلی مطمئن تر از اونایی هست که تو پرنده فروشیا بهتون میدن. این تقویتی هارو مخصوصا قبل و بعد از جفت گیری بهشون بدین. اسهال کانورهارو جدی بگیرید. اگه اسهال گرفتن از داروخانه های دامپزشکی پودر bio poul WS توی ابشون بریزید و نذارید اب بدنشون با اسهال کم بشه. اچازه بدین هر روز توی خونه پرواز کنن و تحرک داشته باشن. امیدوارم مطالبم مفید بوده باشن. با تشکر از مدیر انجمن.