نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    jardini arowana
    شماره عضویت
    11459

bothrops asper | بُس رپس اسپر هفتمین مار سمی جهان

بُس رپس اسپر(bothrops asper) یکی* از انواع افعی است که از مکزیک تا آمریکا جنوبی گسترده شده اند . این مار*ها در زیستگاه*های وسیع پست که اغلب شامل مناطقی که انسان*ها در آن سکونت دارند سکنی می*گزینند که یکی از دلیل آمار بالای مرگ و میر و صدمه زدن به انسان*ها همین است. و تا بحال هیچ نژاد فری از این نژاد منشعب نشده است

ریشه شناسی*-

اسم این مار از ۲ کلمه یونانی بُس راس (bothros) و اُپس(ops) ساخته شده است که به معنی* حفره و صورت است که به علت وجود حفره*های روی صورت این گونه نامگزاری شده است که این حفره*ها شامل سیستم بسیار حساس گرما سنج آنهاست که به کمک این توانی* میتانند پستانداران و حیوانات خون گرم را در تاریکی* و یا فاصله دور و حتی درون حفره*های روی سطحه زمین پیدا کنند.و همچنین قسمت دوم اسم (asper) که به معنی* سر سخت و خشن در زبان لاتین(اسپانیایی) است.

مشخصات-

سر آنها از بقیه طول بدنشان توسط تخت و باریک بودن متمایز میشود که به علت کسب و حفظ آب با توجه به فقدان آب موجود در نواحی که آنها زندگی* میکنند شکل گرفته است. و می*توان آنها را به کمک رنگ اشکال روی فلس*های آنها از دیگر بُس رپس*ها جدا کرد. که برای مثل بُس رپس اترکس (bothrops atrox) به این گونه شباهت زیادی دارد ولی* می*توان از رنگ و شکل طرح بدن آنهارا تشخیص داد که ترح*ها زرد تر هستند و اشکال در نزدیکی* دم کاملا متفاوت اند. بخش مرکزی بدن این مارها کاملا تیر است و معمولان یا قهوه*ای سوخته و یا مشکی* هستند. و زیر بدن آنها معمولان زرد کمرنگ است. وزن آنها میتواند به ۶ کیلوگرم هم برسد و معمولان طولی بین ۱.۲ و ۱.۸ متر دارند. گرچه طول حیوان ماده ماده میتواند به ۲.۵ متر هم برسد که نادر است
    این گونه اغلب در مراتع پست در مناطق شرقی* مکزیک و آمریکا مرکزی یافت میشود که شامل گواتملا،بلیز، هندوراس ، نیکرگوا ، کوستا ریکا و پاناما میشوند.

زهر-

این مار همچنان سمی*ترین مار کستا ریکا هست و تا قبل از سال ۱۹۷۴ بیش از ۳۰ درصد مراجعت به بیمارستان به علت گاز گرفتگی این گونه بوده. و در حال حاضر این امار به ۷ در صد رسیده است. این مار به کمک ماهیچه*هایش بدن خود را بلند می*کند و معمولان بالای زانو پا را گاز می*گیرد و میتواند زهر خود را از سر دندان*های نیش خود تا ۱.۸ متر پرتاب کند. گاز این گونه با درد، ورم، چرک شدید، تب، جدا شدن پوست و گوشت(به علت تخریب شدید پس از چرک کردن) همراه باشد که میتواند موجب نیاز به قطعه عضو یا حتی مرگ شود.و همچنین خزند شناس مشهور داگلاس مارچ (douglas march) هم توسط یکی* از همین بُس رپس*ها کشته شد.

تولید مثل-

تولید مثل این گونه کاملا به شرایط تغییر فصل*ها بستگی دارد.که این خود به مکان مار بستگی دارد، ولی* در مجموع این عمل در حدود سپتابر تا نوامبر(شهریور تا آبان) انجام میشود . هر مار ماده در طول فصل جفت گیری تنها با یک نر به تولید نسل جدید دست می*زنه. و عمل جفت گیری این گونه مانند دیگر انواع مار*ها با سلسله تشریفات خاصی* انجام می*گیرد که شامل چرخیدن و تاب خوردن به دور یکدیگر و انواع حرکات دیگر میشود

فرد گاز گرفته شده(به علت نا مناسب بودن واسه همه افراد آپلود نکردم) لینک:http://imgi.ir/images/pogozrhbflis4wkude4y.jpg

ترجمه : arsham
    لینک مطلب اصلی*:bothrops asper | بُس رپس اسپر هفتمین مار سمی جهان

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    jardini arowana
    شماره عضویت
    11459
    کی* عکسی که با لینک بود رو باز کرد؟
    واقعا شاهکاره این مار

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ککاتیل
    شماره عضویت
    8677
    نقل قول نوشته اصلی توسط arshamm نمایش پست ها
    کی* عکسی که با لینک بود رو باز کرد؟
    واقعا شاهکاره این مار
    من باز کردم
    چیزی برای گفتن ندارم

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    همه چي
    شماره عضویت
    5239
    با پوزش فراوان ، عكسي كه لينكش رو گذاشتين ، زير عكس نوشته گاز گرفته شده توسط yellow jawed tommy goff ...و فكر نمي كنم مربوط به اين مار باشه

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    jardini arowana
    شماره عضویت
    11459
    نقل قول نوشته اصلی توسط amirali_v نمایش پست ها
    با پوزش فراوان ، عكسي كه لينكش رو گذاشتين ، زير عكس نوشته گاز گرفته شده توسط yellow jawed tommy goff ...و فكر نمي كنم مربوط به اين مار باشه

عزیزم برات یه مثل میزنم مگه ارونی کوتوله من که عزیز دلمه اسم علمیش همینه ؟
    اگه دقت کنید این اسم مربوط به رنگ فک پائینی مار و من موقع ترجمه فکر کردم شاید دوستان خوششون نیاد بگم افعی فک پائینی زرده در این نقاط زندگی* می*کنه ...blah!..blah..blah

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    jardini arowana
    شماره عضویت
    11459
    مگه متن انقد خوندنش سخت بود که نتونستید اثرات زهرش رو بخونید؟

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    همه چي
    شماره عضویت
    5239
    عزیزم برات یه مثل میزنم مگه ارونی کوتوله من که عزیز دلمه اسم علمیش همینه ؟
    اگه دقت کنید این اسم مربوط به رنگ فک پائینی مار و من موقع ترجمه فکر کردم شاید دوستان خوششون نیاد بگم افعی فک پائینی زرده در این نقاط زندگی* می*کنه ...blah!..blah..blah
    مگه متن انقد خوندنش سخت بود که نتونستید اثرات زهرش رو بخونید؟
    عذر خواهي مي كنم ، كوتاهي از بنده بود ...

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    jardini arowana
    شماره عضویت
    11459
    نقل قول نوشته اصلی توسط amirali_v نمایش پست ها
    عذر خواهي مي كنم ، كوتاهي از بنده بود ...
    خواهش می*کنم

امیدوارم تند برخورد نکرده باشم

اگر از معنی* بی* ادبی* یا اهانتی به دل گرفتید به بزرگی* خودتون ببخشید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)