نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413

تلفات ۴۰ عدد سمندر در حال انقراض در حین قاچاق

دیده بان حقوق حیوانات
    : مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران از تلفات ۴۰ سمندر از میان محموله ۴۳۰ قطعه ای که در اندیمشک از یک قاچاقچی حیوانات کشف شده بود خبر داد.

کیوان هوشمند در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: به دنبال گزارش همیاران محیط زیست در خصوص تلاش قاچاقچیان برای خارج کردن تعدادی سمندر امپراطور (سمندر لرستانی) از استان خوزستان، پلیس شهرستان اندیمشک پس از بررسی چند بسته مشکوک در ایستگاه راه آهن تله زنگ، محموله قاچاق حاوی تعداد ۴۳۰ قطعه سمندر را کشف و ضبط کرد که قاچاقچیان متخلف با مشاهده پلیس از محل متواری شده اند.

به گفته وی، با شکایت اداره محیط زیست دزفول و طرح دعوی در مراجع قضایی، پرونده ای در این خصوص تشکیل و تحقیقات برای شناسایی متهم ادامه دارد.

هوشمند اظهار داشت: متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب نگهداری، ۴۰ قطعه از سمندرها تلف شده اند ولی باقیمانده آنها پس از انتقال بوسیله ظروف مخصوص در دو زیستگاه طبیعی آبشار شوی در شمال دزفول و کوه آب باریک در شمال شهرستان اندیمشک در طبیعت رهاسازی شدند.

مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران تصریح کرد: تاکنون هفت زیستگاه سمندر در استان خوزستان شناسایی شده است که آبشار شوی یکی از بهترین زیستگاه های اینگونه کمیاب به شمار می رود.

به گزارش مهر، سمندر لرستانی از گونه های کمیاب و در لیست سرخ گونه های در معرض انقراض اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN Red List) قرار دارد.

نام این گونه ترکیبی از دو کلمه سام (آتش) و اندر (درمیان) بوده و به همین دلیل در برخی از کتب قدیمی او را فرزند آتش نامیده اند. این* گونه آندمیک ایران بوده و تنها در خاک استان های لرستان و خوزستان یافت می*شود.
    یکی از مهمترین دلایل در معرض انقراض گرفتن این گونه، قاچاق سمندر توسط قاچاقچیان حیات وحش است. همه ساله در آستانه نوروز افراد سودجو اقدام به زنده گیری و خارج کردن این گونه از زیستگاه اصلی آن می کنند تا با انتقال به سایر مناطق به عنوان یک گونه تزئینی در کنار ماهیهای زینتی به فروش رسانند.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    کاسکو-ماهی-گل گیاه
    شماره عضویت
    11088
    اخه ی حیوونیا

منم از اینا پیرارسال قبل از اینکه قاچاق به حساب بیاد 2تا داشتم.متاسفانه حتی نتونستم به مدت 3 روز نگهشون دارم.

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    متاسفانه الان مد شده میزارن تو چمدون 500 تا 500 تا و قاچاقی میبرن تایلند میفروشن!!!!

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    کاسکو-ماهی-گل گیاه
    شماره عضویت
    11088
    به نظر من اگر این حیوون هارو افراده حرفه ای بخرن و تکثیر کنن خیلی بهتر از اینه که چند تا چفت مثله من بخرن و بکشنش.

خیلی راجعش تحقیق کردم که روش نگهداریش چه طوری هست.می خوام 5-6 تا از ملوی بخرم و تا جایی که میشه برای تکثیرشون تلاش کنم.

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    سگ، گربه
    شماره عضویت
    1413
    بزرگترین اشتباه همینه که اونارو بخریم .
    خریدن ما = شکار بیشتر از طبیعت
    اگر اونارو به حال خودشون بزاریم خیلی راحت به زاد و ولد خودشون ادامه می دن و زیاد می شن
    و این طوری دیگه خطر انقراض تهدیدشون نمی کنه
    سمندر لرستانی گونه ی خاص و ارزشمندیه
    از همه ی دوستانی که تو کوچه و خیابون افرادی رو در حال فروش سمندر می بینن خواهش می کنم که موضوع رو با دفتر محیط زیست خبر بدن . حتی این جا هم می تونید پست بزنید و آدرس محل رو بدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)