دیده بان حقوق حیوانات: نمایشگاه سیرک گونه ای که بارها با نام “انسان، حیوان و طبیعت” با دوره گردی و نمایش های آزارنده حیوانات منجر به برخوردهای حیوان دوستان در شهرهای مختلف شده بود، این بار در جنوب کشور مخالفت هایی را بر انگیخته است.

حسن راستین که از این نمایشگاه دیده کرده در مطلبی با تاکید بر اینکه اداره محیط زیست به این نمایشگاه مجوز داده موارد قابل توجهی از مشکلات این نمایشگاه بر شمرده است. این بار این نمایشگاه با نام “انسان، علم و طبیعت” برگزار شده و مشخص نیست گردانندگان این نمایشگاه در چه حد برای آموزش علمی صلاحیت دارند.
جالب ترین بخش این نمایشگاه جایی است که هدایت علمی شیرهای دندان بریده با بیل و میل گرد و آن هم با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست انجام می شود!
دیروز به اتفاق یکی دوستان از سر کنجکاوی یک سر زدیم به نمایشگاه “انسان، علم و طبیعت” عنوانش خیلی بزرگ بود با اینکه نفری ۵۰۰۰ تومان پول بلیط دادیم وارد نمایشگاه شدیم ، غرفه های اول که از شیرینی فروشی گرفته تا ستاد دیه و ازدواج اینا… که بخش انسان و علم را تشکیل میدادن بگذریم،رسیدیم به محوطه باز که قرار بود بخش طبیعت رو ببینیم که شروعش بوی بد و درد ناک حیوانات بود به خاطر نگهداری نا صحیح قفس ها کوچک وتاریک که پر از انواع گونه های حیوانی مختلف به عنوان مثال : قفس مرغ خانگی با بز یا کبوتر و طوطی و کبک یا قفس تنگ تاریکی که خرسها در آن بودند بازم بگذریم ،آنقدرتاریک بودند که از قفسهای در هم حیوانات نشد عکس بگیرم ، توی تبلیغات سطح شهر نوشته بودن نمایش با ۲۵ قلاده شیرآفریقایی که برای ما جالب بود که ببینیم نمایش ۲۵ قلاده شیر آفریقایی چه طوری است،که یه دفعه مجری برنامه گفت که ما یک سانس بیشتر نمایش شیر نداریم و اونم سانس قبل بوده ولی بخاطره حضورچشمگیر جمعیت شیرها رو هدایت میکنیم به سمت محل نمایش که نور بیشتری داشت که مردم شیرها رو بهتر ببینن ،بگذریم که با میلگرد ۱۸ و فریاد شیرها رو هد ایت کردند به سمت محل نمایش ولی برای من به شخصه و دوستم درناک بود اینجور رفتار با حیوان زبان بسته ، من و دوستم نه فعال محیط زیستی هستیم نه چیز دیگری فقط برای ما جالب است چنینن نمایشی که یکجا در تبلیغات به اسم سیرک میباشد ویکجا به اسم نمایشگاه انسان و… از کیه مجوز میگیرن، من و دوستم به تنهایی نمیتونیم برای وضیعت آنها کاری بکنیم از شما دوستداران محیط زیستی و حامیان حیوانات تقاضا میکنیم اندکی روی عکسهای تامل فرمائید. تا ببینید چگونه با بیل شیرها رو به حرکت وا میدارن.
محل نمایشگاه یا سیرک یا هرچی محوطه پشت هتل گوهرشاد هست.
عکس: حسن راستین