نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    طوطی و قناری
    شماره عضویت
    10682

4 روش نگهداری گیاه اپارتمانی یوکا

یوکا

نیازهای گل یوکا

• نور: به نور کافی احتیاج دارد. از نور وسط روز به خصوص از پشت شیشه بیزار است و 5-4 هفته در سایه مقاومت می*نماید.
    • دما: درجه حرارت مطلوب در زمستان دمای 16-10درجه سانتیگراد و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق و در بالکن است.
    • آبیاری: در تابستان هفته*ای یکبار و در زمستان هر ده روز یکبار آبیاری کافی است.
    • رطوبت: در تابستان هفته*ای یکبار و در زمستان هر ماه یکبار غبار پاشی توصیه می*گردد.
    • تغذیه: نیاز چندانی به کود ندارد ولی در بهار و تابستان گلدان را با نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کوددهی نمایید.
    • خاک مناسب: خاک لیمونی مناسب*ترین محیط برای رشد ریشه برای یوکا است.
    • تعویض گلدان: در 4 سال اول رشد احتیاج به تعویض گلدان سالیانه دارد ولی با گذشت سه سال تعویض خاکهای سطحی آن با خاک نور کافی به نظر می*رسد. در هنگام تعویض گلدان توجه نمایید که خاک کاملا پرس شود.
    • تمییز بودن برگها: جهت تمییز نمودن برگها از پارچه و یا اسفنج مرطوب استفاده نمایید. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده ننمایید.
    • تکثیر: جدا کردن پاجوش (پا گیاه) در بهار- کاشت بذر در بهار در دمای 20 درجه سانتی گراد - کاشت قلمه در شن و ریشه دار نمودن آنها.

عوارض و درمان گل یوکا

• لکه*های قهوه*ای روی ساقه و زیر برگها مشاهده می*گردند: عامل آن حشره آفت است. سطح زیرین برگ را با پنبه آغشته به سم حشره کش نفوذی خیس و یا گیاه را هفته*ای یکبار سمپاشی غدد یا علایم برطرف گردد.
    • برگها در زمستان خشک می*گردند: هوا گرم است گیاه را به محل خنک*تری منتقل نمایید.
    • برگهای زیرین زرد می*شوند: نور کافی نیست گیاه را به محل پرنورتری منتقل نمایید.
    • برگهای جدید فاقد رشد هستند: گیاه به کود دهی نیاز دارد. اگر کوددهی بطور منظم انجام می*گردد ممکن است سردی هوا عامل آن باشد.
    • برگها رنگ پریده*اند: نور مستقیم زیاد است، گیاه به نور کافی نیاز دارد ولی اشعه مستقیم آفتاب بخصوص در ظهر به برگهای آن صدمه وارد می*نماید.
    • نقاط زنگ مانند روی برگها مشاهده می*گردد: از مواد براق کننده استفاده شده است. برگها را با اسفنج مرطوب تمییز نمایید.
    • کپک خاکستری روی برگها مشاهده می*گردد: عامل آن قارچ بوتری تیس است که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است، گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی نموده و به محل گرم منتقل نمایید. آبیاری را کاهش دهید و غبار پاشی را تا رفع علایم متوقف کنید.
    • گیاه خود را انداخته است: ریشه*ها توسعه پیدا نکرده*اند. گیاه را به گلدان کوچکتری منتقل و خاک اطراف ریشه را کاملا متراکم نمایید و گلدان را در محل پرنورتر قرار دهید.
    • زخمهای پنبه*ای سفید رنگ در وسط برگها مشاهده می*گردند: عامل آن حشره آفت است، گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند.
    • کلیه برگهای یک شاخه سیاه رنگ شده و می*پوسند: آبیاری بیش از اندازه است، خاکهای سطحی گلدان باید در فاصله بین دو آبیاری خشک شوند.

علوم و گل یوکا

• تاکسونومی: گیاه گل یوکا بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می*شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می*شود.
    • مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل یوکا مطالعه می*شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه یوکا باعث می*شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می*گیرد.
    • آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل یوکا مطالعه می*شود.
    • مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم یوکا تا بوجود آمدن شکل یوکا بررسی می*شود.
    • فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه یوکا از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه یوکا مطالعه می*شود.
    • سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه یوکا می*پردازد.
    • اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه یوکا با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می*پردازد.
    • ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه یوکا بررسی می*کند.

منبع :دانشنامه رشد

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    طوطی-گربه
    شماره عضویت
    13918
    وای خیلی دوسش دارم...واقعا زیباست

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    سیچلایدهای آفریقایی تانک خاص
    شماره عضویت
    3772
    من یه قلمه کوچک از این گیاه بسیار زیبا دارم که الان حدوداً 1ماه میشه که 2 تا برگ کوچیک درآورده و از وسطش داره کم کم رشد می کنه

منزل ما نور خیلی کمی داره یعنی وسط روز که نور همه جا زیاده ما باید مهتابی روشن کنیم. به نظرتون جاش چطوره؟
    داخل منزل دوام میاره یا باید منتلقش کنم
    رشدش خوبه به نسبت زمان یا کم بوده؟
    چیکار کنم رشدش زیاد بشه و ریشه حسابی بده

همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

نوع حیوان خانگی
    ماهی های آب شیرین
    شماره عضویت
    4029
    نقل قول نوشته اصلی توسط salmanian نمایش پست ها
    من یه قلمه کوچک از این گیاه بسیار زیبا دارم که الان حدوداً 1ماه میشه که 2 تا برگ کوچیک درآورده و از وسطش داره کم کم رشد می کنه

منزل ما نور خیلی کمی داره یعنی وسط روز که نور همه جا زیاده ما باید مهتابی روشن کنیم. به نظرتون جاش چطوره؟
    داخل منزل دوام میاره یا باید منتلقش کنم
    رشدش خوبه به نسبت زمان یا کم بوده؟
    چیکار کنم رشدش زیاد بشه و ریشه حسابی بده
    عرض ادب خدمت شما و تبریک سال نو
    یوکا جزء گیاهانی ست که به نور نسبتاً زیادی احتیاج دارد. ولی در کل گیاه مقاومی است. اگر دقت کرده باشید کنار خیابان ها معمولاً یوکا می کارند. چون هم نور خوبی به گیاه می رسد و هم در مقابل کم آبی مقاوم است.
    با این حال شما در منزل از نور مصنوعی استفاده می کنید و همین باعث رشد گیاه خواهد شد. رشد گیاه در این بازه ی زمانی خوب هست. اگر رشد به همین منوال ادامه پیدا کرد نیازی به انتقال گیاه نیست. ولی اگر رشد متوقف شد گیاه رو به فضای باز یا حتی بالکن منتقل کنید. فقط به یاد داشته باشید که شما باید آبیاری کمی داشته باشید چون نور کمی دارید و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ساقه و ریشه خواهد شد.
    برای تسریع در ریشه دهی محلولهای ریشه دهی در بازار موجود هست ولی توصیه نمی کنم. از این محلول معمولاً برای قلمه هایی که سخت ریشه می دهند استفاده می کنند ولی یوکا گیاهی است که تکثیرش به راحتی انجام میشه. بعد از اینکه گیاهتون ریشه داد ماهی یکبار از کود آهن یا دیگر کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. ضمناً کود دهی باید در فصل رشد یعنی 6 ماه اول سال استفاده شود.

موفق باشید.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی وملنگو
    شماره عضویت
    17650
    سلام
    به من یه قلمه یوکا رو هدیه دادن
    اما نمیدونم چرا برگاش داره جمع و لوله ای شکل میشه !
    این گیاهو از شمال بهم دادن و من خودم اهواز زندگی میکنم
    میشه کمکم کنید خراب نشه

همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

نوع حیوان خانگی
    ماهی های آب شیرین
    شماره عضویت
    4029
    نقل قول نوشته اصلی توسط قاصدک24 نمایش پست ها
    سلام
    به من یه قلمه یوکا رو هدیه دادن
    اما نمیدونم چرا برگاش داره جمع و لوله ای شکل میشه !
    این گیاهو از شمال بهم دادن و من خودم اهواز زندگی میکنم
    میشه کمکم کنید خراب نشه
    سلام. قلمه ای که دادن ریشه داره یا خیر؟ داخل خاک و گلدان هست ؟

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی وملنگو
    شماره عضویت
    17650
    سلااام
    بله قلمه داخل خاکه و رشد هم داشته
    از دیروز که توی حیاط گذاشتم نسبت به دیروز فک میکنم برگا باز تر شدن

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    قناری
    شماره عضویت
    25269
    سلام گیاه من نوک برگاش سوخته علتش چی میتونه باشه؟ نور زیادی هم نمیگیره

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)