نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی
    شماره عضویت
    11132

آموزش آب تنی ککاتیل(عروس هلندی)

به نام انسان

کاش روزی بشه که همه بفهمن حیوانات به ما احتیاجی ندارن،این ما هستیم که از لحاظ عاطفی به اون ها نیازمندیم.و این ما هستیم که فکر میکنیم گندم یا ارزن پاشیدن برای اونها تو معابر و خیابان ها صدقس در صورتی که وظیفس.پس نباید به اون ها مثه یک شی یا اسباب بازی نگاه کنیم.این مطلب چون مهم بوده روتین شده پس بسیار قابل ستایشه که:حیوانات حقوقی دارند پس باید به حقوقشون احترام گذاشت.

بارها شده که بعضی از افراد فامیل(خصوصا کوچکتر ها) حیواناتم با بی توجهی و زور و فشار برداشتن(مخصوصا طوطی هام) و اون ها هم طبیعتا عکس العمل نشون دادن یا گاز گرفتن و یا جیغ کشیدن.

من با این آدمای بی توجه بشدت برخورد کردم طوری که بعضیاشون من آدم دیوانه ای تلقی میکنن،اما حقیقت اینه که من با دیدن زجر کشیدن حیواناتم زجر میکشم و عکس العمل نشون میدم.توجیه من برای اونها اینه که همه ی موجودات مثه انسان قابل احترام هستن پس نباید از رفتار من ناراحت بشن باید از عامی بودن و سطح بینش احمقانه خودشون نسبت به حیوانات خجالت بکشن.

و اما مطلب امروز:

برخی از دوستان تازه کار طوطی هاشون در زیر دوش،آب تنی میدن این کار براشون مضره و اصلا برای عروس ها نه تنها مضره بلکه کوته فکری محسوب میشه.دوش آب برای طوطی های بزرگ مثه کاسکو هست اون هم باید بسیار حرفه ای باشی.از طرفی هم بعضیا عروساشون تمایل به آب تنی ندارن که این راه حل داره.

کلا باید بدونیم که ککاتیل ها باید یک مسیر خاصیو برای انجام دادن یک کار یا خوردن یک خوراکی طی کنن.اگه باهوش بودن و کنجکاو بودن ککاتیل را فاکتور بگیریم اونها نسبت به بعضی چیزهای جدید حساسیت نشون میدن و ااز اونها خوششون نمیاد(به بعضی چیزا مثه اشیا براق که نباید بیش از اندازه رغبت و بعضی چیزها مثه سبزیجات که باید بیش از اندازه نفرت نشون میدن)بخاطر همینه که گفته میشه برای دادن یک خوراکی جدید به اونها باید اون را در لابلای غذای قبلیشون که بهش عادت کردن و معمولا دانه هاست، خرد کرد و قرار داد.چه بخوان یا چه نخوان نوکشون با اون تماس پیدا میکنه و اون رو میچشه.بعداد میفهمه که این مقاومت احمقانه بوده و کاش زودتر خوراکی جدید میخورده.

درمورد آب تنی هم همینطوره.پیشنهاد من اینه:

اول براشون یک ظرف آب ولرم(عمق آب نباید زیاد باشه.من خودم عمق آب رو طوری تنظیم میکنم که کمی از انگشتای پاهاشون بالاتر بره.)قرار بدین.بذارید در صورت تمایل خودشون برن توی آب .اگه نرفتن:

1-استفاده از تکنیک وسوسه:

جلو چشماشون با انگشتاتون کمی آب توی ظرف رو تکون بدین و به اطراف بپاشین(این کار رو با ولع خاصی انجام بدین تا طبیعی تر باشه.دی)من خودم مشاهده میکردم که عروسام خیلی خیلی خیلی کنجکاوانه غرق این قضیه میشدن و ظرف آب روبسیارعجیب نگاه میکردن.باور کنید این تکنیک جواب میده.

اگر باز هم نیومد اون به آرومی بردارین و توی ظرف آب قرار بدین.بذارید توش راه بره.اگر نخواست به هیچ وجه به زور متوصل نشید بذارید از ظرف بیرون بره.و باز هم از تکنیک وسوسه استفاده کنید.

اگه طوطی خوشحال باشه و شما هم خوش شانس به احتمال زیاد دوباره با محافظه کاری زیاد آروم آروم میاد کنار ظرف آب و بهش خیره میشه و با ملایمت و وسواس عجیبی وارد اون میشه و کمی آب تنی میکنه و بعدش که عادت کرد حرکات عجیبی انجام میده که دیدنیه.

2-استفاده از تکنیک اسپری موقت(میتونه دایمی هم باشه در مورد خاص که اصلا از آب تنی خوششون نیومد):

ولی اگر این کارا فایده ای نداشت خوب به زور بهشون بفهمونید که آب چقد لذت بخشه(توجه داشته باشید که سندرم آب تنی نکردن در مورد جوجه های نوبلوغ بسیار شایعه ،چون اصلا با آب آشنایی ندارن)به این صورت که یک آبپاشی که بسیار نرم کار میکنه و آب زیاد پخش میکنه رو توش آب ولرم( دوباره تذکر میدم که آب باید ولرم باشه گرچه بعد از اسپری کردن کمی از دماش گرفته میشه) بریزید و از فاصله 30 الی 40 سانتی روی پرهاشون اسپری کنید.(توجه کنید آب به هیچ وجه نباید روی سرشون بریزه چون وارد مجرای تنفسیشون میشه و عفونت میکنه،اصلا برای اینکه مطمئن بشید از گردن به پایین اسپری کنید).با این اقدام اون ها با آب آشنا میشن.این کار ر برای مدتی اجام بدین.احتمالا تا انتها از این کار خوششون نیاد ولی براشون بسیار طبیعی تر میشه.

تو این مدت از ظرف آب و تکنیک وسوسه هم استفاده کنید اگر دیدید اومدن داخل آب مرحله اسپری کردن حذف کنید چون اگه خود طوطی ها آب تنی کنن بسیار بهتره.

اگر این کارها ر انجام بدین به احتمال زیاد(90%)طوطیتون خودش آب تنی میکنه.

تذکر ها:

***آب در زمان آب تنی یا اسپری کردن باید حتما ولرم باشد و در این زمان ها دور از منشا باد(پنکه،کولر،نسیم...) و سرما باشد.و در زمان اسپری آب ر به صورت عروس ها نپاشیم چون مجرای تنفسیشون عفونت میکنه.

***باید توجه داشت که این عمل استرس زیادی به طوطی ها وارد میکنه و اگه پرهای بلندی داشته باشند دایم از این طرف به اون طرف میپرن ولی شما امیدتون از دست ندید و هرجا رفتن خدمتشون برسین.البته اون هارو نترسونید این خیلی مهمه.

***بعد از آب تنی باید اون ها ر با پارچه و با ملاحظه خشک کرد.با سشوار هم میشه اون ها ر خشک کرد(سشوار ر کمی دور نگه دارید)بعد از خشک کردن اونها ر رو شونتون بذارید و کنار بخاری برید و ملاحظه کنید که چطوری پرآرایی میکنن و لذت ببرید،من که واقعا هم لذت میبرم و هم خوشحال میشم.

امیدوارم تونسته باشم بهتون کمک کنم.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی
    شماره عضویت
    11132
    *تا 6 ماهگی به هیچ وجه نذارید طوطی هاتون آب تنی کنند.

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی
    شماره عضویت
    6251
    چرا تا 6 ماهگی نباید !؟ طلفا با دلیل قانع کننده بگید
    بنده عروسام از 40 روز به بعد حتما اجازه اب تنی بهشون میدم اب تنی هم نکردند اب اسپری میکنم روشون و مشکلی هم تا الان از این بابت نبوده

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی
    شماره عضویت
    11132
    نقل قول نوشته اصلی توسط hidden نمایش پست ها
    چرا تا 6 ماهگی نباید !؟ طلفا با دلیل قانع کننده بگید
    بنده عروسام از 40 روز به بعد حتما اجازه اب تنی بهشون میدم اب تنی هم نکردند اب اسپری میکنم روشون و مشکلی هم تا الان از این بابت نبوده
    سلام.
    دلیل قانع کننده این که سری قبل 2 تا از جوجه هام از دست رفتن.البته مسایل مشکوک دیگه ای هم بود.و من دنبال علت بودم.
    ولی با توجه به مطالبی که اخیرا خوندم و مرگ بسیار مشکوک جوجه های سری قبل که اواخر عمرشون بسیار آبتنی میکردن و بعدش به شکل مشکوکی تلف شدن،من احتمال زیاد به آبتنی میدم.جالب اینه بدونید که تنها جوجه ای که زنده موند اونی بود آبتنی نمیکرد.جوجه دوم بود و الان هم صحیح و سالمه.
    البته فصول سال و شرایط دمایی محیط هم بسیار مهمه.مطمعنا زمستون با بهار تفاوت بسیاری داره.
    با توجه به اینکه آب تنی به علت نرم شدن پرها ،همین طور رفع شوره ها ،گهگاهی هم برای از بین بردن مستی جفت مولد و البته حفظ رطوبت محل زندگی انجام میشه،فکر نمیکنم زیادم ضروری باشه.و رطوبت میشه با منابع دیگه هم تامین کرد.
    من این مطلب تو وبلاگ 2 تکثیر کننده حرفه ای بدست اوردم.
    ضمنا من پست قبلی زدم چون جای دیگه ای این مطلب خوندم ،این 2 نفر هم تاکید کرده بودن که تاقبل از 6 ماهگی نذارید آبتنی کنن و اون اتفاق هم برای خودم افتاد.گفتم فردا جوجه ی کسی طوریش نشه من عذاب وجدان بگیرم .
    بنده هم 4 بار جوجه گرفتم و کم و بیش از این امور مطلعم.
    و حال اینکه شما میگید 40 روزگی به بعد،شما چنتا از جوجه هاتون به این صورت بزرگ کردین.این مطلب از این جهت میپرسم که شاید شک من در مورد جوجه های قبلی برطرف بشه و من دنبال عامل دیگه ای باشم.
    ممنون از توجهتون.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی
    شماره عضویت
    11132
    ضمنا منظورم از جایی که آبتنی زیادم اهمیت نداره تا 6 ماهگی بود وگرنه من هم به آثار مطلوب اون واقفم.مخصوصا آرامشی که ب پرندگان میده.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی
    شماره عضویت
    11132
    در نهایت هم بگم اصلا دیگه قصد زدن اینجور پست ها که نیاز به تجربه بالایی داره ر ندارم و اولین پست این تاپیکم برمیگرده به مدت ها پیش که جوون بودیم خامی کردیم.و در کل فقط پستی میذارم که سوال کنم.(دیگه اعتراف از این تابلو ترم هست؟)
    من فقط تو تاپیک عروس هلندی های خودم میگردم.
    و پست دوم برای این زدم که خدایی نکرده برای طوطی کسی مشکلی پیش نیاد چون این حیوون خیلی دوست دارم وگرنه اصلا دوست نداشتم پست بزنم حوصلش ندارم.
    موفق و موید باشید.

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی و مرغ عشق
    شماره عضویت
    5168
    سلام.شما زحمت کشیدید و پستی زدید ولی نمیشه گفت به همین راحتی پستی زده بشه و بعد اظهار پشیمانی بشه.اتفاقا باید قبل از شش ماهگی جوجه عروس حمام هم بشه.اما چطور حمام شدنش خیلی مهمه.اگر به حمام عادت نکنه بالغ هم که بشه مکافات داره به حمام کردن عادتش دادن.
    باید توجه کرد که چه شرایطی برای نگهداری پرندتون دارید.اگر هوا گرم باشه مثل تابستون میتونید یک ظرف کم عمق روشن بذارید و خیلی آروم بادست آب رو به طرفش اسپری کنید تا متوجه بشه و بیاد به سمتش بر اثر کنجکاوی و اگر هم هوا سرد هست هر دو هفته الی سه هفته یک بار این کار باید تکرار بشه تا پرنده به مرور عادت کنه.شاید چند باری بی توجهی کنه ولی کم کم عادت میکنه.در فصل گرم حمام خیلی برای پرنده لازم هست.

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی
    شماره عضویت
    17130
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad1122 نمایش پست ها
    *تا 6 ماهگی به هیچ وجه نذارید طوطی هاتون آب تنی کنند.
    اینکه بگید طوطی را تا 6ماهگی نباید حمام کرد مثل اینه که نوزاد انسان را بگید تا 2 سالگی نباید حمام کرد
    همانطور که میدانید نوزاد انسان به محض تولد حمام میشه
    البته منظورم این نیست که طوطی پرتیغی را حمامش کنیم چون بدن ضعیفی داره و احتمال مرگش زیاده ولی تجربه ای که خودم دارم اینه که باید حتما طوطی را از 2 ماهگی با آب آشنا کرد چرا که اگه سنش زیاد بشه دیگه زیر بار حمام کردن نمیره
    خودم چون طوطیم از حمام کردن بیزاره با آبپاش حمام میکنم ، بالهاش را به طرز خیلی جالبی باز میکنه تا آب به همه جای بدنش برسه
    بعد از اون هم با سشوار از فاصله 30 سانتی خشکش میکنم خیلی خوشش میاد
    بعد از 15 دقیقه شروع میکنه به پرآرایی ، منم تنهاش میذارم تا خوب خودش را تمیز کنه
    در مورد شما که جوجه هاتون مردن باید بگم ممکنه از حمام کردن هم باشه ولی اگه مرگ اونها بابت حمام کردن اونها باشه از حمام کردن غلط و نیز خشک نشدن بعد از حمام ممکنه اتفاق افتاده باشه
    شما اگه عروستون را زیاد خیس نکنید و مدت حمام کردنش زیاد نباشه و سریع هم خشکش کنید بهتون اطمینان میدم نه تنها اتفاقی برای عروستون نمی افته بلکه عروش شادابتری هم خواهید داشت

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)