صفحه 10 از 13 نخستنخست 12345678910111213 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 91 به 100 از 124
    کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی - کبوتر
    شماره عضویت
    15244
    نقل قول نوشته اصلی توسط arash_ta23 نمایش پست ها
    در ابتدای امر جا داره از دوست و استاد عزیزم جناب روزبه بدلیل راهنمایی های بی شائبه و لطف بیکرانشان در خصوص این مطلب و این حقیر کمال تشکر و قدردانی رو داشته باشم:
    روش های حذف کلر :

1-روش اسمز معکوس (استفاده از دستگاههای تصفیه خانگی می باشد)
    2-روش تبادل یونی (استفاده از رزین های کاتیونی و آنیونی)
    3-تقطیر در خلا(استفاده از روش بخار و میعان مواد)
    4-الکترو دیالیز (استفاده از قطبهای مثبت و منفی و الکتروزاسیون)
    5-استفاده از تیوسولفات سدیم

استفاده از تیوسولفات سدیم:
    ماده تیوسولفات سدیم را می توان از مراکز فروش مواد شیمیایی و آزمایشگاهی در هر شهری خریداری کرد و بشکل بلورهای نمکی و شیشه ای رنگ(بی رنگ و سفید) می باشد با توجه به اینکه کلر موجب خورندگی و میل ترکیبی شدیدی با فلزاتی از قبیل آهن،منگنز،روی و .....در آب را دارد تیوسولفات سدیم می تواند با دفع کلر سهم بسیار زیادی از فلزات محلول در آب را کاهش دهد.ضمناً در سایتی هم خواندم که استفاده از تیوسولفات سدیم کاهش ph و اسیدی شدن آب را بهمراه دارد.لذا با استفاده از تستر ph آب منطقه ای را که درآن زندگی می کنم چک کردم .ph آب قبل از استفاده از تیوسولفات سدیم 8 بود و بعد از اضافه کردن تیوسولفات سدیم به آب هیچ تغییری در ph بعمل نیامده و آزمایش مجدداًph را همان عدد 8 نشان داد و این نظریه که تیوسولفات سدیم موجب کاهش ph و اسیدی می شود را رد کرد.

روش بکار گیری از تیوسولفات سدیم در کلرزدایی برای آب آکواریوم:

واکنش تیوسولفات سدیم وگاز کلر بصورت زیر است :

Na2S2O3(aq) + 4Cl2(g) + 5H2O --> 2NaHSO4(aq) + 8HCl(aq)

(البته اگر مقدار گاز کلر خیلی کم باشد رابطه آن به شکل دیگری خواهد بود
    .)
    همانگونه که در واکنش مشاهده میشود به ازاء هر 4 مول کلر به یک مول تیوسولفات سدیم برای خنثی سازی نیازمندیم
    .
    با توجه به جرم مولکولی آنها به ازاء هر 4*71=284 گرم کلر به 158 گرم تیوسولفات سدیم برای خنثی سازی نیازمندیم.
    معمولا مقدار کلر موجود در آب شهری میبایست بین 0.5 تا 3 میلی گرم در لیتر کنترل شود .هرچند در خیلی از مراکز کنترل دقیقی بر این میزان نیست ولی با فرض مقدار 2 میلی گرم در هر لیتر محاسبات را انجام میدهیم.و هر کسی متناسب آب منطقه خود(تست با کیت کلر سنج)میتواند محاسبات را انجام دهد
    .
    با این فرض در هر لیتر آب شهری 2 میلی گرم کلر وجود داشته و در نتیجه برای کلر زدایی از یک لیتر آب به ( 2 ضربدر 158 تقسیم بر 284
    ) 1.1 میلی گرم تیوسولفات نیاز داریم.البته با توجه به اینکه در فروشگاههای مواد شیمیایی و آزمایشگاهها تیوسولفات سدیم بصورت متبلور(بلوری شکل) می باشد لذا فرمول بصورت (Na2S2O3 + 5H2O) بوده در آنصورت باید یک اصلاحیه انجام دهیم و برای کلرزدایی از یک لیتر آب(248 تقسیم بر 158)1.57 میلی گرم تیوسولفات نیاز داریم.(هر 1000 میلیگرم برابر یک گرم می باشد)
    بنابراین شما با داشتن 1 گرم از این تیوسولفات سدیم متبلور 637 لیتر آب را کلرزدایی کنید(به عبارتی هزار ضربدر 1 تقسیم بر 1.57)
    حالا برای اینکه بتونید یک محلول تیوسولفات سدیم بسازید 314 گرم از آن را در 1 لیتر آب حل کنید و این محلول می تواند 200000=637*314 یعنی این محلول می تواند 200000 لیتر آب را کلرزدایی کند.حالا اگر هر 20 قطره را یک سی سی در نظر بگیریم 10 لیتر=(1000*20)/200000 می شود یا به عبارت بهتر هر قطره از محلول ما می تواند 10 لیتر آب را کلرزدایی کند.
    برای اطمینان بیشتر آب را به میزان دلخواه در ظرف دپو قرارداده،محلول مذکور را به ازای هر 10 لیتر بمدت 1 ساعت هوادهی قوی کرده و سپس با اطمینان کامل آب را به تانک اضافه کنید.
    موفق باشید.
    ارادتمند آرش

مراجع:
    قرمزي چشم بعد از شنا در استخر - بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور

Chlorine/Bleach can kill Discus [Archive] - SimplyDiscus

Effect of chlorine on fish?

روش کلر زدایی با تیوسولفات سدیم - انجمن تفریحی پرشین تاک
    نشریه 177 سازمان برنامه و بودجه-راهنمای بهره برداری و نگهداری واحدهای تصفیه آب
    نشریه 436 سازمان برنامه و بودجه-راهنمای طراحی هیدرولیکی تصفیه خانه های آب

با سلام
    ببخشید یه سوال داشتم :
    چون در شهر ما آبش کلر زیادی میزنن میخواستم برای اینکه آب رو بصورت مستقیم داخل آکواریوم بریزم یه فیلتر دستی درست کنم یعنی اینکه آب شیر رو به فیلتر دستی که درست کردم بریزه و بعد با یه پمپ به آکواریومها بریزه حالا میخواستم بپرسم برای اینکه کلره از بین بره باید چکار کنم
    با تشکر

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330
    سلام دوستان عزیز من میخوام از تیوسولفات استفاده کنم ولی از این میترسم کهph اسیدی باشه و به مشکل بربخورم فعلا تست phندارم چقدر احتمال داره که اب یه منطقه کمتر از 7 و اسیدی باشه؟ برای استفاده از تیوسولفات حتما باید قبلش ph تست بشه؟

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    دیسکوس،مرغ و خروس،گیاهان زینتی
    شماره عضویت
    11344
    ببخشید من خیلی تجربه ندارم تو این زمینه اما کلا یه توصیه ای هست که میگه حین اضافه کردن تیوسولفات به خاطر ازادی سازی کلر و ایجاد شرایط اسیدی موقت نباید موجود زنده باشه تو اب.اما شاید تو ساعات اول اب اندکی اسیدی بشه که با توجه به سختی اب ایران و ظرفیت بافری خوبش بعدیه ماهیارو مشکل دار کنه.من اینجا که اصفهان باشه!تست کردم مشکلی نداشتم.حالا بذارید دوستان عزیز که تجربیات زیادی دارند شاید نکته ای اضافه فرمودند.

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    38
    نقل قول نوشته اصلی توسط Akhavani نمایش پست ها
    سلام دوستان عزیز من میخوام از تیوسولفات استفاده کنم ولی از این میترسم کهph اسیدی باشه و به مشکل بربخورم فعلا تست phندارم چقدر احتمال داره که اب یه منطقه کمتر از 7 و اسیدی باشه؟ برای استفاده از تیوسولفات حتما باید قبلش ph تست بشه؟
    سلام اخوانی جان
    بله حتماً باید قبل از استفاده و بعدش تست ph بزنی .
    برای انجام این کار حتماً میزان کلر رو قبلش تست کن چون در صورتی که کلر تو آب کم باشه واکنش طور دیگه ای انجام میشه .
    اگه واسه آب شور میخوای حتماً تست کلر بزن چون درصورتی که کلر کم باشه و تیوسدیم سولفات نتونه واکنش بده تریس های نمکت رو رسوب میده .
    تست کلر رو به روش dpd تهیه کن . و تو فضای باز تست بزن .
    موفق و پیروز باشید .

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330
    ممنون سعید جان من برای اب شیرین میخوام استفاده کنم داخل مخزن دپو و بعد از چند ساعت اب رو به تانک اصلی منتقل کنم جایی جناب اژیده گفته بودن بعد از چند ساعت تغییر ph به حالت اولیه برمیگرده.... اصلا حالا اگه کلری داخل اب نباشه و استفاده بشه نتیجه چیه؟مشکلی داره؟

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    38
    نقل قول نوشته اصلی توسط Akhavani نمایش پست ها
    ممنون سعید جان من برای اب شیرین میخوام استفاده کنم داخل مخزن دپو و بعد از چند ساعت اب رو به تانک اصلی منتقل کنم جایی جناب اژیده گفته بودن بعد از چند ساعت تغییر ph به حالت اولیه برمیگرده.... اصلا حالا اگه کلری داخل اب نباشه و استفاده بشه نتیجه چیه؟مشکلی داره؟
    واسه آب شیرین زیاد مشکلی نداره اما اگه تو موازنه بالا نگاه کنی در نهایت ما hcl داریم که این یعنی هیدروکلریک اسید که خودش میتونه ph رو پایین بیاره .
    اگرم کلر در آب نباشه مولاریته تیوسولفات پایین میاد و با اولین فلز سنگین واکنش میده و کم کم رسوب میده .
    در مورد بازگشت ph هم فکر میکنم اگه آب به شدت هوادهی بشه مشکلش حل بشه اما من این مورد رو تست نکردم .
    موفق و پیروز باشید.

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    16266
    درود
    امروز رفتم و دقیقا 78 گرم تیو سولفات سدیم جامد خریدم. قیمتش 3900 شد. آلمانی بود
    چندتا سوال دارم
    1. با دستگاه دیجیتال آب شهر رو بررسی کردم این عدد رو بهم داد ( 108 x-10 ) ppm ) ) حالا این یعنی چی ؟ x-10 یعنی چی؟ یعنی مقدار کلر 1.08 ؟
    2. اگه مقدار 78 گرم تیو سولفات رو با یک لیتر آب حل کنم در این صورت به ترتیب برای 80 لیتر و 400 لیتر آب اکواریوم باید چقدر از این محلول رو به آب آکواریوم اضافه کنم؟
    3. هنگام سیفون معمولا 20 درصد آب آک خالی میشه در این صورت برای آک با ظرفیت 400 لیتر ما باید فقط برای همون 20 درصد آبی که وارد میکنیم محلول تیو سولفات در نظر بگیریم یا برای 400 لیترش؟
    4. من این امکان برام وجود نداره که 100 یا 200 لیتر آب یا حتی بیشتر مثلا 300 لیتر آب رو ذخیره کنم و محلول تیو سولفات رو بهش اضافه کنم و بزارم مدتی بمونه ....در واقع یک جورایی مجبورم آب رو مستقیم به آکی که ماهیی ها توش هستن بریزم در این صورت اول محلول تیو سولفات ساخته شده رو اضافه کنم و بعدش آب اضافه کنم یا اینکه اول آب اضافه کنم و بعدش محلول تیو سولفات رو بریزم یا اینکه در چند مرحله مقداری آب و مقداری تیو سولفات بریزم؟ ماهی هایی مثل گرین و لوچ و فلاور و اسکات نگهداری میکنم.
    5. 78 گرم تیو سولفات سدیم جامد براحتی توی یک لیتر آب حل میشه؟
    ویرایش توسط dvb595959 : 20th July 2014 در ساعت 10:47 PM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    16158
    سلام

دوستان من هرچی گشتم مطلب کلی در مورد کلرزدایی برای تمام ماهی ها پیدا نکردم به همین خاطر با اجازه تون مشکل و سوالم رو همینجا مطرح میکنم. امیدوارم راهنمایی بفرمایید

من یه تانک 400 لیتری دارم و گوپی نگه داری میکنم
    به خاطر شرایط جسمی امکان دپو کردن آب و کلرزدایی ندارم. درحال حاضر آب رو مستقیم و با فشار خیلی کم وارد تانک میکنم و زیرش هم یه سنگ هوا هست. خوشبختانه تا حالا مشکل حادی نداشتم ولی میخوام بهتر باشه
    با توجه به شرایط من چی پیشنهاد میکنید؟ (با در نظر داشتن حجم بالای آب اگر فاکتور هزینه رو هم در نظر بگیرید ممنون میشم)

همکار قدیمی بخش آکواریوم های آب شیرین

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    8397
    نقل قول نوشته اصلی توسط MahZi نمایش پست ها
    سلام

دوستان من هرچی گشتم مطلب کلی در مورد کلرزدایی برای تمام ماهی ها پیدا نکردم به همین خاطر با اجازه تون مشکل و سوالم رو همینجا مطرح میکنم. امیدوارم راهنمایی بفرمایید

من یه تانک 400 لیتری دارم و گوپی نگه داری میکنم
    به خاطر شرایط جسمی امکان دپو کردن آب و کلرزدایی ندارم. درحال حاضر آب رو مستقیم و با فشار خیلی کم وارد تانک میکنم و زیرش هم یه سنگ هوا هست. خوشبختانه تا حالا مشکل حادی نداشتم ولی میخوام بهتر باشه
    با توجه به شرایط من چی پیشنهاد میکنید؟ (با در نظر داشتن حجم بالای آب اگر فاکتور هزینه رو هم در نظر بگیرید ممنون میشم)

بهترین راه حذف کلر دپوی آب به مدت حداقل 48 ساعت و استفاده از هوادهی مناسب و اضافه کردن ضد کلر مثل تیوسولفات میباشد. با توجه به اینکه امکان دپوی آب رو ندارین و تیوسولفات رو هم نمیتوان همزمان به اب اضافه کرد ، بهترین گزینه استفاده از ضدکلر های شرکتی میباشد که البته هزینه آن هم باید در نظر بگیرید.
    خود من در زمان نوجوانی که علاقه زیادی به زنده زاها داشتم سالها به همین ترتیب که شما اشاره کردین اب سرد و گرم رو به صورت مخلوط باسطل یا شلنگ به ارامی به تانک اضافه میکردم و تا جایی که به یاد دارم هیچگاه از این بابت مشکلی نداشتم. البته کیفیت آب ان زمان خیلی بهتر بود و ما هم حساسیت های امروز رو نداشتیم .
    اگر از نظر هزینه مشکلی ندارین بهتره هم زمان از ضدکلرهای شرکتی موجود در بازار استفاده کنید در غیر اینصورت اگر همچنان قصد نگهداری از گوپی و این قبیل ماهیها رو دارید ، با همان روش قبلی اب هم دما را به ارامی به تانک اضافه کنید. برای اطمینان و اسودگی بیشتر بعد از هر بار سیفون به میزان نیم تا یک گرم در لیتر نمک بدون ید به اب اضافه کنید.

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    16158
    ممنون از پاسخ سریع و جامع

برداشت من از توضیحاتتون این بود که زد کلرهای شرکتی رو میتونم همزمان با آب وارد تانک اصلی کنم. درسته؟
    2تا سوال دیگه دارم
    یکی اینکه این زدکلرهای شرکتی دستورالعمل معمول استفاده شون چیه؟ یعنی اونا رو هم مثل تیسولفات تومخزن دپو آب اضافه میکنن یا اصلا قاعده ش اینه که مستقیم وارد تانک اصلی شه؟

سوال دوم اینکه چه زدکلرهای شرکتی ای از نظر کیفیت و قیمت بهتر هستند؟

صفحه 10 از 13 نخستنخست 12345678910111213 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)