صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 19
    همکار قدیمی (انجمن دیسکس )

نوع حیوان خانگی
    Discus-Plant Aqua
    شماره عضویت
    4168

2 کاهش رشد یا رشد سوز شدن دیسکس

عواملی که در رشد سوز بودن دیسکس نقش دارند:
    1-استفاده مسمتر از آنتی بیوتیک ها و درمانهای نابجا:استفاده از داروهای مسمتر که در صدر آنها به آنتی بیوتیک ها می توان اشاره کرد علاوه بر مقاومت باکتری در برابر این آنتی بیوتیکها منجر به کاهش رشد و حتی رشد سوزی
    دیسکس خواهد شد.بدلیل استفاده نادرست یا مکرر از برخی داروها کبد دیسکس و سایر ماهیان دچار اختلال شده و حتی بعضی از این آنتی بیوتیکها مثل نیتروفرانتوئین موجب تغییر در تون فقرات ماهی می گردد گاهاً استفاده نابجا سبب سیروز کبدی یا همان سرطان کبد گردیده و از اختلالات کبدی می توان به عدم غذا خوردن ماهی، لاغر شدن روز به روز ماهی حتی با داشتن اشتها گردیده و در نهایت سبب مرگ ماهی می گردد.
    2-اختلالات نژادی:یکی از عوامل مهم رشد سوزی
    دیسکس می توان به اختلات هورمونیک،اختلالات ژنتیک(خواهر و برادر بودن پدر و مادر دیسکس ها و ....)نام برد اختلالات ژنتیکی می تواند بصورت کج شدن،عدم تکامل اعضای بدن ماهی مثل باله های فوقانی،کج بودن ستون فقرات و ....اشاره داشت.
    3-عدم تغذیه مناسب:بد غذایی دیسکس،عدم عادات
    دیسکس به مواد غذایی مقوی مثل مخلوط دل،غذاهای خشک، عدم تغییر در برنامه غذایی ماهی و محروم بودن ماهی از سایر ویتامینها،اسیدهای آمینه-عدم غذادهی مناسب یا وعده های نامناسب دیسکس در زمان رشد بین 1 هفتگی تا 8 ماهگی و -استفاده از غذاهایی با ارزش پروتئینی کم یا غذاهخای بی ارزش و .....
    4-عدم سیفونهای مناسب و آب نامناسب:آب نامناسب و فقیر(استفاده از آب ro که کلسیم و منیزیم و ....بسیار پائین و گاهی نزدیک به صفر) ،آب با املاح بسیار زیاد و بسیار کم،عدم وجود مینرالهای مناسب در آب که گاهاً با مریضی هایی مانند اسپیرونوکلئوس و ....،سیفونهای نامناسب،فیلتراسیون بد یا نامناسب و باکتری های مضر همگی علاوه بر اینکه موجب بیماری هایی در
    ماهی شده می تواند سبب کاهش یا توقف رشد گردد
    5-عواملی از قبیل شرایط نامناسب تانک:عدم رعایت تعادل به نسبت تانک با جمعیت
    ماهی و بالطبع وجود موکوس ضد رشد و ترشح هورمون ضد رشد توسط دیسکس ها علاوه بر وجود بیماری موجب کاهش رشد یا توقف می گردد،سایز تانک،ارتفاع تانک،طول و ...که نامناسب باشند
    6-وجود
    ماهی هایی که با طبع دیسکس منافات دارند:وجود ماهی هایی که با دیسکس سازگار نیستند علاوه بر ترس و وحشت دیسکس و بروز استرس و بیماری موجب ترسو شدن ماهی و شوک در ماهی و عدم غذا خوردن و ... میشود
    7-ترسو بودن برخی
    دیسکس ها :به علت قلمرو طلبی یا مواردی مثل زورگویی و ... مواردی پیش خواهد آمد(در صورتیکه تانک کوچکتر باشد این مورد تشدید می گردد)که برخی دیسکس ها ترسوتر و بالطبع غذای کمتری گیرشون میاد و همین امر موجب رشد کمتذر آنها می شود
    8-بیماری های مکرر (عفونتهای داخلی،پلیگ،انگلهای روده ای،پارزیتها شدید پوستی و آبششی و ....)در تانک و عدم تجربه کافی نگهدارنده در درمانها و طولانی شدن بیماری ها یکی از دلائل رشد کم و رشد سوزی
    دیسکس می شود و این امر در زمان رشد طلایی دیسکس ها یعنی از هفته اول تا ماه هفتم و هشتم
    9-شاید یکی از جنجال برانگیزترین موضوعات این قسمت است...چیزی که خودم تجربه کردم و هیچ اصراری در مورد پذیرشش از طرف دوستان ندارم،تانکی که به هیچ وجه دکوری نداشته باشد و عاری از هر گونه تزئینات دارد موجب می گردد که
    دیسکس ترسو نشده و با شرایط خود را بسیار وفق دهد و رشد بسیار بهتری داشته باشد،ترسو شدن دیسکس بخاطر تزئینات تانک در زمانهای بعدی به بد اشتهایی دیسکس و سپس غذا نخوردن،ترسو شدن دیسکس با سیفون و استرس بالا شده،دیسکس همیشه خودشو پشت دکور قایم می کنه و ضعیف ترها خودبخود شدیداً رشد سوز میشن و .....
    10-دمای نامناسب: در دماهای پائین بعلت کاهش سوخت و ساز بدن دیسکس،ماهی انرژی کمتری صرف کرده،کمتر غذا می خورد و سیستم سوخت و ساز مختل شده و رشد سوزی و رشد کم پدید می آید.دمای مناسب برای
    دیسکس 30 تا 31 درجه متغییر است

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    شاید یکی از جنجال برانگیزترین موضوعات این قسمت است...چیزی که خودم تجربه کردم و هیچ اصراری در مورد پذیرشش از طرف دوستان ندارم،تانکی که به هیچ وجه دکوری نداشته باشد و عاری از هر گونه تزئینات دارد موجب می گردد که دیسکس ترسو نشده و با شرایط خود را بسیار وفق دهد و رشد بسیار بهتری داشته باشد،ترسو شدن دیسکس بخاطر تزئینات تانک در زمانهای بعدی به بد اشتهایی دیسکس و سپس غذا نخوردن،ترسو شدن دیسکس با سیفون و استرس بالا شده،دیسکس همیشه خودشو پشت دکور قایم می کنه و ضعیف ترها خودبخود شدیداً رشد سوز میشن و .....
    آرش بیا جنجال زود باش ......

منطقا حرفت درسته ... تجربه هم که کردی پس زیاد بحثی روش نمیشه کرد . ولی خوب ببینید برخی عوامل رو هم همراه با این موضوع باید رعایت کرد . اینکه بیاید از جلوی همون تانک با سرعت رد بشید . موقع سیفون کردن جنگ جهانی راه بندازید .... در این صورت تانکی که مخفیگاه داره مطمئنا ماهیهاش راحت تر خواهند بود تا تانکی که هیچ دکوری نداره . اتفاقا دقت کرده باشید در سالن ها نیز چنین هست و دکوری توش نیست ولی خوب حرفه ای عمل می کنند . سیفونها به صورت اتوماسیون هستند و اشخاص نیز غیر عجول . بر همین اساس حرف شما رو من تایید می کنم حالا نمی دونم اساتید دیگر چه نظری دارند ولی حرفتون در این شرایط دقیقا صحیح هست . ممنون بابت پست مفیدتون

نوع حیوان خانگی
    Discus-Plant Aqua
    شماره عضویت
    4168
    فرشاد عزیز سلام و ممنون از جنگ:
    بارها شده دوستان از ترسو بودن ماهی ها مخصوصاً سایز پائین در تانکی که سایزهای بزرگ هم وجود دارد شکایت می کنن و با این فرض پیش میرویم که دوستان حداقل شرایط سیفون کردن و عدم وارد آوردن استرس به دیسکس و ضربه های ناگهانی به تانک و ... را می دانند،بله برداشتن کلیه دکور از تانک باعث شده دیسکس ها کاملاً به فضا آشنا شده و با دیدن غذا خور بودم دیسکسهای دیگر خودش ترغیب به غذا خوردن هم میشود و از طرفی همگی می دانیم که دیسکس ماهی است که خود را با شرایط تانک وفق میدهد
    من خودم یه گلدن آلبینو 2 اینچی داشتم که با وجود ماهی های بالای سایز 4 مخصوصاً سه تا چهار روز اول همش زیر کند ها قایم میشد و اصلاً بیرون نمیومد همه تزئینات تانک رو برداشتم و از ساعت بعد ماهی شروع کرد به گردش تو تانک اونم با نور روشن و اعت بعد شروع کرد به غذاخوردن-این موضوع جالبه که برای ایرآپشنم هم پیش اومد
    فکر می کنم تو همین مبحث سوال و جواب بود که یکی از دوستان هم همین مشکل را داشت و با همین راهنمایی مشکل حل شد.
    البته این موضوع می تواند چندین جنبه داشته باشد:

1-بدنیا آمدن ،رشد و دوره گذران سایز ماهی در چنین مکانی تا سایز حداقل 1 تا 1.5 اینچ با توجه به اینکه ماهی های موجود در ایران تقریباً 99% توسط تکثیر دست بشر است نه وایلد که بدست ما میرسه
    2-باز بودن فضای اطراف ماهی و افزایش وسعت دید هم نوعان(با توجه به اینکه فکر می کنم بینایی دسته برخی ماهیان ضعیف است مثل کوسه،اما در مورد دیسکس نمی دانم)
    3-خو گرفتن سریعتر به شرایط سیفون و .....(البته سیفون مناسب) بخاطر نداشتن پناهگاه

یه چیزی هم جالبه جدیداً(حدود 4 ماه هست)که دو عدد چوب مانگرو جی بی ال هستند تو تانک اصلی گذاشتم ،من همیشه با یک پمپ مستغرق که داخل دپوی آب دارم آب را با لوله سایز 2.5 یا به عبارتی 4/3 داخل تانک می ریختم قبل از گذاشتن چوبها،جالبه با این سرعت ورد آب تو تانک دیسکس ها میمودند زیر محل فرود آب تو تانک شنا میکردن و غذا می خوردند اما از وقتی چوب رفته تو تانک همشون موقعه سیفون الفرار زیر چوب
    دارم یواش یواش پشیمون میشم تانک رو همونطور خالی بذارم
    گرچه مادر هر وقت میمومد می گفت این ماهی ها گنده بک رو اینجا خالی گذاشتی یه سنگی بریز کف تانک، یه دکوری و همش از تانک گیاهیه تعریف میکرد ماهم رفتیم برای سکوت این چوبها رو گرفتیم اما!!!!!!!!!!!!1

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ديسكس
    شماره عضویت
    12630
    نقل قول نوشته اصلی توسط arash_ta23 نمایش پست ها
    عواملی که در رشد سوز بودن دیسکس نقش دارند:
    1-استفاده مسمتر از آنتی بیوتیک ها و درمانهای نابجا:استفاده از داروهای مسمتر که در صدر آنها به آنتی بیوتیک ها می توان اشاره کرد علاوه بر مقاومت باکتری در برابر این آنتی بیوتیکها منجر به کاهش رشد و حتی رشد سوزی
    دیسکس خواهد شد.بدلیل استفاده نادرست یا مکرر از برخی داروها کبد دیسکس و سایر ماهیان دچار اختلال شده و حتی بعضی از این آنتی بیوتیکها مثل نیتروفرانتوئین موجب تغییر در تون فقرات ماهی می گردد گاهاً استفاده نابجا سبب سیروز کبدی یا همان سرطان کبد گردیده و از اختلالات کبدی می توان به عدم غذا خوردن ماهی، لاغر شدن روز به روز ماهی حتی با داشتن اشتها گردیده و در نهایت سبب مرگ ماهی می گردد.
    2-اختلالات نژادی:یکی از عوامل مهم رشد سوزی
    دیسکس می توان به اختلات هورمونیک،اختلالات ژنتیک(خواهر و برادر بودن پدر و مادر دیسکس ها و ....)نام برد اختلالات ژنتیکی می تواند بصورت کج شدن،عدم تکامل اعضای بدن ماهی مثل باله های فوقانی،کج بودن ستون فقرات و ....اشاره داشت.
    3-عدم تغذیه مناسب:بد غذایی دیسکس،عدم عادات
    دیسکس به مواد غذایی مقوی مثل مخلوط دل،غذاهای خشک، عدم تغییر در برنامه غذایی ماهی و محروم بودن ماهی از سایر ویتامینها،اسیدهای آمینه-عدم غذادهی مناسب یا وعده های نامناسب دیسکس در زمان رشد بین 1 هفتگی تا 8 ماهگی و -استفاده از غذاهایی با ارزش پروتئینی کم یا غذاهخای بی ارزش و .....
    4-عدم سیفونهای مناسب و آب نامناسب:آب نامناسب و فقیر(استفاده از آب ro که کلسیم و منیزیم و ....بسیار پائین و گاهی نزدیک به صفر) ،آب با املاح بسیار زیاد و بسیار کم،عدم وجود مینرالهای مناسب در آب که گاهاً با مریضی هایی مانند اسپیرونوکلئوس و ....،سیفونهای نامناسب،فیلتراسیون بد یا نامناسب و باکتری های مضر همگی علاوه بر اینکه موجب بیماری هایی در
    ماهی شده می تواند سبب کاهش یا توقف رشد گردد
    5-عواملی از قبیل شرایط نامناسب تانک:عدم رعایت تعادل به نسبت تانک با جمعیت
    ماهی و بالطبع وجود موکوس ضد رشد و ترشح هورمون ضد رشد توسط دیسکس ها علاوه بر وجود بیماری موجب کاهش رشد یا توقف می گردد،سایز تانک،ارتفاع تانک،طول و ...که نامناسب باشند
    6-وجود
    ماهی هایی که با طبع دیسکس منافات دارند:وجود ماهی هایی که با دیسکس سازگار نیستند علاوه بر ترس و وحشت دیسکس و بروز استرس و بیماری موجب ترسو شدن ماهی و شوک در ماهی و عدم غذا خوردن و ... میشود
    7-ترسو بودن برخی
    دیسکس ها :به علت قلمرو طلبی یا مواردی مثل زورگویی و ... مواردی پیش خواهد آمد(در صورتیکه تانک کوچکتر باشد این مورد تشدید می گردد)که برخی دیسکس ها ترسوتر و بالطبع غذای کمتری گیرشون میاد و همین امر موجب رشد کمتذر آنها می شود
    8-بیماری های مکرر (عفونتهای داخلی،پلیگ،انگلهای روده ای،پارزیتها شدید پوستی و آبششی و ....)در تانک و عدم تجربه کافی نگهدارنده در درمانها و طولانی شدن بیماری ها یکی از دلائل رشد کم و رشد سوزی
    دیسکس می شود و این امر در زمان رشد طلایی دیسکس ها یعنی از هفته اول تا ماه هفتم و هشتم
    9-شاید یکی از جنجال برانگیزترین موضوعات این قسمت است...چیزی که خودم تجربه کردم و هیچ اصراری در مورد پذیرشش از طرف دوستان ندارم،تانکی که به هیچ وجه دکوری نداشته باشد و عاری از هر گونه تزئینات دارد موجب می گردد که
    دیسکس ترسو نشده و با شرایط خود را بسیار وفق دهد و رشد بسیار بهتری داشته باشد،ترسو شدن دیسکس بخاطر تزئینات تانک در زمانهای بعدی به بد اشتهایی دیسکس و سپس غذا نخوردن،ترسو شدن دیسکس با سیفون و استرس بالا شده،دیسکس همیشه خودشو پشت دکور قایم می کنه و ضعیف ترها خودبخود شدیداً رشد سوز میشن و .....
    10-دمای نامناسب: در دماهای پائین بعلت کاهش سوخت و ساز بدن دیسکس،ماهی انرژی کمتری صرف کرده،کمتر غذا می خورد و سیستم سوخت و ساز مختل شده و رشد سوزی و رشد کم پدید می آید.دمای مناسب برای
    دیسکس 30 تا 31 درجه متغییر است

سلام خدمت آقا آرش عزيز
    ببخشيد ميخواستم بدونم ميشه براي ديسكس از داروهاي انساني كه داري املاح معدني مفيد باشه استفاده كرد
    واگر امكان داره چند نمونه از داروهارو معرفي كنيد
    ممنون

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهي
    شماره عضویت
    9412
    سلام. كلاً هدفتون چيه؟؟
    داروي انساني موقع بيماري ميشه استفاده كرد(با توجه به شرايط.) اما خيلي ها براي تقويت استفاده ميكنن كه خوب به هر حال داروي ابزيان بهتره چون دوزش مشخصه و...

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    دیسکوس،مرغ و خروس،گیاهان زینتی
    شماره عضویت
    11344
    در مورد کیفیت آب که بحث کردین و استفاده از ro،من چند تا سوال داشتم:
    1-اب اصفهان تو زمستونا 120ppm هست سختی کلش ولی khش رو نمیدونم.حالا چطوره ابو سختیشو با دستگاه به 80-100 برسونم که هم کمی متمایل به اسیدی بشه هم سبک تر و ک.اچ اون بیاد پایین تر.یا توصیه نمیکنید این کارو بکنم؟راستش میخوام گله جدید2 اینچی بیارم میخوام تست کنم با اب کمی سبک تر و یه ذره اسیدی چطوره رشدشون.اگه میشه راهنمایی کنید
    2-دوره حیاتی و تعیین کننده رشد سوز شدن ماهی تا چند ماهگی هست.منظورم اینه که آیا بعد از 6 ماهگی هم لازمه دقت بسیار به خرج داد برا سیفونهای مکرر اب یا نه؟البته بحث سلامتش بماند ولی لزوم سیفون زیاد برا جلوگیری از رشد سوزی و رسیدن به سایز بالا 6.5 اینچ رو میخواستم بئونم تا چند ماهگی هست.بسیار سپاسگذارم

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    نقل قول نوشته اصلی توسط arman sourani نمایش پست ها
    در مورد کیفیت آب که بحث کردین و استفاده از ro،من چند تا سوال داشتم:
    1-اب اصفهان تو زمستونا 120ppm هست سختی کلش ولی khش رو نمیدونم.حالا چطوره ابو سختیشو با دستگاه به 80-100 برسونم که هم کمی متمایل به اسیدی بشه هم سبک تر و ک.اچ اون بیاد پایین تر.یا توصیه نمیکنید این کارو بکنم؟راستش میخوام گله جدید2 اینچی بیارم میخوام تست کنم با اب کمی سبک تر و یه ذره اسیدی چطوره رشدشون.اگه میشه راهنمایی کنید
    2-دوره حیاتی و تعیین کننده رشد سوز شدن ماهی تا چند ماهگی هست.منظورم اینه که آیا بعد از 6 ماهگی هم لازمه دقت بسیار به خرج داد برا سیفونهای مکرر اب یا نه؟البته بحث سلامتش بماند ولی لزوم سیفون زیاد برا جلوگیری از رشد سوزی و رسیدن به سایز بالا 6.5 اینچ رو میخواستم بئونم تا چند ماهگی هست.بسیار سپاسگذارم
    سلام / برای پرورش دیسکس نیازی به پایین آوردن سختی ندارید . 120 و کلا تا 200 سختی مناسبی برای دیسکس هست . ضمنا شما آب رو اسیدی نخواهید کرد به آب خنثی یعنی آب با پ هاش 7 نزدیکتر خواهید کرد .

مطمئنا دیسکس هر چه ریزتر باشه نیازی به سیفون اون بیشتر هست . چون هم معمولا در تعداد بیش از ظرفیت تانک نگهداری میشه . هم غذا دهی زیاد هست و هم تاثیر هورمون روی این سایز بیشتر هست . هر چه سایز بزرگتر میشه می تونید سیفون رو کمتر کنید ولی به هر شکل شما هر چه سیفون بیشتر داشته باشید رشد بهتری دارید .

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    9445
    دوستان معیارهای تشخیص رشد سوز شدن دیسکس سایز 2 اینچی مثل سایزهای بزرگتره؟مثلا اینکه چشم یک هفتم اندازه اون خط ترسیمی باشه یا واسه دیسکس 2 اینچی اندازه دیگه ای داره؟

نوع حیوان خانگی
    Discus-Plant Aqua
    شماره عضویت
    4168
    نقل قول نوشته اصلی توسط reza1367 نمایش پست ها
    دوستان معیارهای تشخیص رشد سوز شدن دیسکس سایز 2 اینچی مثل سایزهای بزرگتره؟مثلا اینکه چشم یک هفتم اندازه اون خط ترسیمی باشه یا واسه دیسکس 2 اینچی اندازه دیگه ای داره؟
    سلام:
    بهترین و مطمئن ترین روش برای چک کردن رشد سوزی چنین دیسکسی دانستن سن و عمر دیسکسه قاعدتاً دیسکسی که شش ماه یا بیشتر از عمرش میگذره و سایزش 2 اینچه مشکل رشد سوز شدن رو داره ضمن اینکه کم بودن ضخامت پیشانی رنگ نامناسب کم تحرک و بدغذایی،عدم هم سایز بودن دیسکس ها در تانک و ....در این دیسکس هم عوامل مهمی هستند که موجب رشد سوز شدن و کاهش رشد آن خواهند شد.

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    17061
    سلام خدمت دوستان .آقا فرشاد و آقای رضایی. داشتم مطالب این فروم رو از اول میخوندم بر خوردم به این سه پست شما. و الان مشکل بنده تو سالن همیناست. خیلی تحقیق کردم و سوال پرسیدم ولی کسی سوالم رو درک نکرد. سه پست شمارو که دیدم خیلی خوشحال شدم . (زیاد صبحت کردم برم سر سوالام)
    1- بنده سه تا تانک دارم که که توی دوتاش هر کدوم 60 عدد یک اینچی هست و توی یکیش 4 عدد 3 اینچی. این 3 اینچی ها خیلی اذیت میکنن. جرات ندارم وارد سالن بشم . خودشونو به شیشه میزنن. حتی غذا میندازم فرار میکنن. حالا ترتیب سیفون من اینجوریه که با شیلنگ 3 تخلیه میکنم با همون شیلنگ از تانک بالا که آب دپو کردم اب وارد میکنم و خیلی فشار داره.(جنگ جهانی) . ولی یک اینچیا که میکس رو رنده میکنم سیفون 100 درصد میکنم ترسو نیستن و خیلی هم پرووو. 3 اینچیا غذا رو نمیخورن تا من از سالن برم باله هاشون بازه و رنگشون همیشه پریده . البته من توی سالن رفت و امد ندارم غیر از زمان غذا دهی وسیفون که خیلی مدتش کوتاهه راهنماییم بکنید که چه کار کنم . مرسیییییییی.
    2- مورد بعدی اینه که من دستگاهی ندارم سختی آب رو بسنجم با tds سنج کار میکنم که سختی روی 560 هست. (شیر میکسر داره دستگام)واگر بخوام اون یکی سختی رو میزون کنم چکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟ ی کاری که بتونم . بازم مرسییییییی
    ویرایش توسط shahinhuper : 15th April 2015 در ساعت 07:02 PM

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)