صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14
    همکار قدیمی (مدیر کل انجمن)
    متخصص آکواریوم های آب شور

نوع حیوان خانگی
    اگه گفتی؟!!!!!!!!!!
    شماره عضویت
    27

چینش صحیح لایو راک در اکواریم آب شور

معمولا یکی از مواردی که برای دارندگان اکواریم آب شور در ابتدای راه اندازی چالش بر انگیز هست اینه که به چه صورت لاریو راک ها رو تو تانکشون بچینن
    البته چینش لایو راک ها در تانک های فیش انلی و ریف مقداری متفاوت هست! در این تاپیک شیوه های مختلف چینش رو بررسی می کنیم و با هم و کمک تجربیات دوستان سعی می کنیم بتونیم به این جمع بندی برسیم که چه نوع چینشی باری چه نوع تانکی مناسب هست و در کل لایو راک ها را بهتر است به چه صورت در تانک آب شور قرار داد
    امید است با کمک دوستان عزیز تاپیک خوب و مفیدی داشته باشیم
    از همه دوستان خواهش می کنم تو بحث شرکت کنن تا تاپیک هرچه مفید تر و کارا تر بشه
    موفق باشید

همکار قدیمی انجمن آکواریوم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    5767
    سلام دوستان
    این مطالب نظر شخصی من هستند
    تانک من 110طول و عرض 60 و ارتفاع 70 هستش
    من دو مدل لایو راک گرفتم لایو راک معمولی (سفید ) و لایو راک بنفش
    لایوراکهای بنفش هم دوگونه اند :
    لایوراکهایی با تکه های بزرگ و اونهای دیگه با تکه های کوچکتر
    در ابتدا لایوراکهای نامرغوب و سفید رو روی شنها گذاشتم و از شیشه جلو حدود 15 سانت فاصله دادم چون برای ماهیها هم فضای شنا وجود داشته باشه و هم جلوی تانک خالی باشه که وقتی غذا میریزیم غذاهایی که به شنها میرسند ماهیها بتونن اونها رو بخورند ولی تو آلبوم بعضی از دوستان دیدم که فاصله لایوراکها رو از شیشه جلو حتی کمتر از این گرفتند یعنی لایوراکها رو تقریباً به شیشه جلو چسبونده بودند
    در مرحله بعد لایوراکهایی که بزرگ بودند و رنگ بنفش بهتری داشتند رو روی لایوراکهای سفیدتر که روی شنها گذاشته بودم ، گذاشتم در این مرحله ابن لایوراکها رو کمی از لایوراکهای سفید عقبتر گذاشتم
    و در مرحله آخر با لایوراکهای کوچکتر سوراخها و بالای لایوراکها رو پر کردم و در این مرحله هم این لایوراکها رو عقب تر گذاشتم که در نهایت حالت شیب دار ایجاد شد
    تانک من از یه بغل هم دید داره اون سمت رو هم من شیب دار کردم و به شیشه لایوراکها رو نچسبوندم تا مگنت برای تمییز کردن جا بشه
    الآن حدود 80 کیلو لایوراک دارم و حدود 20 کیلو دیگه لازم دارم که تانک خوب پر دیده بشه
    من تمام لایوراکهایی رو که داشتم روی هم چیندم و سمت راست تانک جلوی اورفلو کلاً خالیه و در مرحله بعدی که لایوراک اضافه کنم خیلی راحت در این قسمت میچینم و اصلاً لازم نیست به چیدمان فعلی دست بزنم
    چون جابجایی لایوراکها یعنی وارد کردن استرس به ماهیها و استرس یعنی ورود بیماری به تانک !
    دوستان همه موفق باشید

همکار قدیمی (مدیر آکواریوم های آب شور)

نوع حیوان خانگی
    فقط آبزی
    شماره عضویت
    1225
    بنظر من باید از شیشه جلو 10 سانتی متر فاصله بدید و با یک شیب جوری که هر 15 سانت یک پله 10 سانتی باشه تا شیشه عقب برید.اگه جوری چیده بشه که بصورت مقعر(تحدب به شیشه عقب) باشه یعنی دو طرف بیشتر جلو باشن و وسط بیشتر عقب بنظر من بهتره

نوع حیوان خانگی
    اگه گفتی؟!!!!!!!!!!
    شماره عضویت
    27
    یکی از مواردی که به نظر من تو چینش لایوراک ها اهمیت داره پیش بینی جا برای ریف هاست ! بعضی از ریف ها به عنوان مثال کلت نیاز به جریان کم دارن و نباید خیلی تکون بخورن و تو تانک ریفی که جریان حدود 20 برابر هستش فقط با چینش درست لایوراک میشه مکان مناسب این نوع ریف ها رو ایجاد کرد!

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    6374
    دوستان اگر امکان داره عکس از چیدن اولیه سنگهای تانک را قبل از اضافه کردن ریف اینجا بزارن خیلی خوب میشه ایده گرفت

همکار قدیمی (مدیر آکواریوم آب شور)

نوع حیوان خانگی
    آکواریوم آب شور
    شماره عضویت
    8542
    به نظر من علاوه بر چینش سنگ شکل فیزیکی سنگام مهمه که باید بر اساس سایز آکواریوم انتخاب بشن !
    اما در کل علاوه بر نکاتی که دوستان گفتم به نظرم چیدن سنگها به طور پلکانی خیلی خوبه که سنگ هایی که بالا تر هستن ایجاد سایه نکنن! یچیزی تو مایه های خونه های ماسوله

همکار قدیمی (انجمن آکواریوم های آب شور)

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    نوع چینش لایوراک به چند عامل بستگی داره یکی اینکه چه نوع اکواریومی میخواهید راه اندازی کنید مثلا نوع چینش برای اکواریوم ریف یا ماهی ودر بین اکواریومهای ریف بین گونه های مختلفش متفاوته.اگر اکواریوم ریفی میخواهید که بشه به راحتی تنوع ریفهای نور دوست و ریفهایی که به نور کم احتیاج دارن همزمان فراهم بشه باید نوع چینش ایجاد حفره و سایه هایی بکنه و تا سطح اب هم ادامه داشته باشه به این ترتیب برروی سنگهای بالاترین نقاط میشه به راحتی sps ها رو نگه داشت و در مناطق تاریک تانک ریفهایی که فتوسنتز نمیکنند.
    برای اکواریوم ماهی وجود حفره های فراوان و فضای باز بین لایوراک خصوصا ماهیانی مثل جراحها که به شنا و پناهگاه احتیاج دارن بهتره. در حالی که در اکواریوم ریف وجود حفره ی زیاد و فضای ازاد بین سنگها امکان چینش مناسب برای ریفها رو کم میکنه.
    یکی از ایرادات عمده ایی که چیدن لایوراکها با حجم بالا و از چپ به راست و از کف به بالا و از جلو به عقب ایجاد میکنه اینه که سنگهای زیادی پشت و بدون حضور نور و جریان قرار میگیرن و کارایی خودشون رو تا حدی ازدست میدن و علاوه براینکه این نوع چینش فضای طبیعی صخره های مرجانی رو ایجاد نمیکنه اما روش متداول و ساده تری هست.
    اما در اکواریومهای مدرن و پیشرفته ی امروزی توجه به نوع چینش جهت بهترین گردش اب و ایجاد فضای طبیعی مورد توجه قرار گرفته.برای اینکار توجه به خود سنگ و انتخاب اون مهمه .سنگهایی که داخل خودشون حفره و سوراخ فراوان دارن و شکل زیبا و طبیعی دارن خیلی مهمه.
    این عکس نمونه ای نوع چینش قدیمی و مرسوم تر هست:

این هم نمونه ای از چینش مدرن :

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ابشور
    شماره عضویت
    15211
    باسلام خدمت دوستان عزیز من یک اکواریوم کوچیک راه انداختم باحجم 110لیتر میخواستم راهنمایم کنید چقدر لایوراک بگیرم وچی ماههای رو بگیرم

نوع حیوان خانگی
    اگه گفتی؟!!!!!!!!!!
    شماره عضویت
    27
    نقل قول نوشته اصلی توسط arab1366 نمایش پست ها
    باسلام خدمت دوستان عزیز من یک اکواریوم کوچیک راه انداختم باحجم 110لیتر میخواستم راهنمایم کنید چقدر لایوراک بگیرم وچی ماههای رو بگیرم
    سلام دوست عزیز
    به پارسی پت خوش اومدید
    معمولا حداقل لایو راک قابل قبول رو یک کیلوگرم به ازای هر 8 لیتر آب در نظر میگرند و مقدار ایده آل اون یک کیلوگرم به اضای هر 4 لیتر آب هستش
    برای ماهی ها هم بهتره ماهی هایی انتخاب کنید که به حجم تنکتون بخونه
    روی لینک زیر که کلیک بفرمایید
    گروه بندي آبزیان آب شور
    قسمت معرفی ماهی ها هر ماهی که معرفی شده معمولاً حداقل حجم تانک رو برای اون ماهی دوستان قرار دادن که چقدر هستش
    این میتونه کمک خیلی خوبی باشه
    موفق باشید و پیروز

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ابشور
    شماره عضویت
    15211
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمد صادق بهمنش نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز
    به پارسی پت خوش اومدید
    معمولا حداقل لایو راک قابل قبول رو یک کیلوگرم به ازای هر 8 لیتر آب در نظر میگرند و مقدار ایده آل اون یک کیلوگرم به اضای هر 4 لیتر آب هستش
    برای ماهی ها هم بهتره ماهی هایی انتخاب کنید که به حجم تنکتون بخونه
    روی لینک زیر که کلیک بفرمایید
    گروه بندي آبزیان آب شور
    قسمت معرفی ماهی ها هر ماهی که معرفی شده معمولاً حداقل حجم تانک رو برای اون ماهی دوستان قرار دادن که چقدر هستش
    این میتونه کمک خیلی خوبی باشه
    موفق باشید و پیروز
    بابت راهنمایتون ممنون

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)