نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6
    کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ؟؟؟
    شماره عضویت
    8715

ملزومات و راهنمای نگهداری از مرغ عشق - Budgerigar

ملزومات و راهنمای نگهداری از مرغ عشق - Budgerigar

دوست ندارم اون چیزی رو بگم که در همه سایتها و فوروم ها عینا کپی پیست شدن. پس با لحن متفاوت و با منابع متعدد شروع میکنم...

اون چه رو که در ایران به غلط مرغ عشق می نامن در حقیقت Budgerigar پرنده بومی استرالیا (!) است که توسط شکارچی ها به نقاط مختلف جهان ارسال و تکثیر شدن. نوع وحشی اون کوچکتر از نوع اهلی است ولی عمر بیشتری نسب به اهلی داره.
    مرغ عشق جزو خانواده طوطی ها طبقه بندی میشه و واسه همین یه جورهایی باهوشه و تا حدی میتونه برخی کلمات رو ادا کنه؛ اما مهمترین قسمتش اینه که میتونه دست آموز بشه و از دست انسان غذا بگیره یا در اتاق چرخ بزنه و وقتی گشنه اش شد به قفس برگرده.

[RIGHT]

مشاهده می کنین که گردن در مرغ عشقها خیلی بلندتر از اون چیزیه که به نظر میرسه. از طرف دیگه نای در مرغ عشقها بین ماهیچههای گردنی محصور نیست و میتونه از یک طرف مهرهها، به طرف دیگه حرکت کنه.
    مرغ عشقهای وحشی در استرالیا بعد از باریدن بارون، یعنی وقتی مطمئن میشن آب و غذا در اختیارشون خواهد بود؛ شروع به تولید مثل میکنن. پس تخم گذاریشون فصلی نیست و ممکنه در یک سال ۲ سری و سال بعدی ۳ سری تخم بذارن

قبل از اقدام به خرید:
    به شدت یاد آور میشیم که هر موجود زنده، شرایط خاص خودش رو برای زنده موندن می طلبه، قبل از خرید هر نوع جاندار، ابتدا خوب فکر کنین آیا قادرید از برای مدت طولانی نگهداری کنین؟ آیا از عهده مخارج نگهداریش برمیاین؟ آیا وقت میکنین بهش سر بزنین؟ آیا برای عشق به موجودات، خریداری میکنین یا به عنوان اسباب بازی واسه روز تولد خواهر زاده بهش نگاه میکنین !

تعداد نگهداری :
    مرغ عشق مشابه هر پرنده ای، بهتره به صورت جفت ( نر و ماده)نگهداری بشه. چرا که توانایی جفت گیری یک نر با بیش از یک ماده، از عهده هر پرنده ای بر نمیاد و میتونه نر رو ضعیف کنه و علاوه بر اون در هنگام مراقبت از تخمها بر سر جا، به شدت دعوا پیش میاد

مکان نگهداری:
    برای نگهداریش به یه قفس احتیاج دارین که مسلما هرچی بزرگتر باشه، بهتره.
    قفس باید در محیطی قرار بگیره که انسان درش احساس آرامش کنه یعنی نه اونقدر باد بوزه که طوفان به پا بشه؛ نه اونقدر گرم باشه که هلاک بشه؛ نه اونقدر سرد که احساس لرزش داشته باشین... صد البته نور مستقیم آفتاب برای مدت طولانی مشکل سازه
    همون طور که می دونین، علما و وزرا پیشنهاد میکنن که قفس در ارتفاع بالاتری در اتاق یا بالکن نصب باشه ک پرنده بتونه به محیط اطرافش اشراف داشته باشه.
    از اونجا که پرنده هر اونچه رو که میخوره بخشیش رو به بیرون پرت میکنه، بهتره پایین و دور قفس رو با پارچه، بپوشونین.

اجزای داخل قفس:
    محل استقرار: داخل قفس داشتن حداقل دو و حداکثر سه میله افقی که پرنده بتونه به راحتی اون رو در اختیار داشته باشه و روش بایسته، از نون شب هم واجبتره...از اونجا که پرنده نیاز شدیدی داره که منقارش رو به جایی بکشه تا تمیز و صاف بشه ترجیحا بهتره جنس میله های افقی قفس، چوب باشه.
    محل نوشیدن: پرنده مسلما به طرف اب احتیاج داره که تقریبا هر روز از آب تمیز و بدون کلر پر شده باشه. علاوه بر اون، بسته به سایز
    ظرف غذا:
    به حداقل یک ظرف غذا احتیاج دارین که دونه های پرنده رو توش بریزین.
    لونه: اگه پرنده رو به صورت جفت نگه میدارین، این پرنده به یک لونه احتیاج داره که بتونه در هنگام تخم گذاری، روی تخمها بشینه و کسی مزاحمش نشه.
    سوسول بازی ها :عده ای از دوستان پیشنهاد میدن که چون این پرنده به طرز وحشتناکی بازیگوشه ، از آینه و زنگوله هم براش استفاده کنین که این امر کاملا اختیاریه.

تذکر:
    محمد قاسمی، دامپزشک و پرورش دهنده تخصصی مرغ عشق، ادعا میکنه که :
    اوایل که مرغ عشق خریده بودم بعضی جوجهها از لونه بیرون میافتادن و در اثر ضربه میمردن یا توسط مرغ عقشهای دیگه خورده میشدن.اول میخواستم لونههای چوبی با خصوصیات دلخواه خودم بسازم ولی دیدم خیلی سخت و هزینه بره به همین علت لونههای پلاستیکی را تغییر دادم؛ یعنی ورودی اصلی را بستم و ورودی جدیدی از بالا باز کردم. پشت لونه را هم سورخ کردم تا بتونم به دیوار وصلش کنم.

کف قفس: باید یک سینی داشته باشه که فضولات پرنده روش ریخته بشه و ترجیحا میتونه پلاستیکی باشه، عده ای دوستان، روی این ورقه ی پلاستیکی، روزنامه می ندازن اما باید خاطر نشان کنم که این پرنده، به خاطر شیطنت زیادی که داره، روزنامه رو با ولع میخوره و مواد چاپی روزنامه میتونه واسش مشکل آفرین باشه

ظرف حمام: پرنده، برخلاف برخ انسان ها، علاقه زیادی به شنا و حمام کردن داره، با گذاشتن یک ظرف آب داخل قفس که زود به زود آبش تعویض بشه، پرنده میتونه در مواقع دلخواهش درش تمیزکاری کنه

غذا:
    غذای اصلی پرنده همون ازنه که کیلویی هزار و دویست تومن خریداری میشه و کربو هیدرات بالا و چربی کمی داره واسه همین باید غذا رو متنوع تر کرد. فقها پیشنهاد میکنن از تخم کتان که کیلویی دو هزار و خورده ای است و چربی بالا و کربو هیدرات کم داره هم استفاده بشه. منتها باید به نسبت دو به یک از این دو استفاده بشه یعنی، یک کیلو تخم ارزن رو با نیم کیلو تخم کتان مخلوط کنین و بعد به خورد پرنده بدید.
    برای تشویق پرنده به جفت گیری (تحریک پرنده) از شاهدانه خام که کیلویی هفت هزار تومانه استفاده میشه. منتها دقت میکنین که این تخم سفته و بهتره یه مدت در آب جوشیده بشه تا کمی نرم بشه. مضافا بر این، این تخم به شدت چربی بالایی داره و جزو گرمازا هاست(!) پس تو فصل گرما با دقت استفاده بشه.
    توصیه میشه حدود 5 درصد، نسبت به تخم ارزن ازش استفاده کنین.

سایر علاقمندی های مرغ عشق:
    هووج خام رنده شده
    سفیده تخم مرغ آب پز رنده شده
    هندوانه
    کاهو
    پرتغال

سیب
    نان سبوس دار

تذکر:
    هیچوقت و تحت هیچ شرایطی به مرغ عشق، خیار ندین؛ چون به شدت اسهال شده و تا سرحد مرگ پیش میره.

تذکر:
    هر نوع غذای جانبی که به خورد زبون بسته میدین، دقت کنین که اونقدر به پرنده بدید که ظرف یکساعت بتونه همه رو مصرف کنه. زیاده روی در خوردن هر نوع غذا، پرنده رو به شدت اسهال و بی حال میکنه

تذکر:
    اگر اسهال رنگ آب باشه مشکلی نیست و در اثر خوردن کاهو ایجاد شده ولی اگر سبز رنگه، عفونت داره و باید آنتی بیوتیک بهش بدید

تامین ویتامین و کلسیم:
    این پرنده، برای انجام اقدامات جفت گیری و برای نگهداری تخم در شکم، به شدت به کلسیم و ویتامین نیاز داره
    اکیدا توصیه میشه از قطره مولتی ویتامین انسانی، به اندازه مثلا 5-10 قطره و سه روز در هفته داخل آبش مولتی ویتامین بچکونین و هر 24 ساعت، حتما و حتما آب رو تعویض کنین.
    برای تامین کلسیم، حتما و حتما داخل قفس،
    کف دریا بزارین یا نصف قرص جوشان کلسیم داخل آبش بذارین.

مشکلات جفت گیری:
    این که ماده، نر را میزنه یعنی آمادهی جفتگیری نیست..بلوغ مرغ عشق به نژاد و شرایط نگهداری(به خصوص تغذیه) بستگی داره. یه مرغ عشق ممکنه در ۴ ماهگی و دیگری در یک سالگی آماده تخمگذاری بشه.
    برای این که آماده بشن، از هم جداشون کنید و یک روز در میون به هر کدوم به اندازهی یک نخود، تخم مرغ بدید. این کار را تا موقعی که نر شروع به آواز خوندن بکنه و بیقرار بشه و ماده هم داخل لونه سرک بکشه ادامه بدید...بعد جفتشون کنید.

اختلاف سن در جفت گیری هیچ تاثیری نداره! حتی بهتره یه مرغ عشق را که قبلا ازش جوجه گرفتید با مرغ عشقی که تا حالا جوجه نداده جفت کنید. این جوری هم زودتر جفت میشن و هم جوجهها بهتر میشن. چون مرغ عشق با تجربهتر کمکاریهای اون یکی را جبران میکنه

در زمان عشق بازی، نر و ماده، دونه به دهان هم میزارن و صداهای عجیب و غریب در میارن تا بچه دار بشن.در زمان بچه داری، پرنده نر حق ورود به داخل لونه رو نداره!

تعیین جنسیت:
    عکس زیر رو اونقد در اینترنت دیدم که وقتی می بینمش، حالم بد میشه واسه همین برای شما هم میذارم تا هم درد بشیم

...

راحتترین راه برای تعیین جنس مرغ عشق توجه به بینی اونه(همون جایی که دو تا سوراخ بینی روش قرار دارن)
    بینی مرغ عشقهای ماده حالت چوبی داره یعنی هم رنگش مثل چوبه(قهوهای خیلی روشن) و هم نسبت به بینی مرغ عشقهای نر پوست خشکتری داره. بینی مرغ عشقهای نر صورتی یا آبیه[SIZE=2]. اگر رنگ بینی آبی باشه تشخیص خیلی راحته(صد در صد نره) ولی اگر قرمز باشه تشخیص مشکل میشه.
    عکس اول مربوط به نر و عکس دوم مربوط به ماده است

جفت گیری دو نر !!! :
    محمد قاسمی می گه:
    ممکنه دو تا مرغ عشق نر به هم وابسته بشن و عشق بازی کنن ولی تا حالا ندیدم جفتگیری انجام بدن.
    یه مرغ عشق نر داشتم که ۲ ماه از پای جفت گرفته بودمش و همراه ۷ تا نر دیگه داخل یه جوجهپرون بود. برای یکی از نرها حسابی آواز میخوند و هنگام آواز خوندن موهای سرش را پف میکرد و سرش را بالا و پایین میبرد(دقیقا مثل رفتارهای ج.ن.س.ی نر در برابر ماده)
    میخواستم جفتش کنم به همین خاطر یک هفته از بقیه جداش کردم و داخل یه قفس جدا انداختمش طوری که اون نرها را نبینه. بعد از یک هفته یه ماده انداختم پیشش. یک ذره هم به ماده توجه نکرد. برای خودش یه گوشه نشسته بود و آواز میخوند. مجبور شدم یک ماه تک نگهش دارم تا بالاخره یاد اون نره از ذهنش بیرون رفت و جفتش کردم

نر باید داخل یه قفس جدا تک بشه و هیچ پرندهی دیگهای را نبینه ولی ماده لازم نیست تک بشه.
    نر تا وقتی باید تک بمونه که یه جایی بشینه و شروع کنه به آواز سر دادن. چنین نری آمادهی جفتگیری خواهد بود.

منبع : www .mihanpet.ir

ویرایش توسط sepideh : 5th November 2012 در ساعت 10:52 PM

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ؟؟؟
    شماره عضویت
    8715
    طول گردنش منو کشته.دوستان یه سوال راجع به نای مرغ عشق.اونطوری که بالا نوشته.یعنی جوجه ی مرغ عشق مثل سایر طوطی سانان نیست که غذا بره توی نایش وخفه بشه؟یا این که این مسئله هیچ ربطی به بحث اصلی نداره

همکار قدیمی (تیم مدیریت کل انجمن)

نوع حیوان خانگی
    ککاتیل
    شماره عضویت
    4193
    نقل قول نوشته اصلی توسط rgps2012 نمایش پست ها
    طول گردنش منو کشته.دوستان یه سوال راجع به نای مرغ عشق.اونطوری که بالا نوشته.یعنی جوجه ی مرغ عشق مثل سایر طوطی سانان نیست که غذا بره توی نایش وخفه بشه؟یا این که این مسئله هیچ ربطی به بحث اصلی نداره

سلام

نه این ربطی به قضیه غذا پریدن توی نایش نداره

همه طوطی سانان گردنشون همین جوری هست

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ؟؟؟
    شماره عضویت
    8715
    نقل قول نوشته اصلی توسط nafiseh65 نمایش پست ها
    سلام

نه این ربطی به قضیه غذا پریدن توی نایش نداره

همه طوطی سانان گردنشون همین جوری هست
    چه بد!مرسی.کاش راهی بود که بشه درست کارکرد.مثلا یه تخم کاسکو بگیری.بعد بزاری توی دستگاه جوجه کشی وبعد مراقبت کنی.اما میترسم.الان تخم عروس 40تومنه و خیلی هم به صرفست ولی خطرناکه.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مرغ عشق و بلبل خرما و (علاقه مند به طوطی سانان و کاکادو)
    شماره عضویت
    11666
    سلام
    من 1 جفت مرغ عشق دارم الان هم ماده هم نر هر دو حسابی شلوغ میکنن اما بعضی وقت مادهه نر رو میزنه راهنماییم کنید چیکارکنم.
    ممنون.
    ویرایش توسط اسکندری : 26th March 2013 در ساعت 04:12 PM

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی و مرغ عشق
    شماره عضویت
    5168
    نقل قول نوشته اصلی توسط Budgerigar 92 نمایش پست ها
    سلام
    من 1 جفت مرغ عشق دارم الان هم ماده هم نر هر دو حسابی شلوغ میکنن اما بعضی وقت مادهه نر رو میزنه راهنماییم کنید چیکارکنم.
    ممنون.
    سلام.دوست عزیز خوش آمدین به پارسی پت.سوالاتتون در مورد باجریگار رو توی این تاپیک مطرح کنید تا به جواب مورد نظرتون برسید : http://www.parsipet.ir/showthread.ph...4&goto=newpost

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)