چطور میتوانید بگویید که گربه اتان اضافه وزن دارد؟ و در این باره چه کاری متوانید انجام دهید ؟
WebMD در اینباره از دکتر تونی بافینگتون ، متخصص در زمینه سلامت و تغذیه گربه سانان سئوال کرده است .

سئوال : چطور می توانم تشخیص دهم که گربه ام زیادی چاق است ؟

پاسخ : شما باید اندازه گیری اندامی انجام دهید . از بالا به گربه اتاننگاه کنید . وقتی از بالای سر گربه اتان نگاه می کنید باید بتوانید کمرش را ببینید یا زمانی که فاصله بین دنده ها با باسن را دست می کشید . روی محدودۀ شکم از دنده ها تا لگن خاصره را دست بکشید ، باید فاصله را حس کنید .

وقتی دستتان را اطراف فقسه سینه اش قرار می دهید باید دنده ا را بدون ذره ای چربی بر روی انها حس کنید .چارت هایی برای نشان دادن این موضوع هست که می تونید روی اینترنت پیدا کنید – تمای سایت های غذای حیوانات چارتهایی برای اندازه گیری شرایط بدنی حیوانات دارند – یا می توانید از دامپزشکتان بپرسید و آنها می توانند چارت را به شما نشان دهند و به شما کمک کنند تا مقدار چربی گربه اتان را مشخص کنید.

سئوال : آیا بعضی از نژادها استعداد بیشتری برای چاق شدن دارند ؟

پاسخ : چندین مطالعه در این زمینه انجام شده و در کمال تعجب دیده شده که گربه هایی که ترکیبی از نژادهای مختلف هستند در برابر بیشتر از گربه های نژاد خالص تمایل هب چاق شدن دارند .

سئوال :چرا باید به چاق شدن گربه ام اهمیت بدهم؟اوبه نظر شاد و خوشحال است.

پاسخ : این بستگی دارد که چرا گربه شما چاق شده است . اگر گربه شما چاق شده چون خیلی غذا می خود یا شما غذای زیادی به او می خورانید ، باور عمومی این است که این چاقی به سوی عمر کوتاه ، دیابت و بیماریهای پوستی خواهد رفت.

اما اغلب گربه ها بدلیل دلایل محیطی چاق می شوند . پس اول از همه ما باید ببینیم گربه شما به چه دلیلی چاق است .آیا او تحرک کافی ندارد چون از وحشت در خانه مانده ؟آیا بچه ها و سگها هربار که از خانه خارج میشود به او حمله می کنند ؟ ویا او بی حوصله است چون در خانه کار جالبی نیست که انجام دهد پس فقط می نشیند و می خورد؟ اگر موضوع این است پس تغییر غذای یا مقدار غذایش کمکی به حل اضافه وزنش نمی کند .او یک گربه شاد چاق نیست .او فقط چاق است .پس موضوع این است که خانه اتان را محل شادتری برای گربه اتان بکنید .اگر او شاد باشد و تحرک بیشترداشته باشد قاعدتاً وزن اضافی را ازدست خواهد داد.

به همین دلیل است که وقتی من با گربه های چاق کارمیکنم همانطور که به غذاهای مصرفی توجه می کنم به شرایط محیطی نیز توجه می کنم .

سئوال : آیا عقیم کردن گربه باعث ایجاد اضافه وزن می شود ؟

پاسخ : مطالعات در این زمینه نشان داده که عقیم کردن گربه ها می تواند وزن بدن گربه را از صفر تا 25 درصد تغییر میدهد . برداشتن هورمونها ، متابولیسم گربه را کمی تغییر میدهد واین باعث تغییر کمی در فعالیت و تحرک گربه می شود.پس به صاحبان گربه توصیه میکنم محتاط باشند و توجه کنند . این دقیقاً زمانی است که شرایط بدن گربه را آنطور که قبلاً گفته شد تحت نظر داشته باشید . و اگر ترازو دارید بصورت مداوم گربه اتان را وزن کنید. و اگر شروع به اضافه وزن کرد ، شاید باید مصرف غذایی و غذای اش را تغییر دهید .

منبع:Cat Healthy Weight, Exercise, Weight Loss Tips

ترجمه از: zkarimi