صفحه 1 از 8 12345678 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 71
    کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000

3 روش های کم کردن درصد تعویض آب دیسکس

سلام

امروز در یکی از فروم ها یک پیام خصوصی دریافت کردم . با اینکه معمولاپیامهای خصوصی رو نمی خونم ولی تیتر قرمزش جلب توجهم کرد . خلاصه شروع به خوندن کردم . مطلبی درش نوشته بود که مقداری فکرم رو بهش مشغول کرد .

ایشون نوشته بودند این همه مردم رو توصیه به تعویض آب دیسکس می کنید آیا در نظر نمی گیرید در کشوری کم آب هستیم و این آب سهم همه مردمه و شما دارید آب آشامیدنی مردم رو هر روز دور می ریزید . خلاصه بعد از خوندنش مقداری خودم رو توجیه کردم که خوب پولشو می دم و موجود زنده نگهداری می کنم و ... ولی با این همه از یک طرف هم بهش حق دادم . حالا خواستم با توجه به اینکه این فروم از حرفه ای ترین فرومهای کشور در مورد دیسکس هست چه از این بعد و چه از این بعد که چطور می تونید این تعویض آب رو کمترش بکنیم تا هم دیسکس خوبی داشته باشم و هم اینکه زیاد آب رو به این شکل بیرون نریزیم بررسی کنیم .

خوشحال خواهم شد دوستان نظرشون رو در این مورد بفرمایند .

پیروز باشید...

همکار قدیمی بخش آکواریوم های آب شیرین

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    8397
    سلام

جناب رضایی عزیز البته در این که کشور ما از نظر منابع اب همیشه با مشکل روبرو بوده شکی نیست ولی این عزیز این را هم باید در نظر بگیرند که در سیستم و شبکه آبرسانی فرسوده و از رده خارج شهری ما که به گفته خود مسئولین سازمان آب بین 20 تا 30 درصد آب به خاطر شکستگی و فرسودگی لوله ها هرز میرود ، مقدار ابی که برای تعویض اب اکواریوم استفاده میشود بسیار ناچیز است.

به خاطر شرایط خاصی که این ماهی دارد ، به هیچ عنوان نمیتوان از سیفون اب صرف نظر کرد یا مقدار انرا به یکباره کاهش داد ولی برای صرفه جویی در اب و سیفون با فاصله زمانی بیشتر میتوان به نکات زیر اشاره کرد :

1- برای کف تانک دیسکس از هیچ نوع پوششی استفاده نکنیم. ( انواع شنهای طبیعی و هر نوع پوششی که باعث تجمع مواد زائد میشود )

2- تعداد ماهیها را در تانک کاهش دهیم.

3- تعداد وعده های غذایی را کم کنیم و در ترکیبات غذایی از میگو استفاده نکنیم.

4- سیستم فیلتراسیون را تقویت کنیم. ( بیولوژیک - فیزیکی - شیمیایی )

موفق باشید.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهيان آب شيرين
    شماره عضویت
    2897
    سلام برهمه دوستان

بهترین راه استفاده از اب پسماند در کشاورزی هست که به دلیل نیتریت و نیترات بالا و همینطور مواد دیگه محلول ، بسیار برای کشاورزی مفیده و حکم کود رو داره
    من راهی رو که در خونه پیاده کردم این هست که با لوله کشی از سالن ماهی ها به باغچه خونه ، آب سیفون شده وارد باغچه میشه که از هدر رفت 100% جلوگیری کرده باشم

برای تصفیه آب هم همونطور که همه دوستان میدونند باید برق مصرف بشه که با چشم پوشی از هزینه باز مصرف منابع هست و از نظر منابع اگر بررسی کنیم برق چون انرژی هست مهمتره
    منطقی ترین راه استفاده از آب کشاورزی برای سالنها و در نهایت استفاده از آب پسماند در مزارع کشاورزی است

این منابع حق ایران و ایرانیست و به امید روزی که همه در سراسر ایران به شکل یکسان از منابع بی انتهای کشورمون بهره مند باشند نه اینکه ملتی با هویت دیگه از حق ایرانی استفاده کنند و ایرانی محروم باشه

ali_teh1368
    مهمان
    با سلام خدمت جناب رضايي ... بحث مفيد و جالبي شروع كردين و اميدوارم به نتيجه خوبي برسيم... تمام گفتگو هاي دوستان هم جالب و هم مفيد هستش ... اما ما اگه تهران در نظر بگيريم منابع آب تهران سدها و چاه هاي آب هستن كه با فرآيند تصويه آب در اختيار ما قرار مي گيرند.... اگه ما از تصويه و فرآيند چشم پوشي كنيم به اكوسيستم

موچوداتي برخورد مي كنيم كه در منابع آب طبيعي زندگي مي كنند و اين دليل بزرگي ميشه براي صرفه جويي در آب ... در تانك ديسكس كه من دارم حدودا 120 ليتري هستش و هيچ شني در كف تانك نريختم به همين دليل براحتي آب با تصويه تميز ميشه و سيفون به تعداد كم انجام ميدم و هيچ مشكلي هم در اين 2سال نداشتم ...

و آخر هر هفته فقط پد فيلترها تميز مي كنم و فقط حدود 5 ليتر آب سيفون مي كنم و اب تازه در تانك ميريزم... تعداد غذا دهي به ديسكس ها هم 3 وعده كردم.... دوستان گرامي اميدوارم اين مسئله جدي بگيريد و با كمك هم فرآيند جديدي بوجود بياوريم براي صرفه جويي در آب و زنده نگهداشتن موجوداتي همچون قزل آلا و موجودات ديگري به

خاطر اين كه چند مدت مصرف آب بالا رفته و تغييرات آب رودخانه ها با آب هاي آلوده به طرز خطرناكي بالا رفته.....موفق و پيروز باشيد

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    سلام . جناب مهندس محسنی عزیز ممنونم از راهنماییتون . ولی خوب این رو هم نظر بگیرید من الان در خونه یک تانک 500 لیتری دارم . هر دو روز حدود 200 لیتر سیفون دارم . ( تعداد ماهیهام زیادن نسبت به حجم تانک ) فکر نمی کنم مصرف خانگی من در این دو روز 200 لیتر باشه . خوب مطمئنا مصرف آب دیسکس های من حالا تو خونه من با سالن کاری ندارم بیشتر از من و اعضای خانواده هست . در مورد حرف سزار عزیز هم در مورد سالن ها امکان پذیر هست ولی در خونه چطور ؟

من یه بار شنیده بودم شخصی هست که سالها بدون تعویض آب دیسکس نگه داشته !!! در این باره و روشش نظری دارید ؟ دقیقا نمی دونم کی بود ولی از پرورش دهنده های معروف دنیا هست .

حالا یه طرف قضیه هم بعد مالی هست . این همه آب مطمئنا هزینه هم داره . پیدا کردن روشی که این مقدار سیفون رو کمتر بکنه بسیار مناسب خواهد بود . روش هایی که مهندس محسنی عزیز فرمودند کاملا کارا هستند ولی باز سیفونهای چند روزه رو می طلبه . نظرتون در مورد استفاده از ats در آب شیرین چیه ؟ به نظرتون موثر می تونه باشه ؟

همکار قدیمی بخش آکواریوم های آب شیرین

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    8397
    نقل قول نوشته اصلی توسط فرشاد رضایی نمایش پست ها
    سلام . جناب مهندس محسنی عزیز ممنونم از راهنماییتون . ولی خوب این رو هم نظر بگیرید من الان در خونه یک تانک 500 لیتری دارم . هر دو روز حدود 200 لیتر سیفون دارم . ( تعداد ماهیهام زیادن نسبت به حجم تانک ) فکر نمی کنم مصرف خانگی من در این دو روز 200 لیتر باشه . خوب مطمئنا مصرف آب دیسکس های من حالا تو خونه من با سالن کاری ندارم بیشتر از من و اعضای خانواده هست . در مورد حرف سزار عزیز هم در مورد سالن ها امکان پذیر هست ولی در خونه چطور ؟

من یه بار شنیده بودم شخصی هست که سالها بدون تعویض آب دیسکس نگه داشته !!! در این باره و روشش نظری دارید ؟ دقیقا نمی دونم کی بود ولی از پرورش دهنده های معروف دنیا هست .

حالا یه طرف قضیه هم بعد مالی هست . این همه آب مطمئنا هزینه هم داره . پیدا کردن روشی که این مقدار سیفون رو کمتر بکنه بسیار مناسب خواهد بود . روش هایی که مهندس محسنی عزیز فرمودند کاملا کارا هستند ولی باز سیفونهای چند روزه رو می طلبه . نظرتون در مورد استفاده از ats در آب شیرین چیه ؟ به نظرتون موثر می تونه باشه ؟
    جناب رضایی تعداد دوستانی که مانند شما و به صورت حرفه ای و با تانکهای متعدد اقدام به سیفون میکنند زیاد نیست و این مورد را میتوان به نوعی فاکتور گرفت.

در مورد سیستم ats هم که بیشتر در اب شور مورد استفاده قرار میگیرد ، برای این حجم اب و هزینه روشنایی دائمی و گرمایی ان ، زیاد برای حل این مشکل کارساز نیست علاوه بر اینکه استفاده از این روش در اب شیرین موجب ایجاد جلبک و سبز شدن اب میشود.

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    نقل قول نوشته اصلی توسط romans نمایش پست ها
    جناب رضایی تعداد دوستانی که مانند شما و به صورت حرفه ای و با تانکهای متعدد اقدام به سیفون میکنند زیاد نیست و این مورد را میتوان به نوعی فاکتور گرفت.

در مورد سیستم ats هم که بیشتر در اب شور مورد استفاده قرار میگیرد ، برای این حجم اب و هزینه روشنایی دائمی و گرمایی ان ، زیاد برای حل این مشکل کارساز نیست علاوه بر اینکه استفاده از این روش در اب شیرین موجب ایجاد جلبک و سبز شدن اب میشود.
    یعنی شما می فرمایید سیستم ats نمی تونه در آب شیرین کاربرد داشته باشه . من در آب شورم این سیستم رو راه اندازی کردم خوب هم نتیجه گرفتم همیشه نتیراتم صفر هست . جالبه که هیچ جلبکی هم الان در داخل تانکم وجود نداره چون همه غذای لازم برای جلبکها رو جلبکهای داخل ats می گیرند و عملا غذایی برای جلبک داخل تانک نمی مونه . حالا به نظرتون این سیستم وقتی در آب شیرین ایجاد بشه و جلبکهای داخل ats ایجاد بشن باز می تونه جلبک داخل تانک به وجود بیان ؟

واقعیتش من خودم هم بدم نمیاد سیستمی ایجاد بکنم که سیفون رو کمتر بکنم . مطمئنا کلی اذیت داره سیفون های خانگی . در سیستم سالن خوب سیفون بسیار راحتتر از خونه هست .

یه مطلب هم اینکه تنها هدف از سیفون حذف نیترات نیست . مطمئنا کلی موارد دیگه هم هست که می خوایم از آب حذف کنیم . اگر روشی پیدا کنیم که نیترات رو حذف بکنیم . حالا به هر نوعی ... این موارد دیگه که در صدد حذفش هستیم رو چطور می تونیم حذف کنیم یا کمبودش رو برطرف کنیم .
    ویرایش توسط فرشاد رضایی : 18th August 2012 در ساعت 12:38 PM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    9498
    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم مسلما" در حساس بودن و ناز نازی بودن این ماهی شکی نیست و نمیشه که یک دفعه کلی تغییر در سیستمی که به اون عادت کرده انجام داد ولی اگر که بیاییم سیفون کردن تانک رو یک روز به تاخییر بندازیم درسته که زیاد به چشم نمیاد ولی در دراز مدت تاثیر خودشو میذاره به فرض مثال جناب رضایی اگر به جای هفتهای 3 بار سیفون 2 بار سفون بکنند 200 لیتر صرفه جویی کردن در مصرف اب که در یک سال 9600 لیتر اب ذخیره کردن فکر نکنم این عددی باشه که راحت ازش صرف نظر کرد جدا از هزینه هایی که برای اماده سازی اب هر دفعه باید روی انجام بشه اعم از کلر زدایی و هم دما کردن اب با دمای تانک و...

کاربر ساده

شماره عضویت
    37
    با سلام
    با توجه به اینکه آب منطقه ای که سالن من در اون قرار داره یکی از بی کیفیت ترین آبهای ایرانه ! من سیستمی رو پیاده کردم که آب تانکهای تکثیر و مولدهام بعد از سیفون مستقیما به شبکه لوله های آب خروجی از آکواریمهای پیش مولدهام وارد میشه در اونجا با استفاده از سیستم ats و ... نیترات اون گرفته میشه و بعد وارد محفظه uv میشه و دوباره پخش میشه...
    جالبه که یکی از پیش مولدهام که به تازگی جفت خورده بودن تو اون آکواریم تخم ریختن و الآن بچه رو بدنشونه ، اینرو میخواستم بگم که ats میتونه تا چقدر میزان نیترات و فسفات رو تو تانک کاهش بده و uv هم از تکثیر جلبگ تو آکواریم ها جلوگیری میکنه ...
    از نقشه لوله پایپینگ تو یکی از سالنهای تکثیر خارجی یه طرحی بود که آب همه تانکها به یه گلخونه میرفت که تو اون گلخانه همه گیاهان بصورت کشت تمام آبی تغذیه میشدن ، و از اونجا طی یه سری فرآیند مشخص دوباره به تانکها بازگردانده میشدن، ( الان هم یه طرحی هست که چطور میشه تو فضا و در داخل یه محیط کاملا بسته بدون هدر رفت یه قطره آب امکانات اسکان و خوراک انسان رو محیا کرد ، قراره این طرح تو یکی از پژوهشگاه ها انجام بشه ، که تا حد زیادی فرآیند تصفیه و ... مشابه اون فارم بود ! )
    نتیجه : میشه تو آب تانک کشت یه نوع گیاه رو انجام داد ، من تا چند وقت دیگه دارم تو سامپ مرکزی گوجه بصورت تمام آبی کشت میکنم ...

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    8809
    ببخشید مندخالت میکنم
    ولی اونی که شما میگی تو فضا
    استفاده از یک نوع صافی هست فقط ملکول های اب از اون رد شده و در آخر ما آب مقطر داریم
    از این تکنولوژی در ناو های هواپمابر هم استفاده میشه و آب شور رو به آب آشامیدنی تبدیل میکنه

صفحه 1 از 8 12345678 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)