صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 41
    کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000

عوامل رشد سریع دیسکس (پرورش سریع دیسکس )

مطمئنا هر دیسکس داری بعد از مدتی داشتن دیسکس به فکر سایز کردن دیسکس و رسیدن به یک حالت آرمانی برای پرورش دیسکس های با کیفیت خوب و گلچین از بین آنهاست . قیمت بسیار بالای دیسکس های بالغ - کیفیت کم اونها معمولا مارو به سمت خرید دیسکس ریز و رسیدگی به اونها سوق می ده . من خودم به

شخصه از همون ابتدا سعی در خرید دیسکس های ریز داشتم اونها رو سایز می کردم و از بین اونها بهترینها رو نگه می داشتم بقیه رو می فروختم و باز دیسکس ریز می خریدم تا اینکه به کلیکسیونی از دیسکس های خوب و پیش مولد رسیدم که آثار اونها رو الان بعد از سالها می تونید در تانکهای مولد من ببینید . واما سوال اصلی این هست که چطور دیسکس رو زود به رشد برسونیم و بالغ کنیم . آنچه خواهید خوند تجربه خودم و مقداری ترجمه از فرومها و سایتهای خارجی و داخلی هست . حالا ممکنه از طرف صاحب نظران که در پارسی پت به وفور داریم اشکالاتی بر نوشته های من وارد بشه که مطمئنا خوشحال خواهم بود تذکر بدند ویا نظر های خودشون رو در مورد مطالب اعلام کنند . به هر شکل سعی می کنم تقسیم بندی بکنم و به مرور زمان به اونها مطالبی رو اضافه کنم .
    1- اولین نکته خرید خوب هست . بحث اقتصادی خرید بسیار مهم هست . کیفیت نیز هم گام با قیمتها باید مد نظر قرار بگیره . اینجا حرفه ای بودن و یا نبودن شما بسیار مهم هست . بعضی وقتها که می خواهید از یک عمده فروش خرید کنید بحث قرنطینه شده و نشده و ... مطرح میشه .من خودم به عنوان یک تکثیر کننده و پرورش دهنده دیسکس اعتقادی به قرنطینه های آنچنانی توسط وارد کننده ها ندارم . حالا ممکنه چند روزی برای تلفات کمتر اونها رو در تانکهای نگهداری کرده باشند ولی اینکه بیان روشون درمان و مطالعه کنند باورم نمیشه روی این حساب وقتی به من می گفتند قرنطینه شده .... تومن و نشده .... من می گفتم قرنطینه نشده می خوام . چون هر دو یک جنس بودند فقط قیمتشون متفاوت بود !!!! امان از دست فروشنده ها ...... بنا براین اگر قصد خرید کلی دارید یک باکس و یا تعداد مشخصی رو از یک فرشنده عمده بخرید و خود قرنطینه کنید . چند نوع دیسکس از چند مغازه به هیچ عنوان خرید نکنید از یک باکس و از یک نفر و یکجا بخرید . بعد از خرید نیز باید قرنطینه کنید منتظر پلیگ باشید و کلی بیماری دیگه که باید در حدود 2 تا 4 هفته قرنطینه باید باهاشون کلنجار برید تا به دیسکس مطلوب برسید .
    حالا اگر حرفه ای نیستید ....
    اگر با بیماریها زیاد میونه ای ندارید باید بعد از ورود دیسکس به مغازه اونها رو زیر ذربین قرار بدید . معمولا روز اول استرس شدیدی دارند دیسکس سالم و غیر سالم رو نمی شه به راحتی انتخاب کرد مگر اینکه خیلی با تجربه باشید . از روز دوم دیسکس های خوب معمولا با شنا در وسطهای تانک و بالای تانک و باز کردن باله های و عکس العمل به حرکت دست دست شما خودشون رو نشون می دند . رنگ خوب تنفس درست از دیگر نشانه های دیسکس های خوب هست . به حرف برخی فرشنده ها که تازه رسیدند و سیاه هستند و اینجا استرس دارند تو خونه خوب می شن و ... اعتنایی نکنید دیسکس در گله بعد از 24 ساعت خودش رو پیدا می کنه و نشونه هایی از سلامت و بیماری رو بروز می ده . با تشخیص دیسکس های سالم اقدام خرید کنید اگر خریدار کم بود خرید رو به روزهای آتی موکول کنید تا از سلامت کامل اونها مطمئن بشید . دیسکس خریداری کرده رو حتما قرنطینه کنید .
    2- سیفون های روزهای اولیه . من تاکید می کنم در روزهای اول که دیسکس وارد خونه شد روزانه حداقل 30 ٪سیفون آب داشته باشید تا یک هفته اول بگذره . آب تازه دیسکس استرس دار و کلی مصیبت کشیده که از هزاران کیلومتر راه اومده رو جون میده . حتما روزانه سیفون کنید و کیفیت آب رو در بهترین حالت قرار بدید . به محض دیدن اینکه دیسکس ها به حرکت دستتون عکس العمل نشون می دن تغذیه رو شروع کنید . ممکنه چند ساعت بعد از قرنطینه کردن هم این اتفاق بیفته . بهترین غذا برای دیسکس تازه رسیده آرتمیای زنده هست . کرمهای ریز زنده می تونند دومین گزینه خوب باشند . بعد از اونها کرم منجمد خونی - دل مرغ و ... . به هر شکل هر نوع تغذیه در روزهای اول بسیار مهم و امید بخش هست .
    3- سیفون آب بعد از ورود به تانک اصلی نیز بسیار مهم هست . با توجه به وضعیت خونه و یا محل نگهداری هرچه بیشتر تعویض آب داشته باشید رشد دیسکس هاتون سریعتر خواهد بود . حداقل 50 ٪در دو یا سه روز با روزی 3 بار 100 ٪ می تونند رنجهای تعویض آب باشند . با توجه به حوصله و امکانات می تونید این رو تنظیم کنید .
    4- تانک پرورش دیسکس نباید شن داشته باشه . شن بالا برنده نیترات (به دلیل جمع شدن مواد زاید بینشون - سیفون سختتر و کلی مسائل دیگر ) پرورش دیسکس رو سخت می کنه .

6- تغذیه خوب . غذای زنده بهترین تاثیر رو در رشد دیسکس خواهد داشت . آرتمیای زنده - کرم خاکی بهترین ها هستند . در کنار این استفاده از غذای میکس که در تاپیک های مختلف معرفی شده بسیار موثر هست . از غذای خشک نیز غافل نشوید . غذاهای بسیار خوب تترا - سرا و ... که هم ارزان و هم موثر در رشد و تنوع و غذایی هست بسیار مهم هستند .
    اگر دیسکس شما غذای خشک می خورد هر هفته یک روز به کل به دیسکس غذا ندهید . یک وعده در هفته نیز غذای سبکی مثل کرم منجمد بدهید تا هم تنوع بوده و هم سنگینی غذایی از بین بره .
    حالا نمی دونم دوستان بهم خرده می گیرند یا نه ولی تا دیسکس می خوره بهش غذا بدید . گاهی آنچنان دیسکس های من غذا می خورند که معده ی اونها در حال انفجار بود . غذاهای خشک رو میشد از زیر پوست احساس کرد . تعداد وعده های غذایی رو تا 5 تا 7 بار در روز افزایش بدید .
    7- یک رابطه عاطفی با دیسکس خود داشته باشید . من روزی یک ساعت حداقل جلوی تانک دیسکس ها به تماشای اونها می پردازم . طوری که ورود من به خونه باعث نشاط خاصی در اونها میشد . شاید باور نکنید ولی شیره خاصی که به بچه دیسکس ها می دم رو به دستم می زنم و دیسکس های بالغ دستم رو که وارد تانک می کنم با ضربات دهنشون به دستم می خورند . این آرامش و اطمینان در دیسکس ها رشد اونها رو هم بهتر می کنه .
    8- هوادهی مناسب . در منبعی می خوندم سنگ هوای درشت که حباب های ریز تولید می کنه بسیار مفید تر از هوایی هست که توسط فیلتر های اسفنجی در تانک ایجاد میشه . حتی ادعا کرده بود که رشد دیسکس ها در هوای ریز حباب در یک دوره ی شش ماه دو برابر رشد در فیلتر اسفنجی بوده . حالا درستی و غلط بودن این مطلب گردن خودش . ولی خوب اونچه مورد تایید من هست اینه که آب یا اکسیژن مناسب محرک رشد دیسکس هست . مخصوصا بعد از غذا خوردن مناسب بودن هوای تانک و تعداد دیسکس ها در تنفس و هضم بسیار محسوس هست . شتاب و استرس ماهی بعد از غذا خوردن سنگین در تانک نشان از اکسیژن کم در تانک هست . دما نیز بسیار مهم هست . دیسکس در 28 و 29 درجه بیشترین رشد رو داره دلیل میزان اکسیژن حل شده در آب هست . در آب سرد میزان اکسیژن محلول در آب بیشتر از آب گرم هست . بنا براین اگر تانک شما 32 درجه گرما داره همیشه میزان اکسیژن محلول در آب کم هست باید هوادهی بیشتر از تانک 29 درجه رو داشته باشید .

9- داشتن چند دیسکس محرک غذا خوری در تانک . معمولا دیسکس های نئون بلو بهترین رشد رو نسبت به دیگر نژادها دارند . داشتن چنین نژادهایی در تانک نعمت هست . چون هم خود رشد خوبی دارند هم دیگر دیسکس ها رو به خوردن - حرکت و رشد تحریک می کنند . این هم از تجارب خودن هست . من حتی در مورد

دیسکسهای نژادهای کم رشدی مثل رد ملون نیز این کار رو می کنم با نژاد نئون بلو یا بلو دایموند که رشد زیاد دارند با هم مخلوط می کنم رشد چشم گیری پیدا می کنند .

امیدوارم بتونم مطالب دیگری هم اضافه کنم . دوستان عزیز خوشحال خواهم شد مطالب شما رو هم بخونم تا انشا ا... مرجع خوبی در این زمینه داشته باشیم .

موفق باشید .... رضایی
    ویرایش توسط فرشاد رضایی : 31st July 2012 در ساعت 07:59 PM

همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

نوع حیوان خانگی
    ماهی های آب شیرین
    شماره عضویت
    4029
    نقل قول نوشته اصلی توسط فرشاد رضایی نمایش پست ها
    شاید باور نکنید ولی شیره خاصی که به بچه دیسکس ها می دم رو به دستم می زنم و دیسکس های بالغ دستم رو که وارد تانک می کنم با ضربات دهنشون به دستم می خورند . این آرامش و اطمینان در دیسکس ها رشد اونها رو هم بهتر می کنه .
    جناب رضایی بزرگوار ممنون بابت اطلاعات خوب و تجربیات با ارزشتون. میشه در مورد این شیره ی خاصی که به بچه دیسکس ها میدید توضیحی بدید که ترکیباتش چیه؟خودتون درستش می کنید؟ بجای موکوس ماده استفاده می کنید دیگه درسته؟

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    نقل قول نوشته اصلی توسط Discjockey نمایش پست ها
    جناب رضایی بزرگوار ممنون بابت اطلاعات خوب و تجربیات با ارزشتون. میشه در مورد این شیره ی خاصی که به بچه دیسکس ها میدید توضیحی بدید که ترکیباتش چیه؟خودتون درستش می کنید؟ بجای موکوس ماده استفاده می کنید دیگه درسته؟
    سلام . این رو یکی از دوستانم در ترکیه درست می کنه و بهم می فرسته . راستش فرمولش رو بهم نمی ده ولی از موادش به نظرم شیر خشک - عسل هست . این رو اون موقع که دیسکس رو مصنوعی تکثیر می کردم به بچه دیسکس ها می دادم . پودری هست با مقداری آب مخلوط میشه . خیلی هم مقوی هست چون دسترسی به آرتمیا ندارم به مولدهام گاهی ازش می دم . در هفته اول بعد از جدا شدن از مولد ها نیز برای بچه دیسکس ها خوبه . البته تروپیکال محصول شبیه به این رو زده که امیر جانی عزیز در معرفی غذاها ازش نام برده . یکی از دوستان در شیراز برای تکثیر مصنوعی از همون محصول استفاده کرده که راضی هم هست . به نظرم به صرفه تر هم هست .

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    آکواریوم گیاهی
    شماره عضویت
    8401
    ممنون جناب رضایی عزیز از این پست کاملا مفیدتون

من تازه شروع به نگهداری دیسکس کردم ولی با اطلاعات نسبتا خوبی که ااز دوستان گرفتم سعی کردم از همون اولش منطقی جلو برم

سوالی که دارم اینه که چرا در زمان قرنطینه دیسکس توسط وارد کننده از آمینو اسید و B.complex استفاده میکنند ؟

و این درسته که میتونند دیسکس هارو برای فروش بصورت صوری یا همان مصنوعی در جلوی چشم مشتری سالم و سرحال نگهداشت ؟

و اینکه در تانک قرنطینه بخاطر سیفون های متنواب احتیاجی به طی شدن سیکل نیست ؟

این سوال آخری رو پرسیدم بخاطر اینکه من برای آماده سازی تانک قرنطینه خودم از کپسول باکتوزیوم تترا استفاده کردم !

یه سوال دیگه هم یادم اومد که بهتر نیست به دیسکسی که به غذا های تر مثل دل و کرم یا آرتمیا عادت داره و در تانک قرنطینه لب به غذا خشک نمیزنه

2 روزی گشنگی بدیم که به غذا خشک هم عادت کنند ؟

با تشکر از شما

داود

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    اکواریوم گیاهی .. میگو آب شیرین
    شماره عضویت
    61
    سلام جناب رضایی .. مطلب واقعا کامل و جامع بود .. دستتون درد نکنه تنها ایرادی که میشد بهش گرفت سایز فونت بود که واقعا چشمام در اومد تا تموم شد ..

لطف کنید یه سایز درشتش کنید ..

بی نهایت ممنون

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    7102
    نقل قول نوشته اصلی توسط xmen3000 نمایش پست ها
    ممنون جناب رضایی عزیز از این پست کاملا مفیدتون

من تازه شروع به نگهداری دیسکس کردم ولی با اطلاعات نسبتا خوبی که ااز دوستان گرفتم سعی کردم از همون اولش منطقی جلو برم

سوالی که دارم اینه که چرا در زمان قرنطینه دیسکس توسط وارد کننده از آمینو اسید و B.complex استفاده میکنند ؟

و این درسته که میتونند دیسکس هارو برای فروش بصورت صوری یا همان مصنوعی در جلوی چشم مشتری سالم و سرحال نگهداشت ؟

و اینکه در تانک قرنطینه بخاطر سیفون های متنواب احتیاجی به طی شدن سیکل نیست ؟

این سوال آخری رو پرسیدم بخاطر اینکه من برای آماده سازی تانک قرنطینه خودم از کپسول باکتوزیوم تترا استفاده کردم !

یه سوال دیگه هم یادم اومد که بهتر نیست به دیسکسی که به غذا های تر مثل دل و کرم یا آرتمیا عادت داره و در تانک قرنطینه لب به غذا خشک نمیزنه

2 روزی گشنگی بدیم که به غذا خشک هم عادت کنند ؟

با تشکر از شما

داود
    سلام دوست عزيز
    از امينو اسيد استفاده ميكنن چون در بدن ماهي باعث ساختن انزيمها و بافتهاي جديد ميشه
    از بي كمبلكس هم به عنوان ويتامينه كردن ماهي استفاده ميشه البته بعضيا معتقدند كه باعث كم كردن استرس هم ميشه
    ديسكس وقتي سالم ميمونه كه تو يه شرايط نسبتا خوب به حياتش ادامه بده حالا اگه اقاي فروشنده اين شرايطو نداشته باشه نهايتا تا چند روز فقط ميتونه ديسكسا رو سالم نگه داره
    خير در تانك قرنطينه سيكل معنايي نداره چون شما مداوما بايد در حال تعويض اب باشيد و همين امر كافيه تا سطح نيترات شمارو روي صفر نگه داره
    معمولا براي عادت دادن ديسكس به خوردن غذاي خشك ، غذاي خشك رو به همراه ميكس دل قاطي ميكنن تا ديسكس به طمع و بوش اشنا بشه و بعد از مدتي شروع به خوردن اون غذاي خشك ميكنه

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330
    جناب رضایی پستتون خیلی مفید بود ممنون
    ولی کاش چند تا عکس از سالن تکثیرتون بزارید چون عکس ها میتونن واضح تر مطلب رو بیان کنن
    چه نژاد هایی تکثیر میکنین؟
    حجم سالن چقدره؟
    در هر دوره چند قطعه بچه ماهی تولید میکنین؟

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    سلام . از نظرات دوستان بسیار ممنونم . در مورد فونت راست رو بخواید نتونستم تغییر بدم . امان از دست بابک . اونقدر فکر امنیت هست که ویرایش بعد از نوشتن برای من سخت هست . از بابت سایز فونت ازتون بسیار معذرت می خوام .

جناب قربانی عزیز (اگر اشتباه شهرتون رو نوشتم تصحیح بفرمایید ) توضیح فرموند ولی یه مطلب رو اضافه کنم . گروه ویتامینهای ب در تنها در مورد ماهی بلکه در همه موجودات زنده آرامش بخش هست . در مورد ماهی نیز چنین خاصیتی رو داره . ولی به دلیل تحریک فراوان باکتریها به تکثیر نباید به صورت مداوم استفاده بشه چون تعداد باکتریها به شدت افزایش پیدا می کنه و به دلیل کمبود غذا مسمومیت مرگ باکتریها رو خواهید داشت . در همون ابتدای ورود به تانک بهتر هست استفاده بشه .

جناب اخوانی هست راستش رو بخواید سالن من زیاد آش دهن سوزی نیست . تعدادی شیشه هست که توشون دیسکس های ریز و درشت در حل معلق هستند در فکر سالنی حرفه ای و بزرگ هستم اگر چنین اقدامی کردم از مراحل ساخت تا آماده سازی و بهره برداری عکس تهیه خواهم نمود . در مورد تعداد متفاوت هست برخی ماهها تا 1000 عدد خروجی سایز 2 داشتم . ولی برخی ماهها به دلیلی کم کاری مولدها تا 200 تا هم بوده . بیشتر بستگی به حوصله ی خودم نبودن مشکل در کار - تلفات بدون دلیل ( زیاد هستا فکر نکنید کمه ) داشتن غذای زنده و آماده بودن مولدها هست .

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    قناری-دیسکس و ماهی آب شیرین!
    شماره عضویت
    2014
    اقای رضایی با تشکر از مطالب مفیدتون.
    آیا امکان خرید دیسکس بصورت عمده از شما هست؟

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    نقل قول نوشته اصلی توسط mehran020 نمایش پست ها
    اقای رضایی با تشکر از مطالب مفیدتون.
    آیا امکان خرید دیسکس بصورت عمده از شما هست؟
    سلام . متاسفانه تا آخر امسال قرار داد دارم و امکان فروش برام نیست . حالا گاهی خرید هم می کنم

صفحه 1 از 5 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)