کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط ali_tymouri نمایش پست ها
    با سلام و عرض شرمندگی

نمیدونم کجای کارم اشتباهه که این همه مشکل دار میشن ماهیام!!! البته میدونم "عجله" چه تو خرید چه تو نگهداری!!

بازم نیازمند راهنمایی ام

این ماهی رشد سوز شده بیچاره انگار دچار پوسیدگی بالا یا یه چیزی شبیه قارچ شده

فعلا جداش کردم تا دستور بدید

فقط این ماهی مدت زیادی همونطور که اساتید میدونند با بقیه ماهیا داخل جنرال تونیک بوده اما ....

سلام . در بسیاری از موارد ، دیسکس هایی که ظاهرا در مغازه ها سالم هستند ، ناقل انواع بیماری های مختلف هستند . به دلایلی مثل شلوغ بودن و تعداد بالای دیسکس در هر تانک در مغازه آکواریوم فروشی ، نهفته بودن بیماری و ... در لحظه خرید علائم بیماری رو در ماهی مشاهده نمیکنید .

بعد از انتقال به منزل و به دلایلی مثل استرس ناشی از انتقال ماهی ، تعداد کم ماهی ها در آکواریوم منزل شما و استرسی که به همین دلیل به دیسکس وارد میشه ، تغییر غذایی دیسکس یا حتی رسیدن زمان بیماری دیسکس!‌ (در این مورد احتمالا دیسکس ها در مغازه هم مشکل پیدا میکنند) ماهی تازه علائم بیماری رو نشون میده

بیماری مثل پلیگ دیسکس یا همون طاعون دیسکس دقیقا همینطور عمل میکنه . تعداد زیادی از انگل های پوستی و آبششی و حتی داخلی (روده ای( هم به همین صورت هستند . بنا بر این خیلی خودتون رو سرزنش نکنید! خرید دیسکس با رعایت تمام جوانب باز هم یک ریسکه (البته منظورم این نیست که شما لزوما همه موارد رو رعایت کردید!) . برای افراد غیر حرفه ای که ۹۵٪ دیسکس دوستان رو تشکیل میدن بهترین حالت ممکن خرید یک جای تعدادی دیسکس از یک سورس مشخص و پلمب کردن در آکواریوم بعد از اونه! در این صورت حد اقل اگر هم بیماری در دیسکس ها وجود داشته باشه یک بار درمان میشه ..

و اما مشکل دیسکس شما . عکس خیلی واضح نیست . حتی نمیدونم چند دیسکس در گله دارید و چند تاشون این مشکل رو دارن

قبل از هر چیز آب رو ۷۰ درصد با آب بدون کلر و همدمای تازه سیفون کنید و به ازای هر ۲۰ لیتر یک قاشق غذا خوری نمک به آب اضافه کنید .
    دمای آب رو روی ۳۱ تنظیم کنید
    محلول آکریفلاوین تهیه کنید و یک قطره به ازای هر یک لیتر به آب آکواریوم دیسکس مریض اضافه کنید . اگر دسرتسی به آکریفلاوین ندارید از سرا مایکاپور استفاده کنید (آکوا مارین نواب داره)

و اطلاعات زیر رو سریعا در سایت قرار بدید تا درمان اصلی رو شروع کنیم :

۱.تعداد دیسکس ها در گله
    ۲.عکس آکواریوم و دیسکس ها
    ۳.ابعاد آکواریوم دیسکس ها و حجم آب

و بفرمایید که بقیه دیسکس ها در صورت وجود چه وضعیتی دارند . آیا بعد از انتقال ماهی جدید به تانک این اتفاق افتاده ؟

به طور کلی شرح کامل اتفاقاتی که افتاده رو بنویسید

موفق باشید
    ویرایش توسط بابک آژیده : 24th February 2015 در ساعت 08:54 AM

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط masoud11 نمایش پست ها
    سلام ......خب چند روز بزنم؟؟
    یک بار پرازیکوانتل رو میزنید ، 3 - ۴ روز صبر میکنید و سیفون میکنید . ۷ روز بعد (۷ روز بعد از اضافه کردن اولین دوز به آکواریوم) حد اقل ۹۰ درصد از آب رو سیفون کنید و یک بار دیگه دوز پرازیکوانتل رو تجدید کنید . دفعه دوم برای از بین بردن لارو ها هچ شده هست .

اگر پرازیکوانتل ایرانی بخرید ، احتمال داره آب رو خراب کنه در روز ۲ وم به بعد. سعی کنید مارک alpasun هلندی رو خریداری کنید تا کیفیت آب خراب نشه . در ضمن در صورتی که داروخانه های دامپزشکی پرازیکوانتل خارجی نداشته باشن ، بهتون قرص های انگل کش خارجی رو معرفی میکنند که پرازیکوانتل هم داره ، ولی معمولا ترکیبیست از چند ضد انگل برای پوشش طیف زیادی از انگل های کرمی . مواردی بوده که دوستان خریدند و با دوز پرازی استفاده کردند و موجب مرگ دیسکس ها شدند . پس حتما دقت کنید

موفق باشید

همکار قدیمی بخش آکواریوم های آب شیرین

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    8397
    با سلام و عرض شرمندگی

نمیدونم کجای کارم اشتباهه که این همه مشکل دار میشن ماهیام!!! البته میدونم "عجله" چه تو خرید چه تو نگهداری!!

بازم نیازمند راهنمایی ام

این ماهی رشد سوز شده بیچاره انگار دچار پوسیدگی بالا یا یه چیزی شبیه قارچ شده

فعلا جداش کردم تا دستور بدید

فقط این ماهی مدت زیادی همونطور که اساتید میدونند با بقیه ماهیا داخل جنرال تونیک بوده اما ....

سلام

جناب تیموری عزیز شما متاسفانه اصلن به راهنمایی ها و توصیه ها توجه نمیکنید و مشکل خودتون را در تاپیکهای مختلف تکرار میکنید.
    کارهایی را که در چند روز گذشته عرض کردم انجام دادین؟
    اگر واقعن به دنبال راه حل هستید لطفن به راهنمایی دیگران توجه کنید.

http://www.parsipet.ir/thread70-24.html#post243913

کاربر ساده

شماره عضویت
    17211
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک آژیده نمایش پست ها
    یک بار پرازیکوانتل رو میزنید ، 3 - ۴ روز صبر میکنید و سیفون میکنید . ۷ روز بعد (۷ روز بعد از اضافه کردن اولین دوز به آکواریوم) حد اقل ۹۰ درصد از آب رو سیفون کنید و یک بار دیگه دوز پرازیکوانتل رو تجدید کنید . دفعه دوم برای از بین بردن لارو ها هچ شده هست .

اگر پرازیکوانتل ایرانی بخرید ، احتمال داره آب رو خراب کنه در روز ۲ وم به بعد. سعی کنید مارک alpasun هلندی رو خریداری کنید تا کیفیت آب خراب نشه . در ضمن در صورتی که داروخانه های دامپزشکی پرازیکوانتل خارجی نداشته باشن ، بهتون قرص های انگل کش خارجی رو معرفی میکنند که پرازیکوانتل هم داره ، ولی معمولا ترکیبیست از چند ضد انگل برای پوشش طیف زیادی از انگل های کرمی . مواردی بوده که دوستان خریدند و با دوز پرازی استفاده کردند و موجب مرگ دیسکس ها شدند . پس حتما دقت کنید

موفق باشید
    سلام جناب اژیده. شرمنده هی سوال تکراری میکنم ولی وقتی من بعد از یک هفته ۹۰درصد ابرو سیفون کردم و برای تخمشون دوز رو اضافه کردم یکروز بمونه یا هفت روز ؟؟؟من اینجارو سوال دارم. ممنون

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    16855
    نقل قول نوشته اصلی توسط Romans نمایش پست ها
    سلام

جناب تیموری عزیز شما متاسفانه اصلن به راهنمایی ها و توصیه ها توجه نمیکنید و مشکل خودتون را در تاپیکهای مختلف تکرار میکنید.
    کارهایی را که در چند روز گذشته عرض کردم انجام دادین؟
    اگر واقعن به دنبال راه حل هستید لطفن به راهنمایی دیگران توجه کنید.

http://www.parsipet.ir/thread70-24.html#post243913
    با سلام و عرض ادب مجدد

اول عرض کنم که در مورد سیکل کاملا حق با شما بود فقط جالب اینه که شب قبل از پرسیدن سوالم با تترا تست زدم و نارنجی کمرنگ بود که خدمت شما عرض کردم به نظرم آب مشکل نداره!!

و اما بعد از فرمایش شما باز تست زدم و در کمال تعجب به سرعت مقدار نیتریت بالا رفته بود

همونطور که عرض کردم برام واقعا مشکل گه این حجم اب را تعویض کنم ولی با توجه به فرمایش شما و اینکه ذره ای به راهنمایی های شما و دوستاد دیگر خصوصا جناب آژیده و بابک عزیز شک ندارم یه تانک اماده کردم تا امشب ماهی ها را انتقال بدم و امر شما را اجرا کنم
    فقط اینم عرض کنم که وقتی میزان نیتریت تست دوم را دیدم حول کردم مقداری از آب را عوض کردم و ۱۰ عدد قرص باکتوزیم اضافه کردم و ۲روز غذا هم ندادم. میدونم شاید کار اصولی نکردم اما با اون نیتریت بالا و آماده نبودن تانک قرنطینه مجبور بودم یه کاری کنم!!

امشب باز تست گرفتم که خدا رو شکر نیتریت پایین اومده! حالا به نظر شما باز هم باید همه چیز را ضد عفونی کنم و ۱۰۰ درصد سیفون کنم؟

جناب وزیری (اگر درست گفته باشم فامیلی شریفتون را) اینکه سوال جدیدی مطرح کردم خدایی نکرده منظورم کم اهمیت بودن و یا گوش نکردن به راهنمایی های ارزشمند شما نبوده! به نظر من مشکل جدیدی بود که دوباره مزاحم شدم اگر شما میفرمایید این پوسدگی و لکه سفید هم از همون سیکل هست پس صبر میکنم

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    16855
    با سلام جناب آژیده عزیز

قرار شد مدتی صبر کنم هرچند این مشکل شبیه به عفونت و سفید رنگه

اما جواب سوالات شما :

۱۷ عدد دیسکس از ۲ اینچ تا ۳/۵ اینچ

ابعاد اکواریوم هم 160x40x80 که با سامپ زیرش بالای ۵۰۰ لیتر آب میگیره

۱۰ تا دیسکس ۱/۵ اینچی داشتم که با راهنمایی شما ۹تاشون از پلیگ جون سالم به در بردند و البته الان بزرگتر شدند
    اون انجل ها از وقتی نیم بند بودند با دیسکس ها وارد تانک شدند که رشد عجیبی داشتند و البته تو فکر رد کردنشونم چون تو سایت خوندم بهتره انجل نگه ندارم
    اومدم تهران تا از ایران دیسکس خرید کنم که متاسفانه هنوز تو قرنطینه بود بار جدیدشون و از ۲ مغازه ۸ تا دیسکس خریدم که فرمودند قرنطینه شده هستند و منم مستقیم به تانک اصلی انتقال دادمشون به ظاهر مشکل خاصی نداشتند و بعد از ۳ روز غذا خور شدند. البته من دست از تکرار اشتباهاتم بر نداشتم و چند کوریدوراس و کت سفره اضافه کردم که از اونجا مشکلات خودشونو نشون دادند و البته اکواریوم هم به دلیل وجود جنرال تونیک سیکل نشده بود و چون تعداد ماهیا زیاد شده بود مشکلات امونیاک و نیتریت هم شروع شد که با راهنمایی های رومنس عزیز دارم سعی میکنم اشتباهاتمو جبران کنم
    البته یکی از بلو دایموند ها هم گوشه گیر شده و رنگش تیره شده

ویرایش توسط ali_tymouri : 24th February 2015 در ساعت 10:27 PM

همکار قدیمی بخش آکواریوم های آب شیرین

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    8397
    ... اینم عرض کنم که وقتی میزان نیتریت تست دوم را دیدم حول کردم مقداری از آب را عوض کردم و ۱۰ عدد قرص باکتوزیم اضافه کردم و ۲روز غذا هم ندادم. میدونم شاید کار اصولی نکردم اما با اون نیتریت بالا و آماده نبودن تانک قرنطینه مجبور بودم یه کاری کنم!!

امشب باز تست گرفتم که خدا رو شکر نیتریت پایین اومده! حالا به نظر شما باز هم باید همه چیز را ضد عفونی کنم و ۱۰۰ درصد سیفون کنم؟
    سلام
    جناب تیموری همانطور که قبلن هم عرض کرده بودم تا زمانیکه تعادل در تانک برقرار نشود این نوسان نیتریت ادامه خواهد داشت.
    شما اگر تعداد ماهیهای موجود در این تانک را به حداقل برسانید این چرخه خیلی سریعتر کامل خواهد شد و بعد از تکمیل سیکل میتوانید به تدریج و طی چند روز ماهیها را دوباره به این تانک برگردانید.
    اگر طبق فرمایش خودتون امکان انتقال ماهیها به تانک دیگر را دارید ، اینکار را انجام دهید و فقط تعدادی از انها را درون تانک نگه دارید ( انجل و کوریدوراس - البته این ماهیها هم در برابر نیتریت اسیب پذیر هستند ولی از دیسکس مقاومترند )

برای جلوگیری از مسمومیت ماهیها و بیماریهای ثانویه :

به میزان یک گرم درلیتر نمک اضافه کنید.
    هر روز بین 30 تا 40 درصد سیفون کنید.
    روزی یک بار و به میزان کم ماهیها را تغذیه کنید و در صورت امکان باقیمانده غذا را از تانک خارج کنید.
    تا پایان سیکل هیچ ماهی جدید اضافه نکنید.
    هرگاه تست نیتریت شما طی 24 تا 48 ساعت میزان ثابتی را نشان داد ( نیتریت = صفر ) سیکل شما کامل شده.
    موفق باشید.

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط masoud11 نمایش پست ها
    سلام جناب اژیده. شرمنده هی سوال تکراری میکنم ولی وقتی من بعد از یک هفته ۹۰درصد ابرو سیفون کردم و برای تخمشون دوز رو اضافه کردم یکروز بمونه یا هفت روز ؟؟؟من اینجارو سوال دارم. ممنون
    سلام دوست عزیزم ، مشکلی نیست . برای حصول نتیجه ایدا آل هر سوالی دارید بپرسید ، خوشحال میشم کمکی کرده باشم

ببینید بر اساس منابع قدیمی ومعتبر مثل DPH و مقاله های آقای جک واتلی و ... باید بعد از هر ۲ دوز یک هفته صبر کنید . یا بهتره بگم اشاره ای به سیفون بعد از دوز اول و دوم نشده (فقط قبل از هر دوز باید کل آب تعویض بشه) . برای انجام چنین درمانی مهم ترین موضوع تسلط شما به دیسکس و مدیریت آکواریوم در کنارداشتن پرازیکوانتل مرغوب و خارجیست . همانطور که قبلا اشاره کردم انواع ایرانی بعد از ۲ - ۳ روز آب رو به شدت خراب میکنند . بنا بر این راهی ندارید جز مانیتور کردن لحظه ای وضعیت دیسکس ها و آب آکواریوم . من با پرازیکوانتل هلندی یک هفته صبر میکردم و مشکلی هم ایجاد نمیشد . البته اگر تعداد ماهی ها بالا باشه باز هم به دلیل بالا رفتن آمونیاک به مشکل میخورید . این دارو سیکل رو نابود نمیکنه ولی آسیب میزبه بهش . بنا بر این غذا دهی خیلی پایین باشه و مدام آمونیاک رو تست کنید .

در ضمن دوز دوم تخم انگل ها رو نابود نمیکنه بلکه صرفا برای نابود کردن آخرین تخم انگل هاییست که هچ میشن . دلیل اینکه مرجعی مثل DPH و سایر منابع معتبر میگن باید ۱۴ روز باید ماهی تو این دارو باشه هم همینه . اگر قرار بود یک یا ۲ روز بعد از هر دوز آب سیفون بشه باز هم فایده ای نداشت . طبق گفته دکتر برهانی کیا بعضی از این انگل ها حد اکثر ۲۴ ساعت بعد از تولد ، به بلوغ میرسند و تخم گذاری میکنند . در این صورت فقط با یک روز تاخیر ، کل زحماتی که متحمل شدید به باد میره .

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    با سلام جناب آژیده عزیز

قرار شد مدتی صبر کنم هرچند این مشکل شبیه به عفونت و سفید رنگه

اما جواب سوالات شما :

۱۷ عدد دیسکس از ۲ اینچ تا ۳/۵ اینچ

ابعاد اکواریوم هم 160x40x80 که با سامپ زیرش بالای ۵۰۰ لیتر آب میگیره

۱۰ تا دیسکس ۱/۵ اینچی داشتم که با راهنمایی شما ۹تاشون از پلیگ جون سالم به در بردند و البته الان بزرگتر شدند
    اون انجل ها از وقتی نیم بند بودند با دیسکس ها وارد تانک شدند که رشد عجیبی داشتند و البته تو فکر رد کردنشونم چون تو سایت خوندم بهتره انجل نگه ندارم
    اومدم تهران تا از ایران دیسکس خرید کنم که متاسفانه هنوز تو قرنطینه بود بار جدیدشون و از ۲ مغازه ۸ تا دیسکس خریدم که فرمودند قرنطینه شده هستند و منم مستقیم به تانک اصلی انتقال دادمشون به ظاهر مشکل خاصی نداشتند و بعد از ۳ روز غذا خور شدند. البته من دست از تکرار اشتباهاتم بر نداشتم و چند کوریدوراس و کت سفره اضافه کردم که از اونجا مشکلات خودشونو نشون دادند و البته اکواریوم هم به دلیل وجود جنرال تونیک سیکل نشده بود و چون تعداد ماهیا زیاد شده بود مشکلات امونیاک و نیتریت هم شروع شد که با راهنمایی های رومنس عزیز دارم سعی میکنم اشتباهاتمو جبران کنم
    البته یکی از بلو دایموند ها هم گوشه گیر شده و رنگش تیره شده

اولا هیچ وقت به حرف فروشنده دیسکس ، حالا هر کی که میخواد باشه ، اطمینان نکنید . در ثانی . دیسکسی که پلیگ میگیره ، یا ناقل ویروس هست ولی نمیگیره ، در صورت زنده ماندن تا ۶ ماه بعد هم ناقل پلیگ خواهد بود . بنا بر این اگر دیسکسی پلیگ بگیره و با درمان کمکی بیماری رو رد کنه (عامل پلیگ دیسکس نوعی ویروس هست و ویروس هم معمولا درمان نداره ، بلکه با درمان های جانبی و قوی نگه داشتن سیستم ایمنی ، به ماهی کمک میکنیم تا علیه ویروس پادتن بسازه و بهش مقاوم بشه) باز هم تا ماه ها ناقل خواهد بود و در صورت انتقال به تانکی که دیسکس های اون مقاومتی در برابر پلیگ ندارند ، باعث آلودگی ماهی ها میشید . از طرفی بر فرض که هم دیسکس های شما یک بار پلیگ گرفتند هم دیسکس های مغازه یک بار گرفتند و هر ۲ هم با گذراندن دوره درمان در قرنطینه بیماری رو رد کردند . خوب تصور عموم بر اینه که الان اینا علیه ویروس مقاوم هستند . ولی تجربه شخصی من طی سال ها واردات دیسکس به ایران چیز دیگری رو نشون داد :

فرض کنید ۲ سورس مختلف دیسکس داریم . یکی از یک تکثیر کننده مالزیایی و دیگری از یک تکثیر کننده تایلندی . مدت ها از هر ۲ و هر هفته دیسکس میخرید . هر ۲ نوع دیسکس ، چند روز بعد از ورود پلیگ میگیرن و بعد از گذراندن دوره درمان ، علیه ویروس مقاوم میشن و بیماری رو رد میکنند . ماه بعد مجددا از هر ۲ بار میخرید . (مالزی و تایلند هر کدام در تانک و اتاق جدا) . مجددا دیسکس های جدید پلیگ میگیرن و لی قدیمی ها به دلیل مقاومت علیه ویروس پلیگ اتفاقی براشون نمیفته . اما نکته اینجاست که گاهی وقتا ۲ دیسکس از ۲ سورس مختلف که هر ۲ پلیگ رو رد کردند ، در صورت ادغام شدن با هم مجددا علائم پلیگ رو نشون میدند. یعنی اگر دیسکس های مالزی و تایلندی که بالا تر اشاره شد رو با هم تو یه تانک بریزید ممکنه مالزی ها از تایلندی ها و تایلندی ها از مالزی ها پلیگ بگیرن!!!!!

مالزی و تایلند فقط یک مثال بود ، منظور سورس های مختلف بود حالا از هر کجا . و اما دلیل چیست ؟ جواب قطعی برای این سوال وجود نداره ولی حدس بر اینه که سویه های مختلفی از این ویروس وجود داشته باشه . ماهی در هر بار در معرض ویروس قرار گردن و در صورت زنده ماندن فقط به همون سویه مقاوم میشه نه در برابر همه سویه های این ویروس . پس حتی اگر مغازه دار راست بگه و قرنطینه کرده باشه ، باز هم نمیتونید با اطمینان ماهی رو مستقیما وارد تانک کنید .

امیدوارم مظنورم رو خوب رسونده باشم ، تایپ با موبال کار سختیست!!اگر غلط املایی زیاد بود به بزرگواریتون ببخشید

موفق باشید

مدیر انجمن آکواریوم

نوع حیوان خانگی
    خرس قطبی
    شماره عضویت
    3829
    سلام
    به جز دیسکس و انجل ماهی دیگه نمیتونه ویروس پلیگ رو با خودش حمل کنه و انتقال بده؟

صفحه 204 از 269 نخستنخست ... 104154185186187188189190191192193194195196197198199200201202203204205206207208209210211212213214215216217218219220221222223254 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)