صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 41 به 50 از 69
    کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط mehrdadtest1 نمایش پست ها
    با سلام به همه دوستان.

پیشنهاد : همونطور که میدونید بیماری plague یه بیمار کشنده و پر دردسر هست که هم دخل جیب آدمو میاد هم روح آدمو نوازش میکنه ، ماهی که کلی براش زحمت کشی و خرجش کردی که خودی نشون بده مثل برگ خزون جلوی چشمات باطل میشه و توام هیچگاری نمیتونی براش انجام بدی.
    من سه تا از بهترین دیسکسهام رو بخاطر همین بیماری از دست دادم. همینطور که میدونید این بیماری بسیار مسری هست اما یک مزیت مهم داره !
    اینکه اگه ماهی در بره حالا حالاها درگیر نمیشه، میخوام بگم چون پیشرفت بیماری خیلی سریع اتفاق می افته ممکنه ایجاد کردن شرایط زمانبر باشه و توی این مدت ماهی سریعا ضعیف و سیاه میشه !

من میخوام پیشنهاد بدم که ماهیو خودمون آلوده کنیم و با تدارکاتی که از قبل دیدیم از مرگش جلوگیری کنیم؟!!!

مثلا از قبل قوای ایمنی بدنشو بالا ببریم،آب لازم و دارو و وسایل و ... رو آماده داشته باشیم که ماهی خیلی ضعیف نشه و اینطوری اذیتم نمیشه و چون روند بیماریش رو خودمون طراحی کردیم غافلگیر نمیشیم و ماهی ضمن ایجاد آمادگی سریعا بهبود پیدا میکنه من دوتا دیسکس جدید گرفتم و دارم روشون آزمایش میکنم.

دوستان و اساتید نظرتون رو بفرمائید لطفا،
    با تشکر
    در سالن های تجاری که مدام دیسکس های تازه و از سورس ها و تکثیر کنندگان متفاوت خریداری و خالی میشه این کار میتونه توجیه داشته باشه . در مغازه های انحصارا دیسکس فروش که سورس بار متفاوته هم همینطور ... ولی برای کسی که در منزل این کار رو انجام میده ابدا پیشنهاد نمیشه . وقتی میشه با کمی احتیاط و انجام یک سری کار های پیشگیرانه از متبلا شدن دیسکس به پلیگ جلو گیری کرد دلیلی نداره درصدی از ریسک رو پذیرا بشیم و سلامت دیسکس رو هم به خطر بندازیم . دارو هایی که در این دوره به دیسکس تحمیل میشه مضره و بدون استثنا اثر سو و جانبی خواهد داشت . میتونید side effect مربوط به آنتی بیوتیک ها رو در اینترنت جستجو کنید...تازه برای انسانی با میانگی وزن ۶۰-۷۰ کیلو....در مورد ماهی موضوع بغرنج تر از این حرف ها خواهد بود

موفق باشید

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ک
    شماره عضویت
    11205
    آقا بابک با سلام مجددا درسته احتیاط میتونه خیلی موثر باشهآ اما شاید خندت بگیره که بگم ماهی های من از طریق گیاه آلوده شدن ؟ !!!
    تازه به خیال خودم هم با دوزه دوبرابر با ازون استریل کردم 7 روز هم گیاهو قرنطینه کردم !!!
    رشد این بیماری روی نقشه وحشتناکه و متاسفانه کشور ماهم جزء مناطق آلوده هست.
    هرچقدرم که بخواهی احتیاط کنی بازم درگیرش میشی !

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    آقا بابک با سلام مجددا درسته احتیاط میتونه خیلی موثر باشهآ اما شاید خندت بگیره که بگم ماهی های من از طریق گیاه آلوده شدن ؟ !!!
    تازه به خیال خودم هم با دوزه دوبرابر با ازون استریل کردم 7 روز هم گیاهو قرنطینه کردم !!!
    رشد این بیماری روی نقشه وحشتناکه و متاسفانه کشور ماهم جزء مناطق آلوده هست.
    هرچقدرم که بخواهی احتیاط کنی بازم درگیرش میشی !
    سلام . گیاه ها رو هر چه هم ضد عفونی بکنیم با توجه به اینکه موجود زنده هست و حتی سلولها هم می تونند میزبانی میکروبها رو داشته باشند . برهمین اساس همیشه ریسک وجود دارد .

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ک
    شماره عضویت
    11205
    exactly . همینطوره ! این ویروس حتی از سرق هوا یا اشیا هم جابجا میشه کافی بری تو یه ماهی فروشی آلوده با خودت میایرش خونه ! مثل آب خوردن ماهیات الفاتحه !!!!
    بهتره اما خودش بیمارشون کنه و بدادشون برسه تا اینکه ویروس ناغافل تکثیر بشه و دخلشون رو بیاد

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ک
    شماره عضویت
    11205
    تئوری من برای درمان دیسکس مبتلا به plague (طاعون سیاه ):
    تا جایی که اطلاع دارم و دوستان مرقوم فرمودند این بیماری روی سیستم ایمنی بدن ماهی تاثیر میگذاره ، عین یه worm یا trojan که آنتی ویروس و فایروال سیستم رو غیر فعال کنه اونوقت سروکله بیماری های فرصت طلب پیدا میشه .
    قدرت سیستم ایمنی بدن خونسردا با حرارت محیط نسبت مستقیم داره ، یعنی بالا بردن حرارت آب به افزایش متابولیسم بدنشون کمک می کنه البته اونم تا به محدوده ای که آنزیمهای و هرمونهای بدنشون دچار اختلال یا تجزیه نشن !
    از طرف دیگه دمای مناسب برای رشد باکتریها از 4-5 درجه تا نزدیک نقطه جوش هست ! یعنی بالا بردن دما هم سقف داره ،
    همینطور مصرف پنی سیلین ها ضمن امکان ایجاد مقاومت در باکتربها و تضعیف بدن ماهی در دراز مدت اثرات بسیار بدی رو اعضای داخلی ماهی میگذاره.
    یعنی مصرف پنی سیلین ها هم باید خیلی با دقت انجام بشه.طی دوره نقاهت ماهی به علت اینکه بهش غذا داده نمیشه مسلما نحیف و ضعیف خواهد شد(اگه بخاطر غذا هم نباشه بخاطر پنی سیلین حتما میشه) یعنی مسلما ماهی که یخورده ضعیف باشه و مبتلا بشه امکان موندنش خیلی کم خواهد بود! از طرف دیگه عوامل بیماری زا معمولا با دارو از بین میرن و گیاه هم که قربونشون برم اسم دارو رو براشون میبری خودبخود فاتحشون خوندس !

موضوع ازون : مصرف ازون میتونه باکتریها (فرصت طلبها) ، قارچها و حتی جلبک ها رو از بین ببره و یه محیط استریل به ماهی بده به علاوه گیاها باهاش مشکلی ندارن و خیلیم سرحال میان (حذف جلبک).البته گمان میکنم مصرف همزمانش با آنتی بیوتیک باعث تجزیه مولکول آنتی بیوتیک بشه و عملا دارو بی اثر میشه.اما مسلما برای استریل کردن آب عالیه ؛ مثل کاری که توی استخرا میکنن.
    از طرف دیگه ازون ناپایداره و توی آب سریعا به اکسیژن تجزیه میشه ؛کلر احتمالی و خیلی از فلزات سنگینی که ممکنه توی آب معلق باشن رو سریعا اکسیده میکنه (حتی به سنگ هوا هم رحم نمیکنه ) همنطور فوری میتونه جذب آب شش ماهی بشه.

آزمایش و نتیجش :

با نظرتون در مورد وجود مشکل در بدن ماهی موافقم،چون دقیقا همین مشکلی که فرمایش کردید برای خودم پیش اومد ، البته من دوبار در روز ازون رو روی ماهی های تانک سالم آزمایش کردم و منتظر بودم که با استریل شدن محیط بدن ماهی خودش از عهده عفونت بر بیاد، متاسفانه جواب نداد و دوستان آبی من سیاه شدن و تشریف بدن توی محیط قرنطینه، ظاهرا عفونت داخلی ماهی خیلی سریع اتفاق می افته و لازمه حتما دوره نقاهتش با آنتی بیوتیک سپری بشه.

تئوری من :
    هرچه عوامل تشدید بیماری کمتر ،پیشرفت بیماری کندتر؛ پس اولویت روی حذف عومل داخلی و خارجی تشدید کننده و افزایش بنیه و قوای ایمنی بدن ماهی :
    طبق فرمایش شما( و پیشنهاد خودم ) :
    از همون آبی که ماهی های بیمار داخلش هستند تانک قرنطیه رو پر کنید و در صورت امکان استریلش کنین(چون ماهی ضعیف شده پس تطبیقش با تغییرات و شرایط جدید ممکنه ساده نباشه پس همون آبا براش استریل میکنیم)
    مصرف پنی سیلین (تترا سایکلین + مترونیدازول) (3 کپسول 250 و یک قرص کامل مترو در 50 لیتر)
    افزایش دما: تا 34 درجه (بین 32 تا 34 )
    سیفون : سه روز اول ماهی بسیار مهمه توی همون آب باید نگهداری بشه و بعد از اون روزانه 50-70 درصد آب ابتدا سیفون و سپس هر روز تا 10-15 روز.
    آب حتما همدما تعویض شود،
    آب حتما استریل شود.(جوشانده و یا ازوناسیون)
    مصرف هرنوع ویتامین و ترکیبات آهندار ممنوع(تداخل دارویی با آنتی بیوتیک).
    در صورت امکان یک قاشق چای خوری سرکه در 50 لیتر(اسیدی کردن آب)
    در صورت امکان یک قاشق غذا خوری نمک بدون ید در 50 لیتر(جلوگیری از رشد قارچ ها و باکتری های ضعیف)
    غذا دادن ممنوع.
    اکسیژندهی بالا .
    حذف نور محیط قرنطینه تا حد امکان (حذف استرس).
    مسلما ورود مواد غذایی کافی کمک بسیاری به سرعت ترمیم ماهی میکنه از طرف دیگه احتمال اینکه ماهی از غذا رفته باشه زیاده و نتیجتا به غذا توجه نمی کنه و خود غذا میشه محل رشد میکروبها پس بازم تاکید میکنم غذا داده نشه.

تئوری دوم :
    مصرف یک عدد قرص ویتامین c در 50 لیتر روزانه برای بالا بردن قدرت ایمنی بدن ماهی کارآمد هست ؟ (در حال تحقیقم)
    تئوری سوم : در صورت وخامت اوضاع چه داروهایی رو میشه تزریق کرد و روش تزریق چطور خواهد بود؟ (در حال تحقیقم)

با کمال تشکر از همه دوستانی که وقت میگذارن و منو در انجا این تحقیقات همراهی میکنن
    مهرداد.

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ک
    شماره عضویت
    11205

دلایل و فرضیات تئوری های من

در خصوص ph آب اولیه چون ماهی در شرایط آبش تغییری ایجاد نشده مشکلی با آب نخواهد داشت از طرف دیگه 3 روز زمانی کافی برای تعیین تکلیف ماهی هست و روند بیماری بخوبی خودش رو نشون خواهد داد.

در روزهای بعد برای تعویض آب باید عرض کنم با توجه به اینکه کشور ما یه کشور بیابانی (وکوهستانی) محسوب میشه چون درگذشته این مناطق در ارتفاع کمتری قرارداشتند و دریا یا دریاچه بودن که به مرور زمان خشک شدن و فقط املاح اونها باقی مونده که در آب مصرفی خودشو بصورت سختی آب و قلیایی شدن نشون میده . آب مصرفی ما عمدتا از مسیر رودخانه یا سد تهیه میشه ، جالب بدونید من آب شهر رو توی چند محله تست زدم. هم با تستر جی بی ال هم تستر اراک کیت ، پاسخ همه هم قلیایی بود ، البته منطقی هم هست ، چون اپه آب اسیدی باشه ظرف مدت کوتاهی تمام اتصالات فلزی لوله کشی خونه ها رو میخوره.اما همونطور که میدونید خورده شدن لوله های فلز آب سالیان سال طول میکشه.پس آب اسیدی نیست و ما با اظافه کردن سرکه یا آبلیمو مقدار کمی اسیدیش میکنیم. در خصوص بافرینگ آب هم باید عرض کنم با توجه به تعویض روزانه آب ، آب آنچنان تغییر فاحشی نخواهد داشت.به علاوه ما از قبل شرایط لازم از جمله ذخیره آب کافی رو باید پیش بینی کنیم.چون مسلما ظرف سه روز کلر که سهله پدر کلر هم از آب خارج شده اما کیشه از داروهای موجود در این زمینه هم استفاده کرد.

وجود سرکه به مقدار 1 قاشق چای خوری در 50 لیتر آب مسلما ph آب رو از 5 کمتر نمیکنه در حالیکه همینطور که میدونید ph مطلوب دیسکس 5-7 (6.5 صفا میکنه) هست.پیشنهاد سرکه هم به دلیل در دسترس بودن اونه ؛ آبلیمو هم به علت داشتن ویتامین c میتونه گزینه خوبی باشه.

علت سیفون پس از سه روز اول یکبار و در روزهای دیگه (10 روز متوال) روزانه :
    در روزهای اول بیماری ماهی بسیار نروس هست ، تغییرات دما،احساس ضعف و ترس و بی حالی ماهی و تمایل به مصرف اکسیژن بیشترش کاملا واضحه، تعویض سریع آب در این حالت هیچ اثر مثبتی روی ماهی نداره چون ویروس وارد بدنش شده و الان ویروس فعال هست (مثل اسب تروا که حالا ویروس توی رم دستگاه رزیدنت شده) مثل اکثر بیماریهای ویروسی فورس روی 24-48 ساعت اول هست تا سیستم ایمنی بیمار بتونه خودشون جمع و جور کنه و ماهی قوای جسمیش رو صرف غلبه بر استرس و تغییرات شرایط آب نکنه و اصطلاحا قدرت بدنیش حفظ شه ( مثل وقتی آدم سرما میخوره اگه 48 ساعت اول خوب استراحت کردی سریعا خوب میشی اما اگه پرو بازی در بیاری 7-14 روز توبدنته و بیماری کهنه میشه؛ توی این مدت نه تو از زندگیت لذت میبری نه ویروسه ) .
    پس ما شرایطی رو فراهم کنیم که ماهی به بیماریهای دیگه آلوده نشه به همین خاطره که من پیشنهاد استفاده از آب استریل برای قرنطینه رو دادم . به علاوه PH پائین برای یسیاری از میکروبها قابل تحمل نیست و فرصت کلونی سازی پیدا نمیکنن.
    فراموش نکنید که وقتی ماهی تغییر رنگ داده ( بسته به میزان پیشرفت بیماری ) رنگش تیره تر ، شنا نا متوازنتر و تمایل به گرما و اکسیژنش بیشتره این یعنی اینکه مدتهاست که ویروس فعالیتش رو شروع کرده ماهی رو از رمق انداخته و اینها همه عوارض ضعف عمومی هست که برای ماهی پیش اومده. پس در روزها اول بهتر اولویت رو روی کمک به دفع استرس و ایجاد آرامش برای ماهی کنیم.

علت تعویض 50-70 درصد آب :
    میدونید که وجود مترونیدازول و تتراسایکلین به عنوان آنتی بیوتیک در این درمان دارای دوره درمانی مشخص و همینطور نیمه عمر محدود هستند. پس موندن بیشتر از زمان عمرشون مفیدشون توی آب بی حاصله و فقط به کلیه و کبد ماهی فشار میاره.
    به علاوه امکان انتقال بیماریهایی که ممکنه ماهی ها توی این فاصله بهشون آلوده شده باشن هست و ممکنه از طریق آب تانک قرنطینه به بقیه هم سرایت کنه (البته مسلما آب قرنطینه مملو از ویروس PLAGUE هم هست ) که از طریق سیفون کردن میتونیم مقادیر قابل توجهی ازشون رو خارج کنیم و تعدادشون رو به حداقل برسونیم.
    تازه در روزهای اول به علت عفونت که ماهی داره موکوس زیادی تولید میکنه که واقعا مشمئز کننده است دست کم واسه حاله خودمون تعویض آب خوبه

علت اضافه کردن نمک :همه میدونن نمک واسه دیسکس خوب نیست ، البته به شرطی اونو بخوره ! وقتی نمک توی آب محلول هست خیلی از باکتریها و قارچها فرصت رشد و حمله به بدن دیسکس بی دفاع رو پیدا نمی کنن. از طرف دیگه دیسکس توی 10 روز اول غذایی بهش داده نمیشه که بخواد نمک بخوره و دل درد بگیره ؟!!!
    من از این روش روی 7 عدد دیسکس باقی موندم استفاده میکنم. الان روز 7 هست و رنگ و روشون کاملا باز شده خیلی راحت و بدون مشکل شنا میکنن. قصد دارم تا 10 -15 روز(3-8 روز دیگه) روندو ادامه بدم (به علت دوره مصرف آنتی بیوتیک 14 روز ).

علت دمای 34:دمای بالا خیلی خیلی مهمه یعنی واقعا دارو درما یه طرف دما یه طرف ! دما هم متابولیسم ماهی تقویت میکنه هم سیستم ایمنی بدنش رو ، از طرف دیگه خیلی از باکتریها توی این دما نمیتونن پروتئین سازی کنن و ماهی در مقابل سفیدک و بیماری های قارچی هم تا حد قابل توجهی مقاوم میشه.

دفعه بعد که دیسکم مریض شه اول یه آنتی بیوتیک بهش تزریق میکنم و چند ساعت بعد هم یه تقویتی ( سه روز اینکار انجام خواهم داد) روش تزریق به ماهی خیلی سادس لینک زیر واسه علاقمند دان که میخوان امتحان کنند :
    روش تزریق :
    How To: Fish Baytril Injection - YouTube
    داروهای قابل تزریق :
    آنتی بیوتیک های مهم و دوز پیشنهادی:
    amoxycillin injection: 12.5 mg/kg single dose long acting preparation
    ampicillin injection: 10 mg/kg daily
    Borgal® injection: 75mg/ kg at four day intervals
    choramphenicol injection: 40 mg/kg daily
    co-trimazine injection: 30 mg/kg on alternative days
    enrofloxacin injection: 5-10 mg/kg on alternative days 3-5 injections
    gentamicin injection: 3-5 mg/kg on alternative days #
    oxytetracycline injection: 10 mg/kg single dose long-acting preparation *
    # = ممکن است برای کلیه سمی باشد

*= ممکن است باعث کیست شود

میزان حجم تزریقی : میزان دوز پیشنهادی (میلی گرم بر کیلوگرم) * وزن ماهی (کیلوگرم) تقسیم بر (/) میزان دوز دارو (میلی گرم بر میلی لیتر) مثلا برای ماهی 1.5 کیلویی ، با دوز پیشنهادی 10 میلی گرم بر کیلو و آنتی بیوتیک 5 درصد= 0.3 میلی لیتر

• برای تزریق از آمپول ریز استفاده کنید
    • محل تزریق باید به بی حسی ، بی حس و کمی ضدعفونی شود (مثل providine-iodine)
    • مطمئن شوید که سرنگ خالی از هواست

محل تزریق:
    محل تزریق تقریبا به صورت سلیقه ای و شخصی است و مدارک خاصی برای تزریق در جای خاص وجود ندارد.
    اما دو بخش مهم پیشنهاد میشود:
    تزریق به شکم، نزدیک به مقعد، به صورت مایل، ورود کم برای جلوگیری از ورود آنتی بیتونیک به روده:
    [IMG]http://******.com/up/uploads/137426745276761.jpg[/IMG]
    تزریق به باله ها ی کناری(در صورتی که دوز بالا مصرف میکنید مناسب نیست)
    [IMG]http://******.com/up/uploads/137426745280112.jpg[/IMG]
    آ
    به نظر میرسه در شرایط حاد تنها راه حل تزریق هست، خیلی سریع مواد مورد نیاز وارد بدن ماهی میشه و سریعا جذب سلولهاش میشه. فکر میکنم اگه توی آب آلودگی خاصی نباشه و محل زخم تزریق عفونت نکنه بهترین و سریعترین روش درمانی همینه. تازه چون چیزی در آب حل نمیشه شاید بشه داروهای تقویتی هم همزمان بهش تزریق کرد. اما اینکار تبحر وتمرین میخواد چون اشتباه بزنی ماهی رو با دست خودت کشتی یا اینکه ماهی بیچاره علیل میشه ؟!!!!

دوستانی که امتحان کردن لطفا نتیجه رو اعلام بفرمایند ماهم مستفیض شیم.
    با تشکر

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    دیسکوس،مرغ و خروس،گیاهان زینتی
    شماره عضویت
    11344
    نقل قول نوشته اصلی توسط فرشاد رضایی نمایش پست ها
    سلام . گیاه ها رو هر چه هم ضد عفونی بکنیم با توجه به اینکه موجود زنده هست و حتی سلولها هم می تونند میزبانی میکروبها رو داشته باشند . برهمین اساس همیشه ریسک وجود دارد .
    سلام.جسارتا فکر نمیکنم اینکه استدلال کردین گیاه زندست خیلی لزومی داشته باشه برای انتقال ویروس پلیگ..خدمتتون روشنه که ویروسا برای میزبانای زنده چقققدر اختصاصی هستند نسبت به حتی باکتری هاالبته در مفهوم حرف شما هیچ شکی نیست که از راه گیاهم منتقل میشه اما اینکه فرمودین میزبان زندست رو کمی خواستم بدونم کهجایی خوندید که میزبان گیاهی برای پلیگ هست؟البته جسارت نشه ،محض کنجکاوی پرسیدم.

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    دیسکوس،مرغ و خروس،گیاهان زینتی
    شماره عضویت
    11344
    در خصوص ph آب اولیه چون ماهی در شرایط آبش تغییری ایجاد نشده مشکلی با آب نخواهد داشت از طرف دیگه 3 روز زمانی کافی برای تعیین تکلیف ماهی هست و روند بیماری بخوبی خودش رو نشون خواهد داد.

در روزهای بعد برای تعویض آب باید عرض کنم با توجه به اینکه کشور ما یه کشور بیابانی (وکوهستانی) محسوب میشه چون درگذشته این مناطق در ارتفاع کمتری قرارداشتند و دریا یا دریاچه بودن که به مرور زمان خشک شدن و فقط املاح اونها باقی مونده که در آب مصرفی خودشو بصورت سختی آب و قلیایی شدن نشون میده . آب مصرفی ما عمدتا از مسیر رودخانه یا سد تهیه میشه ، جالب بدونید من آب شهر رو توی چند محله تست زدم. هم با تستر جی بی ال هم تستر اراک کیت ، پاسخ همه هم قلیایی بود ، البته منطقی هم هست ، چون اپه آب اسیدی باشه ظرف مدت کوتاهی تمام اتصالات فلزی لوله کشی خونه ها رو میخوره.اما همونطور که میدونید خورده شدن لوله های فلز آب سالیان سال طول میکشه.پس آب اسیدی نیست و ما با اظافه کردن سرکه یا آبلیمو مقدار کمی اسیدیش میکنیم. در خصوص بافرینگ آب هم باید عرض کنم با توجه به تعویض روزانه آب ، آب آنچنان تغییر فاحشی نخواهد داشت.به علاوه ما از قبل شرایط لازم از جمله ذخیره آب کافی رو باید پیش بینی کنیم.چون مسلما ظرف سه روز کلر که سهله پدر کلر هم از آب خارج شده اما کیشه از داروهای موجود در این زمینه هم استفاده کرد.

وجود سرکه به مقدار 1 قاشق چای خوری در 50 لیتر آب مسلما ph آب رو از 5 کمتر نمیکنه در حالیکه همینطور که میدونید ph مطلوب دیسکس 5-7 (6.5 صفا میکنه) هست.پیشنهاد سرکه هم به دلیل در دسترس بودن اونه ؛ آبلیمو هم به علت داشتن ویتامین c میتونه گزینه خوبی باشه.

علت سیفون پس از سه روز اول یکبار و در روزهای دیگه (10 روز متوال) روزانه :
    در روزهای اول بیماری ماهی بسیار نروس هست ، تغییرات دما،احساس ضعف و ترس و بی حالی ماهی و تمایل به مصرف اکسیژن بیشترش کاملا واضحه، تعویض سریع آب در این حالت هیچ اثر مثبتی روی ماهی نداره چون ویروس وارد بدنش شده و الان ویروس فعال هست (مثل اسب تروا که حالا ویروس توی رم دستگاه رزیدنت شده) مثل اکثر بیماریهای ویروسی فورس روی 24-48 ساعت اول هست تا سیستم ایمنی بیمار بتونه خودشون جمع و جور کنه و ماهی قوای جسمیش رو صرف غلبه بر استرس و تغییرات شرایط آب نکنه و اصطلاحا قدرت بدنیش حفظ شه ( مثل وقتی آدم سرما میخوره اگه 48 ساعت اول خوب استراحت کردی سریعا خوب میشی اما اگه پرو بازی در بیاری 7-14 روز توبدنته و بیماری کهنه میشه؛ توی این مدت نه تو از زندگیت لذت میبری نه ویروسه ) .
    پس ما شرایطی رو فراهم کنیم که ماهی به بیماریهای دیگه آلوده نشه به همین خاطره که من پیشنهاد استفاده از آب استریل برای قرنطینه رو دادم . به علاوه PH پائین برای یسیاری از میکروبها قابل تحمل نیست و فرصت کلونی سازی پیدا نمیکنن.
    فراموش نکنید که وقتی ماهی تغییر رنگ داده ( بسته به میزان پیشرفت بیماری ) رنگش تیره تر ، شنا نا متوازنتر و تمایل به گرما و اکسیژنش بیشتره این یعنی اینکه مدتهاست که ویروس فعالیتش رو شروع کرده ماهی رو از رمق انداخته و اینها همه عوارض ضعف عمومی هست که برای ماهی پیش اومده. پس در روزها اول بهتر اولویت رو روی کمک به دفع استرس و ایجاد آرامش برای ماهی کنیم.

علت تعویض 50-70 درصد آب :
    میدونید که وجود مترونیدازول و تتراسایکلین به عنوان آنتی بیوتیک در این درمان دارای دوره درمانی مشخص و همینطور نیمه عمر محدود هستند. پس موندن بیشتر از زمان عمرشون مفیدشون توی آب بی حاصله و فقط به کلیه و کبد ماهی فشار میاره.
    به علاوه امکان انتقال بیماریهایی که ممکنه ماهی ها توی این فاصله بهشون آلوده شده باشن هست و ممکنه از طریق آب تانک قرنطینه به بقیه هم سرایت کنه (البته مسلما آب قرنطینه مملو از ویروس PLAGUE هم هست ) که از طریق سیفون کردن میتونیم مقادیر قابل توجهی ازشون رو خارج کنیم و تعدادشون رو به حداقل برسونیم.
    تازه در روزهای اول به علت عفونت که ماهی داره موکوس زیادی تولید میکنه که واقعا مشمئز کننده است دست کم واسه حاله خودمون تعویض آب خوبه

علت اضافه کردن نمک :همه میدونن نمک واسه دیسکس خوب نیست ، البته به شرطی اونو بخوره ! وقتی نمک توی آب محلول هست خیلی از باکتریها و قارچها فرصت رشد و حمله به بدن دیسکس بی دفاع رو پیدا نمی کنن. از طرف دیگه دیسکس توی 10 روز اول غذایی بهش داده نمیشه که بخواد نمک بخوره و دل درد بگیره ؟!!!
    من از این روش روی 7 عدد دیسکس باقی موندم استفاده میکنم. الان روز 7 هست و رنگ و روشون کاملا باز شده خیلی راحت و بدون مشکل شنا میکنن. قصد دارم تا 10 -15 روز(3-8 روز دیگه) روندو ادامه بدم (به علت دوره مصرف آنتی بیوتیک 14 روز ).

علت دمای 34:دمای بالا خیلی خیلی مهمه یعنی واقعا دارو درما یه طرف دما یه طرف ! دما هم متابولیسم ماهی تقویت میکنه هم سیستم ایمنی بدنش رو ، از طرف دیگه خیلی از باکتریها توی این دما نمیتونن پروتئین سازی کنن و ماهی در مقابل سفیدک و بیماری های قارچی هم تا حد قابل توجهی مقاوم میشه.

دفعه بعد که دیسکم مریض شه اول یه آنتی بیوتیک بهش تزریق میکنم و چند ساعت بعد هم یه تقویتی ( سه روز اینکار انجام خواهم داد) روش تزریق به ماهی خیلی سادس لینک زیر واسه علاقمند دان که میخوان امتحان کنند :
    روش تزریق :
    How To: Fish Baytril Injection - YouTube
    داروهای قابل تزریق :
    آنتی بیوتیک های مهم و دوز پیشنهادی:
    amoxycillin injection: 12.5 mg/kg single dose long acting preparation
    ampicillin injection: 10 mg/kg daily
    Borgal® injection: 75mg/ kg at four day intervals
    choramphenicol injection: 40 mg/kg daily
    co-trimazine injection: 30 mg/kg on alternative days
    enrofloxacin injection: 5-10 mg/kg on alternative days 3-5 injections
    gentamicin injection: 3-5 mg/kg on alternative days #
    oxytetracycline injection: 10 mg/kg single dose long-acting preparation *
    # = ممکن است برای کلیه سمی باشد

*= ممکن است باعث کیست شود

میزان حجم تزریقی : میزان دوز پیشنهادی (میلی گرم بر کیلوگرم) * وزن ماهی (کیلوگرم) تقسیم بر (/) میزان دوز دارو (میلی گرم بر میلی لیتر) مثلا برای ماهی 1.5 کیلویی ، با دوز پیشنهادی 10 میلی گرم بر کیلو و آنتی بیوتیک 5 درصد= 0.3 میلی لیتر

• برای تزریق از آمپول ریز استفاده کنید
    • محل تزریق باید به بی حسی ، بی حس و کمی ضدعفونی شود (مثل providine-iodine)
    • مطمئن شوید که سرنگ خالی از هواست

محل تزریق:
    محل تزریق تقریبا به صورت سلیقه ای و شخصی است و مدارک خاصی برای تزریق در جای خاص وجود ندارد.
    اما دو بخش مهم پیشنهاد میشود:
    تزریق به شکم، نزدیک به مقعد، به صورت مایل، ورود کم برای جلوگیری از ورود آنتی بیتونیک به روده:
    [IMG]http://******.com/up/uploads/137426745276761.jpg[/IMG]
    تزریق به باله ها ی کناری(در صورتی که دوز بالا مصرف میکنید مناسب نیست)
    [IMG]http://******.com/up/uploads/137426745280112.jpg[/IMG]
    آ
    به نظر میرسه در شرایط حاد تنها راه حل تزریق هست، خیلی سریع مواد مورد نیاز وارد بدن ماهی میشه و سریعا جذب سلولهاش میشه. فکر میکنم اگه توی آب آلودگی خاصی نباشه و محل زخم تزریق عفونت نکنه بهترین و سریعترین روش درمانی همینه. تازه چون چیزی در آب حل نمیشه شاید بشه داروهای تقویتی هم همزمان بهش تزریق کرد. اما اینکار تبحر وتمرین میخواد چون اشتباه بزنی ماهی رو با دست خودت کشتی یا اینکه ماهی بیچاره علیل میشه ؟!!!!

دوستانی که امتحان کردن لطفا نتیجه رو اعلام بفرمایند ماهم مستفیض شیم.
    با تشکر
    دوست گرامی ضمن تشکر بابت مطلبتون،اول منبعی که از روش برداشتین رو مینوشتین که حق مولفش ادا بشه.دوم اینکه جسارتا متن مشکلات زیادی داره...بعضا میتونه کشنده هم باشه.نمونش سرکه و دمای 34 درجه و غذا ندادن و ....خیلی چیزا هست.تزریق انتی بیوتیک؟خب این هست اما نه برای پلیگ...تا وقتی هم که دوز محلول در اب هست کسی ماهی 1 اینچی اونم 100تا ماهی مثلا امپول کش نمیکنه...جدی بهتره منبع نوشته/تیوری هاتون رو کمی evidence -based تر کنید...والا من خودم خیلی تجربه ندارم مثل شما اما به شخصه 500 میل سیپرو/50 لیتر اب در دمای 31 درجه تا حالا پلیگو درمان کردم حتی بی نمک...غذا هم از روز 2 دادم و خیلی قشنگ درمان شدند...
    البته اینکه فرضیه سازی کردین خیلی خوبه اما شرط هر فرضیه وجود پایه ای علمی/مشاهده ای مسجل و مستند/نیاز شدید و بن بست علمی هست که خب فکر کنم خیلی رعایت نکردین.در کل متشکر از متناتون

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    نقل قول نوشته اصلی توسط arman sourani نمایش پست ها
    سلام.جسارتا فکر نمیکنم اینکه استدلال کردین گیاه زندست خیلی لزومی داشته باشه برای انتقال ویروس پلیگ..خدمتتون روشنه که ویروسا برای میزبانای زنده چقققدر اختصاصی هستند نسبت به حتی باکتری هاالبته در مفهوم حرف شما هیچ شکی نیست که از راه گیاهم منتقل میشه اما اینکه فرمودین میزبان زندست رو کمی خواستم بدونم کهجایی خوندید که میزبان گیاهی برای پلیگ هست؟البته جسارت نشه ،محض کنجکاوی پرسیدم.
    سلام .من یادم نمیاد که گفته باشم گیاه پلیگ رو منتقل می کنه . ضمن اینکه در اثر پلیگ مشکل ما این بیماری نیست دیگر بیماریهای ثانویه هست که دیسکس رو از کار می اندازه . من جدا نکردم که چه نوع ویروس و یا میکروبی از طریق گیاه منتقل میشه ولی اونچه مسلم هست گیاه میزبانی خیلی از انگل ها و میکروبها رو می تونه داشته باشه .

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ک
    شماره عضویت
    11205
    با تشکر از اظهار نظر دستمون جناب آقای arman sourani در پاسخ به فرمایشات شما :
    در خصوص سرکه یا آبلیمو برای ph :
    موضوع تست شده هست اما اگه در مورد محدودش میخواید بدونبد و همچنین غذا ندادن، تعیین تکلیف 24-48 ساعته، :
    Discus Plaque
    Discus Plague
    Discus Diseases
    How to Cure Discus Disease | eHow
    Paradise Pets: Discus Plague
    توصیه غذا ندادن یه توصیه براساس درک شهودی هست.ماهی که مریضه و کنج آکواریم در حال ملاقات ملک و موت هست. مطلقا غذا نخواهد خورد و اصلا بی اشتهایی خودش یکی از نشانه های این بیماری هست ؛ از طرفی موندن غذا در آب جز تشکیل کلونی باکتری که بتونن یه عفونت کاری رو وارد بدن دیسک بکنن تاثیری نداره !
    تزریق آنتی بیوتیک : همونطور که اساتید قبلا مرقوم فرمودن پلیگ بخودی خود کشنده نیست ! شاید در مقام مثال بشه گفت مثل ایدزه ؛ همونطور که در پست عرض کرده بودم این بیماری شرایط رو برای سایر پارازیتها که در آب وجود دارن فراهم میکنه چون سیستم ایمنی ماهی بشدت درگیر ویروس هست دیگه رمقی برای ماهی باقی نمیمونه تا بتونه از عهده عوامل بیماری زای دیگه بر بیاد.همچنین تیرگی رنگ ماهی زمانی آغاز میشه که کار جدی شده و وضعیت ماهی وخیمه یعنی انگل یا باکتری ها موفق شدن به سیستم حیاتی ماهی وارد بشن و وضعیتش رو حاد کنن ! خوب به نظر شما چقدر فرصت دارین تا ماهی تون رو خوب کنین؟!!!
    من یه رد ترک داشتم که فاصله سیاه شدند تا مرگش جمعا به 5 ساعت نکشید ! و شما فکر میکنین آنتی بیوتیکی که تو آب میریزین چقدر طول میکشه تا کاملا توی آب حل بشه از طریق آبشش ماهی جذب بشه به سلول های آلوده برسه و عمل کنه ؟ خودشما زمانی که یه سرماخوردگی ساده رو میخواید درمان کنید تاثیر امپول رو سریعتر میبینید یا قرص و شربت ؟
    جالبه که هرچی ماهی رشد بیشتری کرده باشه سریعتر از دست میره ! یعنی شما توی ماهی های بزرگسال آمار تلافات بیشتری خواهید داشت تا ماهی های 2-3 اینچی ! مثلا بیماری عریون یا ابله مرغان که برای افراد بزرگسال کشنده هست !
    شما باید تزریق کنید چون باکتری های سریعا در بدن دیسک پخش شدن و دیسک بی دفاع هست ، اگه حمله به مراکز حیاتی بدنش اتفاق افتاد باشه میتونید با چشم خودتون التماس کردن دیسک رو ببینین !
    حیوون بیچار حتی نمیتونه درست تنفسه بکنه !
    درمان با محلولهای موجود در آب مال زمانی هست که شما در فاز اولیه بیماری متوجه شده باشین. نه وقتی عفونت و سم ناشی از تکثیر باکتریها وجود حیون رو گرفته !
    بازم در مورد مزایای تزریق بگم ؟!!!
    ببینید من نه دامپزشکم و نه متخصص دیسکس و تکثیر کننده و ....
    هدف من از این تاپیک کمک به ریشه کنی و حذف یا دست کم پیدا کردن راه و روش درمان قطعی این بیماری هست. باور کنید خیلی مشکله دیسکسی که کلی براش زحمت کشیدی. سایزش کردی ؛ سری تو سرا درآورده پرو بالی باز کرده ساعتها وقتتو براش گذاشتی جلو چشمای خودت مثل برگ خزون پرپر بشه !!!!
    من دوتا دیسک 2 اینچی گرفتم یکی تازه بیمار شده بود و یکی رو هم خودم بیمار کردم و دارم روشون آزمایش میکنم. هنوز روش تزریق رو امتحان نکردم.

صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)