صفحه 1 از 475 123456789101112131415161718192051101 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 4744
    کاربر عالی

شماره عضویت
    4

باجريگار Budgerigar (معروف به مرغ عشق)

با سلام به دوستان عزيز
    هرگونه بحث تبادل نظر و پرسش و پاسخ در مورد باجريگار يا همون مرغ عشق خودمون در اين تاپيك انجام خواهد شد.

کاربر عالی

شماره عضویت
    4
    نگهداري

قفس*:
    بايد فضاي* كافي* براي* تحرك* پرنده* داشته* باشد. اندازه* توصيه* شده* براي* يك* جفت* مرغ* عشق* 75‚60‚100سانتيمتر مي*باشد. داشتن* ميله*هاي* افقي* (نسبت* به* عمودي*) ارجح* است* چرا كه* پرنده* مي*تواند براي* بالا رفتن* از آن*استفاده* كند.

مكان* قفس*:
    قفس* بايد در اتاقي* روشن*، با هواي* مناسب* و در جريان* (با دماي* 1-26 سانتيگراد بدون* تغييرات* ناگهاني*)،بدون* دود سيگار و در گوشه*اي* از اتاق* قرار داد تا پرنده* احساس* امنيت* كند. پرنده* نبايد در معرض* تابش* مستقيم* خورشيدباشد همچنين* آشپزخانه* محل* مناسبي* براي* قفس* نمي*باشد چون* داراي* بخارات* مضر است*. ارتفاع* قفس* بهتر است*طوري* باشد كه* پرنده* حدودا هم* سطح* چشمان* شما باشد تا كنترل* و اهلي* كردن* آن* ساده*تر شود.
    با توجه* به* اينكه* مرغ* عشق* در شب* ساعاتي* را مي*خوابد در صورتيكه* برق* روشن* است* بهتر است* روي* قفس* با پارچه*پوشانده* شود.

وسايل* داخل* قفس*:
    وسايل* لازم* براي* قفس* شامل* ظروف* آب*، غذا و سنگريزه* و قالب* معدني* (يا كف* دريا) مي*باشد.اسباب* بازي* نيز بويژه* براي* يك* پرنده* تنها لازم* است*.
    كف* قفس* را مي*توان* با روزنامه* (رنگي* نباشد) يا روزنامه* كه* روي* آن* ماسه* ريخته* شده* است*، پوشاند. آبخوري* لوله*اي*،براي* مرغ* عشق* مناسب* است*. جلوي* ظروف* آب* و غذا بايد ميله* باشد تا پرنده* بتواند بر روي* آن* بنشيند ضمن* اينكه*ظروف* آب* و غذا نبايد زير ميله*هاي* بالايي* قفس* باشند چر كه* با مدفوع* پرنده* آلوده* مي*شوند. آب* هميشه* تازه* و تميز بايددر اختيار پرنده* باشد. كف* قفس* بايد هر روز و كل* قفس* 3-4 روز يك* بار تميز شوند.

ميله* داخل* قفس*:
    ميله*هاي* چوبي* نسبت* به* پلاستيكي* ارجح* هستند ضمن* اينكه* بهتر است* قطر ميله*ها متفاوت* باشد. به*طور كلي* قراردادن* شاخه* درخت* بويژه* به* جاي* ميله*هاي* بالايي* قفس* مناسبتر است* چرا كه* پرنده* مي*تواند از آن* بالا رفته*ضمنا ناخن*هايش* نيز ساييده* مي*شود. براي* اين* كار مي*توان* يك* ساقه* به* قطر 1-1/5 سانتيمتر پيدا كرده* كه* عاري* ازسمپاشي*، قارچ* و مدفوع* پرندگان* وحشي* باشد سپس* برگ* و شاخه*هاي* اضافي* آن* را قطع* كرده* و داخل* قفس* قرار داد.

اسباب* بازي*:
    مرغ* عشق* آينه* را دوست* دارد. مي*توان* يك* آينه* كوچك* را داخل* قفس* قرار داد يا بهتر است* يك* آينه*ديواري* كنار قفس* باشد تا پرنده* خود را ببيند. اسباب* بازيهاي* ديگر مورد علاقه* مرغ* عشق* شامل* نردبان*، تاب*، توپ*پينگ*پنگ* آويزان* و زنگ* مي*باشند.
    تغذيه*
    غذاي* اصلي* مرغ* عشق* در اسارت* و آزادي* دانه* است*. دانه*ها شمال* 2 گروه* مهم* هستند:
    1ـ دانه* غلات*: كربوهيدرات* زياد و چربي* كم* دارند; مانند ارزن* و ذرت*.
    2ـ دانه*هاي* روغني*: چربي* زياد و كربوهيدرات* كم* دارند; مانند تخم* آفتابگردان* يا تخم* كتان*.
    غذاي* مناسب* مرغ* عشق* شامل* دانه* قناري* و ارزن* مي*باشد ولي* اين* تركيب* غذاي* كاملي* نيست* بويژه* هنگام* توليد مثل*و براي* بالانس* كردن* آن* اضافه* كردن* يك* دانه* روغني* (مانند تخم* كتان*) لازم* است*. علاوه* بر اينها سبزيجات* (مانند هويج*،كلم*)، ميوه*هاي* تازه* (مانند سيب*، انگور) و نيز مكمل* توصيه* مي*شوند. بايد توجه* داشت* كه* هر نوع* تغيير جيره* به* تدريج*انجام* شود.
    مكمل*: دو مكمل* مهم* براي* مرغ* عشق* سنگريزه* (يا شن*) و كف* دريا مي*باشند. پرندگان* دانه*خوار از جمله* مرغ* عشق*اغلب* قبل* از خوردن* دانه* اقدام* به* خوردن* سنگريزه* مي*كنند. سنگريزه* در سنگدان* پرنده* كمك* به* شكستن* دانه* كرده* ونقش* مهمي* در هضم* آن* دارد. بايد توجه* داشت* كه* سنگريزه* آلوده* نباشد. كف* دريا يك* منبع* با ارزش* كلسيم* است* ضمناپرنده* جوان* از آن* براي* اصلاح* منقارش* نيز استفاده* مي*كند. بهتر است* در جايي* فيكس* باشد تا توسط پرنده* جابجا نشود.

آب* (براي* نوشيدن* و استحمام*)
    مرغ* عشق* به* آب* كمي* نياز دارد ولي* آب* تازه* در ظرف* تميز بايد هميشه* در دسترس* باشد. بهتر است* آب* هر روزعوض* شود.
    پرنده* براي* آراستن* پرهاي* خود نيز نياز به* آب* دارد. برخي* پرنده*ها براي* استحمام* ظرف* آب* را دوست* دارند و برخي*ديگر را مي*توان* به* آرامي* اسپري* زد. بايد توجه* داشت* كه* اين* كار در يك* روز خوب* و گرم* انجام* شود و پرنده* قبل* ازخوابيدن* خود زمان* مناسب* براي* خشك* شدن* داشته* باشد.

تمرين* و ورزش*
    مرغ* عشق* نياز به* پرواز آزاد دارد. در صورتيكه* پرنده* شما به* قفس* عادت* كرده*، مي*تواند هر روز بيرون* بيايد و در اتاق*پرواز كند. براي* اين* كار ابتدا بايد شرايط اتاق* كاملا مناسب* باشد. در و پنجره*ها بسته*، بخاري*ها خاموش* و سگ* و گربه* دراتاق* نباشد. آنگاه* مي*توان* در قفس* را باز كرده* تا پرنده* 20-30 دقيقه* بازي* كند. پرنده*اي* كه* به* قفس* خود عادت* كرده* پس* ازاين* مدت* باز خواهد گشت* بويژه* اگر به* طور منظم* براي* بازي* بيرون* آورده* شود.

صحبت* كردن
    مرغ* عشق* تا حدي* قادر است* صحبت* كردن* را بياموزد. بهترين* زمان* براي* ياد دادن* از حدود 5-6 هفتگي* است*. پرنده*نر از نظر يادگيري* بهتر از ماده* مي*باشد. براي* ياد دادن* بايد توجه* كرد كه* كلمه* بدقت* و بارها تكرار شود. با توجه* به* اينكه*پرنده* معني* كلمه* را نمي*فهمد بايد كلمه* به* يك* شكل* تكرار گردد.

بيماريهاي* مهم*

رشد بيش* از حد ناخن*ها و منقار: در صورت* بروز اين* پديده* بايد از محلي* كه* فاقد عروق* خوني* هستند كوتاه* شوند. اگرانجام* آن* مشكل* است* به* دامپزشك* مراجعه* كنيد.

سرماخوردگي*: نشانه*هاي* اين* بيماري* تب*، كاهش* اشتها و حركات* مداوم* دم* است*. بيماري* در صورت* پيشرفت* به*ذات*الريه* منتهي* مي*شود. علاوه* بر درمان* دارويي* بايد دماي* اتاق* را تا 27 درجه* سانتيگراد بالا برده* و ثابت* نگه* داشت*. به*اشتها آمدن* پرنده* تأثير زيادي* در بهبودي* دارد بنابراين* بايد غذاهاي* مورد علاقه* پرنده* به* همراه* ويتامين* b به* آن* داده* شود.

بيماري* پسيتاكوز: اهميت* اين* بيماري* در قابليت* انتقال* آن* از مرغ* عشق* (و ساير طوطي*ها) به* انسان* مي*باشد. براي*جلوگيري* از اين* امر، مرغ* عشق* را از جاهاي* كاملا مطمئن* خريداري* كرده* و در صورت* مشاهده* علائمي* چون* لاغري*،كسالت*، ريزش* از بيني* و اسهال* سبز ضمن* قطع* تماس* با پرنده* به* دامپزشك* مراجعه* كنيد.

تولید مثل*
    برای* موفقیت* در جوجه* گرفتن* باید به* موارد زیر توجه* شود:

1ـ فراهم* آوردن* شرایط مناسب* نگهداری* و تغذیه*

2ـ قرار دادن* جعبه* آشیانه*: یک* محرک* برای* تولید مثل* محسوب* می*شود. برای* مرغ* عشق* جعبه* آشیانه* به* اندازه*23‚17‚17 سانتیمتر و ورودی* به* قطر 4-5 سانتیمتر مناسب* است*. وجود یک* میله* جلوی* سوراخ* ورودی* کمک* می*کندپرنده* نر جفت* خود را هنگام* خوابیدن* روی* تخم*ها بهتر تغذیه* کند. بهتر است* کف* جعبه* آشیانه* کشویی* باشد (مانندشکل*) تا تمیز کردن* آن* به* سادگی* صورت* گیرد. ضمنا مرغ* عشق* تخم* را مستقیما روی* چوب* می*گذارد و نیاز به* ماده*دیگری* نیست*.
    3ـ استرس*: استرس* را باید به* حداقل* رساند. صاحبان* وسواسی* یا فضول* که* بطور متناوب* داخل* جعبه* آشیانه* را نگاه*می*کنند و نیز ظاهر شدن* شکارچیان* مانند گربه* اطراف* قفس* از عوامل* مهم* استرس* محسوب* می*شوند.

4ـ نقش* تحریک* سایر پرندگان*: می*توان* 2 جفت* مرغ* عشق* را در قفس*های* مجزا ولی* در کنار یکدیگر قرار داد. صدای* هرجفت* می*تواند جفت* مقابل* را به* نشان* دادن* رفتار تولید مثلی* تشویق* کند.

5ـ تأثیر نور: افزایش* تدریجی* مدت* زمان* وجود نور تحریک* مناسبی* است*. فصل* جفت*گیری* مرغ* عشق* >معمولا< بهار وتابستان* است*.
    خریداری*

باید توجه* داشت* که* مرغ* عشق* (مانند سایر حیوانات* خانگی*) حتما باید از جای* مطمئن* خریداری* شود. سن* مناسب*برای* خرید 6-7 هفتگی* است*. هنگام* خرید به* وضعیت* پرها دقت* کنید چرا که* نشانه* خوبی* از وضعیت* کلی* پرنده* است*.در پرنده* سالم* پرها صاف*، شفاف* و درخشان* می*باشند در حالیکه* پرنده* بیمار کسل* بوده* و پرهای* ژولیده*ای* دارد. چشم*هاباید شفاف*، درخشان* و فاقد تورم* باشند. پاها به* راحتی* میله* قفس* را بگیرند و پرنده* در حالت* ایستاده* زاویه* 30 نسبت* به*خط قائم* داشته* باشد. اطراف* مخرج* طبیعی* و پرنده* شاداب* باشد.

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    سلام.من 2 تا مرغ عشق دارم که یکیش که شبیه عکس بالاست نره خیلی هم مهربونه.2 یا 3 روزه که یکم از پرای روی سر و صورتش با پرای بال و شکمش کنده شده از ریشه . چشماش شبیه مریضا شده ولی غذا می خوره هرچی براش می ذارم می خوره اگه ماده بزاره.مدفوعشم نمی تونم تشخیص بدم که نرماله یا نه .جیک جیک هم میکنه حالا من نمی دونم این پرا رو خودش کنده یا خانومش.آخه خودش که نمی تونه پرای سر و صورتشو بکنه .من به ماده شک دارم خیلی نر رو می زنه. نمی زاره غذا بخوره (این ماده زنه دومشه.زنه اولش یه مرض بدی گرفت و جلو چشم ما مرد چه روز بدی بود.بیچاره ها عاشق هم بودن .بعد بابام رفت براش یه ماده دیگه گرفت که خیلی اذیتش می کنه)نمی دونم به نظر شما مشکل چیه؟یعنی مریضه؟یا ماده این بلا رو سرش آورده؟شاید قارچی چیزی باشه ؟به نظر شما این دوتا باهم می سازن یا ماده رو عوض کنم آخه خیلی نر رو میزنه دلم براش می سوزه.چی کار کنم؟اگه می تونستم ازش عکس میذاشتم ولی نمی زاره فرار می کنه.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

کاربر عالی

شماره عضویت
    4
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepide p نمایش پست ها
    سلام.من 2 تا مرغ عشق دارم که یکیش که شبیه عکس بالاست نره خیلی هم مهربونه.2 یا 3 روزه که یکم از پرای روی سر و صورتش با پرای بال و شکمش کنده شده از ریشه . چشماش شبیه مریضا شده ولی غذا می خوره هرچی براش می ذارم می خوره اگه ماده بزاره.مدفوعشم نمی تونم تشخیص بدم که نرماله یا نه .جیک جیک هم میکنه حالا من نمی دونم این پرا رو خودش کنده یا خانومش.آخه خودش که نمی تونه پرای سر و صورتشو بکنه .من به ماده شک دارم خیلی نر رو می زنه. نمی زاره غذا بخوره (این ماده زنه دومشه.زنه اولش یه مرض بدی گرفت و جلو چشم ما مرد چه روز بدی بود.بیچاره ها عاشق هم بودن .بعد بابام رفت براش یه ماده دیگه گرفت که خیلی اذیتش می کنه)نمی دونم به نظر شما مشکل چیه؟یعنی مریضه؟یا ماده این بلا رو سرش آورده؟شاید قارچی چیزی باشه ؟به نظر شما این دوتا باهم می سازن یا ماده رو عوض کنم آخه خیلی نر رو میزنه دلم براش می سوزه.چی کار کنم؟اگه می تونستم ازش عکس میذاشتم ولی نمی زاره فرار می کنه.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
    دوست عزيز من فكر ميكنم هر دوشون نر باشن و اوني كه شما فكر ميكنيد ماده هست نره.....بيماري قارچي و يا گري احتمالش كمه و من فكر مي كنم با هم دعوي مي كنند و همين باعث شده كه پر هاي يكيشون كنده شده.....من اين موضوع رو در عروس هلندي هم ديدم...شما لطف كن ازشون اينجا يك عكس واضح بزار ببينم داستان چيه.

کاربر تازه وارد

شماره عضویت
    60
    سلام
    همونطور كه استاد بنده آقا فرمودن امكان نر بودنش هست. حالا اگه شما بخواين كه از اينا جوجه كشي كنين بهترين كار اينه كه جفتشون هم ببرين با يك جفت مرغ عشقي كه مطمئت هستين نر و ماده هست و حتي اگه بشه بدونين كه جفت خوردن عوض كنين. اين بهترين حالن ممگنه. ولي اگه پيدا نكردين يا نخواستين هزينه اضافي كنين اگه پرنده هاتون دوتاشون هم نره دقت كنين ببينين كدوم يكي خوب آواز ميخونه كدوم مسته و هنگام آواز خوني سرشو پف ميده مردمك چشمشو كوچيك ميكنه اونو نگه دارين و اون يكي رو با يه ماده خوب عوض كنين.اگر هم كه نميخايين جوجه بدن باز هم بايد يكيشو عوض كنين چون مرغ عشقا تو اين شرايطي كه شما ميگين اونقدر همديگرو ميزنن كه يكيش بميره.

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط paraf نمایش پست ها
    سلام
    همونطور كه استاد بنده آقا فرمودن امكان نر بودنش هست. حالا اگه شما بخواين كه از اينا جوجه كشي كنين بهترين كار اينه كه جفتشون هم ببرين با يك جفت مرغ عشقي كه مطمئت هستين نر و ماده هست و حتي اگه بشه بدونين كه جفت خوردن عوض كنين. اين بهترين حالن ممگنه. ولي اگه پيدا نكردين يا نخواستين هزينه اضافي كنين اگه پرنده هاتون دوتاشون هم نره دقت كنين ببينين كدوم يكي خوب آواز ميخونه كدوم مسته و هنگام آواز خوني سرشو پف ميده مردمك چشمشو كوچيك ميكنه اونو نگه دارين و اون يكي رو با يه ماده خوب عوض كنين.اگر هم كه نميخايين جوجه بدن باز هم بايد يكيشو عوض كنين چون مرغ عشقا تو اين شرايطي كه شما ميگين اونقدر همديگرو ميزنن كه يكيش بميره.
    سلام ممنون که جواب دادین هم از شما هم از آقای .گفتید ممکنه هر دو نر باشن .من وقتی رفته بودم براشون قفس بگیرم از فروشنده پرسیدم گفتم می خوام یکیشو بدم ماده بگیرم .گفت اگه رنگ بینیشون سفید باشه ماده اگه آبی باشه نره..گفتش اگه جنسیتشون فرق کنه ممکنه اختلاف سنیه زیادی داشته باشن که با هم نمی سازن.قرار شد ببرمش که فروشنده ببینه .ولی دلم نیومد.خیلی دلم واسش می سوزه اون محیط اینقدر کثیف بود که دلم نیومد دوباره برگردونمش بیچاره تازه عادت کرده به خونه ما.از وقتی قفس جدید گرفتم ،کمتر دعواشون میشه.حالا من عکس میزارم که شما هم نظر بدین..دوست داشتم جوجه بگیرم ازشون ولی من اون نره رو خیلی دوست دارم.نمی خوام عوضش کنم.حالا ماده رو شاید عوض کردم.فقط یه سوال نر یا ماده بودن یا سنشون رو چطور میشه تشخیص داد؟

کاربر تازه وارد

شماره عضویت
    60
    سلام ممنون که جواب دادین هم از شما هم از آقای .گفتید ممکنه هر دو نر باشن .من وقتی رفته بودم براشون قفس بگیرم از فروشنده پرسیدم گفتم می خوام یکیشو بدم ماده بگیرم .گفت اگه رنگ بینیشون سفید باشه ماده اگه آبی باشه نره..گفتش اگه جنسیتشون فرق کنه ممکنه اختلاف سنیه زیادی داشته باشن که با هم نمی سازن.قرار شد ببرمش که فروشنده ببینه .ولی دلم نیومد.خیلی دلم واسش می سوزه اون محیط اینقدر کثیف بود که دلم نیومد دوباره برگردونمش بیچاره تازه عادت کرده به خونه ما.از وقتی قفس جدید گرفتم ،کمتر دعواشون میشه.حالا من عکس میزارم که شما هم نظر بدین..دوست داشتم جوجه بگیرم ازشون ولی من اون نره رو خیلی دوست دارم.نمی خوام عوضش کنم.حالا ماده رو شاید عوض کردم.فقط یه سوال نر یا ماده بودن یا سنشون رو چطور میشه تشخیص داد؟

به سه طریق میشه مرغ عشق نر رو از ماده تشخیص داد :
    مورد اول

که تقریبا همه میدونن ولی زیاد قابل اطمینان نیست اون هم بالای نوکشونه به قسمت بالای نوک مرغ عشق اگه توجه کرده باشین میبینید که یا بالای اون ابی یا سفیده

در جنس ماده رنگ سبز یا ابی نوک سفید خالص یا یکم نزدیک ابی وقهوه ای کم رنگ تا قهوهای پررنگه

در مرغ عشق سفید وزرد رنگ بالای نوک قهوه ای یا سفید سفید بدون لکه

در نوع نر در سبز وابی رنگ بالای نوک کاملا ابی

در نر رنگ سفید وزرد رنگ نوک ابی روشن وابی تیر است

این را زیاد راه مطمئنی برای تشخیص نیست چون یه مرغ عشق زرد وسفید رو به این راحتی نمیشه تشخیص داد مرغ عشق هرموقعه از سال رنگ دماغشون یه طوره مثلا وقتی تخم میزارن قهوه ای رو زای عادی سفیده

مورد دوم

مورد دوم چشم مرغ عشق همیشه چشم ماده ها یکمی بادمی یعنی مثل بیضی میمونه ولی نرها همیشه چشمانی گرد گرد دارند این راه یکمی بهتر از راه بالاست

راه سوم

ابتدا یک دست کش کلفت به دست تون کنید چون مرغ عشق گاز محکمی میگیره حتالامکان در اتاق وپنجره ها رو ببندید دستديگتون رو دستکش نپوشید چون به اون دست برای لمس کردن احتیاج دارید با ارامش کامل مرغ عشق مورد نظرتون رو بگیریر حالا با دستتون قسمت مخرج مرغ عشق رو لمس کنید اینجا دوتا استخونه . اگه فاصله بین دو استخون کم بود واستخونها لاغر بودند بدون شک مرغ عشق شما نره ولی اگر استوخان کمی کلفت بود و فاصله بین انا نسبتا زیاد بود اون مرغ عشق مادست . دقت کنيد مرغ عشق فرار نکنه واروم لمس کنيد فاصله بین دو استوخون در ماده اون قدراهم زیاد نیست ولی به راحتی اگه شما دوتا مرغ عشق داشته باشین میتونید تفاوت رو احساس کنید .

البته اين راه تو عروس هلندي هم صدق مي كنه ولي بايد كمي وارد باشين.
    در مورد بالغ بودنش هم مرغ عشق هاي بالغ يه حلقه نقره اي رنگ دور چشمش داره ولي نابا لغ ها ندارن كلا سياه.
    مورد دوم هم اينكه كله مرغ عشقاي بالغ تك رنگه مثلا مرغ عشق سبز بالغ سرش زرد ميشه ولي نا بالغ ها خط هاي راه راه سياه و سفيد دارن.

کاربر موثر

شماره عضویت
    159
    سلام به آقا و دوستان عزیز
    من دو روزه یه جفت مرغ عشق مولد گرفتم سه سری جوجه داده تازه جوجه سری پیشش مرخص شده حالا داره جاشو گرم میکنه واسه سریه جدید به غیر از ارزن بلال گندم خیس کرده تخم مرغ بهشون دادم تو مغازن تو پستو جلو چشم نیستن حالا راهنمایی کنید کجا ایراد داره کجا خوبه کجا بد بعد از این چه کنم در ضمن جلو مغازه پنکه روشنه هوا معمولی باد بهشون نمیخوره ولی گردشه هوا هست یعنی گرمشون نمیشه
    ممنون از راهنماییتون

سلام به آقا و دوستان
    من همونطور که گفتم مرغ عشقامو تو پستوی مغازه گذاشتم بالا سرشون یه مهتابیه روشن باشه یا نه نور براشون خوبه اگه خاموش باشه از جلوی مغازه نور میاد ولی کمتر شبا چی خاموش؟ اگه ممکنه جواب بدین ممنونم
    ویرایش توسط NoVA_S : 17th June 2010 در ساعت 03:35 PM

کاربر موثر

شماره عضویت
    159
    سلام به آقا و دوستان
    الان دو هفته هست که اینا رو آوردم اولش مادهه یه سره تو لونه بود ولی بعدش دیگه اومد بیرون نه نوک میدن نه کاری چند روز نمیخوندن ولی یواش یواش شروع شد الان چی کار کنم دما هم رو 22 هست جایی از کارم ایراد داره یا طبیعیه لطفا جواب و توضیح بدید
    با تشکر

کاربر موثر

شماره عضویت
    72
    مرغ عشق های که تخم میزارن اما تخم هاشون جوجه نمیشه و خشک میشه مشکل چیه؟
    از عدم قابلیت نر در باروریه؟

صفحه 1 از 475 123456789101112131415161718192051101 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)