کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    کوکاتیل
    شماره عضویت
    4134

یاد ایام و البته یک سوال...

سلام به همه دوستان تاپیک
    مدت ها بود که نتونسته بودم سر بزنم و انگار خیلی چیزها تغییر کرده و شرایط دگرگون شده و البته خوشحالم که تاپیک پویا و شادابه برخلاف خیلی از فروم ها و سایت های دیگه.
    این بار یک سوال صریح دارم که جواب کاملی هم می طلبه!!
    پرنده یک ساله من - یعنی پنی جونم - نر و سالم و سرحال و دستی و ارومه. گاهی اوقات به لحاظ برخورداری از شرایط بلوغ و تغذیه مناسب، رفتارهای جنسی خاصی ازش سر میزنه و جیغ زدن و گاز گرفتن رو هم حتی به کار می بره.
    به نظرتون با علم به اینکه گرفتن جفت براش ممکنه دستی بودنش رو از بین ببره و شرایطش رو به دوران قبل از رام بودن برگردونه، ایا میشه براش جفت گرفت و اختیار بهش داد که جفت گیری کنه ولی سر بزنگاه تخم هاشون رو از دسترسشون دور کرد تا گرفتار جوجه کشی و مسایل خاصش نشی!؟
    یعنی پرنده صاحب جفت بشه و بعد از هر بار تخم گذاری، با برداشتن تخم ها، تخمی برای تبدیل به جوجه شدن در اختیارش گذارده نشه.
    این مساله تا چه حد از نظر روحی و روانی و منطقی عملیه به نظرتون.
    پیشاپیش از دوستانی که میخوان من رو متهم کنند به نسل کشی و عدم توجه به شرایط پرنده م میخوام که عمیق و باطنی فکر کنند به نوشته و سوالم و در ضمن در صورتی که این کار علمی و عملی مقدور نباشه من همین طوری که تا الان پنی رو سرحال و اروم نگهش داشتم، باز هم در مهیا کردن این شرایط براش کوتاهی نخواهم کرد.
    ممنون میشم که کامل برام تشریح کنید.
    تا بعد...

کاربر افتخاری پارسی پت
    (همکار قدیمی مدیر ارشد)

نوع حیوان خانگی
    grey parrot , cocktail
    شماره عضویت
    2847
    نقل قول نوشته اصلی توسط blite نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان تاپیک
    مدت ها بود که نتونسته بودم سر بزنم و انگار خیلی چیزها تغییر کرده و شرایط دگرگون شده و البته خوشحالم که تاپیک پویا و شادابه برخلاف خیلی از فروم ها و سایت های دیگه.
    این بار یک سوال صریح دارم که جواب کاملی هم می طلبه!!
    پرنده یک ساله من - یعنی پنی جونم - نر و سالم و سرحال و دستی و ارومه. گاهی اوقات به لحاظ برخورداری از شرایط بلوغ و تغذیه مناسب، رفتارهای جنسی خاصی ازش سر میزنه و جیغ زدن و گاز گرفتن رو هم حتی به کار می بره.
    به نظرتون با علم به اینکه گرفتن جفت براش ممکنه دستی بودنش رو از بین ببره و شرایطش رو به دوران قبل از رام بودن برگردونه، ایا میشه براش جفت گرفت و اختیار بهش داد که جفت گیری کنه ولی سر بزنگاه تخم هاشون رو از دسترسشون دور کرد تا گرفتار جوجه کشی و مسایل خاصش نشی!؟
    یعنی پرنده صاحب جفت بشه و بعد از هر بار تخم گذاری، با برداشتن تخم ها، تخمی برای تبدیل به جوجه شدن در اختیارش گذارده نشه.
    این مساله تا چه حد از نظر روحی و روانی و منطقی عملیه به نظرتون.
    پیشاپیش از دوستانی که میخوان من رو متهم کنند به نسل کشی و عدم توجه به شرایط پرنده م میخوام که عمیق و باطنی فکر کنند به نوشته و سوالم و در ضمن در صورتی که این کار علمی و عملی مقدور نباشه من همین طوری که تا الان پنی رو سرحال و اروم نگهش داشتم، باز هم در مهیا کردن این شرایط براش کوتاهی نخواهم کرد.
    ممنون میشم که کامل برام تشریح کنید.
    تا بعد...
    سلام
    من خودم الان 2 تا عروس دارم که از جوجه گی پیش هم بودن با قفس های مجزا اما الان حدود یکماه هست که تو یه قفس هستن اوایل سر غذا و اسباب بازی دعواشون میشد اما الان با هم خوبن ، هر دو رامه رام هستن و هردو صحبت میکنن و هنوزم کلمه جدید یا سوت جدید یاد میگیرن و این با هم بودن تاثیر چندانی نه رو سخنگویی و نه رو رام بودنشون گذاشته.
    من بارها دیدیم که کسی که طوطی وحشی و رام رو با هم داشته باعث شده که طوطی وحشی هم زودتر به انسان اطمینان کنه ، اما شما برای اینکه خاطر جمع باشی بهتره یه عروس رام بگیری که سنش رو هم دقیق بدونی که سنش کمتر از نر خودتون باشه تا هردو رام بمونن.
    نر من هم الان حالت های جفت گیری رو داره اما ماده بهش اجازه نمیده چون برای هر دو زوده و بالغ نشدن در مورد عروس شما هم قضیه همینه نر شما هم بالغ نشده و اگر ماده بگیرید فکر نمیکنم اجازه جفت گیری بده ، برای اینکه تخم گذاری انجام نشه معمولا لونه نمیذارن .

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    سامی
    شماره عضویت
    4409
    نقل قول نوشته اصلی توسط sami_villa نمایش پست ها
    سلام.
    دیروز عروسم داشتم خودشو تمیز میکرد (پر ارایی) سرش زیر کتفش بود و داشت با پرهای اونجا کار میکرد.
    که با خودش جیرو جیر میکرد. سرشو که اورد بالا دیدم یکم نوک - نوکش یه لکه خون هست.
    امکان داره مریزی پوستی باشه؟؟
    قبلا هم جیرو جیر میکرد ولی خون روی نوکش نبود.

گرفتمش و زیر کتفشو دیدم ولی اثری از خون ریزی ندیدم.
    (این عروس رو تکی نگه میدارم)
    ------------------------------------------------------------
    یه جفت نر و ماده دارم.
    ماره از اول که گرفتمش گردنش یکم خالی بود به نظر مال پر ریزی میومد.
    نر رو که انداختم پیشش حدود 4-5 ماهه.
    جفت گیری میکنن. همو میخوارونن و بعضی موقع ها همو اذیت میکنن.
    الان ماده یک قسمت کوچیک از گردنش پر نداره ولی وقتی معلوم میشه که سرشو بلند میکنه که چیزی بگیره از بالا(سرشو کش میاره)
    اینو چه کار کنم که پرشهاش زود تر رشد نه؟؟
    یه چند باری دیدم که نر از کمر ماده پر کنده.
    امکان داره این هم مال اون باشه؟؟؟
    هیچ کس نیست جواب بده؟؟؟

خیلی سر همو میخوارونن
    ویرایش توسط بابک آژیده : 2nd March 2012 در ساعت 04:19 PM

همکار قدیمی (تیم مدیریت کل انجمن)

نوع حیوان خانگی
    ککاتیل
    شماره عضویت
    4193
    هیچ کس نیست جواب بده؟؟؟

خیلی سر همو میخوارونن
    سلام در مورد سوال اول فکر میکنم که موقع تمیزکاری پری رو کشیده و خونی شده چیزه مهمی نیست

برای رشد پرها باید مواد معدنی و کلسیم بهش برسونی مثل استخوان ران مرغ پوسته تخم مرغ کرفس بروکلی و ...

اگر نر و ماده دعوای شدید نمیکنن بگذارید پیش هم بمونن ولی اگر به هم آسیب میزنن جداشون کنید

گاهی نر از پرهای کمر ماده برای حفظ تعادل استفاده میکنن و پر کنده میشه و لی تا حالا نشنیدم که از گردنه هم پر بکنن

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    کوکاتیل
    شماره عضویت
    4134

سپاس و پیگیری...

نقل قول نوشته اصلی توسط HONEY نمایش پست ها
    سلام
    من خودم الان 2 تا عروس دارم که از جوجه گی پیش هم بودن با قفس های مجزا اما الان حدود یکماه هست که تو یه قفس هستن اوایل سر غذا و اسباب بازی دعواشون میشد اما الان با هم خوبن ، هر دو رامه رام هستن و هردو صحبت میکنن و هنوزم کلمه جدید یا سوت جدید یاد میگیرن و این با هم بودن تاثیر چندانی نه رو سخنگویی و نه رو رام بودنشون گذاشته.
    من بارها دیدیم که کسی که طوطی وحشی و رام رو با هم داشته باعث شده که طوطی وحشی هم زودتر به انسان اطمینان کنه ، اما شما برای اینکه خاطر جمع باشی بهتره یه عروس رام بگیری که سنش رو هم دقیق بدونی که سنش کمتر از نر خودتون باشه تا هردو رام بمونن.
    نر من هم الان حالت های جفت گیری رو داره اما ماده بهش اجازه نمیده چون برای هر دو زوده و بالغ نشدن در مورد عروس شما هم قضیه همینه نر شما هم بالغ نشده و اگر ماده بگیرید فکر نمیکنم اجازه جفت گیری بده ، برای اینکه تخم گذاری انجام نشه معمولا لونه نمیذارن .

سلام
    ممنونم از این نوشته و راهنمایی مفیدتون.
    در همین مورد چند نکته برام جای سوال داره که به مرور مطرحش میکنم و احتمالا ممکنه این سوال و جواب و یاداوری مورد استفاده دوستان دیگه تاپیک هم قرار بگیره.
    در مورد نکته اول باید بپرسم که ایا با عدم قرار دادن لونه داخل قفس به منظور جلوگیری از جفت گیری پرنده ها، اونها به فضاهای مصنوعی مثل زیرمبل و پشت پرده و ... پناه نخواهند برد واسه جفت گیری و یا حتی تخم گذاری؟!؟ این مورد رو در نوشته های قبلی دوستان به نظرم دیدم و شنیدم که دچار این مشکل بوده اند.
    پیشاپیش باز هم ممنونم.
    تا بعد...

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    هیچ کس نیست جواب بده؟؟؟

نرو ماده هم************و خیلی سر همو میخوارونن
    دوست عزیز منظورت از این شیوه نگارش چیه؟!!!
    شما داری راجع به 2 تا پرنده صحبت میکنی نه انسان و ....
    لطفا رعایت کنید من دیگه خسته شدم از بس این موارد رو تذکر دادم

مدیران عزیز هم لطفا یک مقدار بیشتر دقت کنن آخه این چیه این آقا نوشته هیچ کس هم نیست پاک کنه من مگه چند ساعت در روز میتونم آن بشم؟!!!!!!!

ویرایش توسط بابک آژیده : 3rd March 2012 در ساعت 11:09 AM

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    سامی
    شماره عضویت
    4409

بعضی موقعه ها احساس میکنم ماده کف قفس نشسته.
    یعنی پاهاشو جمع کرده زیرش. نه اینکه روی دوپا به صورت معمولی کف قفس باشه.
    علت چیه

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی آب شور
    شماره عضویت
    6537
    امروز اول صبح با صدای جیک جیک خیلی ضعیفی بیدار شدم و وقتی به سمت لونه عروس ها دقت کردم دیدم که اولین جوجه عروسم به دنیا آمده و کلی خوشحال شدم
    به نظرتون این اولین جوجه عروس ها رو بعد از 25 روز خودم سورنگی بزرگش کنم یا اجازه بدهم پدر و مادرش بزرگش کنند با توجه به اینکه عروس های جفت من کاملا رام و دستی هستند و الان هم به راحتی می شه باهاشون بازی کرد . بعید می دونم که بچه آنها وحشی بشه .
    ضمنا چون سری اولشون بوده فقط همین یک تخم رو گذاشتن که خشبختانه تبدیل به جوجه شد .

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1

بعضی موقعه ها احساس میکنم ماده کف قفس نشسته.
    یعنی پاهاشو جمع کرده زیرش. نه اینکه روی دوپا به صورت معمولی کف قفس باشه.
    علت چیه
    بهتره عکسی از این وضعیت عروستون بزارید
    کلا رفتن پرنده به کف ققس و کز کردن و جمع شدن و ... علائم خوبی نیست و در ساده ترین حالت ممکن نشانه استرس و ضعفه .... ولی در اغلب موارد نشانه بیماریه
    عکسی واضح و از فاصله نزدیک بگیرید

نقل قول نوشته اصلی توسط pouyatell نمایش پست ها
    امروز اول صبح با صدای جیک جیک خیلی ضعیفی بیدار شدم و وقتی به سمت لونه عروس ها دقت کردم دیدم که اولین جوجه عروسم به دنیا آمده و کلی خوشحال شدم
    به نظرتون این اولین جوجه عروس ها رو بعد از 25 روز خودم سورنگی بزرگش کنم یا اجازه بدهم پدر و مادرش بزرگش کنند با توجه به اینکه عروس های جفت من کاملا رام و دستی هستند و الان هم به راحتی می شه باهاشون بازی کرد . بعید می دونم که بچه آنها وحشی بشه .
    ضمنا چون سری اولشون بوده فقط همین یک تخم رو گذاشتن که خشبختانه تبدیل به جوجه شد .

سلام پویا

تبریک میگم

اینکه فقط یک تخم گذاشتن خیلی عجیبه...معمولا بین 4 تا 6 تخم میزارن و من جفتی دیدم که 7-8 تخم میذاشته.احتمالا کمبود کلسیم دارن من جات باشن 5 ماه بهشون استراحت میدم(با خارج کردن لانه و محل هایی که ممکنه توش تخم بزارن)

با توجه به اینکه جفتشون اهلی هستند میتونی روزی یک بار خودت با سرنگ در حضور پدر و مادر در داخل لانه بهشون غذا بدی(منظورم بعد از 20 روزگیه).یعنی مثلا سقف لانه رو بر داری و با سرنگ به جوجه غذا بدی.اینجوری به دستت و خودت عادت میکنه ولی اگر تا 45 روزگی تورو نبینه بعد از خارج شدن از لانه به شدت ازت خواهد ترسید.یک خوبیه تغذیه توسط پدر و ماد انتقال آنتی بادی از بذاق دهان مادر و پدر به جوجست که سبب افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن جوجت میشه

سلامت ظاهری جفت نشانه عدم وجود بیماری نیست.چه بسی بیماری هایی به صورت مزمن در بدن پدر و مادر باشن که به دلیل جوان بودن و قوی بودن و ... باهاش به راحتی زندگی میکنن.خیلی اوقات بیماری های ویروسی که پرنده بالغ میگیره و بعد از مدتی بر اون غلبه میکنه تا ماه ها یا حتی سال ها به صورت نهفته تو بدن پرنده خواهد بود و در واقع پرنده ناقل ویروس میشه بدون اینکه خودش مشکلی داشته باشه

پیشنهاد میکنم از سرلاک های آماده مخصوص جوجه طوطی استفاده کنی

موفق باشی

همکار قدیمی (تیم مدیریت کل انجمن)

نوع حیوان خانگی
    ککاتیل
    شماره عضویت
    4193
    نقل قول نوشته اصلی توسط pouyatell نمایش پست ها

سلام

تبریک میگم

ایشالا دفعه بعد بشن 6 تا

گفتنی ها رو هم آقای آژیده گفتند مطلبی نمیمونه

صفحه 112 از 1915 نخستنخست ... 1262939495969798991001011021031041051061071081091101111121131141151161171181191201211221231241251261271281291301311622126121112 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)