خزه های آکواریومی میتوانند به عنوان یکی از گونه های گیاهی با قابلیت نگهداری آسان برای استفاده در آکواریوم مطرح شوند.
به طور کلی میتوان گفت اگر شما توانایی نگهداری از جاوافرن را دارید در نگهداری از جاوا ماس هم مشکلی نخواهید داشت.

در این نوشتار کوتاه راهنمایی مختصری در مورد نگهداری از خزه ارائه خواهد شد اما برای کسب اطلاعات بیشتر لازم است به مقاله خزه نوشته Dennis singh (به زودی ترجمه این مقاله هم ارائه خواهد شد-امیرجانی) مراجعه کنید.

سایز تانک
هر تانکی این قابلیت را داراست.
شما میتوانید خزه را در یک تانک نانو 15x15 سانت یا تانکی 2متری داشته باشید.
به هر حال برای درک زیباییهای خزه من به شما یک تانک حداقل 30سانتی را پیشنهاد میدهم

آب
من آب شیر را مستقیما وارد تانک میکنم

نور
در این زمینه خزه یه مزیت بزرگ دارد
خزه در یک رنج وسیع نوری قابل نگهداریست.
اگر نورتان به اندازه ایست که میتوانید خزه تان را داخل تانک ببینید، نورتان کافیست تا خزه بتواند رشد کنید؛ البته بسیار آهسته.
من خزه های خود را به راحتی با یک لامپ 11وات در یک تانک 30سانتی پرورش میدهم اما به عنوان یک قانون کلی نور بیشتر برابرست با رشد سریعتر - البته در میزان نور دهی زیاده روی نکنید

کوددهی
با کود یا بدون کود خزه شما رشد خواهد کرد

Co2 (دی اکسید کربن)
با دی اکسید یا بدون دی اکسید خزه شما همچنان رشد میکند

دمای آب
بطور کلی بیشتر خزه ها در آبی کمی خنک تر از 28درجه سانتی گراد رشد بهتری دارند
جاوا ماس یک استثاست. این خزه در دمای بالاتر و حتی بالاتر از 30درجه رشد بهتری خواهد داشت.

Aquascaping
چهره زیبای خزه با بسته شدن بر روی چوب و سنگ یا با ایجاد دیوار خزه (Moss wall) نمایان میشود.
به هر حال حتی اگر خزه را در مخزن خود رها کنید هم رشد خواهد داشت اما دیگر از دیدن زیبایی آن بی بهره خواهید بود.

جمع بندی
روش خاصی برای نگهداری و پرورش خزه وجود ندارد.
شما میتوانید بصورت حرفه ای با نور خوب، کود دهی و Co2 از خزه خود نگهداری کنید اما خزه های من با کمی نور و دوز بسیار اندکی کود رشد بسیار خوبی دارند.

منبع:
http://www.aquamoss.net