دیشب داشتم متنی رو میخوندم که خیلی تحت تاثیرم قرار داد
ار اینکه ترجمه اون ناقصه از همه دوستان پوزش میطلبم چون نتونستم اون احساسی رو که با خوندن متن اصلی پیدا کردم در ترجمه لحاظ کنم

1.درباره طوطی ها بدانید قبل از اینکه مرا به خانه ببرید
من یک حیوان خانگی اهلی مانند سگ یاگربه نیستم. هنوز هم روح جنگل در من است. من دارای نیازهای ویژه هستم، چیزی که ممکن است پیدا کردنش برای شما سخت باشد .
لطفا به من نیاموزید ، این مرا خیلی از آرامش دور میکند. و لطفا دست بکشید از پسرعموهای وحشی من در جنگل. این رفاه و بقای آنها را به خطر اندازد .

2. به من بزرگترین خانه ای را که برایتان امکان پذیر است بدهید – من در جنگلهای انبوه و یا دشتها پرواز میکردم. من برای لذت بردن شما هدیه ای بزرگ هستم. دست کم، یک اتاق به اندازه کافی برای پرواز و ورزش به من بدهید.
من به اسباب بازی برای سرگرمی و چوب برای جویدن نیاز دارم ، در غیر این صورت ممکن است خانه شمارا با جنگل و درختان آن اشتباه بگیرم.

3. به من غذاهای مغذی بدهید - باید طیف گسترده ای از غذاهای تازه و مقوی در اختیارم باشد ، حتی اگر برای آماده سازی آنها نیاز به زمان است. من با خوردن تخمه به تنهایی نمیتوانم زنده بمانم .
برای یافتن چیزهایی که نیاز دارم وقت بگذارید.

4. زندگی اجتماعی من - من حیوان هستم، اما معاشرتی و خوش مشرب . من یکی از شما هستم. من به مقدار زیادی آموزش نیاز دارم تا یاد بگیرم که چگونه با شما و خواهر و برادرم رفتار کنم.
من هم نیاز دارم هر روز با شما باشم ، بدون توجه به برنامه کاری و یا نیازهای دیگر شما. من زنده هستم، وجود دارم. مهمتراز همه، من نیاز دارم تا با دیدن و مراقبت هر روزتان کاملا به شما اعتماد کنم .

5. اجازه بدهید تمیز باشم - من ممکن است دوست داشته باشم غذاها را بندازم یا حتی پرتاب کنم، اما من به نظافت دقیق نیاز دارم تا سالم باشم. پوست من بدون حمام مکرر خارش پیدامیکند، بدتر از همه پرهای من درصورت چرب شدن به هم می چسبد. اگر غذا یا آب من همیشه بهداشتی نباشد ممکن است بیمار شوم.

6. من به پزشک خودم نیاز دارم - شما فیزیولوژی من را درک نمی کنید و به همین دلیل در اوایلی که مریض میشوم متوجه نمیشوید و ممکن است برای درمانم خیلی دیر باشد ، چرا که من بیماری ام را پنهان میکنم . (به یاد داشته باشید آنچه که من در این مورد گفتم: من یک حیوان جنگل هستم و در جنگل شکارچیان بسیاری وجود دارند).
من به دامپزشک متخصص طیور نیاز دارم ( لطفا خودتان مرا درمان نکنید) . اگرشما نمیتوانید ، پس مرا به خانه نبرید.

7.لطفا منو تنبیه نکن – چرا که من همیشه نمیفهمم شما چه خصوصیاتی دارید همانطور که شما خصلت من را درک نمی کنید. من برای درست کردن مشکلات سعی نمیکنم.
به یاد داشته باشید: خانه جنگل نیست.
اگر من سرپیچی میکنم داد نزن و هرگز به من متاب. من گوش های حساسی دارم و اگر مراتنبیه کنی ممکن است هرگز دوباره به تو اعتماد نکنم.
بعضی وقتها دست شما برای من ترسناک است .
حتی مهمتر از آن، ما با مجازات یاد نمیگیریم.
ما موجودات ملایمی هستیم که فقط از طریق صبر و عشق می آموزیم.

8. به زبان من صحبت کن- من می دانم شما وقتی که من در کاسه آب مدفوع میکنم ، خوراکی هایم را پرتاب میکنم، فریاد میزنم و پرهایم را میکنم نارحت میشوید. من این کار را برای آزار شما انجام نمیدهم – من احتمالا برای گفتن چیزی به شما سعی میکنم (شاید که من آسیب دیده، تنها و غمگین هستم). زبان بدن من را یاد بگیر.
به یاد داشته باش که من،
تنها موجود بر روی این سیاره خاکی هستم که زبان تو را یاد گرفتم.

9. به من بعنوان یک فرد نگاه کن- من شخصیتی منحصر به فرد دارم . دو نفر از ما یکسان نیستند. لطفا اگر حرف نمیزنم یا نمیتوانم مثل طوطی دوستت حرکات نمایشی انجام دهم از من نا امید نشو. اما اگر تو به من توجه داشته باشی (من همیشه با تو همدردم ، چه آن را بدانی، چه ندانی) من به تو موجودی منحصر به فرد را نشان می دهم که خیلی بیشتر از حرف زدن و بازی کردن است ... به من این شانس را بده تا خودم را به تو نشان دهم که کی هستم.
من فکر می کنم تو آنچه را که میخواهی پیدا میکنی. و به یاد داشته باش من تزئینی نیستم .من برای هیچ اتاق نشیمنی دکور نیستم و من وسیله ای نیستم که هر وقت خواستی از من استفاده کنی.

10. عشقت را بامن به اشتراک بگذار - از همه مهمتر، لطفا به یاد داشته باش که تو برای من یک شخص خاص هستی. من تمام اعتماد وایمانم را به تو داده ام ..... ما طوطی ها تک همسر هستیم.
پس برای مدت طولانی از من دور نشو چرا که ممکن است غم دوریت راهرگز فراموش نکنم .
به یاد داشته باش در صورتی که سوال های زیادی داری میتوانی درمورد من بیاموزی اما قبل از آوردن من به خانه .
این منصفانه نیست ... اگر شما فکر می کنید که ممکن است با مرگ مرا ترک کنید پس لطفا برای آینده من فکر کن . من ممکن است تا زمان پیری زنده باشم ولی نمیتوانم چیزی برای خودم فراهم کنم.
به خاطر داشته باش من در قفسی کوچک و درمیان افرادی زندگی میکنم که از خون من نیستند .

11. حقوق شما – شما حقوق زیادی دارید ولی من فقط میتوانم به شما یک اطمینان بدهم و آن این است که ، اگر شما چیزهایی که گفتم به من بدهید ،
من با عشقی تزلزل ناپذیر ، طنز، دانش، زیبایی، از خود گذشتگی و احساسی پر از شگفتی و بدون احساس ترس از شما ، فرزند شما خواهم بود.

هنگامی که مرا به خانه بردی، رهبر گله من و در واقع،
همه جهان زندگی من هستی

اگر بتوانم ماه و ستاره ها را برایت می آویزم .

ما قلب و روحمان یکی است

A PARROT'S BILL OF RIGHTS
by Stewart A. Metz, M.D.