صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 34
    کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000

7 بیماری سوراخ سر در دیسکس hole in head

سلام به دوستان عزیزم

با توجه به اینکه چند روز پیش در یکی از تانکهای مولدهام با مشکل سوراخ سر (hole in head) درگیر بودم با این تصور که می تونه این مشکل برخی از دوستان نیز باشه به فکر ایجاد این تاپیک افتادم که ضمن بررسی دلایل این بیماری برخی از روشهای درمان رو نیز خدمتتون عرض کنم . قبل از هر چیز طبق بررسی هایی که کردم فهمیدم عامل اصلی این بیماری انگلی هست به نام Protoopalina symphysodonis .
    حالا با توجه به تجربه ای که کردم یکی از عوامل بسیار مهم در ایجاد این انگل تغییر غذایی هست . دلیلی که می تونم خدمتتون بگم این هست که تغییر غذایی در کبد دیسکس باعث می شه عوامل ضد انگل و باکتری که در خون دیسکس ترشح می شد اختلال ایجاد کنه و نوعی ماهی رو تضعیف می کنه . چند نشانه این تغییرات می تونه :
    1- تغییر رنگ و کم رنگ شدن دیسکس
    2- کم اشتهایی
    3- ترشحات موکوسی سفید پوستی
    4- لاغری
    باشه بعد از این عوامل می تونید سوراخ در سر دیسکس رو نیز تجربه کنید . ابن پارازیت ها می تونند در دیواره روده تخریب ایجاد کنند به همین دلیل در دی**** که در دیواره روده باریک دچار تخریب می شند می تونید ترشح این ژل سفید رو از پوست شاهد باشید .
    این عکسها نوع شدت این سوراخ ها رو در دیسکس نشون می دند .

من خودم قبل از درمان با توجه به ترشح ژل سفید از بدن دیسکس از درمان میترونیدازول استفاده کردم به مدت یک هفته ولی نتیجه ای ندیدم چون دلیل رو پرازیت های داخلی تشخیص دادم که متاسفانه تشخیصم درست نبود . به همین دلیل می خوام خدمت دوستان عرض کنم که تشخیص بیماری حتی برای اشخاصی که تجربه در نگهداری و درمان دارند گاها تا زمانی که علائم بیماری کاملا نمود نکرده ممکن نیست و ممکن هست ماهی رو دچار خطر بکنه . خلاصه بعد از یک هفته متوجه این سوراخها در سر ماهی شدم و دلیل اصلی علائم رو فهمیدم .
    شخصا برای درمان این بیماری از Amtra medic 5 استفاده کردم که البته کمیاب هست . ولی شما به جای این دارو می تونید از محصول سرا به نام Sera Flagellol استفاده کنید .
    ویرایش توسط فرشاد رضایی : 27th May 2012 در ساعت 08:49 PM

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    سلام . حدود نیم ساعتی با بابک آژیده عزیز روی این موضوع بحث کردیم . نظر ایشون بر تک یاخته ای بودن عامل این بیماری و درمان اون توسط Sera Flagellol هست . که البته حرف ایشون کاملا ارجح هست چون حتی خود محصول نیز اشاره کرده که این نوع داروی برای سوراخ سر موثر هست :

Sera Flagellol is a very effective remedy agianst intestinal parasites (Spirunucleus/Hexamita) and hole-in-th-head disease in the freshwater aquarium

ولی خوب نظر من چیز دیگری هست . البته در انگل بودن با هم هم نظر هستیم نظر من نوع انگل Protoopalina symphysodonis هست که تصویرش رو هم در زیر می ذارم :

ولی نظر بابک عزیز نوع این انگل رو با من هم عقیده نیستند . انشا ا... موند برای بررسی بیشتر ...
    ویرایش توسط فرشاد رضایی : 27th May 2012 در ساعت 09:08 PM

همکار قدیمی (سرپرست تیم مترجمین)

نوع حیوان خانگی
    ماهی های آب شیرین
    شماره عضویت
    4029
    درود خدمت دکتر رضایی بزرگوار. یه مطلب در مورد این انگل پیدا کردم. شاید در جهت اتخاذ تصمیم صحیح موثر باشه.

Download 1998.pdf

من هم وبسایتی رو پیدا نکردم که مطرح کرده باشه عامل این بیماری انگل Protoopalina symphysodonis هست.

عضور کوچک فروم
    مهرداد

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط فرشاد رضایی نمایش پست ها
    سلام . حدود نیم ساعتی با بابک آژیده عزیز روی این موضوع بحث کردیم . نظر ایشون بر تک یاخته ای بودن عامل این بیماری و درمان اون توسط Sera Flagellol هست . که البته حرف ایشون کاملا ارجح هست چون حتی خود محصول نیز اشاره کرده که این نوع داروی برای سوراخ سر موثر هست :

Sera Flagellol is a very effective remedy agianst intestinal parasites (Spirunucleus/Hexamita) and hole-in-th-head disease in the freshwater aquarium

ولی خوب نظر من چیز دیگری هست . البته در انگل بودن با هم هم نظر هستیم نظر من نوع انگل Protoopalina symphysodonis هست که تصویرش رو هم در زیر می ذارم :
    نقل قول نوشته اصلی توسط فرشاد رضایی نمایش پست ها

ولی نظر بابک عزیز نوع این انگل رو با من هم عقیده نیستند . انشا ا... موند برای بررسی بیشتر ...

سلام و احترام خدمت جناب رضایی

این موردی که شما میفرمایید یعنی Protoopalina symphysodonis در واقع نام رایج یا عامیانه نوعی انگل تک یاخته با نام Protoopalina است و کلمه symphysodonis بخشی از نام این انگل نیست ، بلکه صرفا چون در دیسکس به وفور دیده میشود از symphysodonis یعنی دیسکی یا عاملی که در دیسکس دیده میشود از این نام در کنار نام اصلی انگل تک یاخته ای Protoopalina استفاده میشود.symphysodonis یعنی یک عاملی دیسکسی یا چیزی که با دیسکس در تعامل است و ریشه آن به نام علمی دیسکس یعنی symphysodon باز میگردد

حالا با فرض این که عامل بیماری سوراخ در سر طبق فرمایشات شما انگل تک یاخته ای Protoopalina و با نام عامیانه Protoopalina symphysodonis باشد ، باز هم برای درمان آن از سرا نماتول استفاده نمیشود.سرا نماتول یک کرم کش بسیار قوی است و به صورت خاص و تخصصی بر روی طیف بسیار وسیع کرم های نماتود اثر میگذارد و نه تک یاخته ها و انگل های تک یاخته ای با عامل Protozoa

جالب اینه که خود کمپانی سرا هم دقیقا ازانگل
    Protoopalina به عنوان یک عامل Intestinal یعنی روده ای و از نوع پروتوزا یا تک یاخته ای نام برده و درمان آن را نیز Sera Flagellol معرفی کرده است.یعنی با فرض صحیح بودن فرمایشات شما مبنی بر Protoopalina بودن عامل اصلی سواخ در سر باز هم دمان سرا نماتول نیست و سرا فلاجلول است

این هم عکسی از کاتالوگ سرا در باره انگل
    Protoopalina :

ب

همان طور که در عکس ملاحظه میفرمایید ، Protoopalina نوعی انگل تک یاخته ای عامل حالتی موسوم به Flagellates یا Intestinal Flagellates معرفی شده است و با سایر انگل های تک یاخته ای مانند Hexamita و Spironocleus مقایسه و رده بندی شده است.
    درمان هم که همانگونه که در عکس مشاهده میکنید Sera Flagellol معرفی شده است نه Sera Nematol

پس تا اینجا نتیجه گیری شد که حتی اگر طبق فرمایشات شما Protoopalina هم عامل سوراخ در سر باشد که بر اساس مقالات معتبر و کاتالوگ شرکت سرا نیست و عامل آن انگلی دیگر با نام اسپیرونوکلئوس یا
    Spironocleus است ، باز هم سرا فلاجلول کار ساز است و سرا نماتول هیچ تاثیری بر روی درمان آن ندارد

ولی حالا میریم سر این که عامل بیماری سوراخ در سر یا Hole In The Head واقعا چیست:

در گذشته به دلیل مشترک بودن درمان خیلی از بیماری های با منشاء انگل های تک یاخته یا پروتوزا ، تصور عموم بر این بود که Hexamita عامل ایجاد هر 2 حالت رایح یعنی سوراخ در سر و انگل روده ای ایجاد کننده حالت Flagellates می باشد.بعد ها و با فعالیت های آزمایشگاهی و تحقیقات شرکت هایی مانند سرا و جی بی ال ، عامل این 2 بیماری یعنی سوراخ در سر و انگل روده ای تک یخته ای از هم جدا و تفکیک شد ، هر چند که درمان هر 2 آن ها مشترک است

Spirohexol یا اسپیروهگزول محصول شرکت جی بی ال (همانطور که میبینید است این محصول از اول 2 عامل Sprinocleuss و Hexamita گرفته شده است) درمان هر 2 انگل تک یاخته ای است
    Sera Flagellol نیز درمان هر 2 حالت است
    Metronidazole انسانی نیز بر روی هر 2 انگل تک یاخته ای فوق و به خصوص عامل ایجاد سوراخ در سر یا اسپیرونوکلئوس اثر مفید و موثری دارد

عامل بیماری سوراخ در سر ماهی د یسکس فقط انگل تک یاخته ای spironucleus می باشد که درمان آن نیز اگر در محصولات خود سرا جستجو شود ، داروی سرا فلاجلول یا Sera Flagellol است و نه Sera Nematol

این هم توضیحات خود کمپانی سرا برای محصول Sera Nematol :

همانطور که مشاهده میکنید این دارو همان طور که از نامش پیداست (Nematol) مخصوص از بین بردن کرم ها ی نماتود می باشد(Nematod Worms) که هیچ ارتباطی به عوامل تک یاخته ای مانند هگزامیتا یا اسیپرونوکلئوس ندارد

موفق باشید
    بابک آژیده

ویرایش توسط بابک آژیده : 28th May 2012 در ساعت 06:30 AM

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    45
    البته خدمت دوست خوبم جناب آژیده عارضم که هنوز به قطع عوامل بیماری سوراخ در سر Hole in the head یا HITH به صورت صد در صد مشخص نشده است.
    خواستم مطلبی را به تمکیل پست شما ذکر کنم.
    میدونی عزیز در خیلی از منابع، تئوری های مختلفی آزمایش و بررسی شده که عوامل اصلی که در این سال ها ثبت شده همین انگل های تک یاخته اسپیرونوکلیوس Spironucles Parasite و انگل اکتامیتوس از شاخه ی هگزامیتاها Octomitus Hexamita است که از طریق سیستم های گوارشی ماهی گسترش یافته و با سوء تغذیه و یا اختلال در جذب مواد معدنی و مغذی بطور مستقیم باعث مرگ بافت های داخلی و خارجی و نهایتا انهدام و مرگ بافت ها شود که چون نمایش این انگل در ظاهر خارجی بدن قویتر است، ما از صدمات داخلی غافل می شویم که در درمان های دارویی ضد هگزامیتا هر دو جانب مورد مداوا قرار می گیرد.
    موارد دارویی همانی است که بابک عزیز ذکر کردند.
    در تئوری بعدی پایین بودن سطح مواد معدنی کلسیم و فسفر گزارش است. که باعث پوسته پوسته شدن و فرسایش پوست می شود.
    در تئوری بعدی پایین بودن سطح ویتامین C گزارش شده است. که ضعف در سیستم ایمنی را به همراه دارد که فضا را برای حمله به ارگانیسم سطح خارجی پوست مهیا کرده و باعث مرگ بافت می شود.
    نظریه بعدی راجع به ویتامین D مطرح شده که با سطح پایین ویتامین D به عنوان یک محرک و پیش ماده برای هورمون های مهم بدن، در حفظ و ذخیره میزان کلسیم و فسفر در خون و استخوان ها هستند.
    عوامل دیگری مانند استرس و استفاده از کربن در فیلترها هم ذکر شده که به این کاستی های مواد معدنی و مکمل ها آسیب جدی وارد می کند.
    البته احتمالاتی مثل جریان برق در مخزن تانک، وجود ویروس و برخی علل دیگر هم در بیماری سوراخ در سر عنوان شده که خیلی جای بحث دارد و هنوز صد در صد معرفی نشده است.
    این عوامل بستر را برای هجوم انگل ها فراهم می کنند و ماهی با ابتلا به بیماری سوراخ در سر دچار حفره های عمیق در سر می شود که این بیماری بخودیه خود کشنده نیست.
    ولی با وجود زخم های باز مورد هجوم باکتری ها و ویروس ها قرار می گیرد و این بیماری ثانویه باعث مرگ و میر در ماهی می شود.
    بحث خیلی گسترده تر از این حرف هاست که در موقع مناسبی به پیشگیری ها و دلایلی که در موضع سر عمل می کنند و نحوه و چرخه این انگل ها اجمالا می پردازیم.
    ارادتمند رستمی
    ویرایش توسط siavashr : 28th May 2012 در ساعت 03:13 PM

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط siavashr نمایش پست ها
    البته خدمت دوست خوبم جناب آژیده عارضم که هنوز به قطع عوامل بیماری سوراخ در سر hole in the head یا hith به صورت صد در صد مشخص نشده است.
    خواستم مطلبی را به تمکیل پست شما ذکر کنم.
    میدونی عزیز در خیلی از منابع، تئوری های مختلفی آزمایش و بررسی شده که عوامل اصلی که در این سال ها ثبت شده همین انگل های تک یاخته اسپیرونوکلیوس spironucles parasite و انگل اکتامیتوس از شاخه ی هگزامیتاها octomitus hexamita است که از طریق سیستم های گوارشی ماهی گسترش یافته و با سوء تغذیه و یا اختلال در جذب مواد معدنی و مغذی بطور مستقیم باعث مرگ بافت های داخلی و خارجی و نهایتا انهدام و مرگ بافت ها شود که چون نمایش این انگل در ظاهر خارجی بدن قویتر است، ما از صدمات داخلی غافل می شویم که در درمان های دارویی ضد هگزامیتا هر دو جانب مورد مداوا قرار می گیرد.
    موارد دارویی همانی است که بابک عزیز ذکر کردند.
    در تئوری بعدی پایین بودن سطح مواد معدنی کلسیم و فسفر گزارش است. که باعث پوسته پوسته شدن و فرسایش پوست می شود.
    در تئوری بعدی پایین بودن سطح ویتامین c گزارش شده است. که ضعف در سیستم ایمنی را به همراه دارد که فضا را برای حمله به ارگانیسم سطح خارجی پوست مهیا کرده و باعث مرگ بافت می شود.
    نظریه بعدی راجع به ویتامین d مطرح شده که با سطح پایین ویتامین d به عنوان یک محرک و پیش ماده برای هورمون های مهم بدن، در حفظ و ذخیره میزان کلسیم و فسفر در خون و استخوان ها هستند.
    عوامل دیگری مانند استرس و استفاده از کربن در فیلترها هم ذکر شده که به این کاستی های مواد معدنی و مکمل ها آسیب جدی وارد می کند.
    البته احتمالاتی مثل جریان برق در مخزن تانک، وجود ویروس و برخی علل دیگر هم در بیماری سوراخ در سر عنوان شده که خیلی جای بحث دارد و هنوز صد در صد معرفی نشده است.
    این عوامل بستر را برای هجوم انگل ها فراهم می کنند و ماهی با ابتلا به بیماری سوراخ در سر دچار حفره های عمیق در سر می شود که این بیماری بخودیه خود کشنده نیست.
    ولی با وجود زخم های باز مورد هجوم باکتری ها و ویروس ها قرار می گیرد و این بیماری ثانویه باعث مرگ و میر در ماهی می شود.
    بحث خیلی گسترده تر از این حرف هاست که در موقع مناسبی به پیشگیری ها و دلایلی که در موضع سر عمل می کنند و نحوه و چرخه این انگل ها اجمالا می پردازیم.
    ارادتمند رستمی
    سلام خدمت جناب رستمی
    بابا بحث من و دکتر سر عوامل بیماری زا بود !!
    یعنی مثلا کرمیه یا تک یاخته ای یا اگر تک یاخته ای هست کدوم نوعش

اینایی که شما بهش اشاره کردید عوامل بیماری نبودن حالا امشب تاریخچه این هگزامیتا - اسپیرونوکلئوس رو میزارم . اغلب منابع جدید ، اذعان کردن که هگزامیتا اشتباه بوده و عاملش هر چن خیلی شبیه هگزامیتاست ولی اسپیرونوکلئوسه.حالا این که چی میشه که این اسپیرونوکلئوس ماهی رو بیمار میکنه ، دلیلشو باید تو همین مواردی که شما بهش اشاره کردید یعنی کمبود ها و عوامل ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن ماهی جستجو کرد

ارادتمند
    آژیده

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    سلام . عجب بحث زیبایی از کار در اومد ....

جناب رستمی عزیز و بابک عزیزم و دیگر دوستان عزیز اول از همه در ابتدا بگم هدف از این بحث ها فقط آموزش هست . سالها پیش که شروع به دیسکس داری کردم فقط با این بحث ها که یکی به دعوایی خوب با بابک هم منجر شد آموزش دیدم و اینکه بتونیم با نوشتن این مطالب و جمع بندی اون بتونیم به نتیجه برسیم این نتایج بسیار ارزشمند خواهند بود .

بیماری سوراخ در سر در ابتدا باید عرض کنم که یک بیماری سکند انفکسیون یا مرحله دوم بیماری هست . مثل همون بیماری پلیگ بر همین اساس یک عامل خواص رو بهش نمی شه مربوط کرد . همونطوری که در عکس ها نشونتون دادم من بیماری رو اول با متیرونیدازول شروع به درمان کردن در یک هفته هیچ تغییری رو ندیدم ولی با استفاده از محصول آلمانی درمان قطعی شد . بنا براین حالا عاملش هر چی هست با تشخیص صحیح من درمان شد و نمتونه کسی اعلام بکنه که قطعا درمان من اشتباه بوده چون اثر کرده . ضمن اینکه من نمونه گیری کردم و در نمونه ام لارو دیدم این نشان از وجود لارو وخورده شدن سر توسط لارو انگل بوده .

دیشب فرصتی شد که به چند فروم خارجی سرکی بکشم جالب از همه مطالبی بود که یکی از متخصصین دیسکس اعلام کرده بود . ایشون نظرشون دقیقا با نظر جناب رستمی عزیز یکسان بود حالا با یک نگرش دیگر . ایشون معتقد بود که سوراخ در سر به دلیل منرال کم در آب و یا عدم جذب از روده ( موضوعی که در پست اول من بهش اشاره کردم پارازیت های رودوی که مطئنا عامل مولد رو همه این می دونند ) شروع می شه . بعد بدن برای جذب بیشتر این منرالها از طریق پوست شروع به ایجاد سوراخهای می کنه تا سطح تماس رو با آب بیشتر و جذب رو بیشتر کنه . حالا درست و غلط بودن این رو من نمی تونم بررسی کنم چون از سواد من مقداری بیشتر هست و با یافتن لارو در سوراخها نمی تونم توجیهش کنم .

حالا میایم به اینکه درمان رو چطور باید آغاز کرد من تصورم این هست درمانی که بابک عزیز می فرمایند مشکل ماهی رو در کبد و روده ها از روی پارازیتها درمان می کنه و این سببی بر جذب منرال ها و بسته شدن سوراخ خها می کنه . حالا شاید درمانی که من کردم نیز مستقیم روی سر اثر کرده . در نوشته استادی که نوشته بود هیچ دارویی استفاده نکرده بود . دما رو بالا برده بود تا پارازیتها از بین برند و منرالهای آب رو بهتر کرده بود غذا رو به حالت اولیه برگردونده بود .

حالا به مطلب جالب بهتون بگم این بیماری در طبیعت نیز دیسکس رو دچار مشکل می کنه بهترین درمان رو در زمانهای خشک سال که دما به بیش از 34 - تا 35 می رسه شاهد بودند در این دما نیز دیسکس برای درمان بهتر خودش رو به ارتفاعهای بالایی آب می رسونه تا دمای بیشتر جذب کنه .

حالا من اگر دوباره بخوام خلاصه کنم علت اصلی بیماری یک ناهنجاری در روده ماهی و کمبود مینرالها در آب و غذای جذب شده و ضعف ماهی و مواحهه با انگلهای مختلف هست .

در زیر یکی از پیشنهاد های درمانی یکی از دوستان در سایتهای معتبر برای از بین بردن سوراخ سر می ذارم . حالا بابک جان این از دو نوع درمانی که گفتیم جالبتر هست :

1- افزودن نمک دریایی به تانک برای افزایش مینرالهای آب ( فکر می کنم این نمک دریایی احتمالا نمک آب شور بوده چون هدفش بالا بردن مینرال آب بوده )

2- آوردن پی هاش آب به روی 7 , 180 ms .

3- پانسمان سر دیسکس در هر روز سه بار با امولیسیون باکتاپور دایرکت

4- اضافه کردن permasol به تانک بعد از سه روز درمانهای بالا ....

حالا ایشون هم نتیجه گرفتند . بنا براین عاملهای بیماری متنوع و شاید هم رفلکس بیماری به داروهای مختلف نیز یکسان بوده هست . و یا کلا عامل اصلی چیزی جز آنچه هست که ما دنبالش هستیم .

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    با سلام خدمت آقای رضایی و جناب رستمی

جناب رضایی دیدن یک نمونه با لام برای هر کسی ممکنه ولی تشخیص اینکه اون نمونه چیه کار دامپزشک و انگل شناسه ولی شما نه دامپزشک هستید و نه متخصص انگل شناس .. چه جوری صرف دیدن یک انگل نوعش و سنش رو تشخیص دادید ، در ضمن ممکنه 100 تا عامل دیگه هم زیر میکروسکوپ دیده بشه ولی در واقع عامل اون بیماری نبوده باشه که مسلما اونی که شما دیدید عامل بیماری نبوده چه جوری شما با دیدنش فهمدید لاروه یا مثلا بالغه یا اصلا لارو کدام انگل هست؟این پروسه تو آزمایشگاه و با حضور انگل شناس تخصصی هم بسیار زمان بره و نیاز به مطالعه داره!!

در ضمن من قدیما چندین بار ماهی مرده یا بیمار رو بردم آزمایشگاه نمونه گرفتن و بعد از 1 هفته مثلا 20 تا انگل تک یاخته و 4 تا کرمی و 30 مدل باکتری و ... تو نتیجه آزمایش به من معرفی کردند!!! حالا از کجا باید فهمید کدومشون یا کدوماشون عامل بیماری بودن ... با این آزمایشات اینجوری نمیشه.نیاز به یک تیم مجرب و متخصص داره ... اینا مقوله های پزشکیه و شوخی نیست یارو 12 سال درس خونده شده متخصص من نوعی نمیتونم مثل اون نظریه درمانی و پزشکی بدم

بیماری سواخ در سر یک عامل بیشتر نداره و اون هم انگل اسپیرونوکلئوس است.سایر مواردی که فرمودید اصلا عامل بروز این بیماری نیستند بلکه یا باعث ضعیف شدن ماهی میشن که در نتیجه ماهی ناقل انگل ، علائم بیماری رو نشان میده و یا با درگیر شدن ماهی با انگل اسپیرونوکلئوس و ضعف سیستم ایمنی ناشی از اون ، سایر بیماری های ثانویه و ... به ماهی حمله ور میشن که باز هم ربطی به عامل اصلی که اسپیرونوکلئوس باشه نداره.پلیگ هم عاملش فقط نوعی ویروسه که منجر به ضعیف شدن ماهی و هجوم سایر بیماری ها به بدن ماهی بیمار میشه. ما داریم راجع به اون انگلی صحبت میکنیم که عامل سواخ در سره وگرنه این طبیعیه که در حمله ار انگل یا ویروس یا عامل بیماری زایی یک مجموعه از عوامل موثر باشند که این موضوع تقریقا در تمام بیماریه ای انسان و دام و ماهی صدق میکنه

سایر تک یاخته های روده ای هیچ تاثیری بر سوراخ در سر ندارن و حالت ژله ای مانند مدفوع باز هم به سبب نوع فعالیت خود اسپیرونوکلئوس در روده ایجا میشه و نه مثلا عامل دیگه ای مثل هگزامیتا...سرا آلمان ، جی بی ال آلمان ، بسیاری از وب سایت های بسیار معتبر همگی به صورت قاطعانه عامل این بیماری رو منحصرا اسپیرونوکلئوس معرفی کردند که از نظر بنده حجت تمام است و نظرات شخصی کاربران فروم های خارجی (صرفا به دلیل مشاهده مدفوع سفید و نتیجه گرفتن این که مثلا هگزامیتا نیز در این بیماری دخیله) اصلا در مقابل این مقالات و کاتالوگ های رسمی قابل استناد نیست.

جدید ترین مقاله راجع به این بیماری در سایت معتبر
    fishtanksandponds.co.uk :

Hole in the head disease

نظر شخصی بنده اینه که ما یا باید دامپزشک متخصص باشیم که بتونیم به نظریه های خودمون استثناد کنیم ، یا اینکه باید به مقالات (و نه نظر کاربران عادیه فروم های خارجی که بسیاریشون غلط هست) و کاتالوگ هایی مثل کاتالوگ سرا و جی بی ال استناد کرد

مقاله فوق دقیقا موضوع بحث ما رو داره...البته بحث که اول این نبود و از نماتود یا تک یاخته بودن به اینجا کشیده شد

خلاصش رو قرار میدم اینجا :

It is caused by a protozoa called Spironucleus vortens which normally lives harmlessly in a fishes gut.

عامل اصلی این بروز این بیمالی (سوراخ در سر) انگلی موسوم به اسپیرونوکلئوس یا Spironucleus است که به صورت طبیعی در دستگاه گوارش ماهی وجود دارد بدون آنکه در حالت عادی آسیبی به ماهی وارد کند

If the fish becomes stressed the immune system can be compromised and the Spironucleus vortens protozoa is then able to increase in numbers and spread through the fish's blood stream.

در صورت تحت فشار و استرس قرار گرفتن ماهی (و حتی کمبود ویتامین و مینرال و ...) و در نتیجه ضعف سیستم ایمنی بدن ماهی ، تعداد این انگل تک یاخته ای در سیستم گوارش بدن ماهی رو به افزایش گذاشته و از طریق جریان خون ماهی ، در بدن ماهی پخش میشوند

The protozoa damages the fish's gut wall in doing this and in turn it affects the fish's ability to digest food. Affected fish often lose condition and pass jelly like faeces.

انگل اسپیرونوکلئوس با تاثیر بر دیواره روده و تخریب دیواره روده (شما این مشکل رو در پست اول بهش اشاره کردید ولی درمانش رو نماتول عنوان کردید) سبب اختلال در هضم غذا توسط دیسکس میشه که نتیجش اون حالت ژله ای شکل و سفید در مدفوع ماهیه

The characteristic symptom of the disease is small holes in the the head and lateral line of a fish which usually start at the sensory pores of the fish

علامت و مشخصه این بیماری ، سوراخ های کوچک رو سر ماهی و خط جانبی بدن ماهی است که معمولا از منافذ حسی ماهی شروع میشه

It is thought that the parasite blocks the blood vessels to these areas causing tissue death and ulcers

تصور میشود که این انگل با بستن جریان خون به این نقاط ، سبب مرگ بافت در اون ناحیه و در نتیجه بروز سوراخ ها و زخم هایی در آن ناحیه میگردد

همه اینا رو خلاصه نوشتم تا به اینجا برسم :

This disease is often confused with hexamita which is a different but very similar disease but with different symptoms.

این بیماری معمولا با هگزامیتا اشتباه گرفته میشه (شباهت های بسیار زیادی بین هگزامیتا و اسپیرونوکلئوس وجود دارد) ولی علائم ایجاد شده توسط هر کدام از این انگل ها متفاوت است

جناب رستمی شما عامل بیماری زای اسپیرونوکلئوس رو که اثبات شده هست رو با عوامل موثر بر ضعیف شدن ماهی و سیستم ایمنی بدن ماهی و در نتیجه شروع علائم بیماری توسط این انگل ، اشتباه گرفته اید
    این انگل اصلا چنید تئوری نداره!!! منظور شما از تئوری عوامل ضعیف کننده ماهی بوده احتمالا

اسپیرونوکلئوس عامل اصلیشه و سایر مواردی که که فرمودید مثل تئوری مواد معدنی و کلسیم!! یا تئوری ویتامین D و سایر تئوری ها در واقع فقط عوامل ضعیف شدن ماهی و در نتیجه عملکرد انگل اسپیرونوکلئوس هستندعامل بیماری سوراخ در سر و خط جانبی ماهی ها همین انگل اسپیرونکلئوسه و کلیه عواملی که شما و آقای رستمی بهش اشاره کردید صرفا تسریع کننده و یا درمان جانبی این بیماری محسوب میگردند.

موارد درمانی هم که اشاره کردید درمان جانبی هست نه درمان اصلی

درمان اصلی با دارویی مثل متروندازول ، سرا فلاجلول ، اسپیروهگزول ، گابراکول و سایر دارو هایی که مستقیما اسپیرونوکلئوس رو نابود میکنند انجام میشه

مواردی که شما بهش اشاره کردید مثل :

1.اضافه کردن نمک دریایی برای این هست که سوراخ های ایجاد شده در جمجمه و ناحیه سر ، برای ترمیم به کلسیم و مینرال و مواد معدنی نیاز دارند و در واقع درمان کننده نیست و یک عامل کمکی و تقویت کننده ماهی است
    2.مولتی ویتامین هم دقیقا مانند مورد شماره 1
    3پایین آوردن پی اچ نیز هیچ تاثیری بر روی انگل اسپیرونوکلئوس نداره و نخواهد داشت و اگر پی اچ رو تا 4 هم پایین بیارید در نهایت این ماهی که آسیب میبینه و نه انگل.پی اچ هم پایین اوردنش سبب اسیدی شدن آب آکواریوم و در نتیچه کنترل فعالیت قارچ ها و باکتری ها میشه و در نتیجه از عفونی شدن سوراخ ها و زخم های ایجاد شده توسط انگل اسپیرونوکلئوس جلوگیری میشه.پس این هم شد درمان جانبی و کمکی
    4.استفاده از آنتی بیوتیک (یکیش اونیکه شما نام بردید یعنی باکتاپور دایرکت که حافی نیفورپرینول هست وگرنه خیلی آنتی بیوتیک های دیگه هم میشه استفاده کرد) برای پیشگیری و یا کنتل عفونت های ایجاد شده در زخم هایی که اسپیرونوکلئوس ایجاد کرده

یه چیزی مثل جریان برق واقعا میتونه یک تئوری باشه ولی تا زمانی که اثبات نشده نمیشه بهش استناد کرد چرا که هنوز اثبات نشده
    تئوره یا نظریه ذغال اکتیو هم وجود داره که حتما شنیدید همگی ولی اون هم اثبات نشده و نظریست

آخر حرف من اینه :

اسپیرونوکلئوس عامل اصلی بروز این بیماریه و بقیه موارد صرفا اثر گذار بر تحریک و تسریع بیماری و یا درمان بیماری هستند

دیگه هم تو این بحث شرکت نمیکنم چون سر درد میگیرم آقای رستمی و دکتر رضایی رو من دیگه حساب نکنید:D

با تشکر
    بابک آژیده
    ویرایش توسط بابک آژیده : 29th May 2012 در ساعت 05:13 AM

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    از اطلاعات شما بسیار ممنونم . من هم دلیلی بر ادامه بحث نمی بینم چون همونطوری که فرمودید نه من انگل شناس هستم و نه شما ولی این یادتون رفته که من مدرسی دانشگاهی هستم که یک تیم سهله بیش از 20 تیم انگل شناسی داره و من این تشخیص رو ندادم بلکه یکی از همکاران آزمایشگاهی لارو رو تایید کردند . به هر شکل با توجه به اینکه بیماریها چه در ماهی و چه در انسان با یک عامل شروع و چندین نوع عامل دیگر موجب بروز مشکلات ثانویه میشه بنابراین قطعا نمیشه هیچگاه نظر ثابتی داد .

به نظرم حالا به نتیحه برسیم یا نه ولی خلاصه کلی مطلب یاد گرفتیم ( حد اقل من خودم ) و به نظرم مرجعی کامل هم شد در این باره .

از همه دوستان که شرکت کردند ممنونم . پیروز باشید ....

یه مطلب هم خدمت دوستان عرض کنم در بحث ها یا ما خودمون به درستی یه مطلب طی آزمایشات و درمان و ... می رسیم و درستی اون رو تایید می کنیم یا چند مطلب رو می خونیم و اون رو تایید می کنیم . من به شخصه نوع اول رو بیشتر می پسندم دلیلش هم مطمئنا مورد تایید همه هست . چند سالی بیش نیز که فرومهای مختلف و سایتها باعث اشاعه اطلاعات کامل در زمینه آکواریوم شده بنا براین زیاد هم روی درستی اونها با توجه به اینکه یک طرف قضیه موجود زنده هست اعتبار نکنیم .

من رشته ام مخابرات و الکترونیک هست همه کتا که چند سال پیش رو تدریس می کردم و توسط متخصصان بزرگ نوشته شده اند رو الان یک لیسانس معمولی داره نقدش می کنه حالا چه برسه به ماهی که آنچنان متخصصی در این حد نداریم . البته این رو من در حالت کلی عرض می کنم مربوط به این موضوع نیست . همونطوری که می بینید اثر تتراسایکلین رو هیچ داروی ساخته ی تترا و سرا و ... نمی تونه انجام بده و یا کلی مشابه های این مورد ....
    ویرایش توسط فرشاد رضایی : 29th May 2012 در ساعت 01:13 PM

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    45
    بابک حالا کچا با سر درد گرفتن.
    بابک اینهایی رو که توی تئوری اومده بود همه دلایلی برای آماده شدن بستر جهت حمله این انگل ها بود که اگر پیشگیری بشه این اتفاق نمیته.
    برای در مکمل های درمانی بسیار در نتیجه فرق می کنه.
    میدونی که منم این سایت ها رو شخم میزنم که دیگه شده عادت.
    تا حسنک کجایی هم بیشتر نخوندم، خودت که میدونی چه برسه به انگل شناسی. تخصص من چیز دیگه ایه.
    ولی بابک با کلی اسنتاد هم از انگل اسپیرونوکلئوس نام برده شده و هم از انگل اکتامیتوس هگزامیتا. این دو عامل رو سایت های مختلف معتبر هر کدوم تجربه کردن.
    ولی جالب بود از نماتودها تا کجا کشید.
    ممنون و سپاسگزار از این فروم شکل حرفه ای به خودش داره می گیره. لااقل دوستان یه مقدار دنبال تحقیقات هستند و حرفی برای زدن دارن.
    دلیلی نداره همه با هم سر مطلبی هم عقیده باشن. ولی بحث من و بابک سر این بود که مطلبی به اشتباه به کسی منتقل نشه.
    بابک خواهشا اون خطی که توش راجع به سردرد و این چیزها نوشته بودی رو پاک کن چون هم برای من و شما خوب بود نتیجه گرفتیم و هم جناب رضایی. تا فروم هم جهت فکری بهتری بگیره.
    جناب رضایی فعالیت مستمر شما دوست عزیز را ارج می نهیم و تشکر می کنیم.
    من الان مادر بزرگم هم فوت کرده و ....
    عزیزید برای من.

رستمی
    ویرایش توسط siavashr : 29th May 2012 در ساعت 03:38 PM

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)