کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    نقل قول نوشته اصلی توسط saeed92129212 نمایش پست ها
    سلام خدمت دوستان و اساتید
    یه سوال
    در مورد شن کف تانک اگه بخوام بریزم این سوال رو داشتم که این شنهای سیاهی که به اصطلاح
    بهشون شن رودخونهای می گن در تانک دیسکس مشکلی ایجاد نمی کنه
    (شنهایی که سایزبندی مختلفی داری از یک بندی توش هست تا اندازه عدس شایدم ریزتز)
    البته مدت زیادیه دارم از شن در تانکهام استفاده می کنم ولی در تانک امریکایی ها بیشتر مثل اسکار و سورم وغیره
    سلام . به معمولا این سنگها دارای آهک نیستند . ولی حتما با سرکه تستشون کنید . ضمنا مشکل این سنگها فاصله ی بین دانه ها هست که محل قایم شدن غذا هاست . برای حل این مشکل هم می تونید از لوچ پاکستانی استفاده کنید که لای سنگها را تمیز می کنه . ولی باز مشکل دار خواهد بود . پیشنهاد من کلا بدون سنگ و یا اگر حتما سنگ می خواید سیلیس دانه ریز خالص هست .

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    دیسکس - سگ
    شماره عضویت
    10809
    سلام
    ببخشید من با اشکان 20 سر این موضوع نژاد این دیسکس های اختلاف نظر پیدا کردم چونکه رنگ طلایی دارند اما اشکان 20 می گن که باباشون بلو دایموند مامانشون رویال حالا شما دوستان عزیز راهنمایی بفرماید.
    اینم لینک تایپیک هایی که عکسا اوجاست:http://www.parsipet.ir/thread17405.html

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    دیسکس - سگ
    شماره عضویت
    10809
    سلام
    ببخشید دوباره پست زدم امان از این سوالات که یک لحظه هم راحتمئن نمی گذاره
    1-اسم هورمون ضد رشد دیسکس چیه؟ماده وجود داره که اثرش رو از بین ببره؟
    2-هورمون رشد رو می شه برای دیسکس حالا یا به صورت تزریقی یا خوراکی و... استفاده کرد؟چقدر تاثیر داره؟
    3-چه تعداد دیسکس رو میشه تو تانک 200 لیتری نگهداری کرد؟ا(لبته همنطور که گفته شد میدونم که بستگی به سیفون داره ولی بطور متوسط و با سیفون کردن هفتگی مد نظر هستش)
    ارادتمند

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهي
    شماره عضویت
    9412
    نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا75 نمایش پست ها
    سلام
    2-هورمون رشد رو می شه برای دیسکس حالا یا به صورت تزریقی یا خوراکی و... استفاده کرد؟چقدر تاثیر داره؟
    3-چه تعداد دیسکس رو میشه تو تانک 200 لیتری نگهداری کرد؟ا(لبته همنطور که گفته شد میدونم که بستگی به سیفون داره ولی بطور متوسط و با سیفون کردن هفتگی مد نظر هستش)
    ارادتمند
    تو هر تانك به ازاي هر ٣٠ ليتر يه ماهيه. بقيه سوال ها هم خيلي فكرش رو نكن.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    دیسکس - سگ
    شماره عضویت
    10809
    سلام
    ببخشید من با اشکان 20 سر این موضوع نژاد این دیسکس های اختلاف نظر پیدا کردم چونکه رنگ طلایی دارند اما اشکان 20 می گن که باباشون بلو دایموند مامانشون رویال حالا شما دوستان عزیز راهنمایی بفرماید.
    اینم لینک تایپیک هایی که عکسا اوجاست:http://www.parsipet.ir/thread17405.html
    سلام
    ارادتمند
    نقل قول نوشته اصلی توسط Seena نمایش پست ها
    تو هر تانك به ازاي هر ٣٠ ليتر يه ماهيه. بقيه سوال ها هم خيلي فكرش رو نكن.
    ممنون از دوست خوبمون سینا ولی اگه اساتید لطف کنن پاسخ سوالات دیگر من رو بدن ممنون میشم.

همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47
    سلام
    ارادتمند
    سلام :
    دوست من شما به این لینک یک سری بزن
    http://www.parsipet.ir/thread12643.html

فقط از شما یک سئوال دارم هدف شما از این پرسشها برای سایز کردن دیسکس هست یا نه؟اگر هست بگو من برات توضیح بدم تا اینقدر ذهنت را درگیر مسایلی که مهم هست ولی نه اونقدر که از اصل موضوع دور بشید را بگم

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    دیسکس - سگ
    شماره عضویت
    10809
    نقل قول نوشته اصلی توسط B@B@K نمایش پست ها
    سلام :
    دوست من شما به این لینک یک سری بزن
    http://www.parsipet.ir/thread12643.html

فقط از شما یک سئوال دارم هدف شما از این پرسشها برای سایز کردن دیسکس هست یا نه؟اگر هست بگو من برات توضیح بدم تا اینقدر ذهنت را درگیر مسایلی که مهم هست ولی نه اونقدر که از اصل موضوع دور بشید را بگم
    یکی از اهدافم سایز کردن (که تا اونجایی که من تو اینترنت گشتم همه جا به سیفون کردن آب آکواریوم برای خارج کردن هورمون ضد رشد توصیه شده بود)و هدف دیگر کار تحقیقی و علاقمندی به پیدا کردن روشی جایگزین است و این که تو جشنواره ها و مسابقه ها و... مثلا جشواره های مدارس مخصوص سمپاد شرکت کنم (شاید به خاطر اینکه به زیست شناسی علاقه ی خاصی دارم ) و اینکه یک ذره هم عجول هستم و دوست دارم ماهی هام زود بزرگ بشن.به عنوان مثال اگه ما به همان اندازه که ماهی ها در تانک روزانه هورمون ضد رشد ترشح می کنن ، ما هورمون رشد روزانه به آب اضافه کنیم می توانند اثر هم رو خنثی کنن؟

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    یکی از اهدافم سایز کردن (که تا اونجایی که من تو اینترنت گشتم همه جا به سیفون کردن آب آکواریوم برای خارج کردن هورمون ضد رشد توصیه شده بود)و هدف دیگر کار تحقیقی و علاقمندی به پیدا کردن روشی جایگزین است و این که تو جشنواره ها و مسابقه ها و... مثلا جشواره های مدارس مخصوص سمپاد شرکت کنم (شاید به خاطر اینکه به زیست شناسی علاقه ی خاصی دارم ) و اینکه یک ذره هم عجول هستم و دوست دارم ماهی هام زود بزرگ بشن.به عنوان مثال اگه ما به همان اندازه که ماهی ها در تانک روزانه هورمون ضد رشد ترشح می کنن ، ما هورمون رشد روزانه به آب اضافه کنیم می توانند اثر هم رو خنثی کنن؟
    دوست عزیز اینجا محلی برای آماده شدن برای جشنواره ها نیست . اینجا تبادل تجربیات افراد با هم هست . ماها به عنوان یک هوبی به ماهی می نگریم . حالا شاید یک کمک خرجی هم برامون باشه ولی اگر دنباله روشهایی برای آماده شدن برای جشنواره ها هستید از یک دامپزشک که گرایش ماهیهای زینتی رو تحصیل نموده سوال کنید . ضمنا آنچه برای یک دیسکس داری حرفه ای نیاز هست در این فروم که کاملترین فروم فارسی زبان در خصوص دیسکس هست وجود دارد .
    ولی برای جواب شما می تونم بگم هورمون رشد یک هورمون درون ریز هست که بر سیستم عصبی و گوارشی دیسکس اثر می کنه اون رو به آب نمی شه ریخت .

همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47
    سلام:
    با تشکر از استاد رضایی که فرمودند باید یک دامپزشک که گرایش ماهیان زینتی را هم تحصیل کرده اند در این موردپاسخگو باشند و فرمایشات ایشون کاملا صحیح هست
    من یک مختصر مطلبی براتون میزارم امیدوارم براتون مفید باشه ولی بعنوان کسی که دیسکس نگهداری میکنم زیاد مورد توجهم نیست زیرا بقول دکتر رضایی برای ما یک سرگرمی است (نگهداری از آبزیان )ولی اگر شما واقعا نیاز به مقالات علمی دارید حتما با یک دکترای شیلات و یا یک دامپزشکی که در رشته ماهیان زینتی هم دارای مدرک و تجربه هست به گفتگو بپردازید وحال مطلب ذکر شده که البته درمورد برخی از ماهیان هست برای اطلاعات عمومی بد نیست:

رشد

میانگین سیکل تولیدی ماهیان باله دار پرورشی خیلی بیشتر از سیکل تولیدی ماکیان و پستانداران می باشد. بدین دلیل امکانات سرمایه ایی برای یک مدت طولانی تر اشغال شده و ماهیان در هر سیکل تولیدی در معرض خطرات بیشتر به خاطر عوامل مختلف، از جمله آسیب های ناشی از طوفان، شکار شدن، بیماری و شکوفایی مضر جلبک ها، قرار می گیرند.پیشرفت در زمینه ی کاهش سیکل تولیدی از طریق بهگزینی مولدین، تغذیه ی اصلاح شده و بهبود مزرعه داری قابل حصول است. اگرچه، دانستن اینکه کاهش بیشتر سیکل تولیدی بر مبنای عملی و پایدار با توجه به دانش ما در زمینه ی سیستم غدد درون ریز امکان پذیر است،جالب توجه می باشد. هورمون هایی که در این مطالعات بیشترین توجه به آنها شده است و تا به امروز موثرترین حالت را در تحریک رشد داشته اند، هورمون رشد هیپوفیز یا سوماتوتروپین (53 و 52) و هورمون های مرتبط با آن از قبیل لاکتوژن جفت گاو(54) می باشد.سوماتوتروپین یک پروتئین با وزن مولکولی در حدود 20000 دالتون است.هورمون های رشد پستانداران در بدن ماهیان موثر هستند؛ این درحالیست که هورمون های رشد ماهی در پستانداران بی اثر می باشد. علاوه بر تحریک رشد، سوماتوتروپین فرآیند اسمولتیفیکیشن(تبدیل ماهی به فرم اسمولت) در آزاد ماهیان را تسهیل می کند(55 و 56) و باعث بهبود ضریب تبدیل غذایی می شود(54).تولید و ترشح این هورمون از غده ی هیپوفیز تحت کنترل محرک (سوماتوکرینین یا هورمون آزاد کننده ی هورمون رشد) و عوامل بازدارنده (سوماتواستاتین) (57) از طریق هیپوتالاموس می باشد.عقیده بر اینست که فعالیت هورمون رشد از طریق واسطه ی فاکتور شبه انسولین (IGF I)(سوماتومدین) انجام می گیرد. اگرچه، تاثیر هورمون رشد روی رشد ماهی با درمان IGF I هنوز بطور کامل پاسخگو نبوده(58)، از این رو پیشنهاد شده که ممکن است هورمون رشد از مکانیزم های دیگر عمل کند یا هنوز امکان استفاده از IGF I در یک روش کاملا موثر برای تحریک رشد بدون ایجاد مشکلات فیزیولوژیکی که بطور طبیعی همراه با سطح بالای انسولین می باشد، وجود ندارد(59).هورمون های دیگری که برای رشد مورد بررسی قرار گرفته اند عبارتند از : هورمون های آندروژن و تیروئید(a59).دو روش برای استفاده از هورمون رشد وجود دارد. هورمون برون زا می تواند در طول دوره ی مناسب از سیکل تولیدی استفاده شود یا خود ماهی می تواند مهندسی شود تا مقدار زیادی هورمون رشد ، که تحت کنترل هیپوتالاموس نیست، در سر تاسر سیکل تولیدی ، ایجاد شود(60).

بکارگیری هورمون رشد برون زا

چندین راه برای استفاده از هورمون رشد در ماهی وجود دارد. هورمون رشد می تواند هفته ایی یا هر دو هفته در شکل مایع بصورت داخل صفاقی تزریق شود یا با فواصل زمانی طولانی تر در فرمالاسیون رسانش پایدار مورد استفاده قرار گیرد(56 و 61).این هورمون همچنین بصورت کاشت های رسانش پایدار از جمله قرص های کلسترولی یا قرص های با پوشش پلیمری (63 و 64) یا پمپ های مینی اُسموتیکی (62 و 65) مصرف می شوند.غوطه وری در محلول هورمون رشد مورد آزمون قرار گرفته است(66). احتمالا عملی ترین روش بکارگیری هورمون رشد بصورت غذایی (67 و 68) یا بصورت تزریق فرمالاسیون رسانش پایدار می باشد. ماهیان باله دار قادر به بازجذب پروتئین ها و پپتید های کامل از دستگاه گوارش هستند(69 و 70) و روش هایی برای حفاظت هورمون ها در طول عبور از دستگاه گوارش و افزایش بازجذب، مورد بررسی قرار گرفته است(a70).

مزیت های استفاده از هورمون رشد برون زا در مقایسه با ماهیان ترنس ژنیک عبارتست از:

- استفاده از این روش در یک مرحله ی خاص از زندگی امکان پذیر است؛

- دوره ی بازگیری ممکن است؛ به محدودیت های تولیدمثلی یا فیزیکی نیاز نیست؛

- و نیازی به تولید ماهیان عقیم و نگهداری مولدین خاص در قرنطینه نیست.

معایب این روش شامل موارد زیر است:

- بازده ی افزایش رشد به مانند ماهیان ترنس ژنیک نیست؛

- قیمت هورمون رشد؛

- درمان با هورمون نیاز به دستکاری دارد(به استثناء روش دهانی)؛

- ممکن است تکرار درمان نیاز باشد؛

- نکات کنترلی؛

- نگرانی بالقوه ایی که از باقیمانده ی هورمون در تولیدات و محیط وجود دارد.

تکامل ماهی با افزایش هورمون رشد درون زا

توسعه ی ماهیان ترنس ژنیک با قابلیت افزایش تولید هورمون رشد، وسیله ی دیگری برای افزایش میزان رشد می باشد. موفقیت این روش از طریق ایجاد DNA حاوی همولوگ ها یا ژن های نزدیک به ژن هورمون رشد، بوسیله ی پیش برنده های(پروموتور) ماهی، از قبیل پیش برنده ی ضد یخ روغن ماهی اقیانوس(b70 و 71) و پیش برنده ی متالوتئونئین –B ماهی آزاد قرمز(60) امکان پذیر است. در برخی ماهیان ترنس ژنیک سریع الرشد، افزایش سطح هورمون رشد برای ایجاد بد فرمی در ناحیه ی سر کافیست(71)؛ اگرچه، ماهیان با رشد متوسط دارای ظاهر طبیعی هستند. فن آوری ترنس ژنیک (انتقال ژن) احتمال افزایش یا توقف بخش های دیگر سیستم غدد درون ریز را در پی دارد(72).

مزیت های ماهیان ترنس ژنیک دارای رشد بالا عبارتست از:

- ظهور رشد استثنایی؛

- تولید پپتید، درون زا می باشد؛

- پپتید های مورد استفاده می تواند همولوگ باشد؛

- نیازی به دستکاری ماهی نیست؛

- افزایش رشد مداوم است؛

- خصوصیات بروز یافته قابل توارث است؛

- و امکان کنترل بروز هورمون رشد در مراحل خاصی از زندگی وجود دارد.

معایب این روش را می توان اینگونه بیان نمود:

- توسعه و تکامل یک ذخیره ی مولدین واقعی به چندین نسل نیاز دارد؛

- کنترل سطح بروز تنها از طریق بهگزینی ممکن است و کنترل زمان بروز هنوز امکان پذیر نیست؛

- پذیرش عمومی کالای مهندسی ژنتیک شده در بازار صادراتی؛

- نگرانی از استفاده ساختارهای غیر همولوگ؛

- نگرانی عمومی در مورد خطر پذیری اکوسیستم آبی ،ناشی از فرار احتمالی موجودات آبزی تغییر ژنتیکی داده شده ؛

- نیاز به قرنطینه ی مولدین؛

- و عقیم سازی قابل اطمینان ماهیان تولیدی.

بسیاری از مشکلات احتمالی مرتبط با استفاده از هورمون های رشد برون زا یا ماهیان ترنس ژنیک حل شده است و این احتمال وجود دارد که هر دو این فن آوری ها در آینده ی نه چندان دور مورد استفاده قرار گیرد.

جمع بندی

این مرورِ خلاصه از استفاده ی هورمون ها در ماهی، بر روی آندسته از هورمون ها متمرکز شده است که بطور واقعی مورد استفاده قرار گرفته اند یا در شرف استفاده در آبزی پروری می باشند. توجه به این نکته دارای اهمیت است که قابلیت سنجش اسان سطح هورمون در طبیعت ، کارگاههای تکثیر و ماهیان پرورشی وسیله ایی نیرومند، برای مثال، برای ارزیابی استرس و موقعیت های تولیدمثلی ماهی فراهم می کند.

] منبع اصلی :

Donahdson, E. M. (2000), HORMONES IN FINFISH AQUACULTURE, In: ENCYCLOPEDIA OF AQUACULTURE, Robert R. Stickney, pp: 446-451]

کد:
    http://biologyoffish.blog fa.com/
    ویرایش توسط B@B@K : 8th June 2013 در ساعت 08:00 PM

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    دیسکس - سگ
    شماره عضویت
    10809
    با تشکر فراوان از دو استاد عزیزم.

صفحه 103 از 412 نخستنخست ... 35384858687888990919293949596979899100101102103104105106107108109110111112113114115116117118119120121122153203 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)