صفحه 1 از 31 1234567891011121314151617181920 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 301
    کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000

مراحل تکثیر دیسکس

سلام

یکی از دوستانم در حال آماده سازی یک جفت دیسکس برای تکثیر هست . از من سوالاتی کرد که من هم بر حسب وظیفه ای که اینجا به دوش کشیدم سعی خواهم کرد مطالب اون رو خدمت شما دوستان عزیز نیز عرض کنم . تکثیر دیسکس یکی از آرزوی ها هر پرورش دهنده دیسکس هست . با اینکه به شخصه معتقدم برای ماها که دیسکس رو فقط به عنوان یک هوبی تکثیر می کنیم هیچ صرفه ی اقتصادی و زمانی نداره ولی با اینهمه با توجه به عشقی که به این ماهی داریم ما رو مجبور به مطالعه و دقت در مسائل نموده . متاسفانه در مورد دیسکس و تکثیرش مطالب جالبی در فرومها نیست . حالا گاها ازش به عنوان فنون کوزه گری یاد شده و گاهی نیز اعلام شده هر جفتی اخلاق منحصر به فردی داره و فرمول خواصی نداره . با این همه من تجربیات خودم رو خدمتتون عرض می کنم . خوشحال خواهم شد دوستان عزیزم که از من با تجربه تر هستند مطالبم رو نقد و اشکالاتش رو اصلاح فرمایند .

مطالب که در زیر خواهید خواند جوابیه من به ایشون هست . ایشون در مرحله ای هستند که جفتهاشون در تانک اصلی در حال تخم ریزی هستند ولی تخمشون رو می خورند . من پیشنهاد کردم به تغذیه بسیار مقوی تانک اصلی بپردازند و اجازه بدند تا مقداری قلمرو طلبی اونها اقزایش پیدا کنه .

به امید خدا مطالب رو کاملتر خواهم نمود .

یک هفته ای مجددا غذای خوب به دیسکس ها تون بدید و شرایط آبتون رو به بهترین نحو نگه داری کنید غذای خوب در این مدت می تونه در تعداد تخم ها - کیفیت تخم ها تاثیر مستقیم بذاره .
    بهترین غذای دست ساز برای دیسکس های مولد دل گوساله - میگو اسپرولینا - اسفناج - سیر - فلفل قرمز هست .

بعد از یک هفته یک تانک جداگانه که پیشنهاد میشه حدود 100 لیتر حجم داشته باشه رو آماده کنید . بهترین ابعاد تانک 50×50×50 می باشد . سه طرف تانک مولد ها رو با یک پوشش ببندید تا استرسی برای ماهیهاتون ایجاد نشده . محل تانک رو در بخشی بدون رفت آمد قرار بدید تا استرسی به مولدها وارد نشه .
    نور مستقیم به تانک تابیده نشود وجود نور در اتاق توسط لامپ ها فلوروسنت کفایت می کند .

هیچ متریال دیگری جز مواردی که خدمتتون عرض میکنم در تانک مولدها وجود نداشته باشه .
    1- یک فیلتر بیولوژیکی ( ترجیحا با رنگ روشن )
    2- یک بخاری 100 وات
    3- دوک - سرامیک - سنگ آنتی باکتریال برای تخم ریزی و تحریک ماهی ماده برای تخم ریزی .

شرایط آب :

مهمترین عنصر تولید شرایط آب هست . اکثر مشکل دوستان در آب هست . بسیاری از من پرسیدند که ماهی مولد من بعد از رفتن به تانک جدا گانه تخم ریزی نکردند . یکی از دلایل اون که من مدتها بعد از آزمایش و خطا بهش پی بردم تغییر ناگهانی شرایط آب تانک اصلی با تانک مولد ها هست .
    شرایط آبتون رو در تانک اصلی دقیقا با تانک مولد ها یکی کنید . بعد هر روز که سیفون مرتب خواهید نمود سختی آب رو به حدود 70 ppm و حتی اگر می تونید کمتر برسونید . به یکباره تغییرات شرایط آب مشکل ساز خواهد بود .
    من هر روز در تانکهای مولد هام سیفون می کردم . حدود 80 درصد آب سیوفن میشد . البته این کار بسیار پر مشغله ای هست . برای این کار من مکانیزه کرده بودم آب از یکطرف خارج و تولط لوله ای دیگر از یک مخزن بزرگ آب به تانک تزریق می شد .
    البته من دوستانی داشتم که روزانه 30 % سیفون دارند که حالا مقداری سلیقه ای هم هست . من برای بهترین کیفیت به این مقدار سیفون داشتم .

معمولا دیسکس طرف های عصر تخم ریزی می کند بر همین اساس بهترین زمان برای سیفون آب در صبح آن هم با شرایطی بسیار آرامی و بدون استرس هست .

یکی از فنون کوزه گری رو خدمتتون عرض می کنم دمای تانک مولد ها هست . در برخی کتابها من خوندم که دمای تانک مولد ها باید 26 تا 27 درجه باشه ولی من از این دما جواب نگرفتم و من خدمتتون دمای 28 و 29 رو پیشنهاد می کنم . در دمای بالاتر ( 29 به بالا ) فعالیت قارچها تشدید میشه و در دمای پایینتر نیز ( زیر 28 ) سرعت هچ شدن به شدت پایین میاد . فقط دقت کنید تغییرات آنی دما به شدت برای تخم ها مضر هست . بنا براین در سیفون آب دقت کنید آب هم دما رو منتقل کنید .

ولی یه نکته جالب رو هم بگم . این تغییرات دما بعد از تخم ریزی باید ثایت بمونه . من برای تشویق جفت هام به تخم ریز 5 تا 10 % ظرفیت تانکها رو با آب 18 تا 20 درجه تعویض می کردم این باعث میشد 2 تا 3 درجه تانکم خنک تر بشه و بهد 20 دقیقه دوباره برگرده سر درجه 28 در این صورت ماهیها برای تخم ریزی تشویق می شن .

ph تانک رو در روزهایی که در تانک مولد هستند به زیر 7 برسونید . روشهای مختلفی برای این کار وجود دارد . من معمولا به 6 تا 6.5 می رسونم . البته نژاد دیسکس ها نیز روی این قضیه موثر هستند .

بحث مهم قضیه مقدار رسانایی آب تانک مولد هست . هر چه ماده ی آزاد شده در آب زیاد باشه آب قلیایی تر با پی هاش بالاتر خواهد بود . و همین رسانایی آب رو بیشتر می کنه . به همین دلیل بهترین روش برای کم کردن رسانایی آب و پایین آوردن سختی و پی هاش استفاده از سیستم اسمز معکوس و یا تصفیه آب های R.O می باشد .

حال شروع تخم ریزی :

با توجه به غذایی شدیدی که در تانک اصلی داشیتم وقتی شروع به تخم ریزی شد مقدار تغذیه رو مینیمم می کنیم . یکی از دلایل تغذیه شدید برای این مرحله بود . در این مرحله در پارامترهای آب هیچ تغییری انجام نخواهیم داد به همین دلیل نباید زیاد در تانک مواد نیتروژنه تولید کنیم .
    بعد از تمیز کردن محلی در تانک تخم ریزی شروع می شود و دیسکس خوب بین 100 تا 400 تخم می ریزد . در فاصله های نر نیز به تخم ها اسپرم می زند . کل این زمان بین 1 تا 4 ساعت طول می کشد .

همکار قدیمی (کاربر ویژه انجمن دیسکس)

نوع حیوان خانگی
    ماهي-كاسكو-قناري و ...
    شماره عضویت
    3558
    سلام خدمت دوستان گرامی
    از آقای رضایی تشکر میکنم به خاطر مطالب بسیار مفید شون و مطالبی که بنده عرض میکنم صرفا بر اساس تجربه شخصی و اطلاعات بدست آورده من از تکثیر بوده،بنابراین بیشتر جنبه تکمیلی داره تا نقد مطالب جناب رضایی.
    راجع به راه های تحریک تخم ریزی علاوه بر مطالب بالا باید عرض کنم دوستان میتونند مقداری از اب تانک جفتی که تازه تخم ریزی کرده به تانک مولدهای دیگر اضافه کنند،این آب چون حاوی هورمون های جنسی است جفت ها رو تا حدودی ترغیب خواهد کرد.
    بعد از تخم گذاری بهتره فیلتر بیولوژیکی با سنگ هوا تعویض بشه،و سنگ هوا هم با شعله ملایم در فاصله نزدیک به تخم ها قرار بگیره تا جریان مناسب برقرار کنه.
    یکی دیگر از معایب فیلتر اسفنجی (سیاه رنگ ) اینه که هنگامی که لاروها شروع به شنای آزاد می کنند جفت ها تا حدودی رنگ تیره ای به خود میگیرند تا بهتر توسط لاروها شناسایی بشند در نتیجه لاروها به اجسام سیاه رنگ خیلی زود جذب شده و وجود فیلتر سبب مکش اونها به داخل و مرگ نوزادان خواهد شد.
    برای جلوگیری از قارچ زدن تخم ها میشه از متیلن بلو،اکریفلاوین و فرمالین استفاده کرد.
    همانطور که آقای رضایی گفتند بعد از تخم ریزی مقداری غذای جفت ها رو بهتره کم کرد و از ویتامین ها استفاده کرد همچنین تا هچ شدن تخم ها و همینطور قبل از شنای آزاد لاروها با توجه به حساسیت به پارامترهای آب سیفون سنگین بهترین گزینه می باشد.با توجه به استرس ناشی از سیفون بهتره تا زمان هچ شدن تخم ها از کاور استفاده بشه.
    بعضی ها معتقدند سختی هچ شدن مقدار تخم ها در محدوده 20 تا 150 ppm صورت می گیرد و هیچ تفاوتی در مقدار هچ بین این محدوده نمی باشد ولی بر اساس تجربه شخصی وقتی سختی رو از 70 ppm به حدود 30 ppm رسوندم مقدار هچ شدن تخم ها افزایش یافت.

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen.icehot نمایش پست ها
    سلام خدمت دوستان گرامی
    از آقای رضایی تشکر میکنم به خاطر مطالب بسیار مفید شون و مطالبی که بنده عرض میکنم صرفا بر اساس تجربه شخصی و اطلاعات بدست آورده من از تکثیر بوده،بنابراین بیشتر جنبه تکمیلی داره تا نقد مطالب جناب رضایی.
    راجع به راه های تحریک تخم ریزی علاوه بر مطالب بالا باید عرض کنم دوستان میتونند مقداری از اب تانک جفتی که تازه تخم ریزی کرده به تانک مولدهای دیگر اضافه کنند،این آب چون حاوی هورمون های جنسی است جفت ها رو تا حدودی ترغیب خواهد کرد.
    بعد از تخم گذاری بهتره فیلتر بیولوژیکی با سنگ هوا تعویض بشه،و سنگ هوا هم با شعله ملایم در فاصله نزدیک به تخم ها قرار بگیره تا جریان مناسب برقرار کنه.
    یکی دیگر از معایب فیلتر اسفنجی (سیاه رنگ ) اینه که هنگامی که لاروها شروع به شنای آزاد می کنند جفت ها تا حدودی رنگ تیره ای به خود میگیرند تا بهتر توسط لاروها شناسایی بشند در نتیجه لاروها به اجسام سیاه رنگ خیلی زود جذب شده و وجود فیلتر سبب مکش اونها به داخل و مرگ نوزادان خواهد شد.
    برای جلوگیری از قارچ زدن تخم ها میشه از متیلن بلو،اکریفلاوین و فرمالین استفاده کرد.
    همانطور که آقای رضایی گفتند بعد از تخم ریزی مقداری غذای جفت ها رو بهتره کم کرد و از ویتامین ها استفاده کرد همچنین تا هچ شدن تخم ها و همینطور قبل از شنای آزاد لاروها با توجه به حساسیت به پارامترهای آب سیفون سنگین بهترین گزینه می باشد.با توجه به استرس ناشی از سیفون بهتره تا زمان هچ شدن تخم ها از کاور استفاده بشه.
    بعضی ها معتقدند سختی هچ شدن مقدار تخم ها در محدوده 20 تا 150 ppm صورت می گیرد و هیچ تفاوتی در مقدار هچ بین این محدوده نمی باشد ولی بر اساس تجربه شخصی وقتی سختی رو از 70 ppm به حدود 30 ppm رسوندم مقدار هچ شدن تخم ها افزایش یافت.

سلام

تعویض بخشی از آب تانک دییسکس های مولد با آبی 2-3 درجه خنک تر به شدت جفت را به تخم ریزی ترغیب میکند...البته این خصوصیت در بین تمام سیچلاید ها وجود داره ولی در سیچلاید های آمریکای جنوبی و مخصوصا دیسکس بیشترین نمود رو داره.
    ولی جایی نشنیده بودم هورمون جنسی در آب آکواریوم باشه که انتقالش سبب تحریک ماهی ها بشه.تجربه خودتونه یا جایی مطالعه کردید؟

ارادتمند
    آژیده

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen.icehot نمایش پست ها
    سلام خدمت دوستان گرامی
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک آژیده نمایش پست ها
    سلام

تعویض بخشی از آب تانک دییسکس های مولد با آبی 2-3 درجه خنک تر به شدت جفت را به تخم ریزی ترغیب میکند...البته این خصوصیت در بین تمام سیچلاید ها وجود داره ولی در سیچلاید های آمریکای جنوبی و مخصوصا دیسکس بیشترین نمود رو داره.
    ولی جایی نشنیده بودم هورمون جنسی در آب آکواریوم باشه که انتقالش سبب تحریک ماهی ها بشه.تجربه خودتونه یا جایی مطالعه کردید؟

ارادتمند
    آژیده
    سلام . محسن عزیز ممنون از نوشته های زیبات . مطمئنا هیچ معلوماتی کامل نیست و حتما نیاز به مکمل خواهد داشت . بحث تکثیر دیسکس نیز با توجه به زیاد بودن فوت و فن ها همواره با تنوع کاری همراه بوده . بنا براین اشتراک این مطالب با هم مطمئنا مورد استفاده خود ما و دیگر دوستانی که علاقه به تکثیر دارند خواهد بود .
    من یادم رفته بود دلیل استفاده از اسنفنجهای رنگی رو که در پست اول نوشته بودم رو بگم که محسن عزیز فرمودند . من نمی دونم شما در تانک مولد ها چه مقدار سیفون در روز دارید ولی با توجه به اینکه من گاهی چندین بار تعویض آب رو دارم شاید به همین دلیل اگر چنین هرمونی نیز وجود داشته باشه در تانک مولد ها وجود نخواهد داشت .
    ضمنا دوستان من در تانک مولدهام از یک uv بسیار خوب استفاده می کنم و به عنوان دارو اکروفلاون و میتلن بلو نمی ریزم چون واقعیتش حنس خوبی رو تا حالا پیدا نکردم . به جای این دو ماده می تونید از جنرال تونیک تترا در حد ضد عفونی استفاده کنید که همون کارایی رو خواهد داشت . فقط دقت بفرمایید که استفاده از uv باید همراه با جریان کم آب باشه .

بابک عزیز ممنونم از نظرات ارزشمندت . در مورد تغییر دما من نتیحه بسیار خوبی گرفتم البته تغذیه با آرتمیای زنده نیز به دلیل چند ماده شیمیایی محرک در اون هم از لحاظ تغذیه و هم از لحاظ تحریک دیسکس به تکثیر بسیار مفید هست . که متاسفانه دیگه آرتمیایی پیدا نمیشه و از این بابت من که محرومم . حالا نمی دونم دوستان تهرانی می تونند گیر بیارن یا نه .

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط فرشاد رضایی نمایش پست ها
    سلام . محسن عزیز ممنون از نوشته های زیبات . مطمئنا هیچ معلوماتی کامل نیست و حتما نیاز به مکمل خواهد داشت . بحث تکثیر دیسکس نیز با توجه به زیاد بودن فوت و فن ها همواره با تنوع کاری همراه بوده . بنا براین اشتراک این مطالب با هم مطمئنا مورد استفاده خود ما و دیگر دوستانی که علاقه به تکثیر دارند خواهد بود .
    من یادم رفته بود دلیل استفاده از اسنفنجهای رنگی رو که در پست اول نوشته بودم رو بگم که محسن عزیز فرمودند . من نمی دونم شما در تانک مولد ها چه مقدار سیفون در روز دارید ولی با توجه به اینکه من گاهی چندین بار تعویض آب رو دارم شاید به همین دلیل اگر چنین هرمونی نیز وجود داشته باشه در تانک مولد ها وجود نخواهد داشت .
    ضمنا دوستان من در تانک مولدهام از یک uv بسیار خوب استفاده می کنم و به عنوان دارو اکروفلاون و میتلن بلو نمی ریزم چون واقعیتش حنس خوبی رو تا حالا پیدا نکردم . به جای این دو ماده می تونید از جنرال تونیک تترا در حد ضد عفونی استفاده کنید که همون کارایی رو خواهد داشت . فقط دقت بفرمایید که استفاده از uv باید همراه با جریان کم آب باشه .

بابک عزیز ممنونم از نظرات ارزشمندت . در مورد تغییر دما من نتیحه بسیار خوبی گرفتم البته تغذیه با آرتمیای زنده نیز به دلیل چند ماده شیمیایی محرک در اون هم از لحاظ تغذیه و هم از لحاظ تحریک دیسکس به تکثیر بسیار مفید هست . که متاسفانه دیگه آرتمیایی پیدا نمیشه و از این بابت من که محرومم . حالا نمی دونم دوستان تهرانی می تونند گیر بیارن یا نه .
    ممنون از ارائه نظرات دقیق و علمی شما جناب رضایی

ظاهرا تعیض بخشی از آب با آبی اندکی خنک تر براشون تداعی کننده باران های اون منطقه است.
    دیسکس در زمان آمادگی با اولین باران اقدام به تخم ریزی میکنه
    آرتمیا زنده هم خیلی جا ها خوندم که موثره

با تشکر
    بابک آژیده

همکار قدیمی (کاربر ویژه انجمن دیسکس)

نوع حیوان خانگی
    ماهي-كاسكو-قناري و ...
    شماره عضویت
    3558
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک آژیده نمایش پست ها
    سلام
    ارادتمند
    آژیده
    سلام آقا بابک
    توی یک سایت خارجی خوندم که یک فلیپینی در کنار سایر مواردی که برای تحریک جفت ها به کار میره مثلا تغییرات ph، تغییرات دما و جدایی جفت ها و ... این کار رو هم موثر دونستند،اگر سایت رو پیدا کردم ادرسش رو قرار میدم،البته این بیشتر در کارگاه هایی به کار میره که به قول معروف خانگی هستند و روزانه چندین بار تعویض آب ندارند.

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330
    سلام دوستان عزیز
    از اونجایی که تکثیر ماهی ها یکی از دغدغه های من بوده و هست همیشه سعی کردم در این مورد اطلاعات جامعی داشته باشم
    حالا چه ماهی از شاه ماهی اب شیرین بهتر!!!
    عکس های زیر مربوط به یکی از سالن های خارجی تکثیر دیسکس هست که از روش مصنوعی استفاده میکنن من فیلمش رو دارم ولی نتونستم اپلودش کنم برای همین مرحله به مرحله عکس ها رو براتون میزارم و یه سری توضیحات مختصر زیر عکس ها میدم چون عکس ها کاملا گویا هستش ، بازم هر جا نامفهوم بود من در خدمتم.

تا اینجای کار همه چیز مشخص بود تو عکس پایین تخم ها رو از مولد ها جدا میکنن و تا موقعی که تخم ها چشم بزنن داخل پارچ قرار میدن(فقط باید اینجا دقت کرد که دمای بیرون به اندازه ای باشه که دمای داخل پارچ پایین نیاد!!!)

یه شاخه حباب اکسیژن و چند قطره متیلن بلو به آب پارچ اضافه میشه

ویرایش توسط بابک آژیده : 27th May 2012 در ساعت 01:35 AM

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330
    بعد از این که تخم ها به اصطلاح چشم زدن اون ها رو به یه تانک دیگه منتقل میکنن که گردش اب داخلش خیلی کم و کنترل شده اس

تو عکس پایین یه جور غذای دست ساز روی ورقه ها میمالن تا بچه ماهی ها که الان شنای ازاد دارن ازش تغذیه کنن
    مشخص نیست که این غذا از چی تشکیل شده اما احتمالا زرده تخم مرغ هم داخلش هست

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330
    این ورقه ها رو داخل تانک بچه ماهی ها میزارن که ازشون تغذیه کنن اگه دقت کنین ورقه ها هم یه مقدار شبیه بدن دیسکس طراحی شدن که اون حس والدین رو برای بچه ها داشته باشن و اونا رو ترغیب به غذا خوردن کنن

اینجا کاملا بچه ماهی ها مشخصن که در حال تغذیه هستن!

عکس پایین تانک بچه ماهی هاس که خیلی جالب طراحی شده و جریان داخلش بوسیله فیلتر اسفنجیه که اسفنجش رو برداشتن

و این هم نتیجه کار.........!!!

امیدواره مفید بوده باشه
    موفق و پیروز باشید
    مهدی

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    5025
    با سلام
    برای من یک سوال پیش امده لطفا راهنمایی فرمائید
    دستگاه ro علاوه بر پائین اوردن سختی آب که قادر است سختی را تا مرز صفر برسونند موجب قلیایی شدن اب می شوند به طور مثال اب لوله کشی محله ما دارای سختی حدود ppm 130 و ph حدود 7.4 الی 7.6 می باشد که ولی اب تصفیه شده با دستگاه ro دارای سختی حدود 10ppm و ph بین 7.8 الی 8 می باشد تا اونجایی هم که من توی تعاریف و دفترچه انواع برندهای دستگاه تصفیه 5تا 7 مرحله ای خوندم همشون بر قلیایی نمودن اب اشاره می کنند
    حال از تمام اساتید می خوام که خصوص اسیدی کردن اب و رسوندن اون به حدود 6 من را به طور کامل راهنمایی فرمائید چون برای رسوندن اون واقعا به مشکل خوردم اگر هم تاپیکی جدا گانه برای این موضوع ایجاد شده و مطالب اون مفید و مورد تائید هست لطفاً بیان بفرمایئد
    باتشکر

صفحه 1 از 31 1234567891011121314151617181920 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)