صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21
    کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1

تعیین جنسیت ماهی دیسکس

امروز یکی از دوستان سوالی در این رابطه پرسید که باعث شد این مقاله رو آپ کنم

تعیین جنسیت 100% و قطعی ماهی دیسکس امریست غیر ممکن و محال.راه های برای تعیین جنسیت وجود داره که همگی به صورت تقریبی و تا حد اکثر 70-80 درصد نشان دهنده جنسیت ماهی دیسکس است ولی در برخی از موارد تمام حدس و گمان ها غلط از آب در میاد و ماهی که نر یا ماده تشخیص داده شده دقیقا جنسیتی مخالف با تشخیص شما خواهد داشت

به هر حال جدای موارد استثنایی مواردی که در زیر به آن اشاره میکنم معمولا نشان دهنده جنسیت ماهی دیسکس است :

• در صورت یکسان بودن تغذیه و شرایط نگهداری و با فرض همسن بودن و یا حد اقل بالغ بودن دیسکس ها معمولا دیسکس نر سایزی بزرگ تر از ماهی ماده دارد.
    • پیشانی دیسکس نر از دیسکس ماده ضخیم تر و عریض تر است.برای درک این تفاوت باید از بالا به ماهیان دیسکس خود نگاه کنید.
    • اگر دیسکس را یک دایره فرض کنیم ، در صورتی که دم ماهی از این دایره بیرون بزند احتمال ماده بودن و در صورتی که دم داخل این دایره قرار بگیرد و توسط دایره قطع نشود احتمال نر بودن ماهی زیاد است
    • ماهی دیسکس نر معمولا گرد تر از ماهی دیسکس ماده است
    • فین ها یا باله های زیرین ماهی دیسکس نر بلند تر از ماهی دیسکس ماده است
    • لب ماهی دیسکس نر کلفت تر و ضخیم تر از لب ماهی ماده است.فرم لب در ماهی ماده ظریف تر است
    • لوله تناسلی ماهی ماده ضخیم و کلفت است (فقط در یک هفته مانده به تخم ریزی میتوانید به این علامت استناد کنید)
    • لوله تناسلی ماهی نر نوک تیز و ظریف و نازک است (فقط در یک هفته مانده به تخم ریزی میتوانید به این علامت استناد کنید)
    • ماهی نر قلمرو طلب است و در زمان مستی مدام در حال مبارزه با سایر ماهیان تانک است
    • ماهی ماده در زمان مستی مدام در برابر نقطه یا سطحی که برای تخم ریزی انتخاب کرده قرار میگیرد و در برخی اوقات ساعت ها از این نقطه تکان نمیخورد
    • باله و دم پشتی ماهی نر پر از نقاط مشبک و مشخص است ولی دم اغلب دیسکس های ماده صاف و یکدست است
    • دیسکس های نر رنگ کمتر و طرح و خط و خال بیشتری نسبت به دیسکس ماده دارند
    • دیسکس های ماده رنگ قوی تر و پر رنگ تر و خط و خال کمتری نسبت به دیسکس نر دارند
    • باله بالایی و انتهایی دیسکس نر یک حالت پیچیدگی و فر خورد دارد که کمتر در دیسکس های ماده مشاهده میگردد

موفق باشید
    بابک آژیده

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهيان آب شيرين
    شماره عضویت
    2897
    يك نكته رو هم با اجازه دوستان من اضافه كنم
    بعد از بلوغ معمولا حدفاصل باله هاي زيري و مقعد ماهي نر محدب و ماده مقعر است

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    در ادامه نوشته های استاد بابک عزیزم مطالب و تصاویری رو نیز من اضافه می کنم . امیدوارم مفید باشه .

سوالات زیادی در مورد جنسیت دیسکس ازم میشه . بر همین اساس ترجمه یکی ار سایتهای معتبر رو در این مورد براتون می ذارم . فقط لطفا در گذاشتن این مطلب که می دونم هر چه قدر هم بخوام در جاهای مختلف ازش استفاده خواهد شد با این همه امیدوارم امانت دار باشید ...... همه موفق و پیروز باشید - فرشاد رضایی

تعیین جنسیت دیسکس یکی از مشکل ترین و شاید یکی از پر خطا ترین کارها باشه که حتی خبره ها نیز در اون دچار مشکل هستند . بارها من خودم نیز درش مشکل داشتم و بعدا متوجه تشخیص اشتباهم شدم . ولی در کل طبق گفته ها و نوشته شده ها روشهای تعیین جنسیت در دیسکس به این شکل هست :

1- معمولا جنس دیسکس نر از ماده بزرگتر هست ولی باز موارد مخالف اون دیده شده . من خودم جفتی داشتم که ماده از نر بزرگتر بود . به این خاصیت در دیسکس DIMENSIONI می گویند .

2- در بعضی از نرهای فین های دیسکس در بخش انتهایی باله ی پایین دراز شده و از حالت طبیعی خود طول بشتری می گیرد . این خاصیت معمولا در دیسکس های تک رنگ به وضوح دیده میشود . به گقته ی برخی از سایتها دلیل این قضیه استفاده از هورمونهای مختلف توسط برخی پرورش دهنده ها برای زیبایی بیشتر دیسکس می باشد . چون این زایده ها زیبایی خاصی برای دیسکس به همراه دارد . به این خاصیت در دیسکس ( PINNAGGIO ) می گویند .

3- خاصیت پیشانی بد فورم و برجسته در نرهای بالغ نسبت به دیسکس های کاملا مشهود است . دیسکس ماده انحنای گرد تری نسبت به دیسکس نر دارد . به این خاصیت در دیسکس ( DORSO ) می گویند .

4- زاویه ای که فین بالایی و پاینی با هم می سازد در نر ها باز تر و در ماده ها تند تر است . حتی ضلع های زاویه در ماده ها این زاویه در نزدیکی دم به هم می رسند در نر ها بسیار دور تر . این خاصیت PINNAGGIO نام داد .

5- این خاصیت بحث بر انگیز نیز نشان می دهد در نر ها چانه دیسکس بزرگتر و پهن تر از چانه ی دیسکس ماده است . نام این خاصیت BRANCHIE است .

با همه این نوشته ها و عکس ها بهترین روش تشخیص بیرون زدن زایده تناسلی در دیسکس هست . تصویری که می بینید با یک دوربین 8 مگا پیکسلی حرفه ای گرفته شده و دقیقا نشان دهنده جنسیت نرم و ماده از روی زایده جنسی دیسکس در حین تخم ریزی و اسپرم زدن هست .

لبهای دیسکس نر م و ماده نیز می تونند نشان دهنده جنسیت باشند ولی خوب باز این مورد همواره صحیح نیست . در تصویر زیر ماده و در پشت اون نر رو می بینید . به علائم صورت دیسکس می تونید در تصاویر دقت کنید .

آنچه خواندید نوشته هایی از سایتهای چون www.mondodiscus می باشد که مطالبی رو نیز من بهشون اضافه کردم .

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    یکی دو عکس از ماهی ماده بعد از تخم ریزی می ذارم دوستان به شکل مخرج و همچنین انحنای بخش زیری دیسکس ماده دقت کنید .

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    1111
    شماره عضویت
    12065
    من مطالب بالا رو با دقت خوندم ولی بدتر گیج شدم خیلی مشکله چندتاسوال داشتم.
    تو عکس های بالا دیسکس رنگ ابی نر و صورتی ماده هست؟

و ایا کسی دیسکس داره ک دمش مثل ابیه باشه ک ب صورت 90 درجه فین بالاییش صاف بیاد پایین؟

من واقعا موندم چجوری ی دیسکس نر بخرم.
    راستی عکس هم اگه کسی داره لطفا اپلود کنه .

سوال اخرم تو عکسی ک از لبهاشون عکس انداختن دیسکسی ک پشت هست و نر هست پیشونیش خیلی جلو اومده انگار باد کرده ایا این روش خوبی هست برای تشخیص نر؟
    ویرایش توسط Hamedbm : 27th April 2013 در ساعت 03:18 AM

همکار قدیمی (انجمن دیسکس )

نوع حیوان خانگی
    Discus-Plant Aqua
    شماره عضویت
    4168
    نقل قول نوشته اصلی توسط Midnight نمایش پست ها
    من مطالب بالا رو با دقت خوندم ولی بدتر گیج شدم خیلی مشکله چندتاسوال داشتم.
    تو عکس های بالا دیسکس رنگ ابی نر و صورتی ماده هست؟

و ایا کسی دیسکس داره ک دمش مثل ابیه باشه ک ب صورت 90 درجه فین بالاییش صاف بیاد پایین؟

من واقعا موندم چجوری ی دیسکس نر بخرم.
    راستی عکس هم اگه کسی داره لطفا اپلود کنه .

سوال اخرم تو عکسی ک از لبهاشون عکس انداختن دیسکسی ک پشت هست و نر هست پیشونیش خیلی جلو اومده انگار باد کرده ایا این روش خوبی هست برای تشخیص نر؟

سلام:
    بهترین روش شناخت دیسکس ماده از نر لوله تناسلی دیسکس ماده و نر هست.همونطور که جناب رضایی عزیز تو پست شماره 3 قرار دادن عکس سمت چپ لوله تناسلی دیسکس ماده(بصورت ضخیم و با زائده تو خالی مانند) و عکس سمت راست عکس لوله تناسلی دیسکس نر(بصورت نوک تیز تر و کوچکتر) می باشد.
    لازم به توضیح است که عکسهای رد لئوپارد(دیسکس قرمز و سفید رنگ)در پست جناب رضایی هم لوله تناسلی دیسکس ماده را نشان میدهد.
    ویرایش توسط Hamedbm : 29th April 2013 در ساعت 08:59 PM

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    9772
    با سلامیه نکته به صحبت های دوستان اضافه کنم این که لوله تناسلی ماده وقتی درون بدنش هست مانند لوله نر به نظر میرسه چون کامل بیرون نیست و نک تیزی داره ولی وقتی خوب غذا بوخوره و آماده تر بشه قسمت عقبی اون هم برون میزنه و این نکته میتونه خیلی ها از جمله خود من رو به اشتباه بندازه در کل به نظر من تشخیص نر و ماده بودن ماهی از رفتارش بیشتر معلوم میشه تا از تفاوت های فیزیکی چون نمیتونی بری تو مغازه و از روی لوله تناسلی ماهی بگی اون نر هست یا ماده بهتره چند دقیقه ای زیر نظرشون داشته باشی ببینی چی کار میکننولی اینو همه خوب میدونن که بهترین روش اینه که تو گله جفت رو انتخاب کنیموفق باشید

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    1111
    شماره عضویت
    12065
    خوب این روش دیدن لوله تناسلیشون برای من ک می خوام یک دیسکس نر از مغازه بخرم اصلا کاربرد نداره چون تو مغازه انقدر بد نگهداری می کنن ک یک ماه قرنطینه هم براشون کمه چ برسه بخوان جفت انتخاب کنن تو اون شرایط استرس زا مغازه و رفت امد مشتری ها و تعداد زیادی ک تو اکواریوم هستن فکر کنم باید شانسی خرید..راستی نگفتید پست شماره 3 عکس های کارتونی دیسکس ابی نر هست یا دیسکس صورتی؟

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    9772
    با سلام
    با توجه به شواهد آبی نر هستش
    درسته که ماهی ها تو مغازه شرایط خوبی ندارن ولی همیشه سعی کن جایی خرید کنی که این شرایط رو دارن
    ماهی های سالم تو شرایط بد هم برای غذا بالا میان و این ماهی ها اگه بالغ باشن تو همون جا هم یه سری حرکات مبنی بر نر یا ماده بودنشون انجام میدن
    معمولا دیسکس های نر البته بگم سیچلاید های نر به دنبال تعیین قلمرو هستند و ماهی های دیگه رو دور میکنن و ماهی های ماده دنبال مکانی برای تخم ریزی میگردن و ماهی های نر رو هم به اون مکان دعوت میکنن
    موفق باشی

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    1111
    شماره عضویت
    12065
    سلام.
    اون دیسکسم(نژاد تورکیوز) تاحالا یک بار هم تخم ریزی نداشته در صورتی ک بزرگ تر و بالغ تر دیسکس ماده من هست . ایا این معنیش اینه که نر هست؟

و این یکی دیسکسم (نژاد پجین بلاد )ک برای بار سوم تخم ریخته امشب خوب مشخصه که مادس ولی می خوام بدونم دیسکس نر وقتی ماده تخم می ریزه چیکار می کنه؟؟ این تورکیوزه ک نمی دونم نره یا ماده همش می ره روبرو جایی ک تخم ریخته فقط نگاه می کنه خودشو نمی ماله ب تخم ها مثل ماده ! ولی این تخم ها شده براش مثل قبله!

واقعا گیج شدم ..از طرفی می گم ممکنه نر باشه از طرفی می گم برم نر بخرم ک اونم تشخصش خیلی سخته

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)