نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
    کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000

درمان انگلهای داخلی و روده ای دیسکس(Discus Internal Parasites)

معمولا هر نگهدارنده دیسکس با این بیماریها سر و گله زده . بر همین اساس داشتن معلومات مناسب در مورد این بیماری و روش های پیشگیری اون بسیار مورد اهمیت هست .

اونچه خواهید خواند نتیجه مطالعه های من در سایتهای مختلف و تجربه من در اون باره هست . بر همین اساس مطمئنا دارای اشکالات علمی و نوشتاری خواهد بود . ممنون خواهم شد دوستان بزرگوارم اونها رو به من گوشزد فرمایند .

معمولا این بیماریها از یکی از سه عامل زیر ناشی می شوند .

1- Protozoon ها .

تا جایی که من تجربه کردم اصلی ترین عامل انگلهای داخلی دیسکس همین نوع انگل است . انگل تک یاخته ای که بسیار ریز بوده و فقط با میکروسکوپ قابل رویت هست . از نشانه های این انگل مدفوع سفید و کم اشتهایی در ماهی هست . انگلهای چنگال دار مثل Flagellata نیز در این دسته میشه دسته بندی کرد .

مطمئنا اگر ماهی مبتلا به این انگلها در مان نشوند بعد از مدتی ضعف تبدیل به یک ماهی شبیه کاغذ شده و به دلیل ضعف بعد از مدت های گاه طولانی از بین می روند .

در ماهیهایی که بنیه ضعیفی دارند و یا شرایط آب نا مناسب هست این انگل تکثیری سریع خواهد داشت و در کل تانک پخش خواهد شد .

ادامه دارد ....

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    بزرگترین مشکلات وقتی آغاز می شود که دیسکس شما دچار بیماری دیگر باشد و انگل های داخلی از این فرصت استفاده کرده و وارد گردونه مشکلات شوند . گاهی طول مرگ دی**** که درمان نمی شود از یک ماه تا 6 ماه طول می کشد . یعنی پروسه ی طولانی است . با این تفاوت که به دلیل ضعف بیشتر ماه بعد از گذشت هر روزی که می گذرد درمان نیز سخت تر خواهد شد .
    گاه نیز شروع بیماریهای میکروبی بعد از ابتلای ماهی به انگلهای داخلی به وسیله ی پروتوزونها هست . در این صورت ضعف نیز با سرعت بیشتر سیر خواهد نمود .
    مطمئنا همانند همه بیماریهای دیگر مهمتر از درمان ، پیشگیری است . نگه داشتن بهترین شرایط آب و تغذیه از عوامل بسیار مهم در پیشگیری از این بیماریست .
    معمولا به دوستان پیشنهاد می کنم در انتخاب ماهی دقت بسیار زیادی کرده و فقط از یک جا و یک بار خرید کنید . خرید از جاهای مختلف ممکن است بیماریهای متنوعی وارد تانک شوند . وقتی بعد از مدتها حتی با قرنطینه ماهی وارد سیستم می کنید ممکن است کلی ریسک بیماری نیز وارد تانک شود . گاهی دلیل این بیماری می تواند درمان غلط بیماریهای دیگر – وجود عوامل بیماریزا حتی از هوای اتاق و یا هر ماه ی شیمیایی باشد . حتی غذای سالمی که فکر می کنید می سازید می تواند عامل بیماری باشد .
    اولین علامت در ماهی وجود رشته ی مدفوع سفید است . بعد از دیده شدن این علامت در شرایط ماهی و آب دقت لازم رو بکار ببندید . معمولا من خودم بعد از دیدن این علامت در ماهی دمای آب رو بالا می برم . تا حدود 33 تا 34 درجه دما رو بالا ببرید و به دلیل انحلال کمتر اکسیژن در آب و همچنین نیاز بیشتر ماهی به اکسیژن مقدار هوادهی در آب رو افزایش دهید . البته این افزایش دما یکجا نباید باید به مرور این دما رو برای ماهی تامین کنید . بعد از این کار اگر مشاهده کردید که ماهی شما تیره شد ، گوشه گیری کرد و غذایی نخورد بعد از سه روز درمان رو آغاز کنید .
    دلیل این سه روز این است که فرصتی به ماهی بدهیم تا در تغییر حالت موجود در اکوسیستم زندگیش بتواند بر بیماری چیره شود و مستقیما از داروهای شیمیایی استفاده نکنیم .
    روش درمان : از بهترین داراهاییکه برای درمان استفاده می شود میترونیدازول است . برای هر 40 لیتر 500mg از آن استفاده کنید . هر 24 ساعت % 30 آب رو تعویض و مقدار آبی که تعویض کرده اید را دارو جایگزین کنید .
    داروی دیگر که می توانید به کار ببرید و آنتی پروتوزوال است داروی ایمادوزول است که مقداری یافتن آب سخته ولی در صورتی که یافتید می توانید استفاده کنید . داروی سومی که می تونم براتون پیشنهاد کنم فورازولیدون است .
    حداقل طول درمان 5 روز می باشد . در این مدت دمای آب رو بالا نگه دارید . غذا خوردن ماهی در این ایام بسیار مهم است و می تواند درمان را راحت تر کند . در این مدت می توانید از غذاهای زنده مثل آرتمیا که کمتر دی**** اون رو رد می کنه استفاده کنید . معمولا در مورد ماهیهای مولدی که دچار این بیماری میشن من به سراغ باغچه می رم و کرم خاکی براشون گیر میارم که به شدت ماهیهای من بهش علاقه دارند .
    در صورتی که در این مدت تغییری در حال ماهی ندیدید نشان گر این هست که باکتریها نیز وارد چرخه بیماری شده اند در این صورت ادامه درمان رو باید با آنتی باکتریالهایی همچون Nifurpurinol, oksitetracyclin, eritromisin, ciprofloksasin می توانید استفاد کنید . دقت کنید که این داروها سیکل ازت رو از بین می بره .

2- Nematod ها ....
    نسبت به نوع اول سایز بسیار بزرگتری دارند به همین دلیل سرعت رشد اونها و در نتیجه ضعف دیسکس بسیار سریعتر اتفاق می افتد . معمولا مدفوع سفید دیسکس حالت کم رنگ زرد به خود می گیرد ولی دلیل کافی برای نماتد بودن انگل نیست . اصولا باید مدفوع رو زیر میکروسکوپ ببینید و به تخم های انگل در آن برسید . در این صورت اطمینان حاصل خواهید کرد که نوع انگل نماتود هست .
    حالا جالب اینجاست اگر از میترونیدازول استفاده کنید هیچ تاثیری روی این انگل ندارد . داروهایی که روی این دسته از انگلها تاثیر دارند عبارتند از Mebendazol, levamizol, flubendazol .
    نکته ی مهم : تخم انگل به این دارو بی اثر هست . حتی اگر درمان هم کرده باشید مجددا بعد از مدتی بیماری رو در ماهیها خواهید دید . بعد از 3 روز درمان کامل ماهیها هر هفته یکبار دوز درمان رو در تانک اصلی تکرارکنید تا لارو بیرون آمده از تخم در معرض دارو از بین برود .

این هم نمونه ای از تخم هایی که ممکنه در داخل میکروسکوپ ببینید :

این هم تصویری از خود انگل

3- Cestod ها :

بسیار کم در مورد دیسکس ها این نوع انگل دیده می شود . این انگل تنها با ماهی در غذا شرکت می کند . ضرر دیگری جز این ندارد . حتی من دیسکس مولدی داشتم که هم به این انگل مبتلا بود و از طرفی مرتب هم تخم ریزی می کرد . به دلیل تخم ریزی درمان رو به تاخیر می انداختم . برای درمان این نوع بیماری می تونید از praziquantel استفاده کنید . برای هر 100 لیتر . فقط خوب در آب حل کنید .

یک نکته : مواردی که گفتم تجربه من در این مورد هست به همراه اطلاعاتی که از سایتهای مختلف در ذهنم مونده بود . در کل اگر مواردی دیگر دوستان دیدند ممنون میشم بفرمایند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)