صفحه 12 از 29 نخستنخست 1234567891011121314151617181920212223242526272829 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 111 به 120 از 283

موضوع: ديسكس

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    45
    نقل قول نوشته اصلی توسط hermes_2th نمایش پست ها
    ممنون حمید جان
    میدونم که تو این کار ها اگه به فکر صرفه جویی باشیم مثل بسیاری از کسانی که ادعا میکنن ول معطلیم
    منظور من از بحث مالی مدیریت هزینه بود .... یعنی از هزینه ای که میخوای بکنیم نتیجه ی خوب بگیریم
    من یه چیزی رو این وسط کتوجه نشدم
    من اگه گفتم میخوام 3تا تانک جدا داشته باشم واسه اینه که نمیخوام دیسکس هام با غیر از نژاد خودشون جفت بخورن ... کلا با میکس دو نژاد مختلف تو هر حیوونی مخالفم و از دورگه بودن خوشم نمیاد
    حالا شما بهم بگو ...... اگه از 3 نژاد مختلف 6تا دیسکس گرید آ به سایز 4 تا 6 اینچ بگیرم
    بعد از چند وقت میتونم امیدوارم باشم که جفت از توشون در بیاد ؟
    حداقل 10 تا بزرگ بگير و منتظر بشين. هيچ كسي نميتونه ابراز فضل كنه و بگه كي.
    ولي زمان خيلي كوتاه تر از اوني هيت كه قبلا مي خواستي طي كني.

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud.v نمایش پست ها
    سلام
    جناب رستمی فرمایشات شما صحیح اما به نظرم
    دیسکس گرید آ بدرد تازه کار ها نمی خوره. مثلا اقا محسن رو نمیدونم که تا حالا دیسکس داشته یا نه ولی حداقل اینکه تا حالا تکثیر نداشته.
    خود شما هم با دیسکس گرید آ شروع نکردین و تازه شما دارین دیسکس گرید آ بعد چند سال تجربه تهیه میکنی
    و اینکه قیمت دیسکس های گرید آ نسبت به درا مد نرمال اجتماع واقعا زیاده و حیفه که بخاطر بی تجربگی .....
    آخه شماها موقعي برنده هستيد كه راهي كه ما طي مثلا 5 سال رفتيم، توي يكسال بريد.
    وا... يك مشكلي براي من الان پيش اومده كه توي فروم نميتونم عنوان كنم ولي اينقدر كه ميگن تجربه تجربه نميدونم ماها همه تحصيل كرده هستيم ولي تجربه به نظر شما مي تونه جاي علم رو بگيره.
    چون همه دوست هستيم دام ميگم چون كسي ناراحت نميشه ولي مثلا من تا حالا 50 بار تكثير كردم و شما چطور و اين حرفها بدرد سال 2011 نمي خوره.
    به چشم اينقدر شاگردها رو ديديم كه از استادشون بالاتر شدن.
    بابا ما داريم نفس ميكشيم و پول ميديم. حالا كسي كه مي خواد تكثير كنه و درآمد زايي كنه به نظر شما مثلا 2 ميليون تومان هم سرمايه گذاري كنه، زياده.
    پس من چي بگم كه براي شركتم سرمايه گذاري ماشين آلات فلان ميليوني مي كنم تا پس فردا دوزار دربيارم.
    تجارت و اين چيزها مايه ميخواد.
    نميخوام راهي جلوتون بگذارم كه پس فردا ان شاءا... جواب گرفتيد بگيد اه عجب اشتباهي كردم.
    منم مثل انگليسيها اينقدر پول ندارم كه يه چيز رو دوبار بخرم. مطمئن باش سلامتي رو گريد آ داره عمرا گريدهاي ث و د ندارن.
    همين الان اگر من يه تلفات از گيرد آ دادم خدايي خودم مقصر بودم. اشتباهي كردم كه خودم دليلش رو مي دونم.
    ویرایش توسط siavashr : 8th January 2011 در ساعت 07:10 PM

کاربر موثر

شماره عضویت
    3213
    حمید جان این وسط یه نکته میمونه که به نظرم برای یکی مثل من خیلی مهمه
    اون هم اینه که شما اگه تعدادی گرید آ داشته باشید و تکثیر کنید . بالاخره بازار فروشش رو هم توسط دوستان و حتی همین فروم میتونید داشته باشید
    اما یکی مثل من که قراره ماهی هام رو به مغازه دار های معمولی تو سطح شهر بفروشم واقعا فروش دیسکس گرید آ سخته .....

بعد هم یه سوال .... دیسکس برای انتخاب جفت و حتی تخم ریزی باید تو گله باشه .... جفت مولد رو چه زمانی باید برای تخم ریزی و هچ شدن تخم ها به تانک مجزا منتقل کنیم که استرس نگیرن و ..... ؟
    ممنون

کاربر ویژه انجمن

نوع حیوان خانگی
    خروس لاری_قدیما فلاورهورن
    شماره عضویت
    12
    اون هم اینه که شما اگه تعدادی گرید آ داشته باشید و تکثیر کنید . بالاخره بازار فروشش رو هم توسط دوستان و حتی همین فروم میتونید داشته باشید
    اما یکی مثل من که قراره ماهی هام رو به مغازه دار های معمولی تو سطح شهر بفروشم واقعا فروش دیسکس گرید آ سخته .....

بعد هم یه سوال .... دیسکس برای انتخاب جفت و حتی تخم ریزی باید تو گله باشه .... جفت مولد رو چه زمانی باید برای تخم ریزی و هچ شدن تخم ها به تانک مجزا منتقل کنیم که استرس نگیرن و ..... ؟
    ممنون
    پ
    محسن جان از بین گله این که یک جفت در بیاد احتمالش خیلی زیاد بیشتر هستش و توصیه اکثر تکثیر کننده ها و فرومهای حرفه ای هم همینه
    می دونید که تشخیص جنسیت در دیسکس کار سختیه و اینکه یک گله داشته باشید که یک جفت از طوش در بیان کم دردسر تر از خریدن یک نر و ماده جدا هستش
    خوشبختانه دیسکس نسبت به جفت خودش وفادار و میتویند بعد از این به اصطلاح جا گرفتن اون ها رو به تانک جدا منتقل کنید و منتظر تخم ریزی بشینید

همکار قدیمی (کاربر ویژه انجمن دیسکس)

نوع حیوان خانگی
    ماهي-كاسكو-قناري و ...
    شماره عضویت
    3558
    نقل قول نوشته اصلی توسط shellman2008 نمایش پست ها
    پ
    محسن جان از بین گله این که یک جفت در بیاد احتمالش خیلی زیاد بیشتر هستش و توصیه اکثر تکثیر کننده ها و فرومهای حرفه ای هم همینه
    می دونید که تشخیص جنسیت در دیسکس کار سختیه و اینکه یک گله داشته باشید که یک جفت از طوش در بیان کم دردسر تر از خریدن یک نر و ماده جدا هستش
    خوشبختانه دیسکس نسبت به جفت خودش وفادار و میتویند بعد از این به اصطلاح جا گرفتن اون ها رو به تانک جدا منتقل کنید و منتظر تخم ریزی بشینید
    با سلام
    متاسفانه اين وفاداري ديسكس در مورد ماهي هاي من صادق نبود.يعني يه جفت ديسكس داشتم و حدود 8 بار تخم ريزي كردن و من فقط دفعه ي 7 .8 تونستم تخم ها هچ كنم.معمولا پس از اين دوره يك دوره استراحت دارن و من اونا رو به تانك اصلي منتقل كردم اما بعد از يك هفته ماهي نر با يك ماهي ديگه جفت خورد و هركاري كردم دوباره نتونستم دوباره اونارو جفت كنم.ماهي نر به شدت ماهي ماده قبلي رو ميزد.اين موضوع تا الان دوبار برام پيش اومده وجفت ها هم پيگن و رد ترك بودن.
    من خودم به شخصه خيلي با اصول قرنطينه و هچ كردن تخم ها به شيوه مصنوعي مشكل دارم.از هر كي ميپرسم ماهي هايي كه وارد ميشه رو چطور بايد قرنطينه كرد و چه دارويي زد متاسفانه كسي چيزي نميگه.ديسكس هاي خوبي گيرم اومده ولي چون قرنطينه نشده بودن ميترسيدم بگيرم.چون قبلا يه بار همچين مشكلي برام پيش اومده يه ديسكس گرفتم كه قرنطينه نشده بود و يك ماهم تو تانك قرنطينه نگه داشتم و چون اثري از بيماري نديدم به تانك اصلي منتقل كردم و ظرف چند روز همه ديسكس ها مريض شدن.در حالي كه از اون مغازه داري گرفتم همون ديسكس ها رو ظرف دو هفته قرنطينه ميكنه و يه سري دارو ها رو به اب اضافه ميكنه،و از دفعه هاي بعد كه ديسكس قرنطينه شده ازش ميگرم به تانك اصلي اضافه ميكنم و مشكليم پيش نمياد.

در مورد هچ كردن به روش مصنوعي هم چون اكثرا جفت ها تمايل به خوردن تخم ها دارن به دلايل متفاوتي هم ميتونه داشته باشه به نظرم جا داره در اين مورد هم بحث بشه.بنده تا الان حدود 30 -40 بچه ديسكس كه از تخم هچ شده داشتم و به دليل اينكه والدين تخم ها رو ميخوردن مجبور بودم والدين رو جدا كنم ولي با زرده تخم مرغ بيشتر از دوهفته نتونستم بچه ها نگه دارم.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهيان آب شيرين
    شماره عضویت
    2897
    نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen.icehot نمایش پست ها
    با سلام
    متاسفانه اين وفاداري ديسكس در مورد ماهي هاي من صادق نبود.يعني يه جفت ديسكس داشتم و حدود 8 بار تخم ريزي كردن و من فقط دفعه ي 7 .8 تونستم تخم ها هچ كنم.معمولا پس از اين دوره يك دوره استراحت دارن و من اونا رو به تانك اصلي منتقل كردم اما بعد از يك هفته ماهي نر با يك ماهي ديگه جفت خورد و هركاري كردم دوباره نتونستم دوباره اونارو جفت كنم.ماهي نر به شدت ماهي ماده قبلي رو ميزد.اين موضوع تا الان دوبار برام پيش اومده وجفت ها هم پيگن و رد ترك بودن.
    من خودم به شخصه خيلي با اصول قرنطينه و هچ كردن تخم ها به شيوه مصنوعي مشكل دارم.از هر كي ميپرسم ماهي هايي كه وارد ميشه رو چطور بايد قرنطينه كرد و چه دارويي زد متاسفانه كسي چيزي نميگه.ديسكس هاي خوبي گيرم اومده ولي چون قرنطينه نشده بودن ميترسيدم بگيرم.چون قبلا يه بار همچين مشكلي برام پيش اومده يه ديسكس گرفتم كه قرنطينه نشده بود و يك ماهم تو تانك قرنطينه نگه داشتم و چون اثري از بيماري نديدم به تانك اصلي منتقل كردم و ظرف چند روز همه ديسكس ها مريض شدن.در حالي كه از اون مغازه داري گرفتم همون ديسكس ها رو ظرف دو هفته قرنطينه ميكنه و يه سري دارو ها رو به اب اضافه ميكنه،و از دفعه هاي بعد كه ديسكس قرنطينه شده ازش ميگرم به تانك اصلي اضافه ميكنم و مشكليم پيش نمياد.

در مورد هچ كردن به روش مصنوعي هم چون اكثرا جفت ها تمايل به خوردن تخم ها دارن به دلايل متفاوتي هم ميتونه داشته باشه به نظرم جا داره در اين مورد هم بحث بشه.بنده تا الان حدود 30 -40 بچه ديسكس كه از تخم هچ شده داشتم و به دليل اينكه والدين تخم ها رو ميخوردن مجبور بودم والدين رو جدا كنم ولي با زرده تخم مرغ بيشتر از دوهفته نتونستم بچه ها نگه دارم.
    موافقم ، من هم تجربه شما رو داشتم و دیسکس برگشته به گله جفت رو عوض کرده و با نر دیگه ای تخم ریخته
    معمولا این وارد وقتی پیش میاد که جفت در والد شدن به مشکل میخورند و ترجیح میدن تغییر ایجاد کنند وگرنه دی**** که چند بار با جفتش بچه بزرگ کرده باشه هیچوقت متارکه نمیکنه به نظرم

برای جلو گیری از خورده شدن تخمهاو بزرگ کردن بچه ها با والدین هم راههایی و جود داره متذاولترین راه توری زدن روی تخمها است که مولدها نتونن میل کنند اما در این حالت حتما باید سنگ هوا نزدیک تخمها باشه
    بعد از هچ شدن دیسکس بچه ها رو بزرگ میکنه و مشکلی پیش نمیاد

موفق باشید

کاربر ویژه انجمن

نوع حیوان خانگی
    خروس لاری_قدیما فلاورهورن
    شماره عضویت
    12
    منظور من از وفاداری بعد از جدا شدن از گله و انتقال به تانک جداگاته بود دوستان عزیز
    ماهی مثل فلاور با اینکه جفت می خوره با انتقال و یا حتی وارد شدن استرس شروع می کنه به زدن ماده
    که این اتفاق در مورد دیسکس پیش نمیاد یا اگر هم بیاد خیلی احتمال کمی داره

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    45

ممنون
    موقعي كه من ميگم 10-15 تا ديسكس 5 و 6 اينچ دليلش همينه.
    فرقي نميكنه كدوم با كدوم چون هميشه يك زماني طول ميكشه تا شما جفتهاي جاافتاده اي داشته باشيد.
    همش منظورتون روي يك جفته. ولي جفتها اكثرا مشكلاتشون بيشتر از نظر سني و كامل نشدنه.
    يكي از دلايلي كه تخمها رو ميخورن غير از عوامل ديگه راضي نبودن نر يا ماده از همه. بصورتي كه تخم ريزي مي كنن ولي عمل باروري و لقاح درست انجام نميشه.
    پس اينقدر نگران نباشيد.
    كسي كه رو تكثير ميره حداقل 10 جفت بايد داشته باشه. پس حساسيتها رو كم كنيد و بيشتر به فكر راهكارهاي اساسي و غالب در جهت تكثير باشيد.
    راجع به جدا كردن هم عزيزان مشكلي نيست. شما هم مي تونيد استوانه رو جابجا كنيد و هم بدون كشيدن جفتها به بيرون از يك توري يا حائل استفاده كنيد.
    من شخصا كشيدن بيرون هردو يا يكي از والدين را تحت هيچ شرايطي تاييد نميكنم.
    مشكلات استرسي والدين بعد از فاكتورهاي آب و قارچ زدگي بزرگترين معضل در مورد تكثيره.
    راجع به انتقال جفتها از گله هم علايمي هست كه موقعش رسيد عنوان مي كنم.
    شايان به ذكرم اگر ديسكسها تقريبا توي يك حد و اندازه باشت هم مشكلي براي تعيين جنسيت وجود نداره.
    تمام ترس دوستان دليل بي اطلاعي و عدم آگاهيه. پس اينقدر همديگر رو نترسونيد.
    اگر اينطور بود 1000 تا 1000 تا هر هفته از يك كشوري كه جلوي ايران خودمون از اهر نظري كم مياره وارد ايران نميشد.
    با تحقيقات بحث رو علمي تر كنيد از حرفهاي معمولي و تكراري ممانعت كنيد.
    ايني كه يك نفر توي يه فروم فلان حرف رو زده صددرصد دليلي براي درست بودنش نيست.
    مصطفي الان ديگه اينقدر فكر كنم جواب ميگيره كه تنها مشكلش فكر مي كنم جفت ايده آل باشه. نه چيز ديگه اي.
    از دوستان مي خوام تجربه هاي قابل تامل رو عنوان كنن، نه هر حرفي رو.
    در خدمت دوستان آگاه هستيم.

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1

اصلی ترین دلایل خورده شدن تخم دیسکس توسط والدین :

اصلی ترین دلایل خورده شدن تخم دیسکس توسط والدین :

اگر در حین تخم ریزی تخم ها رو میخورن :
    1.ممکنه جفت خوبی نداشته باشید.بعضی از جفت ها به دلایل بسیار(مثل سن زیاد یا مشکلاتی که ناشی از ترس ناگهانی در زمانی خاص بوده ....) تخم رو میخورن.گاهی اوقات یکی از ماهی ها علاقه ای به جفتش نداره و صرفا به دلیل وجود نداشتن جفت مناسب با ماهیه دیگه ای فعالیت های جنسی ناقص از خودش نشون میده.ممکنه همون ماهی تو گله با ماهی دیگه ای جفت بخوره و مشکلی هم نداشته باشه
    2.به بلوغ نرسیدن ماهی نر.ماهی نر معمولا بعد از ماده به بلوغ کامل میرسه.این زمان ممکنه بین چند روز تا چند ماه به طول بکشه مثل جفت آبیه سینا که چند ماه نرش تخما رو میخورد ولی الان بچه رو تنشه.سینا میخواست بفروشتشون!!!اگر از سن نرتون اطلاع کامل دارید و هنوز به 12 ماه نرسیده بهتره جفت رو به گله بر گردونید .... (رد ملون و بعضی از نژاد های دیگه تا 18 ماهگی فعالیت کامل جنسی ندارن!!!!!!!)
    3.گاهی اوقات به دلیل وجود یک مزاحم تو تانک خود والدین اقدام به خوردن تخم ها میکنن!!ظاهرا به این دلیله که نمیخوان دست کسی به تخما برسه و خودشون تخم رو نابود میکنن!!!تخم ریزی تو گله یا تخم ریزی در کنار لوج ها و ماهیان دیگه میتونه منجر به خورده شدن تخم ها بشه
    4.استرس.میتونه ده ها دلیل داشته باشه.شوک ph یا شرایط نا مناسب تانک و ....
    من سال 82 جفتی داشتم که 3 بار بهم بچه داد.به دلیل شوک ph که در اثر یک اشتباه اتفاق افتاد.این جفت بعد از اون حد اقل 10 بار تخم ریخت و هر دفعا ماهی نر تخم ها رو خورد!!!تا اینکه فروختمشون رفتن پی کارشون
    5.تغذیه نامناسب.نر بعد از چندین بار تخمریزی ممکنه ضعیف بشه.معمولا اگر توانایی بارور کردن تخم ها رو نداشته باشه اقدام به خوردم تخم میکنه
    6.نداشتن جانی مناسب جهت تخمریزی.اگر جای مناسب و دلخواه برای تخمریزی نداشته باشن تخم ها خورده میشه.ماده طبق غریزه تخم ریزی میکنه(اگر شکمش از تخم خالی نشه احتمال عفونت در محل جمع شدن تخم زیاده.باید به جفتتون حق انتخاب بدید.یه لوله pvc استاندارد به قطر 3 تا 6 سانتی متر برای اولین تخمریزی میتونه مناسب باشه.در ضورتی جفت تمایلی به لوله نداشت میتونید به نوبت مخروط هایی از جنس سفال،سنگ مرمر با زاویه 45 تا 90 درجه،سنگ و .... رو امتحان کنید.در ضمن محل قرار گرفتن لوله یا ... در تانک خیلی مهمه.باید در قسمتی از تانک تعبیه کنید که دنجه و ماهی تو اون قسمت احساس امنیت کامل میکنه.من جتف هایی داشتم که با وجود همه مکان های مناسب برای تخم ریزی روی ابر فیلتر ابری رو انتخاب میکردن!!!!و چاره ای جز خارج کردن فیلتر نداشتم
    7.نداشتن تفاهم بر سر جای مناسب برای تخم ریزی!!پیش میاد که نر بدنه فیلتر رو انتخاب میکنه و ماده لوله pvc رو!!!!!!و مانند این....بازم مثل مورد فوق باید حالت های مختلف رو امتحان کنید
    8.دمای بالا.میتونه مانع از آمادگی نر برای بارور کردن تخم های بشه که در این حالت ممکنه نر اقدام به خوردن تخم ها بکنه
    9.بار ها پیش اومده که 2 تا ماده باهم جفت خوردن!!!!در این حالت هم امکان خورده شدن تخم ها در حین تخم ریزی وجود داره
    10.خیلی دلایل دیگه که یا نمیدونم یا حضور ذهن نداشتم

اگر بعد از پایان کامل تخم ریزی تخم ها رو میخورن :

1.معمولا پیش میاد به منطور جلوگیری از سرایت قارچ به تخم ها والدین اقدام به خوردن تخم های سفید شده میکنن که در این حالت به اشتباه تعدادی از تخم های سالم هم خورده میشه.معمولا جفت های تازه کار بیشتر مرتکب این اشتباهات میشن
    2.در بعضی از موارد جفتی که تازه به بلوغ کامل رسیده صرفا به دلیل بلد نبودن اقدام به خوردن تخم میکنه که معمولا دفعه دور یا سوم این مشکل حل میشه
    3.دعوا بر سر نگهداری از تخم ها!!!اگر یکی مغلوب دیگری بشه که هیچ ولی اگر زورشون به هم نرسه شروع به خوردن تخم ها میکنن
    4.ممکنه یکی یا هر دو طرف ذاتا تمایل به خوردن تخم ها داشته باشن.در این حالب میتونیم از حفاظ سیمی استفاده کنیم یا نر یا ماده تخم خوار رو جدا کنی.هر یک از طرفین جفت میتونن به تنهایی لارو ها رو بزرگ کنن
    5.ممکنه تا هچ شدن تخم ها صبر کنن و بعد از هچ شدن اقدام به خوردن تخم ها کنن!!!!این دیگه واقعا درد آوره و من بار ها سرم اومده.بازم چاره ای نیست جز جدا کردن نر یا ماده تخم خوار
    6.در بعضی از موارد ماده به شدت مسته و به منطور ریختن تخم جدید تخم های قبلی رو میخوره!!!!!!!!من ماده ای داشتم که دقیقا 3 روز یک بار تخم میریخت(به ندرت این اتفاق میفته)
    در این حالت چاره ای جز جدا کردن ماده وجود نداره
    7.در بعضی از موارد ماده مست اقدام به خوردن بچه هایی میکنه که در حال تغذیه از بدن پدر و مادر هستند.اگر بچه ها به سایزی رسیدن که امکان خوردن آرتمیا رو داشته باشن میتونید لاروها رو جدا کنید.معمولا بین 3 تا 7 روز بعد از شنای آزاد این اتفاق میفته.اونم بیشتر بستگی به قدرت والدین تو ترشح موکوس(غذای لارو ها) داره.این موضوع میتونه ارتباط مستقیم با سن والدین و تغذیه اونا داشته باشه.ولی اگر لارو ها قادر به تغذیه مستقل نیستند چاره ای نیست جز جدا کردن ماده
    8.بار ها پیش اومده که 2 تا ماده باهم جفت خوردن!!!!در این حالت هم امکان خورده شدن تخم ها بعد از چند ساعی یا چند روز وجود داره
    9.بارور نشدن تخم ها(سخت و ph نا مناسب یا عدم باروری تخم ها توسط ماهی نر و ...)
    تخم ها بعد از سفید شدن توسط والدین خورده میشن

اگر جفت خوب داشته باشید با هیچ کدوم از موارد فوق برخورد نخواهید کرد

موفق باشید
    بابک آژیده
    ویرایش توسط بابک آژیده : 10th January 2011 در ساعت 12:54 AM

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی -دیسکس-کبوتر
    شماره عضویت
    3369
    سلام دوستان
    با اجاز ه ي اقا بابك چند تا عكس از سالن تكثير ديسكس ايشون در سال 82
    :smile (137):

خدا وكيلي كارش خيلي درست اين فيلتر ها هم به اين صورت ابري اون موقع نبوده خودشون اين ابر ها را درست كردن

کاربر موثر

شماره عضویت
    3213
    سلام
    تو این عکس های بالا دیدم که بابک عزیز دیسکس هایی رو با نژاد های مختلف جفت انداخته .... خواستم بدونم الان که تجربشون خیلی بیشتر از اونوقت شده باز هم اینکار رو میکنه یا اینکه سعی میکنه از تکثیر هاش نژاد های خالص بدست بیاره ؟ کلا دورگه ی دیسکس مثل بسیاری از ماهی ها و حیوانات دیگه کم ارزش تر از نژاد خالصش نیست یا اینکه در انتخاب این ماهی فقط زیبایی مهمه ؟

صفحه 12 از 29 نخستنخست 1234567891011121314151617181920212223242526272829 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)