صفحه 1 از 8 12345678 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 78
    کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    دلقک ماهی ؛ سگ
    شماره عضویت
    7351

ساخت تانک و سامپ به کمک اساتید

سلام به همه دوستان و اساتید .

من امروز ساعت 4 صبح عضو شدم .

حدود 10 سال پیش آکواریوم آب شیرین داشتم ، همیشه در ذهنم آرزوی داشتن نرم تنان و دلقک ماهی ها رو که اسمشون هم تازه یاد گرفتم رو داشتم ، چندی پیش اتفاقی متوجه شدم که اینها ماهی های آب شور هستند و کلاً جریانی داره واسه خودش . تصمیم گرفتم آرزوی چندین و چند ساله خودم رو برآورده کنم . 2 روز پشت سر هم نشستم تحقیق کردم که این انجمن هم خیلی کمکم کرد . در شهر ما ( یعنی رشت ) یک آکواریوم فروشی وجود داره که آب شور کار می کنه که اون به من گفت 5 میلیون 10 میلیون میگیرم راه اندازی می کنم . و از این سو که بنده آدمی نیستم که یک کاری رو تا آخرش نرم ول کن معامله نباشم تصمیم گرفتم خودم این کار رو انجام بدم ( اون قیمت کذایی که گفت با عث شد که هیچ گونه چیزی رو ازش نخرم و بخوام از سایت های دیگه سفارش بدم برام بیارن ) .

با کمی تحقیق بیشتر دیدم که با ساخت یک سامپ میشه هزینه رو کاهش داد و نتیجه خوبی گرفت . پس در ابتدا من هدف خودم رو و اندازه تانک ای که می خوام رو می گم .

هدف :

تکثیر دلقک ماهی

نوع آکواریوم :

فکر کنم دلقک ماهی ها با ریف ها خیلی رابطه خوبی داشته باشند بنابر این ریف

اندازه تانک :

طول : 2 متر
    عرض : من فکر کنم باید 1 متر بگیرم عرض رو دوستان راهنمایی کنند چون باید بدم یکی برام بسازه
    ارتفاء: این رو هم من 70 در نظر گرفته بودم باز هم دوستان من رو راهنمایی کنند لطفاً

خوب . بطق چیز هایی که در این فروم و دیگر انجمن ها خوندم ظاهراً سامپ خیلی خیلی مهم هستش . پس من تصمیم دارم اول سامپ رو درست کنم و بعد خود تانک رو .

دوستا برای همچین تانکی چه سامپی رو با چه ابعادی رو پیشنهاد می کنید ؟ چه مدیا هایی رو باید تهیه کنم و به چه مقدار ؟ آیا می تونم از شیشه معمولی 4 یا 6 استفاده کنم ؟

از کمک همه دوستان ممنون ، بنده گام به گام با راهنمایی شما میرم جلو تا هم من به هدفم برسم و هم یک تاپیک جامع برای تازه کار هایی مثل من باشه .

ممنون ، منتظر جواب های خوبتون هستم

همکار قدیمی (مدیر کل انجمن)
    متخصص آکواریوم های آب شور

نوع حیوان خانگی
    اگه گفتی؟!!!!!!!!!!
    شماره عضویت
    27
    سلام دوست عزیز
    به پارسی پت خیلی خیلی خوش اومدید
    و خیلی خوشحالم که شما رو در جمع دوستان می بینم
    فقط کاش اسم تاپیکتون رو میزاشتید با کمک دوستان نه اساتید چون اینجا بحث استاد و شاگرد و این چیزا نیست ما همه با هم دوست هستیم و از تجربیات همدیگه استفاده می کنیم و همه از همدیگه یاد می گیریم!
    بعد در مورد اینکه تو شهرستان ها قیمت چندیدن برابر هستش حق با شماست اگه وسایلی رو که میخاید لیست کنید و بیاید از تهران بخرید یا از تهران بگید براتون ارسال کنن خیلی ارزون تر در میاد پاتون رشت هم که به تهران نزدیکه نسبتا
    اینکه با هدف میرید جلو عالیه اما باید توجه کنید که کار تکثیر آبزیان آب شور یه کار کاملا حرفه ای هستش و برای رسیدن به هدفتون باید صبر و شکیبایی زیادی داشته باشید
    بعد اینکه ابعدد تانکی که انتخاب کردید خیلیییییییییییی بزرگه هزینش با یه حساب سر انگشتی هم خیلییییییییی زیاد میشه چرا اینقدر بزرگ؟!

و در پایان هم خیلی خوشحالم که کار رو با مطالعه و تحقیق شروع کردید این کار واقعا عالیه
    موفق باشید و سربلند

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    3364
    با اجازه آقای بهمنش
    منم به شما خوش آمد میگم
    دوست عزیز به نظرم رقمی که اون فروشنده براتون تعیین کرده کم هم هست !
    این ابعادی که شما میخواین داشته باشین جدای از هزینه میتونه خطر ساز هم باشه
    من با دوستای خودم که راجب آب شور صحبت میکنم و راجب راه اندازیش توضیح میدم همیشه این جمله رو البته به شوخی میگم که وقتی تانک آب شور رو براه و به چرخه افتاد اونوقت میشه گفت که صاحبش یه جورایی یه مهندسی شیمی گرفته برا خودش
    پیشنهاد من اینه که ابتدا از حجم کوچیکتر شروع کنید که هم هزینه کمتری صرف کنید و هم تلفات و ضرر های ابتدایی کمتری داشته باشین
    یه پیشنهاد دیگه اینکه اگر آدم با حوصله ای هستین یه یک هفته ای وقت بزارین و تاپیک های آب شور رو دنبال کنین و حتی جاهایی که براتون جالبه و یا احساس میکنین براتون مهمه نت برداری کنید
    خیلی وقتا دوستانی که میخوان توی اولین قدم به آخرین پله یعنی ریف یا فیش های زیبا برسن دچار آسیب هایی میشن که به سرعت از این زیبایی و آرامش دلزده میشن و میزارنش کنار چون تجربه تلخی به دست میارن
    در صورتی که اگر اصولی و با صبر جلو برن از لذت یه تانک آب شور سیر نمیشن

موفق باشین

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    دلقک ماهی ؛ سگ
    شماره عضویت
    7351
    با سلامی دوباره خدمت تمامی دوستان عزیز

ابتدا تشکر می کنم از توجه شما دوستان عزیز و پوزش می خوام بابت تاپیک نا مناسب که به جای دوستان زدم اساتید اما منظور من این بود که هرکسی که از من بیشتر بدونه که قطعاً همه بیشتر از بنده میدونند پس استاد من هستند در این ضمینه .

با گفته های شما موافق هستم و خواستم که یک تانک کوچک ( برای آب ششیرین داشتم یک تانک ) رو بردارم و بر روی اون برای آزمایش پیاده سازی کنم اما متاسفانه هرچقدر گشتم تانک ها رو پیدا نکردم گمونم پدر گرامی دادن اون هارو به کهنه فروش

خوب اگر من بیام یک تانک کوچک راه اندازی کنم و بعد تانک بزرگ کلی تجربه کسب می کنم در این ضمینه و در راه اندازی تانک بزرگ کمتر با مشکل مواجع میشم .

اما بنظر شما آیا در این صورت هزینه من دو برابر نمیشه ؟ اگر نه بگید برای سامپ به چه ابعادی شیشه بگیرم و تانک هم چقدری باشه . اگر هم هزینه دو برابر میشه و بعد نمیتونم این تانک و سامپ رو در اون تانک بزرگی که می خوام به عنوان سامپ استفاده کنم که بهتر با وقت پیشتر و تحقیق بیشتر اون تانک رو ابعادش رو کمتر بگیرم ( تغیر طول از 2 متر به 1.5 متر ).

یک فکر دیگر تو ذهنم دارم که دوستان لطف کنند نظر بدند .

ببینید هدف من به غیر از زیبایی و آرامشی که آب شور داره و رسیدن به هدفم ، باید تکثیر هم انجام بدم . دورانی که آب شیرین هم داشتم و ماهی های زنده زا یادم میاد که برای بزرگ کرده لارو ها یک تانک کوچک هم داشتم و یک تانک کوچک دیگه هم برای پرورش آرمیتا ها . حقیقتش رو بگم لذتی که در تولید مثل حیوانات هستش خیلی زیاده و من عاشق این هستم که ببینم حیونی که اون رو نگهداری می کنم تولید مثل کرده و صاحب کلی حیون کوچولو بشم مطمعناً همه دوست داران پت این حس خوب رو تجربه کردند .

بنابر این من میتونم تانک خودم رو در همون ابعاد اما با شکل ظاهری قشنگ تر و تکه تکه کردن اون به یک تانک کلی و چند تانک کوچکتر تبدیل کنم که البته باید برای هر تیکه یک سامپ در نظر بگیرم .

شکلی که در ذهن دارم اینطور هستش .

[

شرمنده نقاشیه من همیشه بد بود . این تانک که دو طرفش یه زاویه به داخل داره و توسط یک شیشه از تانک شماره 1 جدا میشه من می خواستم در وسط اون شیشه ای که تانک هارو از هم جدا می کنه یک دایره شکل بزارم که آب از اون طریق به کل تانک ها برسه و در مواقع لزوم ( جدا کردن یک جفت ، جدا کردن لارو ها ) بشه در اون رو بست و به یک تانک مستقل تبدیل بشه . باید شیشه هایی که این وسط قرار میگیرند خیلی قوی باشند چون در وسط اون آب جریان داره و فشار زیادی رو به اون متحمل میشه . با این اوصاف باید 3 تا سامپ داشته باشم . ( فکر کنم )

شما نظرتون چی هستش ؟ مشکلات کار کجاست ؟

دوستان یک سوال دیگه من برای کم کردن هزینه می خوام قالب سازی ( مثل تاژ ) و یا قالب سیستم نور رو خودم انجام بدم . ظاهراً سیستم نور هم یکی از باید های هزینه بر این طرح هستش. سوال من این هست که چه فرقی بین سیستم نور آب شور و آب شیرین هست ؟ و گرونی اون بابت چی هستش ؟

ممنون از توجهتون

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    38
    اول از همه بهتون خوشامد میگم و واستون ارزوی موفقیت دارم .
    اولین حرکت تو راه اندازی آب شور اینه که اول مشخص کنی که میخوای چی نگه داری کنی ؟
    تانکهای اب شور به سه دسته به طور معمول تقسیم میشن .
    1) فقط ماهی
    2) ریف تانک
    3) فقط مرجان
    که تامین شرایط واسه هریک فرق میکنه ولی دوتای اخر به هم شبیه هستن .
    بهترین کار واسه شما اینه که گزینه دوم رو انتخاب کنید چون قصد تکثیر رو دارین .
    ابعاد پیشنهادی من به شما :
    طول :120 عرض 50 و ارتفاع : 65 یا 70 هستش .(البته این فقط یه پیشنهاد بود)
    شما جهت حفظ سلامت آب و آبزیان باید جهت دکوراسیون تانک از سنگ زنده که همون لایوراک هستش استفاده کنی .
    میزان سنگ به طور معمول به ازای 8 لیتر آب یک کیلو سنگ هستش ولی اگه بخوای خیلی عالی و حرفه ای کار کنی اونو 4 به 1 استفاده کن . استفاده از سنگ هم میتونه پارامترها رو کنترل و تثبیت کنه وهم میتونه مخفیگاه بسیار عالی واسه آبزیا باشه هم واسه استراحت و هم کاهش استرس . و از همه جالب تر نمای بسیار طبیعی هستش که لایوراک ایجاد میکنه .
    به نظر من این تانک رو استفاده کن چون دیگه دردسر وصل کردن تانکها رو به هم نداری و از نمای تانکت کاسته نمیشه ولی اگه اونطوری که من از نقشه شما فهمیدم باشه یه نمه تو نمای تانک تاثیر منفی میزاره .
    سیستم نور پردازی آب شور مخصوصاً ریف باید حتماً از نوع مرغوب و برندهای درست و حسابی انتخاب بشه چون با آب شیرین تفاوت اساسی داره به علت نگهداری ریف ها .
    اکثیر ریفها با یه گونه جلبک همزیست هستن که مرجان رو تغذیه میکنن و این جلبک جهت فتو سنتز به نور مورد نظر خود نیاز داره که فقط توسط لامپهای مخصوص تامین میشه .
    علت گرون بودن سیستم نور اول از همه به تکنولوژی ساخت اون و از اون مهمتر به انصاف فروشنده بستگی داره .
    باز همه اگه سوالی بود تمام بچه های خوب پارسی پت تا اونجا که بتونن کمک میکنن و خیالت راحت نمیزارن کم بیاری .
    موفق باشی.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    دلقک ماهی ؛ سگ
    شماره عضویت
    7351
    سلامی دوباره

واقعاً ممنون دوستان مخصوصا از شما جناب سعید بابت این حرف

باز همه اگه سوالی بود تمام بچه های خوب پارسی پت تا اونجا که بتونن کمک میکنن و خیالت راحت نمیزارن کم بیاری
    خیلی خیلی دل گرمم کرد این گفته شما . خوب وقتی تانک پیشنهادی شمارو دیدم رفتم و در قسمتی که می خوام قرارش بدم در نظر گرفتم و دیدم این هم پیشنهاده خیلی خوبی بود . با این ابعادی که گفتید میشه تکثیر کرد ؟ کم نمیارم ؟ من فقط می خوام دلقک ماهی تکثیر کنم و به ریف ها هم وحشت ناک علاقه دارم یعنی وقتی که یک دلقک ماهی میره درون شقایق و مرجان ها و حتی لا به لای لایوراک ها قایم میشه یکی از دیدنی ترین صحنه ها هستش و خیلی شیرینه .
    من اون نقشه رو برای این که بتونم فضای بیشتری به ماهی ها بدم و بتونم در مواقع تکثیر چند جفت رو جدا کنم و یا لارو هارو جدا کنم در نظر گرفتم . و می خواستم اشکالات اون رو هم به بنده بگید که چه اشکال هایی به وجود میاره . من می تونم از یک آکواریوم فروشی آب شیرین این تانک رو تهیه کنم و یا بدم بسازن مشکلی نیست از این بابت ؟ با آب شور که جنس شیشه فرق نمی کنه می کنه ؟

با هم تشکر . راستی بگید که برای سامپ ها چه ابعادی شیشه بگیرم و از چه نوعی

ممنون از همگی

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    38
    زنده باشی دوست عزیز
    اون نقشه خودتون به نظر من تو تما تاثیر میزاره و تانکتون رو به تانک مغازه دارها بیشتر شبیه میکنه .
    اگه فقط بخوای دلقک نگه داری کنی و تکثیر کنی از بابت این تانک خیالت راحت کم نمیاره فقط میمونه سیستم فیلتراسیون که تو تانکی که میخوای دلقکها رو تکثیر کنی نباید از فیلترهای مکانیکی استفاده کنی چون بچه دلقکها اصلاً شناگرهای خوبی نیستن و توی دستگاههای تصفیه از بین میرن .
    در نتیجه شما بهتره تکثیر رو تو یه تانک جدا انجام بدی و نگهداری رو تو این کار انجام بدی .
    نوع شیشه بهتره از 10 میل بلژیکی استفاده کنی که البته بعید میدونم تو شهرسانها پیدا بشه چون خودم هم همین مشکل رو دارم .و در صورت پیدا نکردن اون شیشه از 10 میل فلوت استفاده کن و از چسب سیستا کارش عالیه .
    بهتره واسه این سیستم از اوور فلو استفاده کنی و اگه یه چرخی تو سایت بزنی چند نمونه رو میتونی پیدا کنی (سیستم اوور فلو واسه ایجاد جریان و برقراری ارتباط تانک با سامپه . که قبل از از ساخت باید کف تانک رو به اندازه مورد نظر سوراخ کنی و اونو با شیشه محصور کنی و اوور فلو رو بسازی .
    در مورد سامپ هم به نظر من از ابعاد 100 در 50 در 30 عرض خوبه و اونو به 4 خونه تقسیم کن . سامپ باید طوری طراحی بشه که خونه اول آب از بالا وارد بشه و از زیر خارج شه و به خونه دوم بره در غیر این صورت به مشکل بر میخوره و خونه اول بلااستفاده میشه .

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    3364
    من نمیخوام منفی نگر باشم یا این حسو به شما القا بکنم
    ولی با دقت مراحل برین جلو
    پیشنهاد من به شما که اولین تجربه آب شوریتونه اینه که با فیش آنلی شروع کنین
    تو این روش هم میتونین برای تکثیر اقدام کنین
    اگر لازم بود من یا دوستان عرض میکنیم که چرا فیش بهترین و راحت ترینه برای شروع کار

موفق باشین

همکار قدیمی انجمن آکواریوم آب شور

نوع حیوان خانگی
    fish
    شماره عضویت
    3783
    اول اینکه خوش امد میگم خدمت شما دوست عزیز
    نگه داری ماهی اب شور با اب شیرین کلی تفاوت داره هم تو تکثیر وهم تو نگه داری
    تا اونجایی که من متوجه شدم شما میخواین یک تانک راه بندازید و کار تکثیر انجام بدید
    که فکر میکنم بدون تجربه کسب کردن یکم مشکل باشه منم با محسن عزیز موافق هستم بهتر اول سراغ پنگهداری ماهی برید بعد
    با توجه به علاقتون بزنید تو کار تکثیر یا نگاه داری ریف
    ولی اطمینان داشته باش که اینجا همه کمکت خواهند کرد
    موفق باشید

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    دلقک ماهی ؛ سگ
    شماره عضویت
    7351
    سلامی دوباره .

ممنون عزیزان ، خوب بنده چون انسان حرف گوش کنی هستم با توجه به تجربه دوستان و اساتید پس اول از فیش شروع می کنم و فعلاً بی خیال ریف میشم .

من امروز رفتم شیشه بری و شیشه هایی به ابعادی که آقا سعید گفتن رو سفارش دادم با شیشه 6 ( برای سامپ چون قرار شد اول سامپ رو درست کنم ). و بعد از 1 ساعت آماده شد فعلاً چهار طرف شیشه رو چسب زدم و منتظر هستم که خشک بشه تا سلول های وسط رو درست کنم . عکس هم گرفتم از مراحل که تا فردا اینجا قرار میدم تا شاید روزی انسان کم تجربه ای مثل من بیاد اینجا و بدردش بخوره .

یک سوال دیگه اینکه فضای بین سلول ها چقدر باشه ؟ برای مدیا ها و پمپ چقدر جا بزارم ؟

فقط من از یک چیزی می ترسم . می ترسم تانک اصلی رو خودم درست کنم و خدای نکرده بترکه به همین دلیل تانک اصلی رو می خوام بدم یک آکواریوم سازی درست کنه .

راستی همون چسبی که آقا سعید فرمودند رو گرفتم سیستا سبز رنگ برای آکواریوم . یکی از دوستان بهم گفت اول باید با چسب شیشه میچسبوندم بعد با چسب آکواریوم درز گیری می کردم اما من کلاً با همون سیستا آکواریوم کل شیشه رو چسبوندم و درز گیری هم هنون نکردم منتظرم یکم خشک بشه بعد درز گیری کنم اشکالی نداره که از چسب شیشه استفاده نکردم ؟

باز هم تشکر ویژه دارم از تمامی دوستان که نظر میدند و بنده رو راهنمایی می کنند تا به چیزی که می خوام برسم

صفحه 1 از 8 12345678 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)