همکار قدیمی (مدیر انجمن کاسکو)

نوع حیوان خانگی
    انواع نژاد مختلف
    شماره عضویت
    11540
    نقل قول نوشته اصلی توسط vestlaif نمایش پست ها
    اینکه دامپزشک ها هیچ تخصصی ندارن درسته البته اکثرشون ولی این دلیل نیست آقای وکیلی ما پرنده توی اسارت رو با پرنده توی طبیعت مقایسه کنیم . کاسکو ها توی طبیعت جون تغذیه تقریبا سالم و مختاری دارن بدن هاشون کاملا قوی هست در برابر ویروس ها ولی کاسکو های داخل قفس به اندازه اون کاسکو ها قوی نیستند . به قول گفتی فوتشون کنی میوفتن . اینکه کاسکو رو نباید توی مدت سرما خوردگی حموم کرد کاملا درسته و یه توصیه هست . پرنده همینطوری با تغذیه نامناسب از تمام جهت ها ضعیف هست حتی پرنده اونیکه میگه همچی مقوی میدم بازم نسبت به پرنده داخل طبیعت ضعیف هست . سرما هم بخوره باز بدنش ضعیف تر بشه حالا اینو شما بیار حموم کن . احتمل سرما خوردگی اگر توی شرایط عادی برای پرنده سالم 1 یا 0 درصد باشه خب برای این پرنده ضعیف میره بالا درصد سرما خوردگیش و این ریسک ممکنه به قیمت جون پرنده تموم بشه . پس نباید ریسک کنیم اونم توی این شرایط.
    موفق باشید

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk
    حرف شما کاملا درست و منطقیه
    کاسکو سرما خورده رو کسی نگفته حمام کنید،طوطی زیر یک سال رو بنده عرض کردم.
    کاسکو از زمانی که به دون خوردن میوفته سیستم دفاعی بدنش نسبتا قوی میشه تا زمانی که بالغ بشه،چه 1 سال سن داشته باشه چه 6 ماه و چه 3 سال و از زمانی که بالغ میشه سیستم ایمنی و دفاعی بدنش خیلی بهتر میشه و حتی از خیلی از طوطی های هم رده خودش مقاومتر میشه
    این که کاسکوی زیر یک سال رو حمام نکنیم پیشنهاد ناشیانه و اشتباهیه.
    نه تنها کاسکو بلکه طوطی های خیلی مقاومتر از اون هم در سنین بالاتر اگر درست و حساب شده حمام نرن مشکلات جدی براشون بوجود میاد.
    ما با در نظر گرفتن نکات ایمنی و اصول حمام کردن میتونیم طوطی رو بعد از این که دون خور شد و یکم خودش رو پیدا کرد حمام کنیم

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    کاسکو(کادو) ، ککاتیل(کاکلی)
    شماره عضویت
    11092
    [quote=بهزاد وکیلی;173582]حرف شما کاملا درست و منطقیه
    کاسکو از زمانی که به دون خوردن میوفته سیستم دفاعی بدنش نسبتا قوی میشه تا زمانی که بالغ بشه،چه 1 سال سن داشته باشه چه 6 ماه و چه 3 سال و از زمانی که بالغ میشه سیستم ایمنی و دفاعی بدنش خیلی بهتر میشه و حتی از خیلی از طوطی های هم رده خودش مقاومتر میشه
    نه تنها کاسکو بلکه طوطی های خیلی مقاومتر از اون هم در سنین بالاتر اگر درست و حساب شده حمام نرن مشکلات جدی براشون بوجود میاد.
    ما با در نظر گرفتن نکات ایمنی و اصول حمام کردن میتونیم طوطی رو بعد از این که دون خور شد و یکم خودش رو پیدا کرد حمام کنیم[/quot
    من نمیفهمم چرا شما مخالف این موضوع هستین که هرچی سن کمتر مقاومت بدن کمتره در مقابل بیماری این که تو همه جاندارا هست من خودم بیشتر به حرف کسی که علمشو داره توجه میکنم تا دیگران ممنون از نظرتون

نوع حیوان خانگی
    انواع نژاد مختلف
    شماره عضویت
    11540
    [quote=مهدی نیو;173587]
    نقل قول نوشته اصلی توسط بهزاد وکیلی نمایش پست ها
    ما با در نظر گرفتن نکات ایمنی و اصول حمام کردن میتونیم طوطی رو بعد از این که دون خور شد و یکم خودش رو پیدا کرد حمام کنیم[/quot
    من نمیفهمم چرا شما مخالف این موضوع هستین که هرچی سن کمتر مقاومت بدن کمتره در مقابل بیماری این که تو همه جاندارا هست من خودم بیشتر به حرف کسی که علمشو داره توجه میکنم تا دیگران ممنون از نظرتون
    دوست عزیز سن هر چه کمتر باشه ضعف بیشتره درسته،شما طوطیتون رو تا 1 سال حمام نکنید به خودتون مربوطه.
    وظیفه ما اینه که تجربیاتمون رو با هم مشتکر بشیم،این که شما میخواین به روش چه کسی عمل کنید یا چه کار کنید به خودتون مربوطه و هیچ ربطی به کسی نداره
    بهتره این بحث رو ادامه ندیم،خودتون عاقل و بالغید و 100 درصد بهترین تصمیمات رو میتونین برای طوطیتون اتخاذ کنید

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو - کنگو
    شماره عضویت
    14360
    [QUOTE=مهدی نیو;173587]
    دوست من در جواب شما و آقای وکیلی بگم تکمیل باشه . کاسکو ها در 3 ماهگی تمام پرهاشون کامل شده و کم کم آماده میشن که همراه پدر و مادرشون از لانه خارج بشن برای یافتن غذا اما باز هم چون 3 یا 4 ماه توی لانه به قول امروزی ها خوردن و خوابیدن تا بدن ورزیده ای پیدا کنن و آماده شن یک ماهی طول میکشه میشه 5 ماه . کاسکو تا 3 یا 4 ماه اول زندگی حتی توی طبیعت حمام نمیکنه . تازه سن 5 ماهگی طبق نتیجه قبل شروع به زندگی در طبیعت و کنارش حمام کردن میکنه . پس نمیشه گفت کاسکو توی هر سنی شرایط حمام کردن رو داره . تا سن 3 یا 4 ماهگی اصلا نباید حمام بشه و یک ماه بعدش باز احتمال سرما خوردگی بالا هست ولی خب یه ریسکه و باز به تغذیه دوران جوجگیش بر میگرده . این یک ماه رو هم نباید ریسک کرد . از پایان 5 یا 6 ماهگی میشه حموم کرد اونم با شرایط ویژه که حتما دما و میزان گرمی و سردی آی و طریقه حمام کردن کنترل شده باشه . نسبت به کاسکو های سن بالاتر مثلت یک سال باید همه شرایط رو خیلی بیشتر و ویژه تر کنترل کرد مثل دما و ...
    درضمن سیستم دفاعی طوطی هم به مرور و کم کم قوی میشه و تا بالغ شدن طوطی زمان زیادی هست پس باید نسب به سن خیلی چیزا رو رعایت کرد و هرچه سن کمتر رعایت بیشتر باشه.
    موفق باشید

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    کاسکو
    شماره عضویت
    14451
    [QUOTE=vestlaif;173593]
    نقل قول نوشته اصلی توسط مهدی نیو نمایش پست ها

دوست من در جواب شما و آقای وکیلی بگم تکمیل باشه . کاسکو ها در 3 ماهگی تمام پرهاشون کامل شده و کم کم آماده میشن که همراه پدر و مادرشون از لانه خارج بشن برای یافتن غذا اما باز هم چون 3 یا 4 ماه توی لانه به قول امروزی ها خوردن و خوابیدن تا بدن ورزیده ای پیدا کنن و آماده شن یک ماهی طول میکشه میشه 5 ماه . کاسکو تا 3 یا 4 ماه اول زندگی حتی توی طبیعت حمام نمیکنه . تازه سن 5 ماهگی طبق نتیجه قبل شروع به زندگی در طبیعت و کنارش حمام کردن میکنه . پس نمیشه گفت کاسکو توی هر سنی شرایط حمام کردن رو داره . تا سن 3 یا 4 ماهگی اصلا نباید حمام بشه و یک ماه بعدش باز احتمال سرما خوردگی بالا هست ولی خب یه ریسکه و باز به تغذیه دوران جوجگیش بر میگرده . این یک ماه رو هم نباید ریسک کرد . از پایان 5 یا 6 ماهگی میشه حموم کرد اونم با شرایط ویژه که حتما دما و میزان گرمی و سردی آی و طریقه حمام کردن کنترل شده باشه . نسبت به کاسکو های سن بالاتر مثلت یک سال باید همه شرایط رو خیلی بیشتر و ویژه تر کنترل کرد مثل دما و ...
    درضمن سیستم دفاعی طوطی هم به مرور و کم کم قوی میشه و تا بالغ شدن طوطی زمان زیادی هست پس باید نسب به سن خیلی چیزا رو رعایت کرد و هرچه سن کمتر رعایت بیشتر باشه.
    موفق باشید

سلام ببخشید که در بحث دخالت می کنم.
    دوست عزیز هیچ بیماری در هیچ سنی فاجعه نیست. روش درست و اقدام به موقع تنها عوامل مهم هستند.
    طوطی خاکستری که دیگر چشمش سیاه نیست هیچ فرقی با طوطی چشم زرد ندارد هر دو مقاوم هستند و هر دو در شرایط مشابه ممکن است از سرماخوردگی و عدم رسیدگی بمیرند.
    اگر افرادی در گذشته نتوانستند کاسکوی بیمار خود را در سن پایین درمان کنند علت را در سن جستجو نکنید. علت را در شرایط نگهداری، تغذیه، بیماریهای پنهان ژنتیکی و یا مشکلات سالن تکثیر و مشکلات حمل و نقل پیدا کنید.
    آن دوست عزیزی هم که کاسکوی سرماخورده دارند پیشنهاد می کنم از هیچ دارویی استفاده نکنید و فقط دما را به 30 درجه برسانید و طوطی را در معرض باد سرد قرار ندهید حتی به درز کوچک پنجره دقت کنید. و مدفوع طوطی را جهت کشت و بررسی میکروسکوپی به یک دامپزشک متبحر نشان دهید. اگر در مدفوع پرنده آلودگی ویروسی باکتریایی بیش از حد طبیعی بود آن وقت با تجویز دامپزشک آنتی بیوتیک پرندگان بدهید. در این مدت هم برای تقویت پرنده تغذیه را بیشتر بر پایه دانه ها بگذارید تا چربی و پروتئین کافی جهت تقویت سیستم دفاعی بدن به پرنده برسد. مرطوب کردن محیط برای تنفس بهتر پرنده خوب است فقط از برگ اکلیپتوس استفاده کنید که طبیعی باشد و نه قطره های صنعتی و رطوبت را زیر 60 درصد نگه دارید.
    در ضمن طوطی به حداقل هفته ای یکبار حمام نیاز دارد.

پاینده باشید.

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    حتی دام پزشک کاسکو من گفته تا 1 سالش تموم نشده حمامش نکنم لابد دامپزشک فرقشو میدونسته که اینجوری گفته
    موفق باشید

دوستان هرکی میتونه به هر روشی که می پسنده از طوطی هاش نگهداری کنه. شما هم میتونید طوطی هاتون رو حموم نکنید یا از سن خاصی حموم کنید اما کاربرا رو سردرگم نکنید لطفا

محیط طبیعی کاسکو ها رو که رطوبت بالایی داره با محیط خونه مقایسه نکنید . اگه یک سال طوطی رو حموم نکنید که به اصطلاح جلوی سرماخوردگی رو بگیرین ، پوست و پر خشک میشه و طوطی دچار بیماری های پوستی و پرکنی و پرجوی میشه . حساسیت های زیاد شما نباید باعث بشه که یه سری از مسایل رو نادیده بگیرید . بعضی ها جوری صحبت میکنن که هر لحظه شما باید منتظر سرماخورگی و خدای نکرده مرگ طوطی زیر یکسال باشید.

درسته که طوطی های زیر یک سال سیستم ایمنی ضعیف تری دارن ولی این دلیل نمیشه تا یک سال حموم نکنن. طوطی به حموم کردن نیاز داره . من خودم 3 تا جوجه کاسکو از بچگی بزرگ کردم همشون رو هم وقتی زیر یک سال داشتن مرتب حموم کردم البته از سن کم با روش های خاص حموم میشن تا براشون حموم کردن عادی بشه . هیچکدوم هم سرما نخوردن . به دلیل اینکه تو ایران این باور غلط وجود داره که طوطی ها رو از یه سن خاص باید حموم کرد ، در مورد این مسئله با چند پرورش دهنده معروف هم مشورت کردم . همشون طوطی های زیر یکسال رو حموم میکنن . هیچ اتفاقی براشون نمیفته . این حرف اصلا منطقی نیست . شما موقع حموم کردن نکات ایمنی رو رعایت کنید هیچ مشکلی پیش نمیاد .آب رو روی سر و بینی طوطی نریزید و صبح و ظهر حموم کنید که شب موقع خواب پرهاش خیس نباشه . طوطی با حموم کردن درست سرما نمیخوره . حموم کردن جوجه طوطی تو سنین کم با ظرف آب کم عمق هست و و بعد میشه از اسپری استفاده کرد .

اما طوطی هایی که پرورشی نیستن چه طوطی بالغ و چه طوطی سن پایین ، روزهای اولیه حضورشون تو خونه پر از استرس و نگرانی هست که این استرس مخصوصا برای طوطی های سن پایین که سیستم ایمنی ضعیف تری دارن اصلا مناسب نیست. قبل از اینکه طوطی ترسش از شما کم نشده حمومش نکنید تا هم استرس بهش وارد نشه ( چون یکی از عواملی که سیستم ایمنی رو تضعیف میکنه استرس هست ) و هم به خاطر ترس و حرکت سریع سر ، آبی وارد بینی نشه . چون ممکنه با نفس های تند ناشی از ترس آب وارد سینوس هاش بشه و بیمار بشه . هرچی سن کمتر باشه مقاومت بدن در مقابل بیماری ها کمتره اما حموم کردن درست و به موقع باعث سرماخوردگی و بیماری نمیشه .

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو - کنگو
    شماره عضویت
    14360
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh نمایش پست ها
    دوستان هرکی میتونه به هر روشی که می پسنده از طوطی هاش نگهداری کنه. شما هم میتونید طوطی هاتون رو حموم نکنید یا از سن خاصی حموم کنید اما کاربرا رو سردرگم نکنید لطفا

محیط طبیعی کاسکو ها رو که رطوبت بالایی داره با محیط خونه مقایسه نکنید . اگه یک سال طوطی رو حموم نکنید که به اصطلاح جلوی سرماخوردگی رو بگیرین ، پوست و پر خشک میشه و طوطی دچار بیماری های پوستی و پرکنی و پرجوی میشه . حساسیت های زیاد شما نباید باعث بشه که یه سری از مسایل رو نادیده بگیرید . بعضی ها جوری صحبت میکنن که هر لحظه شما باید منتظر سرماخورگی و خدای نکرده مرگ طوطی زیر یکسال باشید.

درسته که طوطی های زیر یک سال سیستم ایمنی ضعیف تری دارن ولی این دلیل نمیشه تا یک سال حموم نکنن. طوطی به حموم کردن نیاز داره . من خودم 3 تا جوجه کاسکو از بچگی بزرگ کردم همشون رو هم وقتی زیر یک سال داشتن مرتب حموم کردم البته از سن کم با روش های خاص حموم میشن تا براشون حموم کردن عادی بشه . هیچکدوم هم سرما نخوردن . به دلیل اینکه تو ایران این باور غلط وجود داره که طوطی ها رو از یه سن خاص باید حموم کرد ، در مورد این مسئله با چند پرورش دهنده معروف هم مشورت کردم . همشون طوطی های زیر یکسال رو حموم میکنن . هیچ اتفاقی براشون نمیفته . این حرف اصلا منطقی نیست . شما موقع حموم کردن نکات ایمنی رو رعایت کنید هیچ مشکلی پیش نمیاد .آب رو روی سر و بینی طوطی نریزید و صبح و ظهر حموم کنید که شب موقع خواب پرهاش خیس نباشه . طوطی با حموم کردن درست سرما نمیخوره . حموم کردن جوجه طوطی تو سنین کم با ظرف آب کم عمق هست و و بعد میشه از اسپری استفاده کرد .

اما طوطی هایی که پرورشی نیستن چه طوطی بالغ و چه طوطی سن پایین ، روزهای اولیه حضورشون تو خونه پر از استرس و نگرانی هست که این استرس مخصوصا برای طوطی های سن پایین که سیستم ایمنی ضعیف تری دارن اصلا مناسب نیست. قبل از اینکه طوطی ترسش از شما کم نشده حمومش نکنید تا هم استرس بهش وارد نشه ( چون یکی از عواملی که سیستم ایمنی رو تضعیف میکنه استرس هست ) و هم به خاطر ترس و حرکت سریع سر ، آبی وارد بینی نشه . چون ممکنه با نفس های تند ناشی از ترس آب وارد سینوس هاش بشه و بیمار بشه . هرچی سن کمتر باشه مقاومت بدن در مقابل بیماری ها کمتره اما حموم کردن درست و به موقع باعث سرماخوردگی و بیماری نمیشه .
    حرفاتون کاملا متینه سپیده خانوم و بیشتر همون حرفای خودمه و موافقم ولی یه سوال دارم اینکه آیا شما میدونید کاسکو زیر 4 یا 5 ماه رو حموم میکنند ؟ خودتون حموم کردین توی این سن ؟
    موفق باشید

نوع حیوان خانگی
    انواع نژاد مختلف
    شماره عضویت
    11540
    حرفاتون کاملا متینه سپیده خانوم و بیشتر همون حرفای خودمه و موافقم ولی یه سوال دارم اینکه آیا شما میدونید کاسکو زیر 4 یا 5 ماه رو حموم میکنند ؟ خودتون حموم کردین توی این سن ؟
    موفق باشید

کاسکو بعد از 2.5-3 ماهگی کاملا مستقل میشه و به دون خوردن میوفته و پرهای بدنش کامل میشه,بعد از این مدت میتونید چند هفته دست نگه دارید که طوطی کم تقویت بشه و بعد از این که کاملا مستقل و سر حال شد یعنی تو همون سن 4 یا 5 ماهگی میتونید با رعایت اصول و نکات ایمنی حمامش کنید
    شما به بنده بگید تو ایران کاسکوی زیر 4-5 ماه دست کی میرسه که بخواد حمومش کنه؟؟؟؟در حال حاظر تعداد معدودی از دوستان هستند که از کاسکو جوجه میگیرند و اونها هم کاسکو رو بعد از 3-4 ماهگی میفروشند,شما مطمئن باشید کاسکوهایی که به دست دوستان میرسه چه پرورشی داخل چه وارداتی یا وحشی حداقل 6-7 ماه رو گذروندند.
    بنده به اتفاق یکی از دوستان تابستان امسال 2 تا کاسکو سرلاکی که هنوز پرهاشون کامل نشده بود خریدیم و 1.5 ماه بهشون سرلام دادیم تا مستقل بشن بعد از اون هم شرایط نگه داریشون با یک کاسکو 1-2 ساله زیاد فرقی نمیکنه فقط یکم باید بیشتر بهش رسیدگی بشه دمای منزل کمی بیشتر باشه همین.
    یک کاسکوی 5-6 ماهه بدنش اونقدری قوی هست که اگر بهش خوب رسیدگی بشه سالم بمونه و نمیره

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو - کنگو
    شماره عضویت
    14360
    کاسکو بعد از 2.5-3 ماهگی کاملا مستقل میشه و به دون خوردن میوفته و پرهای بدنش کامل میشه,بعد از این مدت میتونید چند هفته دست نگه دارید که طوطی کم تقویت بشه و بعد از این که کاملا مستقل و سر حال شد یعنی تو همون سن 4 یا 5 ماهگی میتونید با رعایت اصول و نکات ایمنی حمامش کنید
    شما به بنده بگید تو ایران کاسکوی زیر 4-5 ماه دست کی میرسه که بخواد حمومش کنه؟؟؟؟در حال حاظر تعداد معدودی از دوستان هستند که از کاسکو جوجه میگیرند و اونها هم کاسکو رو بعد از 3-4 ماهگی میفروشند,شما مطمئن باشید کاسکوهایی که به دست دوستان میرسه چه پرورشی داخل چه وارداتی یا وحشی حداقل 6-7 ماه رو گذروندند.
    بنده به اتفاق یکی از دوستان تابستان امسال 2 تا کاسکو سرلاکی که هنوز پرهاشون کامل نشده بود خریدیم و 1.5 ماه بهشون سرلام دادیم تا مستقل بشن بعد از اون هم شرایط نگه داریشون با یک کاسکو 1-2 ساله زیاد فرقی نمیکنه فقط یکم باید بیشتر بهش رسیدگی بشه دمای منزل کمی بیشتر باشه همین.
    یک کاسکوی 5-6 ماهه بدنش اونقدری قوی هست که اگر بهش خوب رسیدگی بشه سالم بمونه و نمیره
    آقای وکیلی عزیز ما حرف همدیگه رو نمیدونم چرا انقدر کشش میدیم . در اصل از اول بخونید حرف من و سپیده و خانوم و شما یکی هست. این یک اطلاع رسانی و مطلب عمومی بود چه توی ایران چه خارج . گاهی بد نیست اطلاع رسانی جهانی باشه . اومدیم یه شرایط ویژه برای یکی اتفاق افتاد و کاسکو زیر 6 ماه دستش رسید اگه اون موقع این اطلاعات رو نداشته باشه چی میشه ؟؟ خوده شما اگه کاسکو سرلاکی رو اطلاعات نداشتی و تجربه نداشتی میتونستی بزرگ کنی ؟؟ . طرف دیگه خودش باید ببینه سن کاسکوش چقدره نسبت به اون به این مطلب نیاز داره یا خیر . ادامه دانش ففط تکرار حرف هاست اصل مطلب ها گفته شد .
    موفق باشید

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    موفق باشید

والا من که تو پست شما دیدم گفتید حموم از 5 ماه به بالا ! بازم میگم حموم کردن طوطی های پرورشی اگه با رعایت نکات گفته شده باشه .هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه . اما جوجه طوطی های وحشی که اکثرا 6 7 ماه به بالا هستن بعد از اینکه استرسشون از محیط و صاحب جدید کم یا بهتر بگم برطرف شد، می شه حمومشون کرد . دلایلشم گفتم تو پست قبلی

بله میدونم که زیر 4 5 ماه هم طوطی رو حموم میکنن و معتقد هم هستن که حموم کردن باعث میشه پرها رشد بهتری داشته باشن و خیلی راحت تر از غلاف جدا شه .یکی از روش هاشون هم اینه که یه حوله تو ظرفی که با آب پر شده قرار میدن و آب فقط کمی از حوله بالاتر میاد و کم عمق هست . طوطی رو روش قرار میدن و آروم آب میریزن رو طوطی و بعد یا یه حوله دیگه خشکش میکنن . موقع حموم کردن هم اتاق رو گرم نگه میدارن . یه مقاله راجع به این موضوع باید بذارم که همه بدونن چرا طوطی هایی که دست ما بزرگ میشن رو باید حموم کنیم .

خودم هم طوطی هامو حموم کردم . حتی وقتی پرهاشون کاملا در نیومده بود . در حین بزرگ کردن یه جوجه طوطی مواردی پیش میاد که پر طوطی کثیف میشه مثلا با غذا یا مدفوع و .. حموم کردن با این معنی نیست که با دوش آب حمومشون کنیم . مثلا من وقتی پرهای طوطی کامل نشده بود با پنبه خیس آروم پرهاشون رو تمیز میکردم . طوطی هایی که پرشون کامل نشده با احتیاط و با رعایت یه سری از نکات میشه حمومشون کرد .

جوجو طوطی من در سن 5 ماهگی : میبینید که پرهاش کامل شده تقریبا و خیلی راحت هم حموش کردم

اینجا بین 3.5 تا 4 ماهشه . تو این سن هم حمومش کردم و حتی وقتی کوچیکتر هم بوده .

صفحه 733 از 1238 نخستنخست ... 2336336837147157167177187197207217227237247257267277287297307317327337347357367377387397407417427437447457467477487497507517527838331233 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)