کاربر موثر

شماره عضویت
    4085
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک آژیده نمایش پست ها
    سلام

قرار نیست تسلیمش کنی دوست گلم

مگه قراره به زور اهلیش کنی که فکر تسلیم کردنشی

یک اصل کلی وجود داره و اونم اینه که اگر جای طوطیتون خیلی بزرگ باشه(در حد قفس آرا) توجهش به شما و محیط بیرون از قفس کمتر میشه که به همین دلیل توصیه نمیشه قفس خیلی بزرگ در بدو ورود کاسکو استفاده کنید

ولی 1033 مشکلی نداره

با تشکر
    آژیده
    سلام
    خوب مثل اینکه ابعاد قفسی که برای رام شدن مناسب هست میتونه نکته چالش برانگیزی باشه.و شاید یه جورایی با خصوصیات اخلاقی هر پرنده مرتبط باشه.شاید برای یک طوطی سرکش قفس بزرگتر به این سرکشی دامن بزنه و یا برای یک طوطی آرام قفس بزرکتر نتیجه مثبت بده.
    در ضمن تسلیم کردن یک طوطی فقط به معنای تسلیم در برابر زور و اجبار نیست بلکه یک طوطی میتونه در مقابل احساس و مهربانی شما تسلیم بشه که فکر میکنم دوستان بیشتر به جنیه اجبار اون توجه کردند.
    ممنون

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط فائقی نژاد نمایش پست ها
    سلام

دوست گرامی سلام
    با احترام به نظر شما
    اگر توجه بفرمایید جناب آژیده در رابطه با اندازه قفس و تاثیر ان بر بر قراری رابطه با مربی نکاتی را فرمودند . اینکه شما میفرمایید که طوطی باید عمل داشته باشه تنها در یک صورت میسر هست و ان هم اینکه از کاسکو توقع صحبت کردن نداشته باشیم ! شما مطمئن باشید که طوطی که ازادانه بتونه پرواز کنه بسیار بسیار کمتر از هم نوع خودش که به ان میزان ازادی عمل نداره نتیجه فراگیری صحبت کردن داره . اگر وقت داشتید البوم بنده را یک نیم نگاهی بیاندازید خواهید دید که یک کاسکو روش شانه من نشسته این کاسکو تو منزل پرواز میکرد و پرهای انهم کامل بود سن کمی هم نداشت ولی 10-15 کلمه بیشتر صحبت نمیکرد دلیلش هم کاملا واضح هست . پرواز کاسکو در منزل بسیار خطرناک هست چون کاسکو در جهت یابی در محیط بسته بسیار ضعیف هست و تا بیاد به محیط اشنا بشه یک کاری دست خودش و متعاقبا دست صاحبش میده .
    سلام جناب فائقی نژاد عزیز

در مورد خطرات پرواز در منزل اونم برای طوطی های وحشی که در اسارت اهلی شدند با شما موافقم....
    مشکلاتی مثل فرار کردن و آسیب رساندن به خودشون در حین این پرواز های کنترل نشده وجود داره.هر چند موارد استثنایی هستند که طوطی رو از جوجگی به فضای باز میبرن و زیر نظر مربی انواع آموزش ها مثل پرواز کردن و بازگشتن به سمت صاحب و خیلی نکات دیگه رو بهش آموزش میدن ولی این مسئله عملا برای اغلب زندگی های شهر نشینی بسیار سخت و شاید غیر ممکن باشه

ولی از طرفی پرواز کردن برای عضلات جناق سینه طوطی بسیار مهمه و عضلات این ناحیه رو تقویت میکنه...علاوه بر این کمک میکنه به طوطی برای سوزاندن چربی و کالری و عدم رسوب چربی در رگ ها.

من شخضا بال طوطیم رو بعد از 3 شاه پر اصلی 4 تا پرشو قیچی کردم...تقریبا میتونه بپره ولی نه مسافت زیاد.هر روز هم میارمش تو حال و یک فضای مستقیم تقریبا 20 متری رو 2-3 دقیقه پرواز میکنه...عاشق این کاره و تا میارمش رو دستم و دستمو میگیرم بالا مستقیم به سمت مبل انتهای حال پرواز میکنه...خودم هم نباشم مادرم این کارو میکنه

دیگه آخراش کم کم خسته میشه ... جالبه که همین خستگی ناشی از پرواز کلی از جیغ و داد ها و بد اخلاقیاش رو میگیره یه جواریی آرامش میده بهش.شاید یه حسی مثل حس بعد از بدن سازی خودمون باشه...

در مورد صحبت کردن یا نکردنش هم شخصا نظرم اینه که بین حرف زدن طوطی و شاد و سالم وبدنش باید مورد دوم رو انتخاب کنیم.طوطی خواسته های زیادی داره که باید به همشون توجه بشه...تقلید صدا هم فقط یکی از اون خواسته ها و علایق هست که شاید تو زندگی اجتماعی و وحشیش سهم بسیار کمتری نسبت به بازی کردن با همنوعانش , پرواز کردن , صعود از درختان , بازی کردن با اشیاء اطراف محل زندگیش مثل چوب درختان , عشق ورزیدن و جفت یابی و .... داشته باشه

این دیدگاه که با حبس کردن طوطی داخل قفس مجبور به صحبت کردن بیشترش کنیم خودخواهانه و ظالمانست....هیچ شکی در این موضوع نیست که هر چقدر سایر خواسته ها و نیاز های طوطی مثل و بازی گوشی و مهر ورزیدن رو ازش بگیریم بیشتر به تقلید صدا و سخن گفتن (تنها دلخوشیشَ!!!!) روی میاره ولی این کار تو کشور های پیشرفته دیگه منسوخ شده...

شما تا جایی که یادمه حتی مخالف نوازش سر کاسکو بودید ... نیاز به عشق و محبت یکی ز نیاز های این پرنده مهربان هست که با دریغ کردنش منجر به ایجاد اختلالات روانی جدی در طوطی خواهیم شد

من به جرات میگم طوطی هایی که بیشتر عمرشون رو تو قفس زندگی میکنن و خیلی هم صحبت میکنن عمر بسیار کمتری نسبت به طوطی هایی که از سلامت روانی و بهره مند بوده اند خواهند داشت

این یک دیدگاه غلط در ایرانه که طوطی رو میاریم خونه که برامون صحبت کنه.اگر خیلی بخوایم ایده آل فکر کنیم کلا صید و خرید و فروشش کار غیر انسانیه ولی حد اقل میتونیم با احترام به همه حقوقش زندگی شاد و خوبی رو براش مهیا کنیم

طوطی میاد که یک عضو جدید از خانواده باشه و زندگی عاطفی و اجتماعی خودش رو در کنار انسان ها ادامه بده نه اینکه بیاد و فقط صحبت بکنه و ما هم از حرف زدنش لذت ببریم...این یعنی استفاده ابزاری از طوطی...یعنی سوء استفاده

در در نهایت اغلب طوطی های خاکستری حرف میزن ولی نه همشون.عده ای باهوش تر هستند و بعضی هاشون هوش کمتری دارن(درست مثل ما انسان ها)
    هر چند که سخن گفتن طوطی علاوه بر هوش به سلیقه و علائق طوطی هم بر میگرده و ممکنه یک طوطی ذاتا علاقه بیشتری نسبت به سایر همنوعانش به تقلید صدا از خودش نشان بده

پس اگر با این دیدگاه که هدف از خرید طوطی صحبت کردنشه پیش بریم طوطی هایی که هوش کمتر یا علاقه کمتری به سخن گفتن دارند همواره محکوم به شکست عاطفی و فروخته شدن توسط صاحبشون خواهند بود...زندگی که سر آغاز بد بختی و ظلم و ستم برای این پرنده هاست که در نهایت به پرکنی و خود زنی و مرگ در مغازه های پرنده فروشی و دست دلالان منجر میشه

با تشکر
    بابک آژیده
    ویرایش توسط بابک آژیده : 30th December 2011 در ساعت 12:51 AM

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    فلاور-دیسکس-انواع تترا - کاکادو-کاسکو-آرا
    شماره عضویت
    4092
    سلام جناب فائقی نژاد عزیز

در مورد خطرات پرواز در منزل اونم برای طوطی های وحشی که در اسارت اهلی شدند با شما موافقم....
    مشکلاتی مثل فرار کردن و آسیب رساندن به خودشون در حین این پرواز های کنترل نشده وجود داره.هر چند موارد استثنایی هستند که طوطی رو از جوجگی به فضای باز میبرن و زیر نظر مربی انواع آموزش ها مثل پرواز کردن و بازگشتن به سمت صاحب و خیلی نکات دیگه رو بهش آموزش میدن ولی این مسئله عملا برای اغلب زندگی های شهر نشینی بسیار سخت و شاید غیر ممکن باشه

ولی از طرفی پرواز کردن برای عضلات جناق سینه طوطی بسیار مهمه و عضلات این ناحیه رو تقویت میکنه...علاوه بر این کمک میکنه به طوطی برای سوزاندن چربی و کالری و عدم رسوب چربی در رگ ها.

من شخضا بال طوطیم رو بعد از 3 شاه پر اصلی 4 تا پرشو قیچی کردم...تقریبا میتونه بپره ولی نه مسافت زیاد.هر روز هم میارمش تو حال و یک فضای مستقیم تقریبا 20 متری رو 2-3 دقیقه پرواز میکنه...عاشق این کاره و تا میارمش رو دستم و دستمو میگیرم بالا مستقیم به سمت مبل انتهای حال پرواز میکنه...خودم هم نباشم مادرم این کارو میکنه

دیگه آخراش کم کم خسته میشه ... جالبه که همین خستگی ناشی از پرواز کلی از جیغ و داد ها و بد اخلاقیاش رو میگیره یه جواریی آرامش میده بهش.شاید یه حسی مثل حس بعد از بدن سازی خودمون باشه...

در مورد صحبت کردن یا نکردنش هم شخصا نظرم اینه که بین حرف زدن طوطی و شاد و سالم وبدنش باید مورد دوم رو انتخاب کنیم.طوطی خواسته های زیادی داره که باید به همشون توجه بشه...تقلید صدا هم فقط یکی از اون خواسته ها و علایق هست که شاید تو زندگی اجتماعی و وحشیش سهم بسیار کمتری نسبت به بازی کردن با همنوعانش , پرواز کردن , صعود از درختان , بازی کردن با اشیاء اطراف محل زندگیش مثل چوب درختان , عشق ورزیدن و جفت یابی و .... داشته باشه

این دیدگاه که با حبس کردن طوطی داخل قفس مجبور به صحبت کردن بیشترش کنیم خودخواهانه و ظالمانست....هیچ شکی در این موضوع نیست که هر چقدر سایر خواسته ها و نیاز های طوطی مثل و بازی گوشی و مهر ورزیدن رو ازش بگیریم بیشتر به تقلید صدا و سخن گفتن (تنها دلخوشیشَ!!!!) روی میاره ولی این کار تو کشور های پیشرفته دیگه منسوخ شده...

شما تا جایی که یادمه حتی مخالف نوازش سر کاسکو بودید ... نیاز به عشق و محبت یکی ز نیاز های این پرنده مهربان هست که با دریغ کردنش منجر به ایجاد اختلالات روانی جدی در طوطی خواهیم شد

من به جرات میگم طوطی هایی که بیشتر عمرشون رو تو قفس زندگی میکنن و خیلی هم صحبت میکنن عمر بسیار کمتری نسبت به طوطی هایی که از سلامت روانی و بهره مند بوده اند خواهند داشت

این یک دیدگاه غلط در ایرانه که طوطی رو میاریم خونه که برامون صحبت کنه.اگر خیلی بخوایم ایده آل فکر کنیم کلا صید و خرید و فروشش کار غیر انسانیه ولی حد اقل میتونیم با احترام به همه حقوقش زندگی شاد و خوبی رو براش مهیا کنیم

طوطی میاد که یک عضو جدید از خانواده باشه و زندگی عاطفی و اجتماعی خودش رو در کنار انسان ها ادامه بده نه اینکه بیاد و فقط صحبت بکنه و ما هم از حرف زدنش لذت ببریم...این یعنی استفاده ابزاری از طوطی...یعنی سوء استفاده

در در نهایت اغلب طوطی های خاکستری حرف میزن ولی نه همشون.عده ای باهوش تر هستند و بعضی هاشون هوش کمتری دارن(درست مثل ما انسان ها)
    هر چند که سخن گفتن طوطی علاوه بر هوش به سلیقه و علائق طوطی هم بر میگرده و ممکنه یک طوطی ذاتا علاقه بیشتری نسبت به سایر همنوعانش به تقلید صدا از خودش نشان بده

پس اگر با این دیدگاه که هدف از خرید طوطی صحبت کردنشه پیش بریم طوطی هایی که هوش کمتر یا علاقه کمتری به سخن گفتن دارند همواره محکوم به شکست عاطفی و فروخته شدن توسط صاحبشون خواهند بود...زندگی که سر آغاز بد بختی و ظلم و ستم برای این پرنده هاست که در نهایت به پرکنی و خود زنی و مرگ در مغازه های پرنده فروشی و دست دلالان منجر میشه

با تشکر
    بابک آژیده
    جناب آژیده عزیز
    سلام
    بنده در پست اخیر عرض کردم که اگر منظور از نگهداری کاسکو سخنگویی هست با پرواز ازادانه طوطی در منزل به این نتیجه به خوبی نخواهیم رسید . اگر هم که صرفا نگهداری یک طوطی هست حالا چرا کاسکو ؟طوطیانی دیگر هم میشود نگهداری کرد .جنابعالی خودتان اذعان دارید که کاسکو در ایران برای قدرت سخنگویی ان بیشتر مورد توجه هست !تا جایی که بنده میدانم در جوامع اروپایی و آمریکایی نیز کما بیش به همین صورت هست . بنده با نوازش سر کاسکو مخالف هستم اما نه بصورت مطلق! بلکه با افراط در این امر مخالف هستم . مهم این هست که با حس ذاتی طوطی بر خوردی منطقی داشته باشیم نه اینکه برای ان حسی بوجود اوریم که برایش در دراز مدت ایجاد مشکل کند .
    در ارتباط پرواز کاسکو در منزل من تا بحال نه دیده ام نه شنیده ام که کاسکو را در منزل به پرواز در بیاورند !!!!!!! چرا برای لاغر شدن باجریگار وعروس هلندی این کار انجام میشه ولی در رابطه با کاسکو بنده اطلاعی ندارم. به تظر جنابعالی اسکندرها در مقام مقایسه با کاسکوها پرندگان متبحرتری در امر پروازنیستند؟.
    انچیزی که ایده ال ما هست تا انچه در حقیقت میشه برای یک کاسکو انجام داد بسیار متفاوت هست و با فرمایش شما کاملا موافقم که برای سالم ماندن طوطی پرواز یک نیاز اجتناب ناپذیر هست همانطور که فعالیت روزانه برای انسان مفید هست ولی ایا در زندگی شهری ما این امر امکان دارد؟
    از حضرتعالی کمال سپاس را دارم که در این بحث شرکت نمودید .
    ارادتمند
    محمدرضا فائقی نژاد

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    کاسکو دم قرمز
    شماره عضویت
    5809
    سلام دوستان عزيز اينطور كه معلومه كاسكوي من داره درحرف زدن راه مي افته:smile (136):من خيلي خوشحالم خواستم بخاطر تمام توضيحات ارزشمند ازشما دوستان و مديران گرانقدر ممنونم.باتشكر و ارزوي موفقيت

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو دم قرمز
    شماره عضویت
    5898
    سلام دوستان
    میخواستم بدونم وقتی کاری رو با کمک جایزه به کاسکوم یاد میدم تا کی باید برای انجام دادنش بهش جایزه بدم ؟
    و اینکه آیا یاد دادن ترفند ها باید با ترتیب خاصی باشه؟
    من دست دادن رو به شیلا کوچولوم یاد دادم و در کمال خوشحالی ظرف یک ساعت یاد گرفت ولی حالا که میخوام یادش بدم که بیاد رو دستم تا دستم رو بهش نزدیک میکنم فوری دستش رو میاره بالا که دست بده و وقتی که من دستش رو نمیگیرم با تعجب نگام میکنه :7:
    لطف کنید راهنماییم کنید .
    با تشکر

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط rezaper نمایش پست ها
    سلام دوستان عزيز اينطور كه معلومه كاسكوي من داره درحرف زدن راه مي افته:smile (136):من خيلي خوشحالم خواستم بخاطر تمام توضيحات ارزشمند ازشما دوستان و مديران گرانقدر ممنونم.باتشكر و ارزوي موفقيت
    دست گل همه مدیران بخش طوطی سانان درد نکنه.(جناب آقای فائقی نژاد و خانم هانی و سپیده و آقای (با نام کاربری مروارید که اسمشون رو هم نمیدونم) )

نقل قول نوشته اصلی توسط ZKARIMI نمایش پست ها
    سلام دوستان میخواستم بدونم وقتی کاری رو با کمک جایزه به کاسکوم یاد میدم تا کی باید برای انجام دادنش بهش جایزه بدم ؟و اینکه آیا یاد دادن ترفند ها باید با ترتیب خاصی باشه؟من دست دادن رو به شیلا کوچولوم یاد دادم و در کمال خوشحالی ظرف یک ساعت یاد گرفت ولی حالا که میخوام یادش بدم که بیاد رو دستم تا دستم رو بهش نزدیک میکنم فوری دستش رو میاره بالا که دست بده و وقتی که من دستش رو نمیگیرم با تعجب نگام میکنه :7:لطف کنید راهنماییم کنید .با تشکر

روی دست اومدن چون یه جواریی خودش برای طوطی یک تشویق محسوب میشه و به نوعی براش جالب و خوشاینده بعد از مدتی بدون نیاز به دادن جایزه هم انجام میشه

ولی بعضی از تریک ها و حقه ها همیشه باید همراه با یک جایزه باشه..در واقع این جایزه دادن به تمرین ها و آموزش های بعدی هم کمک خواهد کرد.فقط در صورتی که طوطی رو شرطی کنید میتونید آموزش های لازم رو بهش بدید.طوطی همیشه باید توجیه باشه که در صورتی که شما رو راضی کنه شما هم بهش جایزه میدید.جایزه لزوما نباید خوارکی باشه(معمولا خوراکیه ولی نه همیشه).گاهی وقتا طوطی شما حتی از نوازش شدن به دست شما و یا بیان جملاتی با صدای آهسته و محبت آمیز بسیار خوشحال میشه...حتی بیشتر از زمانی که غذای مورد علاقش رو به عنوان جایزه بهش میدید که این موضوع به رابطه بینن شما و طوطیتون مربوط میشه و نمیشه براش قانون مشخصی گذاشت

موفق باشید
    بابک آژیده
    ویرایش توسط بابک آژیده : 31st December 2011 در ساعت 04:06 PM

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    جناب آژیده عزیز
    سلام
    بنده در پست اخیر عرض کردم که اگر منظور از نگهداری کاسکو سخنگویی هست با پرواز ازادانه طوطی در منزل به این نتیجه به خوبی نخواهیم رسید . اگر هم که صرفا نگهداری یک طوطی هست حالا چرا کاسکو ؟طوطیانی دیگر هم میشود نگهداری کرد .جنابعالی خودتان اذعان دارید که کاسکو در ایران برای قدرت سخنگویی ان بیشتر مورد توجه هست !تا جایی که بنده میدانم در جوامع اروپایی و آمریکایی نیز کما بیش به همین صورت هست . بنده با نوازش سر کاسکو مخالف هستم اما نه بصورت مطلق! بلکه با افراط در این امر مخالف هستم . مهم این هست که با حس ذاتی طوطی بر خوردی منطقی داشته باشیم نه اینکه برای ان حسی بوجود اوریم که برایش در دراز مدت ایجاد مشکل کند .
    در ارتباط پرواز کاسکو در منزل من تا بحال نه دیده ام نه شنیده ام که کاسکو را در منزل به پرواز در بیاورند !!!!!!! چرا برای لاغر شدن باجریگار وعروس هلندی این کار انجام میشه ولی در رابطه با کاسکو بنده اطلاعی ندارم. به تظر جنابعالی اسکندرها در مقام مقایسه با کاسکوها پرندگان متبحرتری در امر پروازنیستند؟.
    انچیزی که ایده ال ما هست تا انچه در حقیقت میشه برای یک کاسکو انجام داد بسیار متفاوت هست و با فرمایش شما کاملا موافقم که برای سالم ماندن طوطی پرواز یک نیاز اجتناب ناپذیر هست همانطور که فعالیت روزانه برای انسان مفید هست ولی ایا در زندگی شهری ما این امر امکان دارد؟
    از حضرتعالی کمال سپاس را دارم که در این بحث شرکت نمودید .
    ارادتمند
    محمدرضا فائقی نژاد

سلام بر دوست خوبم آقای فائقی نژاد

والا نظر من با شما فرق داره...یعنی اگر میخوایم به نیاز های طوطی مثل نیاز به بیرون رفتن از قفس و پرواز کردن و محبت کردن و عشق ورزیدن و ... توجه کنیم نباید کاسکو بخریم؟و باید طوطی دیگه ای بخریم؟ از نظر شما قانونی وجود داره مبنی بر اینکه هر کس پرنده سخنگو میخواد کاسکو بخره و اگر پرنده بازیگوش و شاد میخواد غیر از کاسکو؟

اتقافا به دلیل اینکه کاسکو یکی از باهوش ترین پرنده ها از خانواده بزرگ طوطی سانانه (و توان صحبت کردنش لزوما ارتباط مستقیم با هوشش نداره) این هوش و فهم بالا باعث میشه نیازش به بیرون بودن از قفس و بازی کردن و عشق ورزیدن به صاحبش چند برابر بیشتر از سایر طوطی ها باشه نه این که بر عکس به جرم قدرت تقلید صداش کمترین سهم رو بهش اختصاص بدیم

بله در ایران همه به عشق سخن گفتن و البته بدون اطلاع از نیاز های واقعی این پرنده حساس اونو خریداری میکنند ولی در اروپا و آمریکا ( با استناد به اغلب وب سایت های معتبر) قضیه کاملا فرق داره و خریدار با آگاهی به نسبت خوب در مورد نیاز های این پرنده اقدام به خرید میکنه....و تقریبا کمتر کسی هست که در این کشور ها رو از پرنده بگیره که قدرت سخنگوییش تقویت بشه!!کاسکو تو این کشور ها ساعات بیشتری رو با صاحبش میگذرونه...و زمان بیشتری رو با اعضای خانواده به بازی و تجربیات جدید صرف میکنه

من دقیقا متوجه منظور شما از حس ذاتی کاسکو نشدم ولی احتمالا منظورتون این بود که حس ذاتی کاسکو سخن گفتن و تقلید صداست که فکر این فقط یکی از علائق و استعداد های ذاتی این پرندست که اگر بخوایم از نظر حیاتی بودن اولویت بندی کنیم قطعا در رده آخر قرار خواهد گرفت

در مورد پرواز کردن کاسکو هم تعجب میکنم که چطور این همه براتون عجیب و غیر قابل تصوره
    به هر حال از اسمشون مشخصه...پرنده...پرنده خلق شده که پرواز کنه.اگر پرواز نکنه هیچ راه دیگه ای برای سوزاندن کالری ناشی از مصرف تخمه و سایر دانه های چرب که متاسفانه اغلب دوستان فکر میکنن خیلی خوبه برای طوطیشون وجود نداره

شاید اکثریت علاقه مندان این اشتباه رو بکنند و هر گون حق پرواز رو از طوطیشون سلب کنن ولی باز هم دلیل نمیشه نیاز این پرنده به پرواز یا در واقع ورزش رو نا دیده بگیریم.همونطور که تلفنی عرض کردم دکتر برهانی کیا عکس هایی که از کاسکو هایی با سنین مختلف در بیمارستان کامرانیه گرفته شده رو به من نشون دادند...کاسکو های بالای 7-8 سال رگ هاشون مشخصا سخت و ضخیم بود که به گفته ایشان ناشی از رسوب چربی در رگ های پرنده بیچاره بوده!!نتیجه اینه که پرنده ای که باید 60 سال یا بیشتر عمر کنه در سن 20 سالگی به دلیل بیماری های قلبی و عروقی از بین میره

حتی با فرض ایده آل بودن غذایی طوطی در طول زندگیش باز هم نداشتن تحرک و فعالیت های هوازی (تحرک پرنده فقط پروازشه) منجر به چاقی و بیماری های قلبی و عروقی خواهد شد

من هم از شما بابت شرکت در این بحث سپاسگذارم
    ارادتمند
    آژیده

همکار قدیمی

نوع حیوان خانگی
    فلاور-دیسکس-انواع تترا - کاکادو-کاسکو-آرا
    شماره عضویت
    4092
    سلام بر دوست خوبم آقای فائقی نژاد

والا نظر من با شما فرق داره...یعنی اگر میخوایم به نیاز های طوطی مثل نیاز به بیرون رفتن از قفس و پرواز کردن و محبت کردن و عشق ورزیدن و ... توجه کنیم نباید کاسکو بخریم؟و باید طوطی دیگه ای بخریم؟ از نظر شما قانونی وجود داره مبنی بر اینکه هر کس پرنده سخنگو میخواد کاسکو بخره و اگر پرنده بازیگوش و شاد میخواد غیر از کاسکو؟

اتقافا به دلیل اینکه کاسکو یکی از باهوش ترین پرنده ها از خانواده بزرگ طوطی سانانه (و توان صحبت کردنش لزوما ارتباط مستقیم با هوشش نداره) این هوش و فهم بالا باعث میشه نیازش به بیرون بودن از قفس و بازی کردن و عشق ورزیدن به صاحبش چند برابر بیشتر از سایر طوطی ها باشه نه این که بر عکس به جرم قدرت تقلید صداش کمترین سهم رو بهش اختصاص بدیم

بله در ایران همه به عشق سخن گفتن و البته بدون اطلاع از نیاز های واقعی این پرنده حساس اونو خریداری میکنند ولی در اروپا و آمریکا ( با استناد به اغلب وب سایت های معتبر) قضیه کاملا فرق داره و خریدار با آگاهی به نسبت خوب در مورد نیاز های این پرنده اقدام به خرید میکنه....و تقریبا کمتر کسی هست که در این کشور ها رو از پرنده بگیره که قدرت سخنگوییش تقویت بشه!!کاسکو تو این کشور ها ساعات بیشتری رو با صاحبش میگذرونه...و زمان بیشتری رو با اعضای خانواده به بازی و تجربیات جدید صرف میکنه

من دقیقا متوجه منظور شما از حس ذاتی کاسکو نشدم ولی احتمالا منظورتون این بود که حس ذاتی کاسکو سخن گفتن و تقلید صداست که فکر این فقط یکی از علائق و استعداد های ذاتی این پرندست که اگر بخوایم از نظر حیاتی بودن اولویت بندی کنیم قطعا در رده آخر قرار خواهد گرفت

در مورد پرواز کردن کاسکو هم تعجب میکنم که چطور این همه براتون عجیب و غیر قابل تصوره
    به هر حال از اسمشون مشخصه...پرنده...پرنده خلق شده که پرواز کنه.اگر پرواز نکنه هیچ راه دیگه ای برای سوزاندن کالری ناشی از مصرف تخمه و سایر دانه های چرب که متاسفانه اغلب دوستان فکر میکنن خیلی خوبه برای طوطیشون وجود نداره

شاید اکثریت علاقه مندان این اشتباه رو بکنند و هر گون حق پرواز رو از طوطیشون سلب کنن ولی باز هم دلیل نمیشه نیاز این پرنده به پرواز یا در واقع ورزش رو نا دیده بگیریم.همونطور که تلفنی عرض کردم دکتر برهانی کیا عکس هایی که از کاسکو هایی با سنین مختلف در بیمارستان کامرانیه گرفته شده رو به من نشون دادند...کاسکو های بالای 7-8 سال رگ هاشون مشخصا سخت و ضخیم بود که به گفته ایشان ناشی از رسوب چربی در رگ های پرنده بیچاره بوده!!نتیجه اینه که پرنده ای که باید 60 سال یا بیشتر عمر کنه در سن 20 سالگی به دلیل بیماری های قلبی و عروقی از بین میره

حتی با فرض ایده آل بودن غذایی طوطی در طول زندگیش باز هم نداشتن تحرک و فعالیت های هوازی (تحرک پرنده فقط پروازشه) منجر به چاقی و بیماری های قلبی و عروقی خواهد شد

من هم از شما بابت شرکت در این بحث سپاسگذارم
    ارادتمند
    آژیده
    سلام . عرض وادب خدمت جناب اقای آژیده
    برای کوتاه شدن عرایضم بصورت فهرستی مطالب را تحریر مینمایم.
    1-هر فرد برای انتخاب پرنده مورد نظرش کاملا آزاد هست و بنده به هیچ وجه انکار نمیکنم ولی مطلب اینجاست که ما هر پرنده را برای تخصص و یا شهرتی خاص انتخاب میکنیم . کاسکو را برای سخنگویی کاکادو را برای تبحر در حرکات اگروباتیک و آرا برای زیبایی خاص و حرکات اکروباتیک و ابهت خاص این پرنده و ...
    2- در ارتباط با بازی کردن و سپری کردن زمانی از روز را با صاحب طوطی توسط پرنده بنده هم کانلا موافقم و اصولا معتقد به ضروری بودن ان هستم.
    3-جناب آقای آژیده فرومهای خارجی را هم اکثرا افرادی مثل ما مینویسند فقط تفاوت زبان دارند پس نوشته های انها حجت نیست به جرات میتوانم عرض کنم با توجه به دیده های حقیر ایرانی ها یکی از حساس ترین مردمان جهان از نظر تحقیق و خرید پرنده هستندو بحث نگهداری با تحقیق برای انتخاب متفاوت هست .

4-منظور از حس ذاتی کاسکو سرشت خدادادی و بالفطره پرنده هست که شامل بسیاری از زوایای وجودی ان هست مثل خوراک عادات در طبیعت پرواز میل به جفت یابی تفریح و ...... به هیچ وجه بنده سخنگویی را علاقه ذاتی صرف یک کاسکو نمیدانم.
    5-موافقم پرنده خلق شده که پرواز کند اما در طبیعت نه در آپارتمان و یا محل زندگی انسان ! اذعان دارید کاسکوها علاقه زیادی به پرواز ندارند و بیشتر در طبیعت اوقاتشان بر روی شاخه های درختان و یا حتی راه رفتن بر روی تپه ها صرف میکنند و تبحر بالایی در جهت یابی ندارند . توجه فرموده اید کافی است 2 بار طوطی را از قفس بیرون بیاورید و در محیط منزل به پرواز در بیاورید و در این راستا با جلب به نور پنجره به ان برخورد کند( اولین جایی که پرنده جلب میشه منابع نوری هست ) و ناخن ان به پرده گیر کند و یا بر روی لوستر بنشینه و پای ان به واسطه گرمای لامپ بسوزه و یا با برخورد به حباب لوستر و سقوط و شکستن و صدای حاصله بترسه چه استرسی به پرنده وارد میشه؟ ویا با توجه به ذات پرنده در نشستن در ارتفاع بالاتر برروی لوستری بنشینه و گاز گرفتن سیم و ... تعجب بنده از پرواز نیست بلکه از راه حلی هست که در رابطه با کاسکو و پرواز ان داده شد . در پست قبلی هم عرض کردم خیلی ایده آلها ممکن هست وجود داشته باشه برای طوطی در اسارت نه تنها مفید نیست بلکه مضر و مرگ آفرین هست .
    6- در رابطه با راه حل جهت سوخت و ساز بدن کاسکو به نظر بنده بهترین راه رعایت غذایی مناسب و پرهیز از زیاده روی در جیره دانه های روغنی به خصوص تخمه هست . همینکه طوطی بیرون میاد وبا ما بازی میکنه و یا از درو دیوار قفس بالا میره یا بال میزنه در طول روز میزان زیادی از کالری ذخیره شده را میسوزاند. استاد _با توجه به سالیانی که به امر نگهداری طوطی سانان سپری کرده ام این راه را نیز ازموده ام و از تبعات مخرب ان کاملا آگاه هستم به هر حال به عقیده بنده پرواز کاسکو ( بحث ما فقط در رابطه با کاسکو در پستهای اخیر بوده) در محیط بسته برای پرنده خانگی 100% خطرناک میباشد .

با کمال احترام
    ارادتمند
    محمدرضا فائقی نژاد

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    سلام . عرض وادب خدمت جناب اقای آژیدهبرای کوتاه شدن عرایضم بصورت فهرستی مطالب را تحریر مینمایم.1-هر فرد برای انتخاب پرنده مورد نظرش کاملا آزاد هست و بنده به هیچ وجه انکار نمیکنم ولی مطلب اینجاست که ما هر پرنده را برای تخصص و یا شهرتی خاص انتخاب میکنیم . کاسکو را برای سخنگویی کاکادو را برای تبحر در حرکات اگروباتیک و آرا برای زیبایی خاص و حرکات اکروباتیک و ابهت خاص این پرنده و ...2- در ارتباط با بازی کردن و سپری کردن زمانی از روز را با صاحب طوطی توسط پرنده بنده هم کانلا موافقم و اصولا معتقد به ضروری بودن ان هستم.3-جناب آقای آژیده فرومهای خارجی را هم اکثرا افرادی مثل ما مینویسند فقط تفاوت زبان دارند پس نوشته های انها حجت نیست به جرات میتوانم عرض کنم با توجه به دیده های حقیر ایرانی ها یکی از حساس ترین مردمان جهان از نظر تحقیق و خرید پرنده هستندو بحث نگهداری با تحقیق برای انتخاب متفاوت هست .4-منظور از حس ذاتی کاسکو سرشت خدادادی و بالفطره پرنده هست که شامل بسیاری از زوایای وجودی ان هست مثل خوراک عادات در طبیعت پرواز میل به جفت یابی تفریح و ...... به هیچ وجه بنده سخنگویی را علاقه ذاتی صرف یک کاسکو نمیدانم.5-موافقم پرنده خلق شده که پرواز کند اما در طبیعت نه در آپارتمان و یا محل زندگی انسان ! اذعان دارید کاسکوها علاقه زیادی به پرواز ندارند و بیشتر در طبیعت اوقاتشان بر روی شاخه های درختان و یا حتی راه رفتن بر روی تپه ها صرف میکنند و تبحر بالایی در جهت یابی ندارند . توجه فرموده اید کافی است 2 بار طوطی را از قفس بیرون بیاورید و در محیط منزل به پرواز در بیاورید و در این راستا با جلب به نور پنجره به ان برخورد کند( اولین جایی که پرنده جلب میشه منابع نوری هست ) و ناخن ان به پرده گیر کند و یا بر روی لوستر بنشینه و پای ان به واسطه گرمای لامپ بسوزه و یا با برخورد به حباب لوستر و سقوط و شکستن و صدای حاصله بترسه چه استرسی به پرنده وارد میشه؟ ویا با توجه به ذات پرنده در نشستن در ارتفاع بالاتر برروی لوستری بنشینه و گاز گرفتن سیم و ... تعجب بنده از پرواز نیست بلکه از راه حلی هست که در رابطه با کاسکو و پرواز ان داده شد . در پست قبلی هم عرض کردم خیلی ایده آلها ممکن هست وجود داشته باشه برای طوطی در اسارت نه تنها مفید نیست بلکه مضر و مرگ آفرین هست .6- در رابطه با راه حل جهت سوخت و ساز بدن کاسکو به نظر بنده بهترین راه رعایت غذایی مناسب و پرهیز از زیاده روی در جیره دانه های روغنی به خصوص تخمه هست . همینکه طوطی بیرون میاد وبا ما بازی میکنه و یا از درو دیوار قفس بالا میره یا بال میزنه در طول روز میزان زیادی از کالری ذخیره شده را میسوزاند. استاد _با توجه به سالیانی که به امر نگهداری طوطی سانان سپری کرده ام این راه را نیز ازموده ام و از تبعات مخرب ان کاملا آگاه هستم به هر حال به عقیده بنده پرواز کاسکو ( بحث ما فقط در رابطه با کاسکو در پستهای اخیر بوده) در محیط بسته برای پرنده خانگی 100% خطرناک میباشد . با کمال احترامارادتمند محمدرضا فائقی نژاد

سلام جناب فائقی نژاد

به ترتیب شماره بندی شما پاسخ میدم

1.

بله همه طوطی ها خصوصیت های رفتاری و علائق مخصوص به خودشون رو دارند و این تفاوت ها قطعا تو انتخاب خریداران موثره...من جایی این حرف شما رو نقض نکردم.ولی نگهداری و میزان توجه به همشون چه سخنگو و چه غیر سخنگو به لحاظ عاطفی و بازی و ... یکسانه و چه بسا کاسکو تو این زمینه بیشترین توجه و مراقبت رو نیاز داشته باشه.

من منظورم این قسمت از فرمایشات شماست که به کرات هم تکرارشون کردید :

-هدف از خرید کاسکو سخن گفتنشه(که اینطور نیست.سخن گفتن فقط یکی از قابلیت هاشه)
    -نباید زیاد کاسکو رو بیرون بیاریم از قفس چون خوب حرف نخواهد زد
    -نباید زیاد بازی کنیم باهاش چون به گفته شما خراب میشه و بازیگوش میشه
    -نباید زیاد سرشو ناز کرد ...و محدودیت هایی از این قبیل

در واقع با توجه به پست های قبلی شما اعتقاد شما بر اینه که کاسکو رو باید برای توانایی سخن گویی و قدرت بالای تقلید کلماتش خرید و نه به عنوان یک پت که بشه باهاش بازی کرد و باهاش روابط احساسی قوی برقرار کرد و هر کاری که در این توانایی سخن گفتن قوی از دید شما خللی وارد میکنه حتی اگر نیاز پرنده باشه باید جلوش گرفته و یا کمرنگ بشه که من فکر میکنم این مسئله به نوعی خود خواهی انسان باشه.

پرنده کم از قفس بیرون بیاد که بیشتر حرف بزنه...یا به قول شما لوس و بازیگوش نشه چون کمتر حرف میزنه.در حالی که این لوس شدن و عشق ورزیدن...بازی کردن با صاحب خودش که به نوعی بعد از بلوغ اون رو به عنوان جفت خودش انتخاب میکنه... دولا کردن سرش به نشانه تقاضا کردن و خواهش کردن و التماس کردن برای جلب توجه و عشق ورزیدن توسط صاحبش و ... بزرگ ترین نیاز ها و خواسته های این مخلوقات مهربانه

به جرات میگم نیاز کاسکو به توجه و بازی و زندگی اجتماعی هم رده کاکادو و آرا و سایر طوطی هایی با هوش نسبتا برابر و چه بسی بسیار بیشتر از اون هاست.کاسکو هایی هستند که بسیار بازیگوش تر از کاکادو هستند و حرکاتی آکروباتیکشون هم در حد و اندازه کاکادو هست.

گناه این پرنده فقط قدرت سخن گویی قوی ترش نسبت به کاکادو و سایر طوطی ها و بد بینی ذاتیش به انسان ها و عدم اعتماد سریعش به صاحبانشه که نشان دهنده هوش بسیار بالا و احساسات قویشه...اینا باید باعث بشه توجهی 2 چندان بهش بکنیم نه اینکه احساساتش رو سرکوب کنیم و حبسش کنیم تا بیشتر حرف بزنه

جناب فائقی نژاد اگر بچه انسان رو هم از کودکی تو یک اتاق حبس کنند و با سرکوب یا محدود کردن تمامی علائقش فقط و فقط روی یکی از استعداد های ذاتیش کار کنند قطعا تو اون زمینه خاص تک و بی نظیر خواهد بود...ولی واقعا کی حاضره تو این شرایط باشه؟

2.

3.

چطور میفرمایید افرادی مثل من و شما در فروم های اروپایی و آمریکایی فعالیت میکنند؟فروم های اروپایی و آمریکایی اصلا و ابدا با انجمن های فارسی زبان قابل مقایسه نیستند. افرادی به مراتب حرفه ای تر و با سطح دانش بالا تر در این انجمن ها فعالیت میکنند.

چطور ممکنه آمریکایی که حد اقل 100 فارم بزرگ طوطی داره سطح علمی و فرهنگ و نگرش فروم هاش با ایران یکی باشه؟!ما تو ایران اصلا فارمی نداریم...1 نفر هم که تکثیر میکنه واقعا همه فکر میکنن دروغ میگه!! ما اصلا تو ایران ترینر طوطی داریم؟!ترینر و مربی حرفه ای...قطعا نداریم.تو ایران روانشناس حیوانات وجود نداره.تو ایران دامپزشک متخصص رشته Avian Medicine داریم؟
    ولی کشوری مثل آمریکا همه اینا رو داره...هم در مجامع حقیقی و هم در دنیای مجازی اینترنت.

من متوجه منظورتون از حساسیت و محقق بودن ایرانی ها نشدم...اینجا فقط دنبال این هستند که چشم سیاه بخرن یا چشم زرد...یا میگن فلانی گارانتی میکنی این حرف بزنه؟حساسیتشون فقط به اینه که 2 ماه گذشت و طوطیم رام نشد میرم عوضش میکنم!!!! یا بعد از 1 سال فقط 3 کلمه یاد گرفت پس باید بفروشمش .... همه برای خودشون دامپزشک هستند و نظریه و بیانیه میدن و به خودشون اجازه میدن 8 سال درس خواندن یک پزشک رو زیر سوال ببرن.

تو ایران هنوز تصور خیلی ها بر اینه که تکثیر کاسکو غیر ممکنه....در مقابل کشور ما علاوه بر آمریکا تقریبا تمام کشور های اروپایی فارم تکثیر طوطی دارند.کلاس های آموزشی نگهداری و آموزش دادن به طوطی دارن.

امثال خانم پپر برگ مربی خاکستری معروف (الکس) تو ایران اصلا وجود خارجی نداره.ولی پپر برگ های بسیاری تو اروپا و آمریکا زندگی و فعالیت میکنند.دلیل معروفیت زیاد خانم پپربرگ علاوه بر دانش بالا و استاد بودن ایشان همین طوطی خاکستری معروف یعنی الکس و کتاب ها و کلیپ های ایشون در باره زندگی این طوطی استثنایی است وگرنه خیلی های دیگه هستند که دارن تو این زمینه فعاییت واقعا حرفه ای و علمی انجام میدن و ما کمتر میشناسیمشون.و نکته جالب اینجاست که تمامی اون ها کاسکو هاشون ساعت های زیادی در روز رو بیرون از قفس و روی دست و شانه صاحبانشون میگذرانند!!! و مهم ترین شعارشون اینه :
    کاسکو رو برای قدرت سخنگوییش نخرید...به عنوان یک عضو خانواده که قراره سال ها باهاتون زندگی کنه به منزل بیاریدش.توجه افراطی و بیش از حد به این موضوع سبب فدا کردن همه چیز برای یک چیز در واقع کم ارزش تر میشه.فروختن طوطی به جرم سخن نگفتن یا کم حرف زدن یا به قول خود صاحبان طوطی کم استعداد بودن نوعی جنایته

جناب فائقی نژاد ایرانی ها متخصص فروختن طوطی هاشون هستند...کم پیش میاد کسی کاسکو یا هر طوطی بخره و تا پایان عمر نگهش داره.واقعا فکر میکنید تو آمریکا و اروپا هم اوضاع به همین شکله؟

بیشتر پرورش دهندگان و مربیان طوطی در آمریکا و اروپا خانم ها هستند ولی اینجا با جوی که حاکمه(با احترام به تمامی دوستانی که پرنده فروش هستند) وضع فرهنگی و شیوه نگرش به پرنده و نگهداری از پرنده افتضاحه.وجود این نوابغ و افراد با تجربه سبب میشه سطح علمی و فرهنگی نگهداری از طوطی سانان هم رشد قابل ملاحظه ای کنه...و در نتیجه افرادی که تو فروم ها و انجمن های اون ها فعالیت دارند سطح علمیشون بسیار بالا تر از ایران باشه.در واقع همه این ها لازم و ملزوم هستند و یکی بدون وجود دیگری غیر ممکنه

4.

5 و 6.

جناب فائقی نژاد این فرمایش شما "کاسکو ها علاقه زیادی به پرواز ندارند" مثل این میمونه که انسان و اغلب پستانداران علاقه ای به راه رفتن نداشته باشند.کوکاتو ها نسبت به کاسکو پرندگان(در واقع پرواز کنندگان) قهار تری هستند که این موضوع از طول بال ها و مهارت در پرواز های کوتاه و فرود های حرفه ای و موفقیت آمیز آن ها کاملا مشخصه ولی این بدین معنی نیست که کاسکو علاقه ای به پرواز نداره.تو زندگی همه چیز نسبیه و استعداد همه موجودات هستی با هم یکسان نیست.بر خلاف فرمایشات شما کاسکو ها در گله های بسیار بزرگ مسافت هایی رو برای یافتن چمن زار ها و سطوح صاف به منظور تغذیه ای دانه ها و جوانه گیاهان بومی پرواز میکنند.این فعالیت هر روز در طول زندگی کاسکو ها تکرار میشه.فیلمی مستند در این رابطه وجود داره که فکر میکنم اغلب دوستان دیده باشن.

در ضمن کدام تحرک کاسکو داخل قفس میتونه چربی سوز و هوازی باشه؟!بالا و پایین رفتن از قفس اصلا نمیتونه چربی سوز باشه جناب فائقی نژاد.دقیقا مثل بدن سازی با وزنه...فقط فعالیت های ایروبیک میتونن چربی سوز باشند.ر ضمن کاسکوی 100% میوه خوار و سبزی خوار که هیچ تخمه و دانه چربی در غذاییش وجود نداره هم مسلما به دلیل عدم تحرک با مشکل چاقی و چربی مواجه میشه.میوه خواری میتونه کمک کنه ولی کافی نیست.میوه قند داره و قند هم در صورت نداشنت تحرک و سوخته نشدن تبدیل به چربی میشه

بنده در صفحه قبلی هم اشاره کردم که پرواز های کنترل نشده و بدون فکر میتونه عواقب بدی برای طوطی و صاحبش به همراه داشته باشه ولی هر چیزی یک راه حلی داره و باید به فکر چاره کار بود.ممانعت از پرواز کاسکو در واقع پاک کردن صورت مسئله است

تو فروم ها و انجمن های تخصصی و پیشرفته در زمینه آموزش طوطی (که باز هم تکرار میکنم ما تو ایران اصلا نداریم) بخش هایی در خصوص آموزش پرواز های داخل خانه طوطی وجود داره.دوستانی که علاقه دارن میتونن با این عنوان تو گوگل دنبالش بگردن : African Grey Parrot Indoor Flight

پرواز کردن طوطی علاوه بر جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات طوطی و بیماری های قلبی و عروقی اثر 100% موٍثر بر سیستم عصبی و جلوگیری از اختلالات عصبی در پرنده داره.ساده ترین روش همون کاریه که من انجام میدم.پر های نسبتا کوتاه و پرواز در یک خط مستقیم که مانعی سر راهش نیست.هوش کاسکو به مراتب بالا تر از شاه طوطیه...شاه طوطی من این موضوع و مسیر همیشگی پروازش رو کاملا حفظه و هیچ وقت پیش نیومده که از این مسیر مستقیم منحرف بشه.

ارادتمند

بابک آژیده
    ویرایش توسط بابک آژیده : 31st December 2011 در ساعت 11:39 AM

کاربر موثر

شماره عضویت
    229
    سلام به همه دوستان عزیز و محترم
    واقعا از این خبری که شنیدم شوکه شدم ، نمی دونم باید چیکار کنم و سر در گمم ، هفته گذشته یکی از آشنایان چند روزی به ویلاشون توی شمال میره ( همانجایی که نیکی گم شد) توی حیاط نشسته بودند که صدای نیکی را می شنوند ، می گفته بیا بابا بیا و سوت می زده ، از اینکه زنده است و تونسته توی محیط جنگل تا الان دوام بیاره خوشحالم ولی از طرفی خیلی دوستش دارم و دلم هوایش را کرده شوهرم تصمیم گرفته چند روزی بریم آنجا شاید پیدایش کنیم ولی از طرفی پیش خودم فکر کردم الان سه ماهه طعم شیرین و زندگی توی جنگل را چشیده و نباید دوباره اسیرش کنم واقعا نمی دونم چیکار کنم ؟ اگر هم دوباره ببینمش مطمئن هستم نمی تونم بگیرمش !!!!!!!

صفحه 456 از 1238 نخستنخست ... 356406437438439440441442443444445446447448449450451452453454455456457458459460461462463464465466467468469470471472473474475506556956 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)