مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط mosi نمایش پست ها
    سلام خوبين خدمت استاد گرام من5 روزهکه 1 دم قرمز چشم طوسي اوردم خانه که غاررررر ميکشه شديد که گزاشتم گوشه اطاق فقط اب و غذا ميزارم براش البطه نسبت به روز اول خيلي بهتره همين روش رو پيش بگيرم ؟ سوال بعديم در مورد دمش هست که انتهاش نقرهاي هست اين طوطي ماده است؟ ممنون از راهنمايهاتون
    سلام .شما که یه طوطیه دیگه داشتی اون چی شد ؟

بله بله همین روشو پیش بگیر تا 10 15 روز .از صفحه 292 تا اینجا رو بخون .کاملا توضیح داده شده که باید با طوطیه تازه وارد چه رفتاری داشته باشی .درباره نر یا ماده بودنش نمیشه نظری داد یا بصورت قطعی گفت .از ظاهر دمش هم نیشه خیلی دقیق تعیین کرد که نر هست یا ماده . به این لینک یه نگاهی بنداز .ولی فعلا دقت نکن و نزدیکش نرو .

چگونگی تشخیص جنسیت کاسکو ( طوطی خاکستری)

کاربر ساده

شماره عضویت
    4024
    خانم سپیده لطف کنین پست های منو بخونین شماهم کمکم کنید؛دیوانه شدم

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط pouriya نمایش پست ها
    کاسکوی من دیوانه م کرده؛هرکاریش میکنم بازم گازمیگیره؛الان 3ماهه پیشمه؛نه ازقارافتاده نه رام شده؛توروز مداوم پیششم امابسکه گازمیگیره نمیرم جلوش بشینم؛1سری انگشتمو دیگه ول نمیکرد؛ولی بمن قارنمیکشه؛اگه هم بکشه باشنیدن صدام آروم میشه؛میترسم به حرف نیفته چون من کاسکوهای دیگه رو دیدم 1بندسوت میزنن؛امااین صبح ها بازی میکنه بیشتر؛شباشلوغه؛و بی نهایت هم دوس داره بیرون قفس باشه امامن دیگه نمیذارم؛حس میکنم به وحشی بودنش اضافه میکنه این بیرون بودن
    :smile (187):
    سنش 3به بالاس؛چشماش زرده؛لطفا پیشنهاد پس دادنشو ندید قبلا شنیدم
    دوستان من آوردمش آن 10روزو رعایت نکردم؛چون نمیدونستم؛تغذیه ش درست و طبق اصوله؛پرهاشو کوتاه کردم و 10روزسراغش نرفتم؛اصلا انگاربمن وابستگی نداره واسه خودش خوشه؛اسباب بازی داره؛به هیچ عنوان بدرفتاری ندیده ازم؛باهاش حرف زیادمیزدم الان کمتر؛وقتی گازمیگیره پامیشم ازکنارش میرم؛ازدستم غذامیگیره گازنمیگیره؛ناخودآگاهم دستمو میکشم موقع گازگرفتنش؛به تخمه زیادی وابسته س؛میوه اینارو بادست باید بهش بدم تو 1ظرف دیگه باشه نگاهشم نمیکنه؛1وقتا انگشتمو میزنم توظرف آب میبرم نزدیک نوکش قطره های آب دستمو میخوره؛حتی 1بارنوکشو نازکردم طولانی؛که همون جا یهو آنچنان گازی گرفت ازم که تاعمردارم یادم نمیره چون ول نمیکرد دستمو دیگه
    چرا به 2تاسوال 1جا جواب داده میشه؛بالاخره کی بایدچکارکنه.آخه خانوم 3ماهه هست و رام نشده با 15روز رام میشه؟آخه نمیشه که؛هی من نرم و نرم دیگه صاحب نمیبینه که؛این همه وقت گذاشتم براش؛واقعا عصبانیم من؛دیگه نمیذارم پاشو ازقفس بذاره بیرون؛انگاروحشی تر میشه میاد؛نه من بعدآن 10روزنرفتم دستمو بکنم توچشمش که؛درحد غذا دادن فقط و حرف زدن؛میترسم نه رام شه نه به حرف بیفته
    خانم سپیده لطف کنین پست های منو بخونین شماهم کمکم کنید؛دیوانه شدم
    سلام .دوست عزیز اینکه اینجوری بار اومده تقصیر خودته :smile (165):... خیلی بد هم توضیح می دی :smile (186)::smile (111):.در ضمن اینقدر هم عصبی نباش .بدتر میشه وضع طوطیت .

خوب .پس نمی خوای ردش کنی .چون سنش رفته بالا نسبت به طوطی های سن پاین تر باید خیلی تحملت رو بیشتر کنی.
    این 3 ماه روش شما غلط بوده .همین که گذاشتی بفهمه از گازش می ترسی باعث شده که طوطیه شما یه راه دور کردن شما از خودش رو پیدا کنه .تغییر بزرگی که باید داده بشه اینه که گازش رو تحمل کنی .البته طوطی شما وضعش اونقدر هم خراب نیست چون واسه شما که قار نمیزنه ( البته گفتی قار می زنه ولی برای شما نه ) .از دست هم که غذا می گیره .اینکه عالیه .چرا داری دیوونه میشی ؟گاز گرفتن معنیش این نیست که رام نیست .دلیلش اینه که می دونه شما از گازش می ترسی و هر وقت دوست داره شما رو دور می کنه .اینکه صبحا بازی می کنه و شبا شلوغه هم طبیعیه .طوطی های همه ما همینجورن .همینجا دوستانی بودن که طوطی های چشم زرد رو تربیت کردن و به حرفش آوردن .پس نگران تربیت و حرف زدنش نباش .چون اگه باهاش کار کنی و تحملت رو هم بیشتر کنی حتما می تونی هم کاملا رامش کنی هم به حرفش بیاری .

پس شما کاری که باید بکنی اینه. با توجه به اینکه وقتی کنار قفس می مونی قار نمی کشه و از دستت هم غذا می گیره :

1. گازش رو تحمل کن .دستت رو عقب نکش . آخ نگو . داد نزن . حتی اگه از درد چشمت چیزی رو نبینه باز هم نباید کاری بکنی .دستت رو به سمت منقارش ببر یعنی بیشتر بذار تو دهنش .اگه بکشی دستت رو حتی ممکنه پوست دستت رو پاره کنه و زخم بشه . این گاز گرفتنش فقط زمانهایی غیر از غذا دادنه دیگه .اصلا شما چه کار داری که آب رو قطره قطره بندازی تو دهنش ؟ ببین خودت یه کار می کنی که گازت بگیره دیگه .من هم طوطیم با اینکه رامه رامه ولی دوست نداره به ظرف آب و غذاش دست بزنم یا اینکه آب رو با دست بهش بدم ( دقیقا من همین کارو کردم ولی همیشه یه برخورد از خودش نشون نمیده .شده یه بار با آرامش آب رو قبول کنه از من ولی چشماشو که اون لحظه نگاه کنی راحت می فهمی که آب رو می خوره ولی حواسش هم هست که یه وقت آب رو نپاشم روش .یعنی با حالت دفاعیه کامل آب رو ممکنه از دستم قبول کنه .ولی فرق طوطیه من با طوطی شما اینه که طوطی شما رام نیست و دلیلی نداره که شما اینکارو انجام بدی) .نگران نباش خودش هر وقت تشنش بشه میره آب می خوره .همیشه وقتی داری بهش با دست غذا می دی ، یه اسباب بازی تو دست دیگت داشته باش .ولی نشونش نده . وقتی گازت گرفت . همون کاری که اول بهت گفتم انجام بده (گازش رو تحمل کن .دستت رو عقب نکش . آخ نگو . داد نزن . حتی اگه از درد چشمت چیزی رو نبینه باز هم نباید کاری بکنی .دستت رو به سمت منقارش ببر یعنی بیشتر بذار تو دهنش). بعد همون لحظه اسباب بازی رو ببر سمتش .این حواسش رو از گاز گرفتن پرت می کنه . من یکی از طوطی هام خیلی گاز می گرفت . هر وقت می خواستم از روی سرم برش دارم گازم می گرفت . من برای اینکه گازم نگیره هم زمان هم دستمو و هم توپ رو می بردم سمتش .از بین دستم و اون توپ ، توپ رو انتخاب می کرد .البته این روش اختراعی نیستا . من خودم اینو از یه کتاب خوندم .خیلی هم موثر بوده برای کم کردن گاز طوطی . پس شما اینکاری که گفتم انجام بده .تو دست دیگت حتما اسباب بازی باشه که وقتی در حال گاز گرفتن دستته اون بهش نزدیک کنی . فقط مراقب باش از درد زیاد اسباب بازی رو پرت نکنی سمتش .فقط ببر نزدیک منقارش . این روش یه خوبیه دیگه هم داره اینه که باید یه چیز رو به عنوان دشمنش بدونه بهتره به جای دستت ، اون اسباب بازی رو دشمن خودش بدونه و گازش بگیره . این از گاز گرفتنش .

2 . اینکه وابستگیش به شما کمه واسه اینه که سنش رفته بالا و اینجوری بار اومده .اصلا هم بد نیست چون اگه باهاش تمرین کنی و وقت بذاری می تونی تربیتش کنی و حرف زدن یادش بدی . ولی سعی نکن خیلی به خودت وابستش کنی . اینکه با اسباب بازی هاش بازی می کنه خیلی خوبه و مشکلات رفتاری مثل پرکنی تو این طوطی ها خیلی کمتر پیش میاد ( البته از نظر روحی می گم ) یعنی اگه شما یه مدت نباشی می دونه چجوری خودش رو سرگرم کنه ( نه خیلی زیاد ها همیشه باید یکی باشه که بهش رسیدگی کنه ) و یا وقتی یه عضو جدید وارد خونه بشه راحت تر می تونه تحمل کنه .( این نظر منه )

3.خوب می گی گاز گرفتنش زمانیه که بخوای نازش کنی ؟ ولی موقع غذا دادن نیست . به چندتا سوالم جواب بده تا ببینیم می تونی بیاریش بیرون یا نه . اول بگو که کجا بیشتر دستت رو گاز می گیره ؟ تو قفس یا خارج از قفس ؟ بیشتر چه مواقعی گازت می گیره یعنی چه کاری انجام میدی که گازت می گیره ( موقع غذا خوردن که می گی نمی گیره ) ؟ وقتی از قفس بیرونه ارتفاعش از شما بیشتره ؟ داخل قفس از دست شما غذا می گیره ؟ در قفس رو باز می کنی و دستت رو می بری تو قفس چه واکنشی نشون میده ؟اینا رو دقیق جواب بده .دونه دونه این سوالات واسه من جوابش مهمه .پس همشو به ترتیب جواب بده .

4.درباره غذا هاش هم .وقتی ظرف میوه و سبزیجات و حبوبات رو براش میذاری ظرف تخمشو بردار .برای خوردن سبزیجات هم می تونی از نخ سبزیجات استفاده کنی .لینکش رو برات می ذارم :

چه جوری برای طوطیم نخ سبزیجات درست کنم ؟

سوالای شماره 3 رو جواب بده بعد درباره حرف زدن می گم چی کار کنی. مهمتر از همه اینه که مشکلات جزئی رو حل کنی .فعلا هم نازش نکن نه سرش رو و نه پاشو نه پرشو .

کاربر ساده

شماره عضویت
    4024

hi

سپیده جان مرسی ازلطف شما که این پست جامع روگذاشتین؛راستش ترسم عصبانیم کرده که درست توضیح نمیدم؛جواب سوالاتون به ترتیب: چه توقفس چه بیرون قفس همیشه میگیره بیرون انگاروحشی تره؛من دستموآروم میبرم سمت نوکش 1کوچولو روی نوکش میکشم چندثانیه بعد1هو میپره واسه گاز 1زمانی دستمو میبردم میله قفسو باانگشت میکشیدم روش میگفتم نازی نازی که بفهمه دنبال دستم میومدفکرمیکردغذا دارم ولی الان میادسمت دستم 1هوحمله کنه خیلی به ندرت با حمله ش سمت دستم قارمیکشه میخوام دقیق جوابتونو داده باشم گاهی اگه غذارو دوس نداشته باشه میگیره پرت میکنه آنور ولی گازم نمیگیره؛نه ارتفاعشو نمیذارم بیشترباشه کاملا رو در رو؛بله داخل قفس خیلی آروم ترغذارومیگیره ولی بیرون قفس آن حالتی که گفتم بپره بگیره پرتش کنه بیشتره؛میکشه کنار ولی نه خیلی که بره بچسبه به دیواره قفس حتی گاهی درقفسو بازمیکنم توپو آروم میندازم بالاپایین باکلی نازکشی ازکف دست ورمیداره گاهی
    ایناازسوالاتون؛آبو من خودم دوس دارم ببرم سمت نوکش که اعتمادکنه به دستم بدون آسیب نمیزنم بهش؛پس من دستمو نگه دارم تو نوکش بذارم بمونه و با اسباب بازی حواسشو پرت کنم

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    CAG
    شماره عضویت
    3724
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh نمایش پست ها
    سلام .خوب به سلامتی تا می تونستی بهش استرس وارد کردی یعنی به عبارت دیگه سکتش دادی .

دوست عزیزم .اون روشی که خانم شیکرا گفتن یکی از روش هاییه که میشه طوطی ای که هنوز کاملا رام نشده ( به دلیل نامناسب بودن قفس ) به قفس جدید منتقل کرد .ولی همینجوری که سریع قفس رو نباید بچسبونی بهم .اول باید قفس رو ببینه کم کم از روبرو به قفس قدیمی نزدیکش کنی .یعنی اول دور باشه طوری که قفس جدید رو فقط ببینه .بعد کم کم میاریش میچسبونی به قفس قدیمی .این کار ممکنه یه چند روزی طول بکشه .درباره طوطیه شما اصلا وقتش نبود .الان یکی از بچه های همین سایت هم می خواد طوطیش رو به قفس جدید منتقل کنه با اینکه طوطیش رامه و خیلی وقته که دارتش ، طوطیش از قفس جدید میترسه و داره کم کم بهش معرفی می کنه .الان فکر کنم 3 4 هفته باشه که قفس جدید رو گرفته و طوطیش تازه داره قبولش می کنه ولی هنوز داخل قفس نمیره و تو قفس قدیمیش میمونه .حالا که دیگه منتقلش کردی پس دیگه کارش نداشته باش تا 10 15 روز .بذار به همین قفسش عادت کنه .فقط تعویض ظرف آب و غذا و روزنامه کف قفس .
    اون کاری هم که انجام میده .پاهاشو می کشه روی میله ها و شما خوندی که طبیعیه .آره طبیعیه ولی نه درباره طوطیه شما چون به خاطر استرسشه با کم شدن استرسش قطع میشه.درباره بچه طوطی ها هم فقط نیست تو هر سنی ممکنه باشه ( بچه طوطی های اونا هم معمولا رام رام هستن چون احتمالا خودشون بزرگشون کردن ).طوطی ها معمولا اینکارو انجام میدن و پاهاشون رو روی میله ها یا اگه روی زمین باشن روی زمین میکشن ( مثل مرغا که انگار دارن خاکو میریزن عقب ) این زمانی عادیه که در درجه اول طوطیه شما رام باشه و بعد قفسش رو امن بدونه و برای بازی کردن و سرگرم شدن اینکارو انجام بده و یا اینکه اصلا قفسی نباشه و وقتی شما میذاریش تو قفس برای بیرون اومدن این اداها رو از خودش دربیاره . طوطی شما هیچکدوم از این ویژگی ها رو نداره .

آروم بودن طوطی رو الان نباید ازش انتظار داشته باشی .تا زمانی که محیط و قفس رو امن ندونن نشونه های راحت بودن رو از خودشون نشون نمیدن . هم پر آرایی با آرامش ، هم یه پایی خوابیدن ، تو قفس بازی کردن ... .

خواهش می کنم از این به بعد قبل از انجام هر کاری اینجا مطرح کن و تا وقتی جواب نگرفتی انجامش نده

خانم سپیده ، میخواستم در این باره تاپیکی بزنم ولی گفتم زیاد درست نیست ... من خیلی خیلی حیوون داشتم چون 10 سال از عمرم رو توی بندرعباس بودم ، حتی اسب ِ وحشی هم توی حیاطمون نگه داشتم ( اونجا حیاطا بزرگه ) از عروس هلندی بچه هم گرفته بودم ولی خب چون کاسکو هارو موجودات بیش از حد حساسی دیدم ، خواستم کمک بگیرم از دوستان .
    الان مارسِل یه پایی میخوابه ، ساعت ها خودشو پر آرایی میکنه ، اون حرکت ِ کندن ِ زمین هم در همه ی سایت های خارجی نشونه ی Playful و Chirpy بودنه و ربطی به استرس نداره . حتی وقتی آهنگ میذارم هم سوت میزنه و قرقر های با نمک میکنه . از طنابهای تریکسی ِ آویزون میشه و از سقف با یه پا آویزون میشه و سوت میزنه . من نمیگم الان طوطی ِ من سالمه و همه چیز حله . شاید خدایی نکرده فردا افتاد مرد . ولی حرف ِ من یک چیزیه ، اونه که شما نمیتونید ویزیت ِ کلی ارائه بدید ...
    مثلا" در همین سایت ها ، اعضای با تجربه ای که میرن از آفریقا طوطی زخمی میارن اروپا ، راجع به بال زدنش توی قفس میدونید چی میگفت ؟ میگفت اگه آرومه و ازت فرار نمیکنه ، در ِ قفس رو باز کن توی اتاقت پرواز کنه . گفتم طوطی ماکزیمم 6 ماهشه و 3 روزه خونمونه ، گفت مشکلی نداره ، اگه نمیترسه ازت و بازیگوشه ، اگه پف نمیده خودشو برای اینکه بدونه باید بالهاشو چجوری کنترل کنه توی اتاقت بذار پرواز کنه ...
    این نسخه ی عمومی ِ 10 روز کاریش نداشته باش خیلی خیلی خوبه . ولی برای همه ی طوطی ها شاید برای 30-40 درصدشون باشه ... طوطی ِ من سر من یک بار بیشتر قار نکشید . توی theafricangreyparrot یکی از مدیرا میگفت تا میتونی توی قفسش اسباب بازی بذار تا ذهنش باز بشه و به فکر کردن وادار بشه اما اینجا میگن گیجش نکن . فروم هارو که میخوندم میگفتن شخصیت ِ کنگو ها زود شکل میگیره ، تیمنه ها که زودتر ... واسه همین تا میتونید شرایطی که میخواید طوطیتون بهش عادت کنه رو از همون اول براش پیاده کنید ...
    و خیلی از مسائل ِ دیگه که در محدوده ی فروم نیست . تاپیکشو نزدم چون خیلی ها ممکنه روی همین حساب هر کاری با طوطیشون خواستن بکنن ! در صورتی که هر طوطیی شخصیت ِ خودشو داره و باید با توجه به شرایط ِ جسمی-روحیش باهاش برخورد کرد
    ببخشید اگه بر خلاف ِ نظر اساتید حرفی زدم ...

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    نقل قول نوشته اصلی توسط manuelcalavera نمایش پست ها
    ممنون خانوم ِ شیکرا ،
    من از پارچه استفاده کردم واسه شب ِ اولش ، اما سر و صدا که هیچی ، از 6 ِ صبح داشت غذا میخورد تا همین الان که یک ربع به هشته !!! دیگه پارچه ش رو ورداشتم ، خودش تنظیم میشه یا این قضیه ادامه داره ؟

edit : الان ساعت 9 و نیمه و هنوز داره غذا میخوره!!!! ول کن نیست !
    هر دو سه دقیقه اینکار انجام میده وقتی که شیطونی نمیکنه ... همونه ؟

edit2 : یکم کتفهاش عقب نیست ؟

فایل پیوست 1827فایل پیوست 1830فایل پیوست 1826فایل پیوست 1829فایل پیوست 1828
    ممنون ، من همیشه روی طوطیام ده شب پارچه میندازم ، اینم همینطوره ، ساعت ۱۲ داشت غذا میخورد ، ۶ صبحم داشت غذا میخورد
    دو نکته ؛
    - بسی نگرانم ، امروز فک کنم فقط 1 ساعت غذا نخورده از 6 صبح تا الان که 7 ِ شبه ، اونم واسه این بوده که چیزی توی ظرفش نمونده بوده .... دستمو که میبرم سمت ِ در ظرف که ظرف ِ جدید بذارم ، هنوز نذاشته تو ، سرشو میکنه توش غذا ور میداره

- خیلی خیلی بیتابی میکنه ، همه ش میله های قفسش رو بالا پایین میکنه ، سعی میکنه یه کاری بکنه ، با چوب زیر پاش بازی میکنه ، هی درو باز میکنه میبنده ، مدام ظرف پلاستیکیای غذاشو گاز میگیره ... چه کنم ؟ :دی اسباب بازی نذارم ؟
    ضمن ِ اینکه لطف میکنید و جواب ِ این دو سال رو میدید ، میخواستم خواهش کنم بگید که کی میتونم یه قفس بزرگ براش بگیرم ؟ فک میکنم خیلی بازیگوشه و خیلی چیز میز لازم داره
    [QUOTE=manuelcalavera;22822]از این مسافرتیاس ، هی دور درجا میزنه، چه زمانی میتونم قفس جدید بگیرم براش که به اینم عادت نکنه ؟
    الان دو ساعته پارچه ش رو انداختم ، یه نفس داره تخمه میخوره و با بالا پایین کشیدن در صدا در میاره و هی میله هارو گاز میگیره

ادیت : از هفت صبح زیر پارچه ش شروع کرده به بال زدن و. سر و صدا کردن ... الان پارچه ش رو ورداشتم ، بعدش رفت کف قفس گوشه هارو گاز گرفت ... بعد که رفت روی میله و داشت خودشو تمیز میکرد حالا هم داره صدا در میاره ، شبیه قمریه صداهایی که در میاره ، قرقر نیست ... کاش میدونستم منظورش چیه

ادیت2 : بچه ها وقتی میوه ور میدارن طوطیا از توی ظرف معمولا" وقتی شروع میکنن به خوردن یهو میافته کف ِ قفس ، بعد واسه وارداشتنشون باید دست کرد توی قفس ، شماها چیکار میکنید توی این شرایط ؟ هر سری میوه میذارم بیچاره میندازه بعد از بالا همه ش نگاه میکنه خیلی هم دوست داره فلفل دلمه مثلا ، اما از دستش میافته ، باید دوباره وردارم بذارم بالا تا بخوره

ادیت سوم : من از این چوبی های تریکسی گرفتم ، رنگ هم نداره ، به نظرتون لازمه بشورمش ؟[/
    QUOTE]

نحوه ی عوض کردن قفسش رو میگید ؟
    چون قسمت زیری قفس ش**** بود امروز داشتم عوض میکردمش انقدر خودشو زد به درو دیوار ، بعدش شروع کرد به بازی کردن البته
    دوستان براش قفس خریدم خیلی بزرگ ، بعدش که بردمش اون تو و چیزمیزاشو وصل کردم انقدر اینور انور زد خودشو داشتم سکته میکردم ... الانم که جاش باز شده همه ش بال میزنه و میخوره اینور اونور ، دارم میمیرم ، کمک کنید ...
    جیک جیک میکنه عین فنچ ، سک سکه ش گرفته ؟ خودشو داره خفه میکنه هی میخوره اینور انور جیغای ریز و کوتاه میزنه
    شیکرا جان چون کارم فوری بود ، مجبور شدم از توی فروم ِ انگلیسی پیدا کردم و خوندم و دقیقا" هم مث ِ فرمایش ِ شما رفتار کردم . ولی چسبوندن ِ این قفس ها به همو ، جا بجا شدنشو بالا پایین شدنش باعث شد خودشو دیگه خفه کنه از اینور خودشو بزنه اونور و اینا ... بعدشم هی میره گوشه ی قفس ، پاهاشو عین ِ ترد میل میکشه روی زمین ...

یک سوال : چه نشونه هایی هست که میگه طوطی آرومه و مشکلی نداره ؟ یه پایی وایسادن ؟ تمیز کردن خودش ؟ چی ؟
    البته ما دو تا آدم متفاوتیم ، طوطیامونم فرق داره
    They are ground feeders so this is a normal behavior for them

کشیدن ِ پاها روی زمین مخصوصا" در گوشه ها کاملا برای بچه کاسکو ها طبیعی است ، این لینک اطلاعات کامل تری داره ...

http://theafricangreyparrot.com/foru...p?topic=1947.0
    خانم سپیده ، میخواستم در این باره تاپیکی بزنم ولی گفتم زیاد درست نیست ... من خیلی خیلی حیوون داشتم چون 10 سال از عمرم رو توی بندرعباس بودم ، حتی اسب ِ وحشی هم توی حیاطمون نگه داشتم ( اونجا حیاطا بزرگه ) از عروس هلندی بچه هم گرفته بودم ولی خب چون کاسکو هارو موجودات بیش از حد حساسی دیدم ، خواستم کمک بگیرم از دوستان .
    الان مارسِل یه پایی میخوابه ، ساعت ها خودشو پر آرایی میکنه ، اون حرکت ِ کندن ِ زمین هم در همه ی سایت های خارجی نشونه ی Playful و Chirpy بودنه و ربطی به استرس نداره . حتی وقتی آهنگ میذارم هم سوت میزنه و قرقر های با نمک میکنه . از طنابهای تریکسی ِ آویزون میشه و از سقف با یه پا آویزون میشه و سوت میزنه . من نمیگم الان طوطی ِ من سالمه و همه چیز حله . شاید خدایی نکرده فردا افتاد مرد . ولی حرف ِ من یک چیزیه ، اونه که شما نمیتونید ویزیت ِ کلی ارائه بدید ...
    مثلا" در همین سایت ها ، اعضای با تجربه ای که میرن از آفریقا طوطی زخمی میارن اروپا ، راجع به بال زدنش توی قفس میدونید چی میگفت ؟ میگفت اگه آرومه و ازت فرار نمیکنه ، در ِ قفس رو باز کن توی اتاقت پرواز کنه . گفتم طوطی ماکزیمم 6 ماهشه و 3 روزه خونمونه ، گفت مشکلی نداره ، اگه نمیترسه ازت و بازیگوشه ، اگه پف نمیده خودشو برای اینکه بدونه باید بالهاشو چجوری کنترل کنه توی اتاقت بذار پرواز کنه ...
    این نسخه ی عمومی ِ 10 روز کاریش نداشته باش خیلی خیلی خوبه . ولی برای همه ی طوطی ها شاید برای 30-40 درصدشون باشه ... طوطی ِ من سر من یک بار بیشتر قار نکشید . توی theafricangreyparrot یکی از مدیرا میگفت تا میتونی توی قفسش اسباب بازی بذار تا ذهنش باز بشه و به فکر کردن وادار بشه اما اینجا میگن گیجش نکن . فروم هارو که میخوندم میگفتن شخصیت ِ کنگو ها زود شکل میگیره ، تیمنه ها که زودتر ... واسه همین تا میتونید شرایطی که میخواید طوطیتون بهش عادت کنه رو از همون اول براش پیاده کنید ...
    و خیلی از مسائل ِ دیگه که در محدوده ی فروم نیست . تاپیکشو نزدم چون خیلی ها ممکنه روی همین حساب هر کاری با طوطیشون خواستن بکنن ! در صورتی که هر طوطیی شخصیت ِ خودشو داره و باید با توجه به شرایط ِ جسمی-روحیش باهاش برخورد کرد
    ببخشید اگه بر خلاف ِ نظر اساتید حرفی زدم ...

سلام دوست خوبم
    یک نگاهی به مجموعه پست هایی که زدی بنداز ... چند تاش را من اینجا جمع کردم که بگم ... ما اینجا سعی می کنیم بر اساس توصیفی که خود صاحب پرنده از پرنده اش می کنه با توجه به آنچه که می دانیم ( و شرایط عمومی آدمها و کلیتی که درباره رفتارشون با طوطی شون می دونیم ) راهنماییشون کنیم
    شما با این همه تجربه که در پست آخرتون بهش اشاره کردید... دیگه چرا باید در نگهداری از طوطی تون دچار مشکل بشوید ... اینجا خیلی مسائل هست که به طور صریح به افراد گفته نمیشه حتی بسیار از مسائل بهتره که در تالار عمومی گفته نشه ... الان مدتهاست که در سایتهای مختلف فعالیت می کنم تجربه ثابت کرده که دوستان مفاهیم کلی را هم مشکل دارند چه برسه به مفاهیم جزءی .... شما خودت یه نگاهی به پستهای افراد بنداز ببین با اینکه بعضی چیزها ها صد دفعه به یه نفر میگیم باز هم طرف کار خودش را می کنه آیا میشه یه این فرد دستوری جز نسخه ده روز کاری به کار طوطی نداشته باش چیزی گفت یا نه ... مستمع صاحب سخن را بر سر شوق آورد ... شما نگاه نکن به فرومهای خارجی چون مستعمین اونجا با مستعمین ما اینجا فرق دارند... البته قصد بی احترامی به کسی را ندارم اصلا این حرفها را دارم به خودم می زنم ..... ما بارها و بارها دیدیم اگر حرف جدیدی زده بشه ... خیلی ها باهاش مخالفت می کنند...اینکه شما میگید برای هر طوطی باید طبق شخصیتی که داره نسخه پیچید کاملا درسته ولی این شخصیت را ما از کجا می تونیم بفهمیم جز از توصیفاتی که صاحب پرنده برامون میگه ....

....شما خودت به تمام پست هایی که توی این چند روز زدی نگاه کن... پستهای شما نشانه نگرانی و حساسیت شما در باره طوطی تون هست حالا خودت را بذار جای ما ... خدا وکیلی من گیج شدم اون قدر که امروز صبح به شما دو نفر یک پاسخ دادم... یعنی توی یه پاسخ بادو نفر صحبت کردم که بعد از پاکش کردم .... خدایی گیج میشه آدم شما با این همه تجربه که در پست آخرتون بهش اشاره کردید... و کاملا هم مشخصه که اهل مطالعه هستید ( و من از این بابت بسیار خوشحالم ) دیگه چرا باید در نگهداری از طوطی تون دچار مشکل بشوید ... ...ببخشید یک وقت دچار سو تفاهم نشید ها خودت را بذار به جای من کسی که می دونه پا کشیدن طوطی به کف قفس نشانه Playful و Chirpy هست چرا باید بپرسه : اسباب بازی مارک تریکس را بشورم؟ خب آدم فکر میکنه شما کم می دونی و نسخه ده روز کاری نداشته باش را می پیچه دیگه خدا شاهده اینها میگم که بدونی ما توصیه ای که به افراد می کنیم بر اساس اطلاعاتی است که اونها از خودشون به ما می دهند... من بسیار خوشحالم که شما این قدر اهل مطالعه هستید باور کنید... اون وقت این طوری آدم فکر می کنه که شما خواستی ما رو دست بندازی ها ... :smile (248):
    به هر حال قصد همه دوستان اینجا کمک کردن است نه بیشتر ... هیچ کس نه من ونه سپیده استاد نیستیم .... لطفا دیگه از این واژه استفاده نکنید....و با گفتن این واژه ما رو از خودتان جدا نکنید ...... از حضور دوست با تجربه ای مثل شما در سایت خوشحالم ... باز هم میگم هدف ایجاد شرایط بهتر برای طوطی هاست اگر راه حلهای جدید و بهتری پیدا می کنید ما هم خوشحال میشیم ; که اونها را مطرح کنید....
    شاد و موفق باشید

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    خاکستری
    شماره عضویت
    3811
    سلام دوستان
    رُشا امروز هرچی عصبانیت تو دلش بود رو دست من خالی کرد :smile (109):
    الان دیگه شده 28 روز که پیشمه از اولم که گرفتم رو دست میومد و تقریبا رام بود این اواخر هم خیلی خوب و مهربون شده بود که امروز تلافی کرد..قفسش رو یه پایه 90 سانتی هست و من وقتی میارمش بیرون قفس و میارم پیش خودم رو زمین میذارم از اول همین جوری عادتش دادم و مشکلی با این موضوع نداره مشکلش اینه که وقتی قفس و تمیز می کنم و آب و غذا جدید میذارم می فهمه باید بره داخل قفس شروع میکنه لج بازی. تا دیشب که وقتی می فهمید باید بره داخل قفس رو دست نمیومد و به اصرار من مجبور میشد بیاد و موقع بردنش به داخل قفس مجبور بودم دست دیگم و بگیرم رو سرش که میله بالای در قفس و در 0 ثانیه نگیره باز بره رو قفس امروز بعد 2-3 ساعت بیرون قفس بودن وقتی دستم و گرفتم که بیاد روش بره داخل قفس شروع کرد به نوک گرفتن و رو دست نمیومد اولش نوکاش آروم بود اما وقتی اصرار منو دید شروع کرد به گرفتن و فشار دادن انگشتم جوری که ول نمی کرد منم دستمو نکشیدم با انگشت شستم پایین نوکشو نگه داشته بودم که نتونه زیاد فشار بده نفسم بند میومد وسطش :smile (120): میدید سخت شده ول می کرد باز شروع می کرد نوک گرفتن خلاصه انگشت نذاشته برام بعد 15 مین مجبور شد بیاد رو دستمو بره داخل همراه با غر غر..الانم آوردمش بیرون قهره رفته اونور قفس نزدیکمم نمیاد چیکار کنم با این ؟نیارمش بیرون؟گاهی قبلا رو دستم بود (به میل خودش میومد)اون وسط ها یه نوک میگرفت از دستم که من تنبیهش می کرم میذاشتم رو قفسش ممکنه این کارم باعث این رفتارش شده باشه؟

من منتظر نظر شما دوستان هستم
    امشب اولش با انار باهاش دوباره دوست شدم .:smile (165):.بعد دیگه کاریش نداشتم قفس و تمیز کردم براش آب و دونه جدید گذاشتم بهش یه اسباب بازی دادم فکر کرد می خوام ببرمش داخل اول نوک انداخت چند تا دید کاریش ندارم اسباب بازیشو گرفت بازی کرد بعد بهش گفتم بیا ناز کنم (هر جا باشه با این جمله خودشو می رسونه بهم)یکم ناز کرد اما اومد کلی سرشو ناز کردم داشت بیهوش میشد :smile (176): بعدم یه تخمه دادم بهش رفتم از اطاق بیرون اومدم دیدم همونجا نشسته بازم تخمه می خواست چند تا دیگه بهش دادم چند تام ریختم تو ظرف غذاش .همونجوری که سر پا بودم و ازش بالاتر دستم و بردم جلو اومد رو دستم بردمش سمت در قفس که می خواست بالای در و بگیره نذاشتم کشیدم دستمو عقب و گفتم نه برو خونه بار دوم با یکم ناراحتی رفت داخل بدون نوک گرفتن:smile (22):
    ویرایش توسط llmahbubll : 13th March 2011 در ساعت 12:10 AM دلیل: امتحان روش جدید برای داخل قفس بردن رُشا

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو
    شماره عضویت
    3766
    سلام استاد عزیز چه خوب طوطی قبلیم یادتون هست .ان دست یکی از دوستام هست البته توضیحات کامل بهش دادم.این لینک تشخیص جنسیت طوطی رو که دیدم دقیقا همون چیز های هست که گفتم انتهای دمش نقرای است .اشکال نداره براش اب وغذا میذارم غاااار میزنه مشکلی براش پیش نمیاید.هر وقتم نزدیک قفس میشم دور قفس میچرخه این حالت طبیعی هست؟
    بازم ممنون

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    سپیده جان مرسی ازلطف شما که این پست جامع روگذاشتین؛راستش ترسم عصبانیم کرده که درست توضیح نمیدم؛جواب سوالاتون به ترتیب: چه توقفس چه بیرون قفس همیشه میگیره بیرون انگاروحشی تره؛من دستموآروم میبرم سمت نوکش 1کوچولو روی نوکش میکشم چندثانیه بعد1هو میپره واسه گاز 1زمانی دستمو میبردم میله قفسو باانگشت میکشیدم روش میگفتم نازی نازی که بفهمه دنبال دستم میومدفکرمیکردغذا دارم ولی الان میادسمت دستم 1هوحمله کنه خیلی به ندرت با حمله ش سمت دستم قارمیکشه میخوام دقیق جوابتونو داده باشم گاهی اگه غذارو دوس نداشته باشه میگیره پرت میکنه آنور ولی گازم نمیگیره؛نه ارتفاعشو نمیذارم بیشترباشه کاملا رو در رو؛بله داخل قفس خیلی آروم ترغذارومیگیره ولی بیرون قفس آن حالتی که گفتم بپره بگیره پرتش کنه بیشتره؛میکشه کنار ولی نه خیلی که بره بچسبه به دیواره قفس حتی گاهی درقفسو بازمیکنم توپو آروم میندازم بالاپایین باکلی نازکشی ازکف دست ورمیداره گاهی
    ایناازسوالاتون؛آبو من خودم دوس دارم ببرم سمت نوکش که اعتمادکنه به دستم بدون آسیب نمیزنم بهش؛پس من دستمو نگه دارم تو نوکش بذارم بمونه و با اسباب بازی حواسشو پرت کنم
    سلام . این جمله شما ( پس من دستمو نگه دارم تو نوکش بذارم بمونه و با اسباب بازی حواسشو پرت کنم) اینو فقط زمانی انجام بده که گازت گرفتا .الکی دستت رو نبر کنار منقارش یا اصلا سعی نکن که با انگشتت بازی کنه .بهتره برای کم شدن گازش تا اونجایی که می تونی دستت رو نزدیک نبری .فقط برای غذا دادن .قرار شد دیگه به فکر نوازش کردن یا خاروندن سرش نباشی .من نظرم اینه که قبل از اینکه سر طوطی رو بخارونیم اول باید روی دست آوردن رو باهاش تمرین کنیم .نمی دونم شما الان می دونی که چه غذایی رو از همه بیشتر دوست داره ؟ از بین غذاهای چرب (تخمه ، پسته ، گردو ، بادوم زمینی و ... ) ؟ اگه انار رو هم دوست داره به عنوان جایزه خوبه .میشه استفاده کرد .شما برای اینکه روی دست بیاریش و تمرین های دیگه رو انجام بدی یا بازی یادش بدی یا واسه تشویق به صحبت کردن باید غذای مورد علاقشو پیدا کنی . وقتی هم که پیداش کردی باید از غذای روزانش حذفش کنی .مثلا جایزه طوطیه من پسته و گردو و گاهی اوقات تخمه هست که چون در روز پسته و گردو رو به جز موقع تمرین بهش نمی دم واقعا دوسش داره همین حذفش از غذای روزانه ،اون غذا رو براش عزیزتر هم می کنه . تخمه رو هم که فقط شبا بهش می دم . حالا شما اگه پیدا کردی که هیچی اگه نه یه چند روز با دست غذاهایی که گفتم رو بهش بده تا پیداش کنی ( غذای مورد علاقشو ).

خوب اینکه از دست شما غذا می گیره و پرت می کنه هم اصلا غیر عادی نیست .همه طوطی ها اینکارو می کنن .طوطیه من هم تو قفس و هم بیرون از قفس اینکارو می کنه .ولی من معمولا با بازی یکاری می کنم که غذارو از دست بگیره .معمولا اگه یکم غذا رو دور تر نگه دارم جوری که برای رسیدن بهش یکم تلاش کنه غذا رو میگیره و بعد خیلی با غرور غذاشو می خوره انگار که بازی رو برده .شما موقعی که داری با دست بهش غذا می دی ظرف غذا رو بردار وقتی هم که با دست غذا دادنت تموم شد ظرف غذاشو بذار .

خوب شما چرا توپو می ندازی ؟:71: می دونی معمولا این حرکات خیلی ممکنه عصبیشون کنه .پس توپ بازی بمونه واسه وقتی که شما باهاش ارتباطت بهتر شد .البته بازیه خیلی خوبیه .من همیشه با طوطیم این بازی رو انجام می دم .ولی الان تحریکش می کنه که بخواد بیشتر عصبی بشه .تو این بازی ها اگه دست کمتر بهش نزدیک باشه خیلی بهتره .

شما می تونی از قفس بیرون بیاریش بیرون با توجه به شرایطی که داری . در روز می تونی1 ، 2 تا3 ساعت بیرون بیاریش ولی تقسیمش کن . اینجور که شما توضیح دادی گاز گرفتنش فقط زمانیه که می خوای منقارشو ناز کنی.همونطور هم که گفتم فعلا اینکارو انجام نده و وقتی هم میاریش بیرون قفس سعی کن فقط با دست بهش غذا بدی و دیگه کاریش نداشته باشی . گفتم زمانش رو تقسیم کنی که براش خسته کننده نشه .

داخل قفس هم فقط با دست بهش غذا بده .ولی چون قفس رو خیلی بهش حساسن و دوست ندارن کسی دستش رو ببره داخل قفس باید خیلی آروم دستت رو ببری سمتش .یعنی با دست نباید دنبالش کنی فقط و فقط دستت رو میبری سمتش و غذا رو بهش می دی اگه ترسید و رفت اصلا دستت رو نبر سمتش .همونجا نگه دار تا خودش بیاد غذا رو بگیره . اینکارت باعث میشه به دستت بیشتر اعتماد کنه .

آب هم با دست نده بهش چون اکثرا از آب ریختن روشون یا پاشیدن آب یا حموم کردن بدشون میاد ممکنه فکر کنه می خوای بپاشی روش .اونوقت عصبانی میشه و گازت می گیره . بدی اینکار اینم هست که چون آب چیزی نیست که بین دست شما و منقارش یه فاصله بوجود بیاره ، اونوقت خیلی راحت تر از زمانی که غذا تو دست شماست گازت می گیره .

شما اینکاری که گفتم رو انجام بده یعنی غذای مورد علاقشو پیدا کن که روی دست آوردن رو شروع کنی .طوطیه شما مشکلی نداره و کارهاش دقیقا مثل یه طوطی ایه که مدت کمیه اومده خونه جدید و باید باهاش تمرین کرد تا رام تر از اینی که هست بشه .

الان هم راحت می تونی باهاش صحبت کردن رو تمرین کنی .ربطی به رام بودن یا نبودنش نداره .مهم این بود که از قار بیوفته وقتی از قار افتاد دیگه می شه باهاشون حرف زدن تمرین کرد .این لینکارو شما مطالعه کن درباره تمرین صحبت کردن با طوطی .اگه مشکلی داشتی همینجا مطرح کن .

آموزش سخن گویی به طوطی سانان

موفق باشی .اصلا هم نا امید نشو .تو این 3 ماه پیشرفتش عالی بوده .فقط مشکلش گاز گرفتنه .که اونم باید خودت تلاش کنی که حل بشه . ما هم تا اونجا که بتونیم به شما کمک می کنیم .

کاربر ساده

شماره عضویت
    3996
    دنیای طوطی ها هم مثل چیزهای دیگه شق حرفه ایی و نیمه حرفه ایی داره و این خیلی جالبه. چون همونطور که اول کار تعجب می کردم که چطور طوطی خاکستری با این قیمت و قیافه، این قدر طرفدار داره و طوطی های خوشگل و رنگارنگ دیگه ارزان تر هم هستند، الان خودم هم کم کم دارم جذب طوطی خاکستری میشم.

صفحه 298 از 1238 نخستنخست ... 198248279280281282283284285286287288289290291292293294295296297298299300301302303304305306307308309310311312313314315316317348398798 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 3 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 3 مهمان ها)