کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    نقل قول نوشته اصلی توسط hosein_b نمایش پست ها
    سلام
    بادام زمینی رو من جایی خوندم که خاصیت استرس زایی داره . من الان 5 روزه که کاسکوم رو گرفتم . بادام زمینی بدم بهش یا چون دانه چربه ندم بهش؟؟

سلام
    بادام زمینی به تنهایی استرس زا نیست اما اگرموجودی بهش حساسیت داشته باشه ( که بسیار ی از پرنده ها و غیر پرنده ها می تونن بهش حساسیت داشته باشند) می تونه باعث ناراحتی و در نهایت استرس بشه اما در هیچ منبعی نوشته نشده که بادام زمینی به طور مستقیم حساسیت زا است
    کلا در دادن انواع آجیل ها مانند پسته، گردو ، بادام زمینی، قندق و بادام و غیره به طوطی ها باید به شدت احتیاط به خرج دهید یک عدد یا دو عدد در روز بیشتر نشه و این در صورتی است که به پرنده تخمه ندهید اگر تخمه بدهید دیگه دادن این حد به شکل روزانه هم مجاز نیست
    یادتون باشه که این خوراکی ها در طبیعت در دسترس پرنده نیست

نقل قول نوشته اصلی توسط natsi نمایش پست ها
    با سلام

سرکار سپیده خانوم ،

بادام زمینی دارای یک ماده ای هست که هم مفیده و هم مضر ... بادام زمینی حاویه مقدار قابل توجهی نیاسین (ویتامین ب 3) هست که هم یکی از عوامل ایجاد آلرژی برای برخی از افراد هست و هم برای تقویت سیستم خونی و مغذی بسیار مفیده ..کلا نیاسین ها چندین گروهند که هم نوع مفید دارند و هم مضر.

چون بادام زمینی حاویه سریه ویتامینهای ب و Eهست بهمین خاطر خاصیت ضد استرس خوبی داره ، خواص منفیه نیاسین هم برای انسانها ثابت شده و تا بحال ثابت نشده که این ماده در پرنده ها هم مثل انسانها بعضا ایجاد آلرژی بکنه و عزیزانی که به آلرژی زا بودن بادام زمینی برای کاسکو نظر دارند چون خاصیت انسانیه اونرو به پرنده ها هم بسط میدن ...

بادام زمینی دارای پروتئین بسیار مفیدی هم هست و چربیش هم با اینکه بالاست اما چون از نوع غیر اشباع هست مضر نیست.

یک لینک نمونه از مواد موجود در بادام زمینی و خواصش

حتی در منابعی مثل ویکی پدیا نیاسین موجود در بادام زمینی رو هم از نوع خوبش میدونند

نقل از ویکی پدیا "Niacin
    Peanuts are a good source of niacin, and thus contribute to brain health and blood flow"

لینک ویکی پدیا : http://en.wikipedia.org/wiki/Peanut

البته بادام زمینی هم مثل اکثر مواد غذایی صرفا خاصیت نداره ولی جزء دسته غذاهای بسیار مفید هست.

یک نکته هم عرض کنم مبنای اظهارات درباره تمام غذاها بر اساس مرغوبترین نوع اونهاست و اگه یک نوع و یا جنس خاصی از خوراکیها (مثل بادام زمینی چینی موجود دربازار) دچار مواد مضر خاص باشند و یا مرغوب نباشند از حالت کلی خارجند ...

موفق باشید
    سلام
    با همه اینها که گفتید باید در دادن کلیه nutها یا دانه های چرب آجیلی به طوطی ها احتیاط کرد اکثر دانه های روغنی گیاهی چربی غیر اشباع دارند و این به معنای بی ضرر بودن آنها نیست وقتی دادن خوراکی را توصیه می کنیم بهتره به هر دو جنبه مثبت و منفی آن اشاره کنیم
    ویکی پدیا منبع معتبری نیست چون اطلاعات آن توسط افرادی که می تونن کاملا غیر متخصص باشند کامل میشه ( مگر اینکه منبع اصلی ذکر شده باشه و اون منبع هم معتبر باشه )

نقل قول نوشته اصلی توسط 00masoud نمایش پست ها
    سلام
    حدود 3 روز میشه که یه کاسکو دم شکلاتی چشم دودی وحشی گرفتم که روز اول یه کم غار زد منم
    کاریش نداشتم و تخمه ریختم جلوش ولی روز دوم از دستم تخمه گرفت و تا امروز هم خیلی اروم فقط با
    دست بش تخمه میدمحال مشکل اینه که متوجه شدم نوک پرهای روی سینش ریش ریش شده که
    در نوک بالهاش هم همین طور هست ولی یه قسمت از سینش (نزدیک بالش) خیلی شدید هست
    و تقریبا تمام پر رو رریش ریش کرده که یه کم رنگ خون هم روش هست ولی نمیجوه چون هیچکدوم
    از پرهاش جمع نشدن قفسش هم تو سالن کنار دیوار هست ویه 13 متری با بخاری فاصله داره
    و یه 5 متری با در دما هم حدود 21-26 متغییر هست حالا چه کار کنم که به پر کنی یا پر جوی تبدیل نشه.:smile (31):
    سلام
    دوست عزیز شما تازه پرنده را گرفتی به این زودی نمیشه قضاوت کرد ماجرای خونی بودن پرها هم می تونه نگران کننده باشه هم می تونه نگران کننده نباشه .................لطفا چند تا عکس واضح از طوطی تون بذارید اینطوری نمیشه در موردش قضاوت کرد سعی کنید عکس ها واضح باشه
    آیا طوطی تون مدفوعش طبیعی است ؟ بیش از حد چرت نمیزنه ؟

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    [QUOTE=yazdan6;21320]سلام دوستان
    شما ذقت کردین که این سیلور ما چه قدر عجیبه؟؟؟:smile (115):
    امروز که اوردمش روی دست اون بازی نردبون که سپیده خانم گفت باش کار کردم خیلی راحت یاد گرفت و بعدشم داشت روی قفس پر ارایی میکرد که یه دفعه سرش رو اورد جلو منم سرش رو اروم خاروندم حالا که از قفس میاد بیرون زود میاد تا سرشو بخوارونم بعد میره سراغ بازیش
    حالا میگم عجیب به این خاطره چون اولا تا یک ماه هیچ کار خاصی یاد نگرفت بعد یک ماه اولین کلمه رو گفت و از دستم تخمه گرفت بعد تا الان که 2ماه دیگه گذشته هیچ کاری نکرد و طرف دستم هم نمیومد الان تواین هفته اومده روی دستم میزاره نازش کنم و سر میده که بخوارونم تازه امروزم یه کلمه خودش یاد گرفته بدون اینکه باش کار کنم میگه الو من تا جایی که میدونم طوطی های مردم اروم اروم میان رودست بعد یه مدت حرف میزنن حالا این سیلور ما هیچی نمیکنه یک دفعه همه کارا رو انجام میده

اینم چند تا عکس از سر دادنش:

سلام
    تبریک میگم بهت :smile (204):

کاربر موثر

شماره عضویت
    2671
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh نمایش پست ها
    سلام .مرسی از اطلاعات مفیدی که در اختیار ما گذاشتین .
    هم من هم شما سوال دوستمون رو خوب خوندیم .حالا یا من معنی استرس زا رو نمی دونم یا شما جوابی که من دادم رو بد متوجه شدین .استرس زا یعنی تولید استرس .اشتباه می کنم ؟ این جواب شما یعنی من گفتم آره استرس آوره چون مخاطبتون من بودم .میشه بگید کجای حرفام اشاره کردم که بادوم استرس تولید می کنه ؟تو همون منبعی که شما معرفی کردین یکی از غذاهای ضد استرس بادوم هست .من گفتم استرس تولید می کنه ؟:smile (119):
    مثل بحث گردو که خانم شیکرا مطرح کردن که گردوی سیاه رو ندیم به طوطی و شما از خواص خوب گردو گفتین .اینجا کسی گفت بادوم این موادی که شما می گید رو نداره؟ یا خاصیتی نداره ؟مثلا همین آواکادو که می گن نباید به طوطی داد (آواکادو میوه ای است که حاوی همه مواد غذایی به غیر از ویتامین C است. پروتئین این میوه کیفیت بالایی داشته و ویتامین A آن مقاومت بدن را در برابر عفونتهای باکتریایی به طرز معجزه آسایی افزایش می دهد و داروی خوبی برای رفع مشکلات کیسه صفرا می باشد) اینم خواصش خوب چرا وقتی این همه خواص واسه ما داره ما نباید این خواص خوب رو برای طوطی ها هم بدونیم ؟شما چرا همش خواص خوب یه مواد غذایی رو با طوطی ها شریک می کنید ؟یعنی اینکه بادوم زمینی برای انسانها حساسیت زاست و ممکنه حتی باعث مرگ یه نفر بشه، این کافی نیست که ما تو دادنش به طوطی احتیاط کنیم ؟اینم مضرات بادوم زمینی تو همین منبعی که شما معرفی کردی (مضرات بادام زمینی:بسیاری از افراد به بادام زمینی حساسیت دارند. معمولا آلرژی افراد به بادام زمینی، در دوران کودکی ظاهر می شود.اولین نشانه های آلرژی به بادام زمینی به صورت آبریزش بینی یا خارش پوست در قسمت هایی از بدن می باشد. نشانه های بعدی شامل: تهوع، استفراغ، اسهال، ناراحتی شکمی، سوزش زبان، سختی تنفس ، گلودرد یا درد در دیگر نواحی بدن، افت ناگهانی فشار خون، سرگیجه و در نهایت بیهوشی و مرگ است).من نظرم رو به کسی تحمیل نمی کنم آقا سهیل عزیز .هر کی دوست داره می تونه قبول کنه هر کی هم دوست داره می تونه قبول نکنه .اینو قبول دارید که طوطی ها ممکنه به یه مواد غذایی حساسیت داشته باشن ؟اگه آره باشه شما بادوم زمینی رو از لیست غذاهای حساسیت زا واسه ناتسی حذف کنید .واسه دوستانه دیگه می گم که من خودم طوطیم پرکن بوده و طبیعیه که واسه خوب شدنش مقالات و تجربیات زیادی از افرادی که طوطی هاشون پرکن بودن رو خوندم .به رخ نمی کشم که چی کار کردم و چی کار نکردم ولی خوب اون چیزی که خوندم رو دوست دارم بگم تا همه بدونن. تو بین این افراد یکی بود که طوطیش به خاطر حساسیت به بادوم پرکن شده بود .ایرانی هم نبوده که بگیم یه دکتر ندونسته گفته بادوم زمینی.اینکه اون نیاسینی که شما می گید و باعث حساسیت تو انسانا میشه تو طوطی ها یا پرنده ها هم این اثر داره، نمی دونم من نمی دونم چی باعث میشه که یه طوطی به یه غذا حساسیت داشته باشه .ولی دارم منبعش رو .حتما می خونم و ترجمه شدش رو میذارم .ولی این رو می دونم که بعضی از آلرژی ها تو پرنده ها به خاطر اینه که آنزیمهای هضم اون غذای مورد نظر رو ندارن .یکیش آنزیمهای هضم پروتئینه که شما و همه می دونیم که بادوم پروتئین داره. پس این می تونه(گفتم می تونه نگفتم صد در صد ) باعث واکنش آلرژیک بشه در طوطی ها .اون واکنشی هم که گفتم تازه یکی از واکنشهای آلرژیک در طوطی هاست مشکلات تنفسی ، مشکلات گوارشی ، پرکنی ، چاقی ، درد مفاصل ، و ترس و ... اتفاقا من از دوست گلم hosein_bعذر خواهی می کنم .البته غلط نبودجوابم چون به صورت مستقیم تاثیری در ایجاد استرس نداره ولی من اینو درست نخوندم به خاطر حرف آقا سهیل یه بار دیگه منابعی که داشتم رو خوندم .یکی از واکنش های آلرژیک به مواد غذایی ( حالا هرچی، بادوم یا هر غذای دیگه ای )ترسه که این خودش باعث ایجاد استرس میشه .
    بله اینم درسته ما باید مرغوبترین مواد غذایی رو در اختیار طوطی هامون بذاریم . والا من اینجا تو ایران هیچ چیز مرغوبی ندیدم همین پسته که باید بهترینش در اختیار ما باشه جز پسته های در جه 2 ، 3 هست . این حرفای من هم معنیش این نیست که هر غذایی که ما فکر می کنیم باعث آلرژی میشه بذاریم کنار .فقط اینکه بدونیم و تو دادنش به طوطی احتیاط کنیم کافیه

موفق باشید
    با سلام

دوست بزرگوار کاملا حق با شماست و سوء تفاهم بخاطر بی دقتیه من اتفاق افتاد ....

بادوم زمینی بعنوان استرس زدا معرفی شده و بنده دقت نکردم که ایشون استرس زا نوشتند ، احتمال ایشون هم کلمه رو اشتباه از منابع خوندند ، بنده هم کاملا با صحبتهای شما موافقم و مطالب قبلیم هم بادوم زمینی و بعنوان ضد استرس یا استرس زدا نوشتم .....

با تمام صحبتهای شما هم موافق و عذر خواهی میکنم که بخاطر بی دقتیه من این اتفاق افتاد....

موفق باشید

کاربرفعال

شماره عضویت
    3316
    سلام به همه دوستان گلم
    امروز تیکو تو خونه واسه اولین بار اپرا راه انداخته بود انواع و اقسام سوت ها و صدای تمام جونورای مختلف و در اورد حتی وقتی مادرم با گفتن "جان" نازش میکرد این کلمه رو با سوت میگفت...
    فقط کاری که کردم این بود که روزا ساعت بیرون اومدن از قفس و از 1ساعت به 2ساعت صبح و 2ساعت شب افزایش دادم و از دون hallo ویتاکرفت استفاده کردم
    امروز بعد از 3ماه میشد فهمید که تو خونه ما یه طوطی وجود داره:smile (142)::smile (142)::smile (142):

کاربرفعال

شماره عضویت
    3728
    من امروز هشتمین روزه که کاسکوم پیشمه
    چند تا سوال داشتم :
    قطره Avimineral گرفتم . این قطره برای کاسکو مناسب هست ؟ کسی از دوستان از این قطره استفاده میکنه؟؟

بادام زفایل پیوست 1700مینی با پوست رو امروز که براش گذاشتم بیشتر پوستش رو خورد و یه تیکه کوچیک از بادام رو بیشتر نخورد . ایرادی نداره؟؟ پوستش ضرر نداره؟؟
    چند روزه که عصرها یه مقدار چرت میزنه . یه کم بالهاش باز میشن بعد چشاشو میبنده . اما رنگ مدفوعش خوبه ، غذاشم خوب میخوره . حوصلش سر میره که میخوابه؟؟ یا عادیه این کارش؟؟ چون توی اتاقه جاش یه کم ساکته . ایرادی داره؟؟
    چون توی اتاق شوفاژ هست دستگاه بخور سرد توی اتاق گذاشتم . دستگاه باید مرتب کار کنه ؟؟ یا روزی چند ساعت کافیه؟؟

کاربرفعال

شماره عضویت
    3728
    توضیحاتی رو در مورد قطره توی سایت بود که خوندم . فروشنده گفت هفته ای دوبار 5 قطره بریزم توی آبش اما توی توضیحات سایت نوشته هر روز!!
    من هر روزبدم بهش؟؟

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    توضیحاتی رو در مورد قطره توی سایت بود که خوندم . فروشنده گفت هفته ای دوبار 5 قطره بریزم توی آبش اما توی توضیحات سایت نوشته هر روز!!
    من هر روزبدم بهش؟؟
    سلام
    نوشته داخل این سایت ترجمه کاغذ داخل خود بسته است که در واقع دستور مصرف این مکمل است که توسط شرکت سازنده تهیه و داخل بسته گذاشته شده
    حالا شما مختاری که دستور مصرف را رعایت کنی و یا اینکه به حرف فروشنده عمل کنی این دیگه به اختیار خودت هست

:smile (180):

کاربر افتخاری پارسی پت
    (همکار قدیمی مدیر ارشد)

نوع حیوان خانگی
    grey parrot , cocktail
    شماره عضویت
    2847
    چند تا سوال داشتم :
    قطره Avimineral گرفتم . این قطره برای کاسکو مناسب هست ؟ کسی از دوستان از این قطره استفاده میکنه؟؟

بادام زفایل پیوست 1700مینی با پوست رو امروز که براش گذاشتم بیشتر پوستش رو خورد و یه تیکه کوچیک از بادام رو بیشتر نخورد . ایرادی نداره؟؟ پوستش ضرر نداره؟؟
    چند روزه که عصرها یه مقدار چرت میزنه . یه کم بالهاش باز میشن بعد چشاشو میبنده . اما رنگ مدفوعش خوبه ، غذاشم خوب میخوره . حوصلش سر میره که میخوابه؟؟ یا عادیه این کارش؟؟ چون توی اتاقه جاش یه کم ساکته . ایرادی داره؟؟
    چون توی اتاق شوفاژ هست دستگاه بخور سرد توی اتاق گذاشتم . دستگاه باید مرتب کار کنه ؟؟ یا روزی چند ساعت کافیه؟؟
    قطره اوی مینرال رو من و اکثر دوستان استفاده میکنیم ، شما هم طبق همین لینک مصرف کنید .http://www.parsipet.ir/forum/showthread.php?t=6703
    اطلاعات اکثر پرنده فروشها درست نیست مثل همینی که به شما گفته 2 بار در هفته استفاده کنید.
    بهتره پوستش رو با یه پارچه تمیز کنید تا گرد و خاکی احیانا رو پوست نمونه و بعد بدید به طوطیتون، احتمالا پوستش رو هم خرد میکنه و میریزه.
    اسباب بازی داره؟ اگر اسباب بازی نداره خب چرت زدنش عادیه ، براش اسباب بازی بگیرید و بذارید جلوی قفس تا ببینه و ترسش بریزه بعد از بیرون قفس اویزون کنید و وقتی رفت و بهش نوک زد میتونید بذارید داخل قفس. الان میتونید برای اینکه حوصله اش سر نره بهش کاغذ کاهی بدن چاپ بهش بدید.
    باید طوری باشه که هوا مرطوب باشه وگرنه پوست پرنده خارش میگیره و پرنده اذیت میشه.

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    چند تا سوال داشتم :
    قطره avimineral گرفتم . این قطره برای کاسکو مناسب هست ؟ کسی از دوستان از این قطره استفاده میکنه؟؟

سلام
    دوستان در مورد دادن یا ندادن بادام زمینی بارها بحث شده ... در مورد بادام زمینی هم مانند کرفس نظرات مختلفی وجود داره
    بادام زمینی مواد غذایی بسیار خوبی داره از جمله ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین E، ویتامین A، ویتامین Dو غیره
    حالا سوال اصلی اینه که آیا باید داد یا خیر و اگر نباید داد چرا
    و اگر باید داد چه قدر ....
    ببینید بادام زمینی ، گیاهی است که مانند سیب زمینی زیر خاک تولدی میشه یعنی غلاف و میوه آن در زیر خاک شکل می گیره همین روکش یا غلاف چوبی که در زیر خاک تولید میشه ،علاوه بر مشکل آفلاتوکسین( که مخصوص نات nutها یا همون آجیل هاست ) مشکل آلودگی به نوعی قارچ هم می تونه داشته باشه بنابریان در سایتهای معتبر دامپزشکی توصیه شده که اگر به طوطی بادام زمینی می دهید حتما پوست چوبی را از آن جدا کنید و فقط مغزش را به طوطی بدهید
    اما در مورد مغزش هم شبهه زیاد وجود داره ، بادام زمینی می تونه برای بعضی از افراد آلرژی زا باشه خصوصا در کودکانی که به این خوراکی آلرژی دارند می تونه منجر به مرگ بشه
    همین شبهه در مورد حیوانات هم وجود داره از آنجایی که این خوراکی ، جز خوراکی های طبیعی طوطی ها نیست باید در دادنش به طوطی بسیار دقت نمود
    اگر می خواهید از این خوراکی به طوطی بدهید نکات زیر را رعایت کنید :

حتما پوست چوبی روی آن را بگیرید ( هر چند که پوست چوبی روی آن برای طوطی بسیار ذاب و سرگرم کننده هست و متاسفانه در تمام پرنده فروشی ها هم توصیه می شه که با پوست به پرنده بدهید) یا اینکه اگر تمایل دارید با پوست بدهید از تمیز بودن آن مطمئن باشید ، گاهی اوقات پوست چوبی از داخل سیاه رنگ است این سیاهی مانند یک گرد به داخل پوست بادام زمینی چسبیده که در واقع نوعی قارچ هست .... ولی بیرون آن کاملا تمیز است ، توصیه می کنیم که ابتدا یک تکه از آن را بشکنید و اگر داخلش تمیز به طوطی بدهید ، می تونید بادام زمینی از محلی که باریک شده بشکنید اینطوری داخلش خوب معلوم میشه اگر سیاه بود ( توجه کنید پوست چوبی از داخل سیاه بود ، ممکنه مغز اصلاسیاه نباشه ها) از دادن آن به طوطی خود داری کنید ولی در اکثر منابع دادن بادام زمینی با پوست چوبی به طوطی منع شده

در هفته دو تا سه عدد مغز بادام زمینی بیشتر ندهید و در روزهایی که این خوراکی را به طوطی میدهید حواستون باشه که دانه چرب دیگه ای بهش ندهید

دوستان علاقه مند می تونند یک نگاهی هم به این سایت بندازند:

http://www.bird-cage-advisor.com/are...pet-birds.html

ویرایش توسط Shikra : 2nd February 2011 در ساعت 04:17 PM

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    سلام به همه دوستان و همکاران خوبم

ببینید بعضی دوستان تجربه زیادی در نگهداری از طوطی دارند دوستانی مانند ناتسی ، سپیده ، کسری، هانی و غیره ... تمام این دوستان ممکنه خوراکی هایی را به طوطی هاشون بدهند که شاید ما دادن آن را به کاربر تازه کار منع کنیم ، این دوستان که علاوه بر داشتن یک تجربه طولانی در نگهداری از طوطی ، با طبع و خلقیات طوطی شون کاملا آشنا هستند و اگر خوراکی را به طوطی بدهند و احساس کنند که تغییری در طوطی شون ایجاد شده به سرعت اقدام لازم را انجام می دهند

من از تمام دوستان با تجربه خواهش می کنم این نکته را به یاد داشته باشند ما اینجا با برخی کاربرانی مواجه هستیم که با بسیاری از علائم و نشانه ها آشنا نیستند از سوالاتی که می پرسند میشه این را فهمید بهتر است توصیه هایی که به این دوستان میشه در نهایت احتیاط مطرح بشه تا به مرور زمان بر تجربیاتشون افزوده بشه ... بارها و بارها و بارها خواهش کردم که از توصیه خوراکی های شبهه دار به طوطی خود داری کنید من بارها و بارها و بارها دیدم که دوستان کم تجربه تر با زیاده روی کردن در دادن یک خوراکی به طوطی ، خودشون و طوطی شون را دچار مشکل کرده اند

دلم میخواد یه سر به یکی از درمانگاههای معروف شهر بزنید ببیند در طول هفته چند تا پرنده مریض میارن که فقط به خاطر تغذیه نادرست و کم تجربگی صاحبش دچار مشکل شده ،

اکثر طوطی ها دانه های چرب را دوست دارند ، من دیدم دوست عزیزی که تازه یک طوطی گرفته میاد اینجا میبینه نوشته شده که تخمه آفتابگردان باید حذف بشه ، یک هفته بعد با خوشحالی پست میزنه که مثلا من به طوطی ام روزی 10 تا پسته ، 5 تا گردو ..... میدم .....دانه آفتابگردان را هم کم کردم ( این صرفا یک مثال بود)

ببینید اکثر کسانی که به سایت میان، وقت زیادی برای مطالعه کل صفحات تاپیک ندارن( یا وقت نمیگذارند) ، بعد از مدتی که سوال های ابتدایی شون را پرسیدند و مشکلشون حل شده دیگه به سایت نمیان ، پس همیشه فکر کنید پاسخی که به این دوست عزیز داده میشه ، ممکنه برای همیشه توی ذهنش بمونه و اون پاسخ باید طوری باشه که اگر کاربر دیگه یه سایت بر نگشت ، در دراز مدت طوطی را دچار مشکل نکنه

من همیشه این حالت را در نظر میگیرم و متاسفانه برخی از همکاران ، فکر می کنند که نظر مخالفشون داده میشه خواهش می کنم به دیدگاه موجود در پاسخ دهی به سوالات توجه کنید

با تشکر از کابران و همکاران محترم :
    سپیده، ناتسی، کسری، هانی و سایر دوستان خوبم

صفحه 272 از 1238 نخستنخست ... 172222253254255256257258259260261262263264265266267268269270271272273274275276277278279280281282283284285286287288289290291322372772 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)