کاربر ساده

شماره عضویت
    195
    نقل قول نوشته اصلی توسط gray_parrot نمایش پست ها
    خوبه شما میگید 1 سال و سه ماه وایسادین ولی من اگه فروشنده ی کاسکوم نبود الان مکسی دست یکی دیگه سخنگو شده بود همش سه هفته پیش ولی الان 6 کلام میگه امروز هم اسم دو تا داداشام رو با هم یاد گرفته
    بله دوست عزیز شما استادین دیگه :smile (136):
    اما همونطور که مطمئنن میدونید یادگیری تو پرندها متفاوته . میشا جزو اون دسته اس که خیلی زود رام شد اما با وجود تلاشهای من اصلا علاقه ای به تقلید صدا نداشت . من تمام راههارو امتحان کرده بودم .دوستان قدیم ترمون میدونن که من چقد درگیر بودم . الان صرفا این موضوع رو واسه دوستانی گفتم که با مشکل من روبه رو هستن و تو رام کردن و بحرف اوردن کاسکوهاشون مشکل دارن . هدف این بود که دوستامون بدونن زمان و صبر جزو راههای خیلی مهمه و دلسرد نشن :smile (44):

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    کاسکو
    شماره عضویت
    2563
    [QUOTE=sepide p;15326]سلام .اشتباه شما اینه که جاشو تغییر دادی .من نظرم اینه وقتی که یه طوطیه وحشی وارد خونه میشه اول باید یه جای خوب براش پیدا کنیم تا دیگه تغییرش ندیم .بعد که که رام شد و حداقل تونستیم بیاریمش روی دست بتدریج محیط های دیگه ی خونه رو بهش نشون بدیم .اینکار یعنی قدم زدن با طوطی تو خونه ، بعد از رام شدن ، یکی از روش هایی که میشه طوطی رو از احساس ناراحتی و خستگی که در نتیجه بیکار بودن و نداشتن سرگرمیه جدید بوجود میاد ، شاد و سرگرم کرد . پس الان وقت جابجایی نبود و نیست.
    صدای تق تق در آوردن و سر تکون دادن همزمان ، دوتا معنی داره که من با توجه به طوطیه خودم می گم .یکی از معنی هاش همون خوشحال بودن و احساس رضایت یا تصدیق کردن یه چیزه که تقربیا همون چیزی که آرین عزیز گفت .ولی من خودم بیشتر این حرکتو زمانی دیدم که می خواد شخص یا چیزی که براش خوشایند نیست یا برای اولین بار داره میبینتش علامت بده که من بهت اعتماد ندارم و حواسم هست داری نزدیکم میشی (که وقتی بابام یا دادشم که اصلا دوسشون نداره میرن سمتش اینکارو انجام میده )و در مقابل شخصی یا چیزی که دوسش نداره و یا دوست داره ولی اون لحظه نمی خواد که اون شخص بهش دست بزنه یه هشدار یا تهدید (که شده گاهی میرم سمتش و اصلا نمی خواد که بیاد رو دستم و اگه اصرار کنم گاز می گیره ).شما با توجه به موقعیتی که داشته باید متوجه بشی که کدوم حالت دربارش صدق می کنه .که خودت می گی نشونه رضایت یا دوستی نبوده .اینا حالتهایی هستن که همه ما بعد از یه مدت که باهاشون در ارتباط هستیم متوجه میشیم که نشونه چیه این حرکتها .
    معمولا وقتی اولین بار وارد جایی میشن که تا حالا نبودن یا بودن ولی احساس امنیت نمی کنن ساکت میشینن و خودشون رو پف می کنن .من خودم طوطیمو تو اتاق نگه می دارم با اینکه خیلی دوست داره من هرجا میرم روی سرم بشینه و بیاد ولی وقتی میبرمش تو حال تا من از جام پا نشم .ساکت و آروم یه جا میشینه اصلا تکون نمی خوره یکی از همین روزای شوم بود که پرکنیش شروع شد .ولی تا بلند میشم میاد رو سرم .فکر کنم احساس امنیت نمی کنه اونجا . نترس یه وقت اگه گفتم پرکن شد .واسه این می گم که از روی بیکاری و یه جا نشستن پرشو کند من فکر می کردم در کنار من بودن براش کافیه .خوب کردی که دوباره بردیش به جایی که احساس راحتی می کنه .شده حتی من طوطیمو می برم یه اتاقه دیگه با اینکه چندبار با فاصله زمانیه زیاد بردمش اونجا ولی وقتی که باز میبرمش با تعجب همه جا رو زیر نظر می گیره .تا مطمئن شه هیچ خطری تهدیدش نمی کنه .
    با افتادن یه پر خودت رو ناراحت نکن .اسباب بازی گذاشتی دیگه نه ؟بیشتر سرگرمش کن و حواست رو بیشتر جمع کن .قبل از اینکه کار جدیدی انجام بدی .اینجا مطرح کن تا همه نظر بدن .
    ور رفتن با ظرف آب نشونه خستگی می تونه باشه نشونه جلب توجه هم می تونه باشه.واسه اولی باید اسباب بازیه بیشتر یا اسباب بازی جدیدتر در اختیارش بذاری .واسه دومی بی توجهی .چون وقتی اینکارو انجام میده و شما نگاش می کنی یا عکس العمل نشون میدی مطمئن باش برای جلب توجهت باز اینکارو تکرار می کنه و بعد از یه مدت میره روی مخ آدم. میزان آبی که توی ظرف میریزی رو یکم کمتر کن .جایی خوندم که این میتونه نشونه حموم کردن هم باشه .فقط تو حالت اول باید حواست باشه که حوصلش سر نره .تو دو تا حالت بعدی بهش توجه نکن .فقط آب ظرف رو زود به زود عوض کن .این حرکت اگه از یه طوطی ای که مرتب بیرون از قفس بوده سر بزنه ، نشونه اینه که می خواد بیاد بیرون دوباره .
    درباره نوازش کردن سر اونم داخل قفس من موافق نیستم .تعجبی نداره که سرشو زود میبره کنار .طوطیه منم بعضی وقتا که خودش میاد و می خواد که سرشو ناز کنم .واسه اینکه مثلا روم زیاد نشه فوری سرشو می کشه عقب یه چرخ میزنه دوباره میاد .می خواد بگه که فکر نکنی خیلی خوشم میاد سرمو بخارونی .همینجوری واسه تفریح اومدم :smile (23):.شما الان زوده تو فکر سر خاروندن باشی .اول روی دست بیارش بعد.
    موفق باشی[/
    QUOTE]

سلام.واقعا ممنونم سپیده خانم از اینکه وقت میزارید و کامل همه چی رو توضیح میدین.خودم احتمال میدم که دلش اسباب بازی میخواهد و حوصلش سر رفته که اینجوری شده در مورد انتقال هم چون دیدم کسل شده اینکار رو کردم برای همین تا دیگه رام نشه جابه جاش نمیکنم حودودا هم میتونم بگم که کاملا ترسش ریخته و هیچ ترسی از کسی دیگه نداره امروزم صبح که بیدار شد 1 سره رفت با اسباب بازیش بازی کرد و هیچ شلوغی نکرد تا کاورشو ور داشتم منو دید شروع کرد به سوت زدن و قفس نوردی و کلی شارژ شدش.فقط 1 مشکلی هم که هست 1 کم دلش میخواهد ادمو گاز بگیره یعنی اگه همون که شما گفتین سرشو تکون میده بعد میاد 1 گاز اروم میگیره ولی اگه ادامه بدیم میاد 1 کم محکمتر گاز میگیره.در مورد اسباب بازی هم که الان غورباقشو دخلشو اورده و فقط کلش با تنش مونده فقط 1 سوالم در مورد اسباب بازی داشتم به نظرتون از اون پلاستیکی ها که مثل توپه و اقا سهیل برای ناتسی گرفته بگیرم یا از این چوبی ها یعنی به نظرتون کدوم بهتره.در کل ممنون از اینکه به فکر ما هستین

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط ali133 نمایش پست ها
    سلام.واقعا ممنونم سپیده خانم از اینکه وقت میزارید و کامل همه چی رو توضیح میدین.خودم احتمال میدم که دلش اسباب بازی میخواهد و حوصلش سر رفته که اینجوری شده در مورد انتقال هم چون دیدم کسل شده اینکار رو کردم برای همین تا دیگه رام نشه جابه جاش نمیکنم حودودا هم میتونم بگم که کاملا ترسش ریخته و هیچ ترسی از کسی دیگه نداره امروزم صبح که بیدار شد 1 سره رفت با اسباب بازیش بازی کرد و هیچ شلوغی نکرد تا کاورشو ور داشتم منو دید شروع کرد به سوت زدن و قفس نوردی و کلی شارژ شدش.فقط 1 مشکلی هم که هست 1 کم دلش میخواهد ادمو گاز بگیره یعنی اگه همون که شما گفتین سرشو تکون میده بعد میاد 1 گاز اروم میگیره ولی اگه ادامه بدیم میاد 1 کم محکمتر گاز میگیره.در مورد اسباب بازی هم که الان غورباقشو دخلشو اورده و فقط کلش با تنش مونده فقط 1 سوالم در مورد اسباب بازی داشتم به نظرتون از اون پلاستیکی ها که مثل توپه و اقا سهیل برای ناتسی گرفته بگیرم یا از این چوبی ها یعنی به نظرتون کدوم بهتره.در کل ممنون از اینکه به فکر ما هستین
    سلام .خواهش می کنم .نگران کسل شدنش تو محیطی که بهش عادت داره نباش این کسالت رو می تونی با اسباب بازی های جدید و مرتب تعویض کردن اونا بر طرف کنی .بعضی وقتا که گفتم دوست نداره کسی مزاحمش بشه .سعی کن وقتی که میری سمتش با یه خوراکی خوشمزه بری .من بعضی وقتا اینجوری گولش میزنه .در کل از گازش نترس .بترسی فکر می کنه یه راه واسه دور کردنت پیدا کرده .من درباره اسباب بازی فکر می کنم به هر دو نیاز داره .من خودم هم اسباب بازیه پلاستیکی دارم هم چوبی .اون اسباب بازی هم که میگی آقا سهیل استفاده می کنه خیلی خوبه به نظرم .من خودم می خوام سفارش بدم از فروشگاه خودمون .
    راستی می تونی این اسباب بازی رو یا هر نوع که دوست داری از فروشگاه سایتمون سفارش بدی .واسه اعضا هم تخفیف ویژه داره .اینم لینکش:

http://www.parsipet.ir/shop/?link=فر...ارسي_پت

کاربر ثابت

شماره عضویت
    198
    نقل قول نوشته اصلی توسط shikra نمایش پست ها
    طوطی با حمام نرفتن خارش نمیگیره ... در صورت بودن یه مشکل پوستی یا انگل پوستی و غیره ممکنه خارش بگیره
    یا این حال میل خودت است می تونی ببری حمام ....می تونی هم صبر کنی تا دیگران هم نظرشون را بگن بعد تصمیم بگیری
    الان دیگه برای شما کاملا مشخص شده که طوطی تون پرکن است؟
    فكر ميكنم بله.البته جديدا3-4روزه پرايي كه پيدا ميكنم همه ريشه دارن.
    ممنون
    تا يك ماه صبر ميكنم.

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    طوطی خاکستری
    شماره عضویت
    962
    نقل قول نوشته اصلی توسط f&p77 نمایش پست ها
    فكر ميكنم بله.البته جديدا3-4روزه پرايي كه پيدا ميكنم همه ريشه دارن.
    ممنون
    تا يك ماه صبر ميكنم.
    میلاد جان می شه برنامه 1روز عادیت با طوطیت رو برام بگی از صبح که بیداری می شی چه کارهایی در ارتباط با عسل انجام می دی؟چه غذاهایی می دی؟قفسش دقیقا کجاست؟چه آموزشهایی انجام می دی؟

کاربر ساده

شماره عضویت
    197
    سلام برهمه دوستان قديمي.حتما ما از ياد رفتيم ديقه.
    الان يه چهار ماهي ميشه نيستم تو سايت .خدمت سربازيمتموم شد و دسترسي به اينترنتم باز حل شد.
    دوستان اگه يادتون باشه كاسكو خان تمنيه من سال قبل اسفد گرفته بودمش.وحشي وحشي الان بعد 8 ما ه:
    1-قار ديقه نمي زنه.ادم شده
    2- با دستور از قفس ميياد بيرون و با دستورم مي ره تو
    3- رو دست مياد.رو شونه مياد
    4- ميگي بپر روشونم از چند متري مي پره
    5- مي قه كاسكو البته نميجسبه بهم طبيعي نيست حالا
    6- اين چند روزو هم كم كم سلام رو شروع كرده بقه
    7- عاشقه سر خاروندن رو دوشمه
    8- بوس مي ده هم به دست هم از رو بينيم .زبونشو ميزنه خيس خيس
    مشكل: اقا از بس توي اتاقم بود و تو خونه رفت و امد نداريم 3 نفريم در كل .وقتي تلوزيون تو اونيكي اتاق وشنه مي حرفه و تا ادمو ميبينه ساكت ميشه....تصميم گرفتم ببرم اون اتاق كه نشيمنه.درضمن اونجارو هم ميشناسه اخه تو خونه رو شونم اونجارو ميگرديم.چيكار كنم پر رو تر بشه.راستي من يكم لجم اينم شده مثل من يعني بعضا عصبي مي شه يا قفسو بهم مي كوبه كه بيار بيرون.يكم لوسش كردم .

اقا منتظر نظرات شما و دوستان و راهنماييتونم .سربازي هم كه تموم شد الان وقت كافي برا ادامه اموزش دارم.من مي خام روشونه بحرفه.درضمن منم دوست داره عاشق سرخاروندنه

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط hamed_137077 نمایش پست ها
    سلام برهمه دوستان قديمي.حتما ما از ياد رفتيم ديقه.
    الان يه چهار ماهي ميشه نيستم تو سايت .خدمت سربازيمتموم شد و دسترسي به اينترنتم باز حل شد.
    دوستان اگه يادتون باشه كاسكو خان تمنيه من سال قبل اسفد گرفته بودمش.وحشي وحشي الان بعد 8 ما ه:
    1-قار ديقه نمي زنه.ادم شده
    2- با دستور از قفس ميياد بيرون و با دستورم مي ره تو
    3- رو دست مياد.رو شونه مياد
    4- ميگي بپر روشونم از چند متري مي پره
    5- مي قه كاسكو البته نميجسبه بهم طبيعي نيست حالا
    6- اين چند روزو هم كم كم سلام رو شروع كرده بقه
    7- عاشقه سر خاروندن رو دوشمه
    8- بوس مي ده هم به دست هم از رو بينيم .زبونشو ميزنه خيس خيس
    مشكل: اقا از بس توي اتاقم بود و تو خونه رفت و امد نداريم 3 نفريم در كل .وقتي تلوزيون تو اونيكي اتاق وشنه مي حرفه و تا ادمو ميبينه ساكت ميشه....تصميم گرفتم ببرم اون اتاق كه نشيمنه.درضمن اونجارو هم ميشناسه اخه تو خونه رو شونم اونجارو ميگرديم.چيكار كنم پر رو تر بشه.راستي من يكم لجم اينم شده مثل من يعني بعضا عصبي مي شه يا قفسو بهم مي كوبه كه بيار بيرون.يكم لوسش كردم .

اقا منتظر نظرات شما و دوستان و راهنماييتونم .سربازي هم كه تموم شد الان وقت كافي برا ادامه اموزش دارم.من مي خام روشونه بحرفه.درضمن منم دوست داره عاشق سرخاروندنه
    سلام.من شما رو یادم نمیاد ولی خوشحالم که دوباره تو جمع ما هستید.:smile (272):

درباره شماره هایی که گذاشتین دوتا نکته بگم .
    نکته مربوط به شماره 5 : برای اینکه واضح کلمات رو بگه باید با جایزه تشویقش کنی .تو خونه که هستی مرتب اسمش رو با صدای بلند و واضح بگو.اگه شما حرفی که میزنه رو سرسری ازش رد شی .دیگه تقویتش نمی کنه .باید بدونه که گفتن اون کلمه چقدر برای شما جالبه .اول بذار خودش اسمشو بگه بعد شما سریع بهش جایزه بده یجوری که بفهمه جایزه بخاطر گفتن اسمش بوده .بعد خودت بگو منتظر باش که جواب بده .همین سوال و جواب ها و تکرار ها باعث میشه اون کلمات رو بهتر و واضح تر بگه .
    نکته مربوط به شماره 7 : سعی کن زیاد به سر خاروندن عادتش ندی .نوازش بیش از حد سر باعث وابستگیه زیاد میشه و که اگه در آینده نتونی به همین میزان نوازشش کنی یا براش وقت بذاری ممکنه دچار مشکلات روحی بشه که بدترینش پرکنیه .این فقط یه نصیحت دوستانست نمی گم که اینکارو انجام میدی.

شما میخواین قفس رو به نشیمن منتقل کنی تا بیشتر حرف بزنه ؟
    در مورد مشکل کم حرف بودنش : اولا که من از پست شما اینجوری فهمیدم که تازه به حرف افتاده، اگه هم نه ، کلماتی که یاد گرفته کمه پس اگه کم حرفه یکی از دلایلش همینه، بذار تو دور بیوفته بعد براتون سخنرانی میکنه و باز دوباره اینجوری فهمیدم که موقعی که تو اتاق نیستی حرف می زنه .معمولا اینجوریه .اگه اون زمان حرف میزنه واسه جلب توجهه.دوست داره با اینکار شما رو به سمت خودش بکشونه و وقتی که شما میری تو اتاق دیگه خیالش جمع میشه که شما پیشش هستی و دیگه نیازی نداره حرف بزنه .طوطیه من هم این کارو میکنه .حتی شده وقتی همه با هم نشستیم داریم حرف میزنیم .اینم پیش ما نشسته ، همچین تا میبینه ما داریم بدون توجه بهش حرف میزنیم شروع می کنه به سخنرانی و گفتن کلماتی که ما دوست داریم بعد تا ما نگاش میکنیم و سعی می کنیم دوباره اون کلمه ها رو بگه ساکت میشه .شما می تونی با جایزه پرحرفش کنی .همونطور که بالا توضیح دادم .در کل باید واسه حرف زدن یه محرک داشته باشه .من فکر کنم تو این 8 ماه متوجه شدی که چی رو از همه بیشتر دوست داره .پسته و گردو دوتا از غذاهایی هستن که می تونی به عنوان جایزه بهش بدی .چون در طول روز بیشتر از یکی دوتا نباید اینا رو بخوره پس از برنامه غذایی روزانش حذفشون کن .فقط به عنوان جایزه روزانه بهش بده .چون می گی میخوای آموزش بدی بهش پس حتما باید جایزش مشخص شه .
    اما اگه بخوای قفس رو جای دیگه ببری : کار خوبی که شما انجام میدی اینه که رو شونتون میشینه و شما اون رو میبری محیطای دیگه خونه که فکر کنم همون اتاق نشیمن باشه فقط .ببین چون تا این حد رام شده پس برای اینکه اجتماعیش کنی (با افراد دیگه آشنا بشه در حد معمولی ) و با محیطها متفاوت خونه آشنا بشه و از بی حوصله شدنش به خاطر یک جا نشستن و خسته شدن از اسباب بازیهاش جلوگیری کنی ، باید ببریش تو محیطهای دیگه ی خونه ، که اول از همه با همون اتاق نشیمن شروع کن و مدت توقفت تو اون محیط رو بیشتر کن .بذار وقتی اونجا میری با دقت نگاه کنه تا بفهمه که همه چی امنه . اینکار به شما کمک می کنه که اگه بخوای قفسشو به اونجا منتقل کنی راحت تر قبول کنه .هیچ وقت یهو نبرش جایی که تا حالا نبوده یا کمتر اونجا بوده .

اما مشکل حرف نزدنش با این چیزا حل نمیشه .گفتم که اون واسه این حرف میزنه که توجه شما رو جلب کنه پس محرک حرف زدنش الان اینه فقط، یعنی جلب توجه شما .اما اگه ببریش تو نشیمن و مرتب در کنارش باشی دیگه احتیاجی به جلب توجه نداره .شاید اگه باز حواستون ازش پرت شد چند کلمه صحبت کنه یا صوت بزنه یا غرغر کنه ولی به محض اینکه بهش توجه کردین دیگه چیزی نمیگه چون به هدفش رسیده .پس شما بهترین کاری می تونی انجام بدی اینه هدفشو تغییر بدی یعنی از جلب توجه به جایزه گرفتن .من نمیگم جاشو تغییر نده اگه زیاد تو اتاق تنهاش میذاری و بیشتر تو نشیمن هستی ببرش همونجا .به موقعیت و شرایط خودت نگاه کن فقط به خاطر حرف نزدنش جاشو تغییر نده .این دلیل خوبی نیست .

عصبی بودنش:
    اسباب بازی به اندازه کافی داره ؟ساعت چند می خوابه ؟از کاور یا پارچه برای خوابش استفاده می کنی ؟چند ساعت در روز بیرون از قفسه ؟چند ساعت در روز قبلا بیرون بوده که اینقدر لوس شده به گفته شما ؟اینا رو دقیق جواب بده .
    موفق باشی

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    ماهی(فلاور -دیسکس) کاسکو دم شکلاتی
    شماره عضویت
    713
    با سلام
    خیلی عالیه خدا همشونو حفظ کنه
    اگه میشه ازتون چنتا سوال بپرسم
    برای رام شدن چه جور باش تمرین کردین همین طور برای حرف زدن اخه یه دم شکلاتی چشم سفید دارم که
    یه 5 کلمه ای حرف زده ولی وقتی میرم پیش قفسش میچسبه به دیواره پشتی قفس و دیگه ازم چیزی نمیگیره مگه سریع برم پیشش و غذا بزارم دهنش که اکثر وقتا میندازش خیلی دوست دارم از تجربتون استفاده کنم تا بتونم این کوچولورو سریعتر رام کنم چون برام حرف زدن زیاد مهم نیست حالا نمیدونم چه جوری باش کار کنم چهقدر اسرار کنم گردو پسته هیچی ازم نمیگیره چه برسه...
    با تشکر

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط 00masoud نمایش پست ها
    با سلام
    خیلی عالیه خدا همشونو حفظ کنه
    اگه میشه ازتون چنتا سوال بپرسم
    برای رام شدن چه جور باش تمرین کردین همین طور برای حرف زدن اخه یه دم شکلاتی چشم سفید دارم که
    یه 5 کلمه ای حرف زده ولی وقتی میرم پیش قفسش میچسبه به دیواره پشتی قفس و دیگه ازم چیزی نمیگیره مگه سریع برم پیشش و غذا بزارم دهنش که اکثر وقتا میندازش خیلی دوست دارم از تجربتون استفاده کنم تا بتونم این کوچولورو سریعتر رام کنم چون برام حرف زدن زیاد مهم نیست حالا نمیدونم چه جوری باش کار کنم چهقدر اسرار کنم گردو پسته هیچی ازم نمیگیره چه برسه...
    با تشکر
    دوست عزیز .شما یه اطلاعات کلی بدین مثلا چند وقته که طوطیتون رو خریدین؟از اخلاق و رفتارش .از کارایی که خودتون تو این مدت انجام دادین برای رام شدنش از روز اول تا الان .از قفس بیرون آوردینش ؟ قفسش چه مدلیه ؟ کجا گذاشتید قفس رو ؟.... .همه ما کمکتون می کنیم که شما بتونید رامش کنید .فقط باید کاملا همراه با بچه ها پیش برید .سوالات و جوا که داده میشه حتی اگه سوال شما نبوده رو هم بخونید .خیلی به شما کمک می کنه تا اطلاعاتتون بیشتر شه .در کنارش می تونید سوالاتتون رو هم بپرسید .:smile (228):

کاربر تازه وارد

شماره عضویت
    3311
    با سلام و خسته نباشید و تشکر از زحمات شما.دنبال یک دامپزشک که در زمینه بیماریها و واکسیناسیون طوطی خاکستری در شیراز فعالیت بکنه هستم.خواهشمندم اگر سراغ دارید به من اطلاع بدهید

صفحه 202 از 1238 نخستنخست ... 1021521831841851861871881891901911921931941951961971981992002012022032042052062072082092102112122132142152162172182192202212523027021202 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)