کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    نقل قول نوشته اصلی توسط RezaK نمایش پست ها
    سلام
    دوستان من بد از ۳ماه ۷ روز واسه اولین بر طوطیم رو از قفس اوردم بیرون،طوری که تو قفس به راحتی* حتا از کفه دستم هم خودش غذا برمیداره و مشکلی* نداریم،خواستم ببینم بیرون از قفس چه مراحلی رو باید طی* کنم؟و ترتیب این مراحل چطوری هست؟شهرزاد خانوم گفتن شب اول کاری باش نداشته باش،خواستم ببینم دفعه*های بعدی چی* کار کنم؟
    سلام رازک جان
    میشه بپرسم که شما چند تا طوطی دارید ؟ آیا به جز طوطی خاکستری طوطی دیگری هم دارید؟
    خانم سپیده پاسخ کاملی به شما دادن همیطنور شهزرزاد جان
    اگه میشه این لینک بخش آموزش را یه نگاهی بنداز دیدگاه خوبی پیدا می کنی خود سپیده جان برای تهیه این لینک زحمت زیادی کشیدن و لکیپ های آموزشی خوبی گذاشتند

:smile (66):

کاربر موثر

شماره عضویت
    165
    با سلام خدمت دوستان
    با این اوصاف کاسکو را حموم آفتاب ببریم به مدت 6-7 دقیقه یا نه؟خیلی نگران شدم.

کاربر موثر

شماره عضویت
    2671
    نقل قول نوشته اصلی توسط shahrzad نمایش پست ها
    ممنون شیکرای گلم.

دیدم اطلاع رسانی کردین برای واکسن نیوکاسل و آنفولانزا اطلاع رسانی هم خیلی موفق بوده من 3 روز پشت هم عسل رو بردم تا حالا ندیده بودم اینقدر عروس هلندی و طوطی بیارن.

من سری قبل واکسن عسل رو زدم حدود 9 -10 ماه پیش هزینش 12000تومان بود پیش دکتر برهانی کیا منتظرم عسل جون بگیره ببرم واکسنشو بزنه.
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepide p نمایش پست ها
    [سلام .شهرزاد جون خیلی خوشحالم که حال عسل خوب شد ایشالا دیگه هیچوقت مریض نشه و همیشه سالم و سرحال باشه .

من موندم اگه جوجو کوچولوی من مریض بشه چی کار کنم :smile (31):اصلا جرات نمی کنم اینجا ببرمش دکتر .یه بار بردمش پشیمون شدم .دکترای خوبی تو تهران هستن که میشه بهشون اعتماد کرد ولی اینجا...:smile (31):خدا کنه هیچ وقت مریض نشه:smile (57):
    نقل قول نوشته اصلی توسط shikra نمایش پست ها
    سلام شهرزاد جان
    خیلی خوبه که حالش خوب شد ولی باید صبر کنی تا اثر بیماری و ضعف آنتی بیوتیک کامل از بیرون بره و حتی یک ذره خفیف هم از ویروس سرماخوردگی توی بدنش نباشه البته خودت دیگه استادی و اینها را می دونی
    این را برای اطلاع دوستان میگم در بدن همه موجودات اگر بیماری ویروسی ضعیف وجود داشته باشه و واکسن بزنی نه تنها خوب نمیشن بلکه مبتلا هم نمیشن حتما از دکتر برهانی کیا بپرسید و به ما هم خبر بدید که در چنین شرایطی باید بذاریم چند وقت از دوران نقاهت بگذره و ببریم واکسن بزنیم علاوه بر اینکه می دونیم خود آنتی بیوتیک هم به شدت سیسم امنی بدن پرنده را ضعیف می کنه والا آدم خودش مریض میشه و آنتی بیوتیک می خوره از پا میفته چه برسه به این این موجودات ظریف ...
    خیلی خوبه که این بحث ها اینجا صورت میگیره و ما می تونیم از هم چیزهای خوبی یاد بگیریم فقط امیدوارم برای هیچ کس پیش نیاد که طوطیش مریض بشه من خودم همراه طوطی هام مریض میشدم و از صمیم قلب آرزو می کنم برای کسی پیش نیاد
    اونهایی هم که می تونن باید برن پیش گیری کنند
    :smile (88):
    با سلام

اولا اینکه خیلی خوشحالم که عسل خوب شده .... ولی بنده جسارتا میخوام درباره نحوه درمان مطالبی رو خدمت عزیزان عرض کنم.....

در مورد تزریق و استفاده از واکسن دوستانی که بنده رو میشناسند میدونند که من جزء مخالفان خیلی سخت استفاده از داروهای تزریقی مخصوصا واکسن ها برای طوطی (مخصوصا کاسکو) هستم

اصولا واکسنها داروهایی هستند که برای پیشگیری از یک بیماری مورد استفاده قرار میگیرند که بطور ساده اگه قرار باشه مورد بررسی قرار بگیرند داروهایی هستند حاویه ویروس ضعیف شده همون بیماری که به بدن میزبان تزریق میشوند تا سیستم دفاعیه بدن رو برای عکس العمل نسبت به اون بیماری آماده کنند ... یعنی خود شما دارید همون بیماری رو به بدن پرنده وارد میکنید تا شاید بدن بتونه پادتن رو تولید کنه ...اگر از تاثیر واکسنهایی که به انسانها هم تزریق میشه در مراکز علمیه غیر وابسطه به شرکتهی دارو سازی اطلاعات کسب کنید میبنید که خود این واکسنها عامل چه بیماریها و بعضا فجایعی در افراد میشوند که نمونه آخرش تاثیر واکسنهای h1n1 بود که اگر کمی در این زمینه تحقیق کنید میبینید که چه اتفاقات ناگواری از مصرف این واکسها بوجود آمد..

مطمئنا بدن پرندگان بلحاظ سیستمهای امنینی بسیار ضعیف تر از انسان است و عوارض مصرف واکسن در اونها بسیار بیشتراست...

مطلب بعدی روشهای انتقال بیماری به پرنده است ... کاسکوها بعد از حدود 2 سالگی در برابر بیماریها فوق العاده پرنده مقاومی هستند که اگر در شرایط صحیح نگهداری شون بسیار بندرت بیمار میشوند ... یکی از شایع ترین نوع انتقال بیماری که کاسکو در معرض اون قرارمیگیره انتقال بیماری از پرنده های بیمار به کاسکوست ، از آنجاییکه کاسکو حیوان خانگیست ، نباید در نگهداریه آنها اوضاع طوری باشد که در معرض تماس با پرنده بیمار باشد ، متاسفانه یکی از ایرادات مراجعه به مراکز درمانی در مواقع شلوغ همین خطر است که بخاطر وجود انواع پرندگان بیمار احتمال انتقال بیماری بسیار زیاد است ، از طرفی چون واکسن بطور طبیعی مقاومت بدن را تا مدتی بسیار کم میکند و اصولا نحوه ویزیت بگونه ایست که باید برای چک آپ در هنگام مصرف واکسن بطور منظم مراجعه کنید خطر ابتلا به بیماری در کاسکو چند برابر میشود .... بنده در اینجا توصیه میکنم برا هر منظوری قصد مراجعه به پزشک را دارید یا با هماهنگیه پزشک در مواقعی مراجعه کنید که مرکز خلوت باشد و یا پزشک را برای ویزیت به خانه ببرید....

نکته بعدی هم اینست که تمام مطالبی که بین موافقان و مخالفان مصرف واکسن مطرح میشود با فرض صحیح بودن و اصل بودن دارو بیان میشود که متاسفانه در ایران بهیچ وجه واکسن و آمپول مخصوص طوطی سانان بزرگ وجود ندارد و از واکسن های دیگر (یا انسانی و یا حیوانات دیگر) استفاده میشود که این نکته هم خودش مشکلات بسیار زیادتری را باعث میشود... دوستانی که کمی در این حوزه با سابقه ترند حتما بخاطر دارند که در سالهای گذشته که بعضی از کاسکو ها بطریق قانونی (از راههای رسمی و تحت قوانین قرنطینه بین المللی) وارد کشور میشدند دارای مدارک و تجهیزات بسیار زیاد شناسایی بودن که یکی از آنها پک های واکسنی بود که همراه پرنده وارد میشد که اگر دوستان بخاطر داشته باشند قیمت این پکها (که حاویه حد اکثر 5 آمپول بودند) از خود کاسکو گرانتر بود..

در آخر باز هم عرض میکنم که کاسکو هیچ احتیاجی به واکسن ندارد چون هم بسیار در برابرابتلا بیماری مقاومند ، هم حیوان خانگی محسوب میشوند و شرایط نگهداریشان باید بگونه ای باشد که در معرض خطر قرار نگیرند و اگر خدای نکرده درست نگهداری نشوند مطمئنا واکسن هم جلوی ابتلا به بیماری را نخواهد گرفت ، و داروی مخصوصشان هم در ایران وجود ندارد...

بنده در آخر همانطور که به چند تن از پزشکان بسیار محترم هم پیشنهاد دادم در اینجا از پزشکان و دوستان عزیز که موافق تزریق واکسن هستند خواهش میکنم دلایلشان را برای لزوم مصرف آمپول بفرمایند (بجز دلایل مادی) تا با بررسی و تبادل نظر عزیزان دیگر هم به یک نتیجه درست و معقول برسند...

در این مورد خاص (عسل عزیز) هم بنده بسیار مایل بودم که دلیل پزشک بسیار محترم و متخصصی مثل جناب برهانی رو برای استفاده از چند آنتی بیوتیک تزریقی رو بدونم چون با توجه به علایمی که شهرزاد خانوم فرمودند عسل تازه در مرحله شروع سرماخوردگی بود (که هنوز حتی به عفونت هم نرسیده بود) که عزیزان بهتر از بنده مبدانند که برای کاسکو سرماخوردگی بهیچ وجه بیماریه سختی حساب نمیشه و با چند روز نگهداریه ویژه سریعا خوب میشه .....

موفق باشید

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط natsi نمایش پست ها
    با سلام

اولا اینکه خیلی خوشحالم که عسل خوب شده .... ولی بنده جسارتا میخوام درباره نحوه درمان مطالبی رو خدمت عزیزان عرض کنم.....

در مورد تزریق و استفاده از واکسن دوستانی که بنده رو میشناسند میدونند که من جزء مخالفان خیلی سخت استفاده از داروهای تزریقی مخصوصا واکسن ها برای طوطی (مخصوصا کاسکو) هستم

اصولا واکسنها داروهایی هستند که برای پیشگیری از یک بیماری مورد استفاده قرار میگیرند که بطور ساده اگه قرار باشه مورد بررسی قرار بگیرند داروهایی هستند حاویه ویروس ضعیف شده همون بیماری که به بدن میزبان تزریق میشوند تا سیستم دفاعیه بدن رو برای عکس العمل نسبت به اون بیماری آماده کنند ... یعنی خود شما دارید همون بیماری رو به بدن پرنده وارد میکنید تا شاید بدن بتونه پادتن رو تولید کنه ...اگر از تاثیر واکسنهایی که به انسانها هم تزریق میشه در مراکز علمیه غیر وابسطه به شرکتهی دارو سازی اطلاعات کسب کنید میبنید که خود این واکسنها عامل چه بیماریها و بعضا فجایعی در افراد میشوند که نمونه آخرش تاثیر واکسنهای h1n1 بود که اگر کمی در این زمینه تحقیق کنید میبینید که چه اتفاقات ناگواری از مصرف این واکسها بوجود آمد..

مطمئنا بدن پرندگان بلحاظ سیستمهای امنینی بسیار ضعیف تر از انسان است و عوارض مصرف واکسن در اونها بسیار بیشتراست...

مطلب بعدی روشهای انتقال بیماری به پرنده است ... کاسکوها بعد از حدود 2 سالگی در برابر بیماریها فوق العاده پرنده مقاومی هستند که اگر در شرایط صحیح نگهداری شون بسیار بندرت بیمار میشوند ... یکی از شایع ترین نوع انتقال بیماری که کاسکو در معرض اون قرارمیگیره انتقال بیماری از پرنده های بیمار به کاسکوست ، از آنجاییکه کاسکو حیوان خانگیست ، نباید در نگهداریه آنها اوضاع طوری باشد که در معرض تماس با پرنده بیمار باشد ، متاسفانه یکی از ایرادات مراجعه به مراکز درمانی در مواقع شلوغ همین خطر است که بخاطر وجود انواع پرندگان بیمار احتمال انتقال بیماری بسیار زیاد است ، از طرفی چون واکسن بطور طبیعی مقاومت بدن را تا مدتی بسیار کم میکند و اصولا نحوه ویزیت بگونه ایست که باید برای چک آپ در هنگام مصرف واکسن بطور منظم مراجعه کنید خطر ابتلا به بیماری در کاسکو چند برابر میشود .... بنده در اینجا توصیه میکنم برا هر منظوری قصد مراجعه به پزشک را دارید یا با هماهنگیه پزشک در مواقعی مراجعه کنید که مرکز خلوت باشد و یا پزشک را برای ویزیت به خانه ببرید....

نکته بعدی هم اینست که تمام مطالبی که بین موافقان و مخالفان مصرف واکسن مطرح میشود با فرض صحیح بودن و اصل بودن دارو بیان میشود که متاسفانه در ایران بهیچ وجه واکسن و آمپول مخصوص طوطی سانان بزرگ وجود ندارد و از واکسن های دیگر (یا انسانی و یا حیوانات دیگر) استفاده میشود که این نکته هم خودش مشکلات بسیار زیادتری را باعث میشود... دوستانی که کمی در این حوزه با سابقه ترند حتما بخاطر دارند که در سالهای گذشته که بعضی از کاسکو ها بطریق قانونی (از راههای رسمی و تحت قوانین قرنطینه بین المللی) وارد کشور میشدند دارای مدارک و تجهیزات بسیار زیاد شناسایی بودن که یکی از آنها پک های واکسنی بود که همراه پرنده وارد میشد که اگر دوستان بخاطر داشته باشند قیمت این پکها (که حاویه حد اکثر 5 آمپول بودند) از خود کاسکو گرانتر بود..

در آخر باز هم عرض میکنم که کاسکو هیچ احتیاجی به واکسن ندارد چون هم بسیار در برابرابتلا بیماری مقاومند ، هم حیوان خانگی محسوب میشوند و شرایط نگهداریشان باید بگونه ای باشد که در معرض خطر قرار نگیرند و اگر خدای نکرده درست نگهداری نشوند مطمئنا واکسن هم جلوی ابتلا به بیماری را نخواهد گرفت ، و داروی مخصوصشان هم در ایران وجود ندارد...

بنده در آخر همانطور که به چند تن از پزشکان بسیار محترم هم پیشنهاد دادم در اینجا از پزشکان و دوستان عزیز که موافق تزریق واکسن هستند خواهش میکنم دلایلشان را برای لزوم مصرف آمپول بفرمایند (بجز دلایل مادی) تا با بررسی و تبادل نظر عزیزان دیگر هم به یک نتیجه درست و معقول برسند...

در این مورد خاص (عسل عزیز) هم بنده بسیار مایل بودم که دلیل پزشک بسیار محترم و متخصصی مثل جناب برهانی رو برای استفاده از چند آنتی بیوتیک تزریقی رو بدونم چون با توجه به علایمی که شهرزاد خانوم فرمودند عسل تازه در مرحله شروع سرماخوردگی بود (که هنوز حتی به عفونت هم نرسیده بود) که عزیزان بهتر از بنده مبدانند که برای کاسکو سرماخوردگی بهیچ وجه بیماریه سختی حساب نمیشه و با چند روز نگهداریه ویژه سریعا خوب میشه .....

موفق باشید

سلام خدمت شما دوست عزیز و گرامی

قبل از هر چیز به عرضتون برسونم که من شخصا به طوطیم واکسن نزدم به دلایلی که عرض خوام کرد
    1.واکسن باید تو شرایط و دمای خاصی جا بجا بشه که من اطمینانی از سالم بودن واکسن ها ندارم
    2.شخصا پرندم رو تو معرض آلوده شدن به ویروس قرار نمیدم بنا بر این نیازی نمیبینم

واکسن تنها در صورتی خطرناکه که پرنده شما حامل ویرس باشه ولی به دلایلی مثل بالا بودن سیستم ایمنی بدن پرنده و یا پنهان بودن ویروس(دوره کمون) خودشو نشون نده....البته باز هم شرایط خاص داره ولی در این حالت تزریق واکسن میتونه خطرناک باشه

واکسن همیشه ویروس ضعیف شده نیست...واکسن نیوکاسلی که دکتر برهانی کیا تزریق میکنه ویروس مرده است و نه ضعیف شده.....
    در ضمن درسته که داریم خود بیماری رو وارد بدنش میکنیم ولی شک نکنید که نظر شخصی من و شما و دوستان نیست.ویروس مرده یا ضعیف شده یه حالتی از بیماری رو به صورت خیلی خفیف در بدن پرنده ایجاد میکنه و سیستم ایمنی بدن پرنده این قدرت رو داره که علیه ویرس مرده یا ضعیف شده آنتی بادی بسازه.در نتیجه پرنده مقاوم میشه علیه ویروس.......این نتیجه تکامل و پیشرفت علم پزشکی در طی چند صد ساله گذشتست

ویروس آبله و فلج اطفال هر سال جون میلیون ها انسان رو میگرفت....الان چی؟تقریبا هر 2 بیماری ریشه کن شدند.حالا شما رو چه منطقی میگید واکسن ضرر داره؟؟؟

بر فرض که در بعضی موارد نادر واکسیناسیون اثر منفی داشته....آیا میشه به خاطر اشتباهاتی که در بعضی از موارد رخ داده کل مزیت ها و خدمات پزشکی رو نادیده بگیریم؟؟شما با این حرفتون کل دامپزشکان رو زیر سوال میبرید .... حرفاتون کاملا توهین آمیزه.مگه تزریق واکسن چقدر سود داره دوست عزیز؟؟؟؟؟؟؟

در ضمن مقایسه سیستم ایمنی بدن پرنده با انسان اصلا معنی نداره...انسان واکسن مخصوص به خودش رو داره...طوطی هم از این قاعده مستثنی نیست.واکسن بر اساس وزن و نژاد و .... ساخته میشه . واکسن انسانی رو که تزریق نمیکنن به طوطی!!!!!

حالا از قضیه واکسن که بگذریم شما کلا مخالف تزریق حتی آنتی بیوتیک به پرنده هستید!!!
    پرنده مریضی که غذا نمیخوره و در برابر خوردن دارو هم مقاومت میکنه , و در صورت خوراندن زوری خطر پریدن داخل ریه و سینوس های پرنده هم وجود داره و بعد از همه این مشکلات تازه ممکنه همه دارو رو بالا بیاره.....

آیا تزریق بهترین گزینه نیست؟؟؟

تو همه جای دنیا طوطی رو جراحی میکنن!!!!بیماری هایی نظیر پیچیدن تخم یا عفونت های سینوسی...جراحی بال های ماکائو و .... همه و همه در بسیاری از موار نیاز به جراحی دارند.
    اون وقت شما میگید سوزن ممنوع؟؟؟
    کتاب های Avian Medicine & Surgery بخش هایی تخصصی فقط برای تزریق به پرنده و مخصوصا طوطی دارن

دامپزشک سالها درس میخونه و از من و شما اطلاعاتش بیشتره فکر نکنم اصلا نیاز به پیشنهاد من و شما داشته باشن

دامپزشکانی هم که تزریق نمیکنن دلیلش واکنش های غلط خیلی از مشتریانه که مرگ طوطی که قطعا به دلیل تزریق نمرده رو به تزریق ربط میدن

دکتر برهانی کیا قطعا دلیلی برای تزریق داشته و خیلی برام عجیبه که شما با این اطمینان(شما دامپزشک نیستید و علم این کار رو هم ندارید) از ایشون توضیح میخواهید!!!

بابک آژیده
    ویرایش توسط بابک آژیده : 8th October 2010 در ساعت 02:08 PM

کاربر موثر

شماره عضویت
    2671
    نقل قول نوشته اصلی توسط بابک آژیده نمایش پست ها
    سلام خدمت شما دوست عزیز و گرامی

قبل از هر چیز به عرضتون برسونم که من شخصا به طوطیم واکسن نزدم به دلایلی که عرض خوام کرد
    1.واکسن باید تو شرایط و دمای خاصی جا بجا بشه که من اطمینانی از سالم بودن واکسن ها ندارم
    2.شخصا پرندم رو تو معرض آلوده شدن به ویروس قرار نمیدم بنا بر این نیازی نمیبینم

واکسن تنها در صورتی خطرناکه که پرنده شما حامل ویرس باشه ولی به دلایلی مثل بالا بودن سیستم ایمنی بدن پرنده و یا پنهان بودن ویروس(دوره کمون) خودشو نشون نده....البته باز هم شرایط خاص داره ولی در این حالت تزریق واکسن میتونه خطرناک باشه

واکسن همیشه ویروس ضعیف شده نیست...واکسن نیوکاسلی که دکتر برهانی کیا تزریق میکنه ویروس مرده است و نه ضعیف شده.....
    در ضمن درسته که داریم خود بیماری رو وارد بدنش میکنیم ولی شک نکنید که نظر شخصی من و شما و دوستان نیست.ویروس مرده یا ضعیف شده یه حالتی از بیماری رو به صورت خیلی خفیف در بدن پرنده ایجاد میکنه و سیستم ایمنی بدن پرنده این قدرت رو داره که علیه ویرس مرده یا ضعیف شده آنتی بادی بسازه.در نتیجه پرنده مقاوم میشه علیه ویروس.......این نتیجه تکامل و پیشرفت علم پزشکی در طی چند صد ساله گذشتست

ویروس آبله و فلج اطفال هر سال جون میلیون ها انسان رو میگرفت....الان چی؟تقریبا هر 2 بیماری ریشه کن شدند.حالا شما رو چه منطقی میگید واکسن ضرر داره؟؟؟

بر فرض که در بعضی موارد نادر واکسیناسیون اثر منفی داشته....آیا میشه به خاطر اشتباهاتی که در بعضی از موارد رخ داده کل مزیت ها و خدمات پزشکی رو نادیده بگیریم؟؟شما با این حرفتون کل دامپزشکان رو زیر سوال میبرید .... حرفاتون کاملا توهین آمیزه.مگه تزریق واکسن چقدر سود داره دوست عزیز؟؟؟؟؟؟؟

در ضمن مقایسه سیستم ایمنی بدن پرنده با انسان اصلا معنی نداره...انسان واکسن مخصوص به خودش رو داره...طوطی هم از این قاعده مستثنی نیست.واکسن بر اساس وزن و نژاد و .... ساخته میشه . واکسن انسانی رو که تزریق نمیکنن به طوطی!!!!!

حالا از قضیه واکسن که بگذریم شما کلا مخالف تزریق حتی آنتی بیوتیک به پرنده هستید!!!
    پرنده مریضی که غذا نمیخوره و در برابر خوردن دارو هم مقاومت میکنه , و در صورت خوراندن زوری خطر پریدن داخل ریه و سینوس های پرنده هم وجود داره و بعد از همه این مشکلات تازه ممکنه همه دارو رو بالا بیاره.....

آیا تزریق بهترین گزینه نیست؟؟؟

تو همه جای دنیا طوطی رو جراحی میکنن!!!!بیماری هایی نظیر پیچیدن تخم یا عفونت های سینوسی...جراحی بال های ماکائو و .... همه و همه در بسیاری از موار نیاز به جراحی دارند.
    اون وقت شما میگید سوزن ممنوع؟؟؟
    کتاب های avian medicine & surgery بخش هایی تخصصی فقط برای تزریق به پرنده و مخصوصا طوطی دارن

دامپزشک سالها درس میخونه و از من و شما اطلاعاتش بیشتره فکر نکنم اصلا نیاز به پیشنهاد من و شما داشته باشن

دامپزشکانی هم که تزریق نمیکنن دلیلش واکنش های غلط خیلی از مشتریانه که مرگ طوطی که قطعا به دلیل تزریق نمرده رو به تزریق ربط میدن

دکتر برهانی کیا قطعا دلیلی برای تزریق داشته و خیلی برام عجیبه که شما با این اطمینان(شما دامپزشک نیستید و علم این کار رو هم ندارید) از ایشون توضیح میخواهید!!!

بابک آژیده
    با سلام

اولا ممنونم بخاطر توجهتون و پاسخی که فرمودید ...

شاید برای شما سوء تفاهم شده ، بنده بحث اصلیم رو عرض کردم درباره طوطی سانان و تاکیدا کاسکوست و دلایل مخالفتم رو هم عرض کردم (مثل بالا بودن قدرت کاسکو ، نبودن واکسن تخصصی و...)
    دلایلی هم که شما برای واکسن نزدن به طوطیتون فرمودید ، دقیقا موردی است که بنده هم روش تاکید دارم ...

بنده برای تزریق به طیور و... مخالفتی ندارم چون طبیعتشون اینه که مدام در معرض ابتلا هستند (که نباید کاسکوی خانگی در این خطر قرار گیرد) و داروهای تخصصسیشون هم در ایران بسیار زیاده..

شما بحث کشورهای دیگر رو میفرمایید که بنده هم عرض کردم که در گذشته در ایران هم واکسن های استاندارد مخصوص کاسکو بهمراه پرنده مجاز به ایران وارد میشد ولی فعلا اینگونه داروهای مناسب در ایران نیست....(یکی از اصلیترین دلایل مخالفت بنده هم همین نکته است )

شما بحث واکون انسانی رو میفرمایید (البته در این تاپیک بحث صرفا درباره کاسکوست و من فقط یک مثال زدم)، بنده با توجه به صحبتی که شما هم فرمودید عرض کردم که حتی در انسانها هم نسبت به واکسیناسیون تمام بیماریها جواب مثبت گرفته نمیشه ... ضمن اینکه اگر درباره تاثیر مثبت و منفیه واکسن شماهم تحقیق کنید متوجه میشوید که بهمان نسبت که واکسیناسیون در بعضی موارد بسیار مثبت بوده ،در موارد دیگر هم مشکل ساز بوده ، بقول جنابعالی در گذشته بعضی بیماریها باعث مرگ بوده که در حال حاظر تقریبا بیماریهای بی خطری هستند ولی در ازاء آن بسیاری از بیماریهایی هم بوجود آمده اند که در گذشته نبودند که باز هم اگر شما کمی تحقیق کنید میبینید که بسیاری از آنها بواسطه واکسیناسیون بیماریهای دیگر بوجود آمده اند ،باز هم شما در نظر داشته باشید که شرکتهای بزرگ دارو سازی برای سود آوری چه کار ها نکرده و نمیکنند .....(عرض کردم که چون اینجا صرفا بحث کاسکو باید مطرح شود بحثهای جانبی را بنده در خدمتتون هستم)... فقط جهت اطلاع شما عرض کنم که بنده خیلی هم نسبت به معقوله دارو بی اطلاع نیستم و در این حوزه هم فعالیت داشتم

در مورد آنتی بیوتیک هم عرض کنم که شما لطفا بفرمایید که آیا باید تجویز آنتی بیوتیک تزریقی ، بقول خود شما در شرایط بسیار مخصوص و استثنایی (که شما فرمودید طوطی قادر به انجام کاری نباشه و از ناچاری تزریق باید انجام شود)توصیه شود یا اینکه متاسفانه بروش بیشتر پزشکان در اولین ویزیت و برای هر بیماری چند آمپول رو بصورت روتین تزریق میکنند...

بنده قصد توهین و جسارت به هیچ کسی رو نداشته و ندارم و اگر از نوشته های بنده این امر بنظر میاید بسیار از عزیزان پوزش میخواهم. ولی فکر نکنم توضیح خواستن از شخص و یا اشخاص نشانه توهین به عزیزان و ادعای بنده برای بیشتر دانستن باشد ... خود من هم دوست دارم که اطلاعاتی که بدنبالش هستم رو از دیدگاههای مختلف ببینم تا صحیح ترین راه رو انتخاب کنم ....

باز هم تاکید میکنم که بنده با تزریق واکسن به کاسکو (پرندگان و موجودات دیگر رو بحث نمیکنم) و در شرایط فعلی در ایران(کشورهای دیگر رو هم کاری نداریم) مخالفم....

در آخر باز هم از توجه شما سپاسگزارم و اگر مطلب بنده باعث سوء تفاهم شده عذر خواهی میکنم

موفق باشید

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    طوطی خاکستری
    شماره عضویت
    962
    با سلام

موفق باشید

قا سهیل نظرات شما کاملا محترم هست ولی من اصلا بهاش موافق نیستم عسل رو من 6عصر بردم حموم با حوله خشکش کردم بعد با سشوار خشکش کردم اوردمش همین اتاقی که کامپیوتر هست که اینقدر گرم هست آدم خفه می شه کولرمون هم که 2هفتست خراب شده و کار نمی کنه پنجره این اتاق هم جلوش از این پرده های حصار چوبی داره که بادی نمی یاد با همه این اوصاف تنها اشتباه که حدس می زنم ساعت حموم بود و فردا صبحش من کاور عسلو زدم کنار دیدم جیغ هایی که می زنه مثل قبل نیست . صبر کردم مامانم اومد گفتم به نظرت عسل صداش عوض نشده؟ اول گفت نه بابا تو هم حساسی قناری هم پیشم بود گفت داره صدای اینو در می یاره ولی چند دقیقه بعد دید راست می گم صدای عسل گرفتگی داره ولی بله حالش خوبه بیرون هم اوردمش حسابی بدو بدو می کنه . این کاملا طبیعی هست چون طوطی ها مریضیشون رو در مراحل اول پنهان می کنن ولی معنیش این نیست که سالمن . با اینحال من 10 صبح دیدم صدای عسل گرفته ساعت 5.30عصر همون روز اولین آنتی بیوتیک رو دکتر زد.

اومدم فروم های ایرانی و خارجی همینطور نظرات دوستان رو پرسیدم خوب فرومهای ایرانی متاسفانه هیچ مطلب به درد بخوری ندارن برای همین تصمیم گرفتم خواص آنتی بیوتیک ها و چیزهایی که خودم پیدا کردم رو یکی یکی بزارم برای اینکه فرومهای ایرانی به شدت زمان مریضی پرنده اطلاع رسانیشون ضعیف هست همه یک سری مطلب رو که معلوم نیست از کجاست گرفتن از هم کپی کردن.

از شما و دوست دیگه ای که با آمپول مخالف بودم صحبت کردم خدایی ترسیدم گفتم نکنه دکتر داره اشتباه می کنه از یک دکتر یک آنتی بیوتیک خوراکی پرسیدم و فرداش که روز دوم بود تصمیم گرفتم نبرم آمپول بزنه و همین دارو رو بدم و همون روز به این نظر اشتباه پی بردم شاید دلیلش این هست دوستان طوطیشون تا حالا مریض نشده نکته ای که هست اینه که طوطی دارو خوراکی رو نمی خوره تو آب می ریزی یکم مزه دار می شه دیگه طرف آب نمی یاد با سرنگ امتحان کردم علاوه بر اینکه دارم عصبیش می کنم و استرس بهش وارد می کنم داروویی خورده نمی شه همه رو تف می کنه یا دهنشو می بنده. با تشویق مهران بود که طوطیش سرما خورده بود و آمپول زده بود و خدا رو شکر طوطی خوب شده بود و 1 دوست دیگم که اونم کاسکوش مثل عسل شده بود و همین دکتر بهش تزریقی داده بود و اونم خوب بود ساعت 9.30 که دکتر هم بیمارستان نبود عسل رو بردم چون گفته بود من نبودمم دستیارم تزریق رو انجام می دن بردم و دستیارشون که ایشونم دکتر بود دومین دارو رو زد.

شما فکر کن با 2 روز تزریق آنتی بیوتیک هنوز صدای عسل برنگشته بود و به شدت کسل بود اگه می خواتسم با بی داروویی جلو برم چی می شد چون پدر من پزشک هست وقتی یکی سرما خوردگی داره آمپول پنسیلین تجویز می کنه ( برای جلوگیری از عفونت های ثانویه) درسته بدن رو ضعیف می کنه ولی اثر کم قدرت تر شدن ویروس کاملا توش معلوم می شه.( این مثال برای انسان هاست )

دیگه اینقدر ناراحت بودم فکر می کردم عسل بیماری تنفسی پیدا کرده چون اگه تغییر صدا ایجاد شه و رسیدگی نشه عفونت شدید تنفسی درست می شه که دکتر به من گفت اگه ایران نباشه خوب می شه ولی ما در ایران وسیله لازم برای درمان بیماریهای تنفسی رو نداریم.

من روز سوم هم عسل رو بردم دکتر دوباره ویزیت کرد همه چیش عادی بود جز صداش سومین آنتی بیوتیک رو هم زد یک ضد حساسیت هم زد . گفت دیگه تا 4-5 روز نیارش اگه صداش خوب شد که هیچی اگه نه باید رادیوگرافی شه .

شبش که عسل هم از استرس هم داروها حالش خیلی بد بود فرداش تا 2-3 خواب بود حتی پارچه رو می زدم کنار عسل جیغ جیغو تکون نمی خورد از رو چوبش ولی از شبش کم کم بهتر شد دیروز صبح خوب بود و عصرش دیگه صداش صاف و بلند شد ولی جیغهای بلند که می زنه کاملا مشخص هست که عفونت بوده و دوره نقاهت هست . امروز هم بهتره .

اینها رو گفتم که بگم اگه عسل دارو نمی زد مطمئنم از دستش می دادم همیشه بیماریها بدون دارو خوب نمی شن.من خیلی خیلی از طبابت دکتر برهانی کیا راضی بودم حتی واکسنی که دفعه پیش زد عسل 2ساعت هم براش مشکلی پیش نیومد.
    ویرایش توسط Shahrzad : 8th October 2010 در ساعت 03:39 PM

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    نقل قول نوشته اصلی توسط khaled3 نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان
    با این اوصاف کاسکو را حموم آفتاب ببریم به مدت 6-7 دقیقه یا نه؟خیلی نگران شدم.
    سلام دوست خوبم
    صحبت هایی که اینجا میشه برای اینه که آگاهی و دید ما در مورد موجودی که ازش نگهداری می کنیم زیاد بشه و وقتی کاری را میخواهیم انجام بدیم بدونیم که چه عوارضی ممکنه داشته باشه در ضمن نگهداری هر حیوانی همیشه ریسک مخصوص خودش را داره دیگه این خودتون هستید که باید شرایط را در نظر گرفته و تصمیم بگیرید که چه برنامه ای برای طوطی تون داشته باشید کسی نمی تونه به شما بگه صد در صد چه کار انجام بدی یا ندی
    یک وقت طوطی را از آفتاب محروم می کنی و به روی مزایای حمام آفتاب خط میکشی یک وقت هم می بری با رعایت تمام نکاتی که یاد گرفتی آفتاب میدی هیچ مشکلی هم پیش نمیاد
    مهم اینه هیچ کدام از دوستان (حتی خود من ) نباید تجربه های خودشوت را قانون مطلق فرض کنند اینجا هر کس تجربه اش را میگه و کاربران هم خودشان باید تصمیم بگیرند پرنده ها هم ماشین نیستند که حساب دو تا دوتا چهار تا براشون صادق باشه گاهی اوقات آدم مجبور میشه بین بد و بد تر ، بد را انتخاب کنه خصوصا توی شرایط جامعه ما خیلی چیزها استاندارد نیست

تجربه ای را میشه تعمیم دارد که از جامعه آماری خوبی بر خوردار باشه وگرنه نگهداری و مراقبت از چند تا پرنده با شرایط مختلف حتی اگر نسل در نسل هم به آدم رسیده باشه تا وقتی از جامعه آماری خوب و شرایط استاندارد برخودار نباشه به عنوان قانون قابل تعمیم نیست (تاز اگر هم باشه باز هم نمیشه به صحتش بیشتر از 60 تا 70 درصد حساب کرد این را دیگه تمام محققان علمی و غیر علمی می دونند ...قبلا هم گفتم باز هم میگم که متاسفانه خیلی از حرفها و صحبت ها در کشور ما فقط در حد حرف و صحبت است واقعیت را ببینی در عمل خیلی از راه حلها جواب نمیده پس تا جایی که می تونیم آگاهی خودمون را زیاد می کنیم بعد هم خودمون برای سرنوشت پرنده مون تصمیم میگیریم )
    شما هم کلیه شرایط خودت را بسنج ، یقین دارم می تونی با توجه به شرایطی که داری و اطلاعاتی که پیگیرانه برای خودت جمع کردی یک برنامه رسیدگی خوب برای پرنده آت انتخاب کنی

کاربر ثابت

شماره عضویت
    9
    با سلام

موفق باشید
    نقل قول نوشته اصلی توسط shahrzad نمایش پست ها
    قا سهیل نظرات شما کاملا محترم هست ولی من اصلا بهاش موافق نیستم عسل رو من 6عصر بردم حموم با حوله خشکش کردم بعد با سشوار خشکش کردم اوردمش همین اتاقی که کامپیوتر هست که اینقدر گرم هست آدم خفه می شه کولرمون هم که 2هفتست خراب شده و کار نمی کنه پنجره این اتاق هم جلوش از این پرده های حصار چوبی داره که بادی نمی یاد با همه این اوصاف تنها اشتباه که حدس می زنم ساعت حموم بود و فردا صبحش من کاور عسلو زدم کنار دیدم جیغ هایی که می زنه مثل قبل نیست . صبر کردم مامانم اومد گفتم به نظرت عسل صداش عوض نشده؟ اول گفت نه بابا تو هم حساسی قناری هم پیشم بود گفت داره صدای اینو در می یاره ولی چند دقیقه بعد دید راست می گم صدای عسل گرفتگی داره ولی بله حالش خوبه بیرون هم اوردمش حسابی بدو بدو می کنه . این کاملا طبیعی هست چون طوطی ها مریضیشون رو در مراحل اول پنهان می کنن ولی معنیش این نیست که سالمن . با اینحال من 10 صبح دیدم صدای عسل گرفته ساعت 5.30عصر همون روز اولین آنتی بیوتیک رو دکتر زد.

اومدم فروم های ایرانی و خارجی همینطور نظرات دوستان رو پرسیدم خوب فرومهای ایرانی متاسفانه هیچ مطلب به درد بخوری ندارن برای همین تصمیم گرفتم خواص آنتی بیوتیک ها و چیزهایی که خودم پیدا کردم رو یکی یکی بزارم برای اینکه فرومهای ایرانی به شدت زمان مریضی پرنده اطلاع رسانیشون ضعیف هست همه یک سری مطلب رو که معلوم نیست از کجاست گرفتن از هم کپی کردن.

از شما و دوست دیگه ای که با آمپول مخالف بودم صحبت کردم خدایی ترسیدم گفتم نکنه دکتر داره اشتباه می کنه از یک دکتر یک آنتی بیوتیک خوراکی پرسیدم و فرداش که روز دوم بود تصمیم گرفتم نبرم آمپول بزنه و همین دارو رو بدم و همون روز به این نظر اشتباه پی بردم شاید دلیلش این هست دوستان طوطیشون تا حالا مریض نشده نکته ای که هست اینه که طوطی دارو خوراکی رو نمی خوره تو آب می ریزی یکم مزه دار می شه دیگه طرف آب نمی یاد با سرنگ امتحان کردم علاوه بر اینکه دارم عصبیش می کنم و استرس بهش وارد می کنم داروویی خورده نمی شه همه رو تف می کنه یا دهنشو می بنده. با تشویق مهران بود که طوطیش سرما خورده بود و آمپول زده بود و خدا رو شکر طوطی خوب شده بود و 1 دوست دیگم که اونم کاسکوش مثل عسل شده بود و همین دکتر بهش تزریقی داده بود و اونم خوب بود ساعت 9.30 که دکتر هم بیمارستان نبود عسل رو بردم چون گفته بود من نبودمم دستیارم تزریق رو انجام می دن بردم و دستیارشون که ایشونم دکتر بود دومین دارو رو زد.

شما فکر کن با 2 روز تزریق آنتی بیوتیک هنوز صدای عسل برنگشته بود و به شدت کسل بود اگه می خواتسم با بی داروویی جلو برم چی می شد چون پدر من پزشک هست وقتی یکی سرما خوردگی داره آمپول پنسیلین می زنه درسته بدن رو ضعیف می کنه ولی اثر کم قدرت تر شدن ویروس کاملا توش معلوم می شه.

دیگه اینقدر ناراحت بودم فکر می کردم عسل بیماری تنفسی پیدا کرده چون اگه تغییر صدا ایجاد شه و رسیدگی نشه عفونت شدید تنفسی درست می شه که دکتر به من گفت اگه ایران نباشه خوب می شه ولی ما در ایران وسیله لازم برای درمان بیماریهای تنفسی رو نداریم.

من روز سوم هم عسل رو بردم دکتر دوباره ویزیت کرد همه چیش عادی بود جز صداش سومین آنتی بیوتیک رو هم زد یک ضد حساسیت هم زد . گفت دیگه تا 4-5 روز نیارش اگه صداش خوب شد که هیچی اگه نه باید رادیوگرافی شه .

شبش که عسل هم از استرس هم داروها حالش خیلی بد بود فرداش تا 2-3 خواب بود حتی پارچه رو می زدم کنار عسل جیغ جیغو تکون نمی خورد از رو چوبش ولی از شبش کم کم بهتر شد دیروز صبح خوب بود و عصرش دیگه صداش صاف و بلند شد ولی جیغهای بلند که می زنه کاملا مشخص هست که عفونت بوده و دوره نقاهت هست . امروز هم بهتره .

اینها رو گفتم که بگم اگه عسل دارو نمی زد مطمئنم از دستش می دادم همیشه بیماریها بدون دارو خوب نمی شن.من خیلی خیلی از طبابت دکتر برهانی کیا راضی بودم حتی واکسنی که دفعه پیش زد عسل 2ساعت هم براش مشکلی پیش نیومد.

سلام
    من هم مثل شما شهرزاد جان بارها شده دیدیم که طوطی دوستان با توجه به اینکه تمام شرایط را رعایت کردند باز هم سرما خوردن و اتفاقا با تزیق آنتی بیوتیک خوب شدند برای همین معتقدم که هر پرنده ای شرایط خاص خودش را داره آدم نمی تونه همه چیز را ببره زیر سوال و دقیقا هم این جمله از دکتر برهانی کیا شنیدم اون دمایی که داره شما را خفه می کنه ممکنه برای طوطی اون هم طوطی های آفریقایی اصلا گرم نباشه می دونید که دمای بدن طوطی ها بین 40 تا 42 درجه سانتیگراد است یعنی در حالت عادی این دما برای ما تب و لرز میاره و تازه این همه پر دارند که دمای بدنشون را از دست ندهند حتی در تابستان هم نوکشون را می کنند لای بالشون میخوابن که پرت حرارتی از نوک نداشته باشند یا پاشون یک در میان به همین دلیل جمع می کنند حالا در نظر بگیرید که طوطی پرش خیش بشه بعد هم بخواهیم خشکش کنیم خوب همه می دونیم که وقتی چیزی میخواد خشک بشه دمای مورد نیاز را از محیطش میگیره برای همین اون وقت که ما فکر می کنیم الان طوطی گرمش شده واقعا این طور نباشه

طوطی اکلکتوس آقا مهران هم برای شما در معرفی پرنده هاتون نوشته بود سرماخورده بود اتفاقا من روزهایی که ایشون طوطیشون را میاورند برای تزریق بیمارستان بودم هر سه روز میرفتم چون یک پرنده شکاری را برای درمان برده بودم و شاهد خوب شدن طوطی شون بعد از تزریق بودم بعد هم که خودشون برای شما تجربه خودشون را نوشته بودند
    به هر حال من همچنان معتقدم که آدم نباید خیلی صریح با هر نظری مخالفت کنه هر چند که می تونه نظر مخالف خودش را اعلام کنه به صورت یک خبر یا اطلاع رسانی ولی زیر سوال بردن هر چیزی صحیح نیست

و من همچنان از اینکه طوطیت حالش خوب شده خوشحالم و نمی تونم ابراز خوشحالی نکنم امیدوارم هر دوتاتون شاید باشید سالهای سال و در کنار هم :smile (96):

کاربر ساده

شماره عضویت
    2699
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepide p نمایش پست ها
    سلام . اگه منظورت شبه اولی باشه که طوطیتو بیرون آوردی آره درسته . خوب خیلی عالیه که از دستت نمی ترسه داخل قفس .روی دست میاد طوطیت ؟چجوری بیرون آوردیش روی دستت یا اینکه خودش اومد ؟می تونی نازش کنی ؟
    اگه خودش اومد بیرون ،که بهتره بهش روی دست اومدنو یاد بدی .اگه به بالای همین صفحه نگاه کنی .فکر کنم جوابتو می گیری .بهتره تو قفس باهاش این تمرینو انجام بدی چون گفتی نمی ترسه تو قفس .بعد که با دست آوردیش بیرون و نشست جایی که شما می خوای ،باهاش همین step up رو تمرین کن .البته بعضی از دوستان شاید بگن سرشو بخارون ولی من میگم بهتره اول به دست اعتماد کنه .اینجوری راحت تر میتونی سرشو ناز کنی . پس اول روی دست اومدن بعد سر خاروندن .البته اگه بیشتر توضیح می دادی خیلی بهتر میشد راهنمایی کرد .من چون جواب سوالایی که از شما پرسیدم رو نمی دونم خیلی کلی گفتم چی کار کنی .حالا اگه می تونی روی دست بیاریش که هیچی فقط بیرونه قفس باهاش همین تمرینو انجام بده.طوری که بعدها بتونی خودت با دستت بیاریش بیرون و ببریش داخل قفس .کافیه از 5 صفحه قبل بخونی :smile (168):

تمرین step up (روی دست آوردن )هم اولش اینجوریه .که اول فقط با یه قدم .یعنی دستتو ببری سمتش وقتی اومد رو دست ، بهش جایزه بدی و دوباره بذاریش سر جاش بشینه یعنی دستتو زیاد حرکت ندی فقط نشستن و سرجاش گذاشتن .چند روز همین تمرینو انجام بده .بعد تو روزای بعد وقتی رو دستته یکم جابجاش کن و بعد دوباره بذار بشینه روی نشیمنگاهش. تو هربار یه جایزه بهش بده .که بدونه روی دست اومدن یعنی جایزه . بعد یکم پیشرفته تر اینه که یه غذایی که دوست داره مثلا پسته رو چند تیکه کنی بذاری کنارت (تیکه های کوچیک)بعد دستتو ببر سمتش که بیاد رو دستت .وقتی اومد بدون اینکه بذاریش سر جاش ، دست دیگتو ببر سمتش .تو هر قدمی که بر می داره یه تیکه پسته بده بهش .یعنی یجور تمرین قدم برداشتن روی دست که تو تاپیکه step up حانومه شیکرا کاملا توضیح دادن(laddering) .لینکشو لطف کردن واسه بچه ها گذاشتن .من می خواستم هم عکس بذارم هم لینکشو متاسفانه یکم سایت اذیتم می کنه و هرکاری رو نمی تونم انجام بدم .:smile (243):
    این بازی فوق العادست .وقتی طوطیهام کوچیک بودن تو کتاب خونده بودم که این بازی به طوطی کمک می کنه اعتماد به نفس پیدا کنه و خودم واقعا تاثیرشو روی طوطیهام دیدم .مخصوصا طوطیه اولم که چون سنگین وزن بود دیر پرواز کردن یاد گرفت .وقتی این بازیو بهش یاد دادم واقعا دیدم چقدر احساسه خوبی داره و کاملا خوشحال بود .طوطی سومم که الان پیشمه هم عاشق این بازیه .تو هر بار قدم برداشتن خودشو تشویق می کنه .با این بازی هم طوطی بیشتر به دستتون عادت می کنه هم یه نوع سرگرمی واسه خودشه .وقتی کاملا یاد گرفت میتونید با دو تا قدم یه جایزه بدین یا بعدها با 10 قدم یه جایزه بدین .من به طوطیم یاد دادم که چند قدم برداره بعد که رسید به من ،بوسم کنه :smile (136):بعد بهش یه جایزه میدم :smile (272):

از نظر من بعد غذا دادن با دست باید روی دست آوردن رو باهاش تمرین کنی بعد این بازیو حتما یادش بده بعد اگه دوست داری می تونی سرشم بخارونی .

علت اینکه می گم جایزشو (که فرض می کنیم حالا پسته باشه)به تیکه های کوچیک تقسیم کنید اینه که طوطی شما اگه تیکه های درشت بدین بهش حواسش پرت خوردن میشه .حالا می خواد این تو آموزش step up باشه یا بازی های دیگه .من تو آموزشای بیشتر تربیت کننده ها خوندم .خودم هم تو بازی هایی که به طوطیم یاد دادم بهش رسیدم .تو جایزه دادن باید غذا اندازه ای باشه که طوطی حواسش از تمرین پرت نشه .حالا خودتون بعد اندازش دستتون میاد .:smile (115):
    موفق باشی
    ممنونم سپیده جان،من هنوز تمرین روی دست اوردن رو باش نکردم،شنیده بودم که اینکارو باید بیرون از قفس انجام بدم که بیرون قفس آروم تر می*شه،خودش هم از قفس بیرون میاد،
    موقعی هم که دستم بدون غذا بره تو قفس مشکوک می*شه و دیگه به آرومی موقعی که بش غذا میدم نیست و نمیذاره برم طرف باش
    گردو رو هم بیشتر از همه چی* دوست داره،حتا موقعی که گردو رو تو دستم میبینه میاد دنبالش
    حالا میگید چی* کنم؟

کاربر ساده

شماره عضویت
    2699
    نقل قول نوشته اصلی توسط shikra نمایش پست ها
    سلام رازک جان
    میشه بپرسم که شما چند تا طوطی دارید ؟ آیا به جز طوطی خاکستری طوطی دیگری هم دارید؟
    خانم سپیده پاسخ کاملی به شما دادن همیطنور شهزرزاد جان
    اگه میشه این لینک بخش آموزش را یه نگاهی بنداز دیدگاه خوبی پیدا می کنی خود سپیده جان برای تهیه این لینک زحمت زیادی کشیدن و لکیپ های آموزشی خوبی گذاشتند

:smile (66):
    شکیرا جان در حال حاضر فقط خودش تنهاست،
    لینک مشکلی* داره؟

صفحه 181 از 1238 نخستنخست ... 811311621631641651661671681691701711721731741751761771781791801811821831841851861871881891901911921931941951961971981992002312816811181 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)