کاربر موثر

شماره عضویت
    558
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepide p نمایش پست ها
    چرا من بعضی وقتا نمی تونم جمله هاتو بفهمم ؟:Dخواهشا بین هر جمله یه نقطه ای ، ویرگولی بذار .همیشه چندبار نوشته هاتو می خونم تا می فهمم .بعضی هارو هم اصلا رد می کنم:D.آفرین روشه خوبیه .ما هم همینو پیشنهاد دادیم .ولی مشکل اینه که هیچکی نمی تونه تحمل کنه که بالاخره یه روز از دستش غذا بگیره و همه عجله دارن که سریع بعد از با دست غذا دادن ،زودتر برسن به سرخاروندن :Dبه هر حال مرسی که دوباره تاکید کرد
    یکم تلاش کنی میتونی بخونی:smile (176):
    حالا یه کاریش میکنیم:smile (165):
    اتفاقا به یه امید میتونن تحمل کنن:smile (186): طوطی هر چه پیش میره با شدت کمتری غذا رو از دست یگیره و پرت میکنه طوری که موقع غذا گرفتن از دست دیگه زیاد عکس العملی نداره یواش میاد طرف غذا اگرم کسی تحمل نکنه بهتره که به جای خاکستری فکر گاو وحشی باشه چون این روشها که دوستان اشاره کردن مثل شوک و تنبیه مال گاو وحشیه البته اونم درست نیست ولی از قدیم مثالمونه تا نباشد چوب تر...........

کاربر موثر

شماره عضویت
    187
    نقل قول نوشته اصلی توسط gsoudabeh نمایش پست ها
    با سلام به دوستان و مدیران محترم

دربخش تغذیه توضیح دادید که بایستی هفته ای دو الی سه بار به مقدار کم ماست کم چرب به کاسکو بدهیم حالا می خواستم بدونم ماست را به چه صورت به کاسکو بدهم آیا باید توی آب حل کنم ؟ چون توی ظرفش که ریختم اصلا بهش توجهی نکرد.
    ماست ؟؟؟ من بخش تغذیه رو نخوندم اما تا اونجایی که میدونم لبنیات زیاد برای طوطی سانان توصیه نمیشه و موادی که در ماست هست مانند کلسیم بهتره از طریق گردو و.... و تغذیه درست میوه جات تعیین بشه.

نظره من اینه که اصلا از ماست استفاده نکنید .... باز هم تصمیم با خوده شماست.

کاربر موثر

شماره عضویت
    558
    در مورد گاز گرفتن به دوستان بگم هر چه بکارید برداشت میکنید منظورم اینه که شما اگه روزای اول شجاعت به خرج بدید دستتون رو ببرید تا طوطی باهاش بازی کنه دیگه گاز دردناک نمیگیره من یه فیلم از طوطیم میزارم شدت تهاجمش به انگشتام صفره چون من دستمو انقدر گذاشتم تو دهنش طوری که همش لمس کرده اگرم گاز گرفته باشه واقعا برام لذت بخش بوده اصلا تمایلی نسبت به انگشتم نداره ولی یکم نسبت به نوک انگشتام حساسه چون تو دهنش نزاشتم ولی کلا نسبت به انگشتم بی تفاوته فقط یه بار اومد رو شونه ی برادر کوچیکم بچه کوچیکه دیگه وقتی میشینه رو شونش قدر کاسکو ازش بلند تر میشه به همین خاطر چون تازه رفته بود پیش برادرم گوشش رو یه گاز باحالی گرفت بچه برق از سه فازش پرید دردناک نبودا ولی چون قصد گوشش رو کرده بود بدبخت بچه ترسید الانم یادش دادم وقتی طوطی میاد رو دست راستم میره رو شونه وقتی میاد رو چپ وایمیسه اونم با روش های سهیل عزیز که تو معرفیه ناتسی گفتن با نوازش کلا با قضیه حرفه ای و علمی برخورد کنید نه سنتی چون رام کردن سنتیه کاسکو و دیگر طوطی سانان فوق العاده بیخوده و آزار دهندست یکیش همین غذا ندادن به طوطی من یادمه اولین کاسکوم رو بردم یکی از این پرنده بازای قدیمی دید گفت بهش غذا نده خودش میاد رو دست منم میدونستم اصلا کار درستی نیست و جواب نمیده گفتم نه حاجی طوطی باز هستی ولی کاسکو باز نیستی
    اما اکثرا پرنده بازهای قدیمی کارشون بیسته یه سریاشون تجربه ی غلط دارن اکثرا هم تو کار شاه طوطی هستن

کاربر موثر

شماره عضویت
    229
    نقل قول نوشته اصلی توسط ardi1234 نمایش پست ها
    ماست ؟؟؟ من بخش تغذیه رو نخوندم اما تا اونجایی که میدونم لبنیات زیاد برای طوطی سانان توصیه نمیشه و موادی که در ماست هست مانند کلسیم بهتره از طریق گردو و.... و تغذیه درست میوه جات تعیین بشه.

نظره من اینه که اصلا از ماست استفاده نکنید .... باز هم تصمیم با خوده شماست.
    دوست عزیز صفحه 136 را بخوان شیکرا عزیز درخصوص استفاده از لبنیات مطلب نوشته

کاربر ساده

شماره عضویت
    538
    نقل قول نوشته اصلی توسط shahrzad;1****
    شما هر بار که فشار می ده از اینکه دردت می یاد واکنش نشون می دی؟اینجور مواقع خیلی باید خونسرد باشی و کمی جدی بدون اینکه نشون بدی دردت اومده بازی رو تموم کن و اگه بیرون هست بکنش تو قفس و یا اگه تو قفس هست برای چند لحظه از پیشش برو. با لحن جدی هم بگو نه و اخم کن.

با سلام خدمت شهرزاد عزیز
    من اصلا نمیترسم حتی شده که همچین فشار داده که انگشتمو زخمی کرده .
    تو قفسم میزارم بهش اخمم میکنم ولی اصلا محل نمیزاره بر عکس شیتنت بازی در میاره. کارای با نمک میکنه که بیشتر عصبی میکنه.انگار با یه بچه 4ساله سرو کار داری تازی اینم بگما کامل رام.6 کلمه حرف میزنه.رو دست میاد .میگیرم تو دستم.از قس که میارمش پایین رو زمین بازی میکنه و.... ولی گاز گرفتنش.....:smile (39):

کاربر موثر

شماره عضویت
    187
    نقل قول نوشته اصلی توسط gsoudabeh نمایش پست ها
    دوست عزیز صفحه 136 را بخوان شیکرا عزیز درخصوص استفاده از لبنیات مطلب نوشته
    خانومه شیکرا نظرشونو گفتن منم نظرمو ..... ایشون گفتن خیلی خیلی کم من گفتم اصلا :smile (7): حال شما خودتون می تونید تصمیم بگیرید.

کاربر ساده

شماره عضویت
    538
    با سلام خدمت آقا سعید
    عزیز تینا کاملا رام هست .رو دست میاد و عاشق این هست که رو پای من بشینه و واسم شیتنت کاری در بیاره.6 کلمه حرف میزنه .با من صمیمیه حتی وقتی که از بیرون دارم میام خونه در گاراژ را که باز میکنم شرو میکنه به صدا زدن من .خیلی باحاله .فقط نمیدونم چرا انگشتمو فشار میده.اینم بگما تو قفس نگهش نمیدارم بالای قفس بازه وهمیشه آزاده. آزاد بودنش باعث
    این کاراش نمیشه؟؟؟ یعنی اینکه لوس یا پررو نمیکندش؟؟؟؟

کاربر عالی

شماره عضویت
    4
    نقل قول نوشته اصلی توسط سلطان آسمان نمایش پست ها
    سلام،دوستان غذاي اصلي طوطيهاي خاكستري تو محيط زيست اصليشون چيه؟

آخه از يكي شنيدم كه خوردن تخمه و كلا خشكبار باعث ميشه عمر طوطي خاكستري تو اسارت كاهش پيدا كنه.
    بطور كلي طوطي ها در طبيعت غذاهايي رو بيشتر مي خورند كه بيشتر در دسترسشون هست.....هر نژاد طوطي با توجه به زيستگاهش و ذاتش غذاش ممكنه كمي با نژاد ديگر متفاوت باشه....به عنوان مثال لوريها و لوريكيتها بسيار ميوه خوار و شهد خوار هستند و بسيار بسيار كم از غلات به عنوان غذا استفاده مي كنند به همين دليل مدفوعشون به شدت آبكي هست و مناسب نگهداري در منزل نيستند و خيلي بايد به نظافتشون اهميت داد...من زماني لوريكيت بلو استريك داشتم كه فقط به خاطر مدفوعش و بوي عجيبي كه بدنش مي داد ردش كردم رفت....كاكادوها و گونه هايي از پاراكيتهاي استراليايي مقدار ذرتي كه در روز مي خورند بيش از گونه هاي ديگه هست ...حتي دولت استراليا به دليل اينكه برخي نژادها خسارتهاي آنچناني به مزارع ذرت مي زنند اونها رو به عنوان آفت معرفي مي كنه و حتي با وجودي كه نژاد اونها حمايت شده هست با اين حال اجازه شكار توسط كشاورزان رو هم ميده....در مورد طوطي خاكستري و اكثر گونه هاي ديگه مثل آمازونها و ماكائو ها و......يك نكته بسيار بسيار مهم هست و اون اين هست كه به دليل اينكه عموما دانه هايي مثل بادام زميني و تخمه آفتاب و گردو و.....مقدار چربيشون بسيار بالا هست مقدار زياد اون در روز براي طوطي هاي قفسي بسيار بسيار بد هست و باعث مشكلات كبدي و حتي پر كني و بيماري كبد چرب در اونها ميشه.....در تمام دنيا هميشه گفته شده كه به طوطيهاتون از هر نژادي كه باشن تخمه آفتاب و دانه هاي چرب خيلي خيلي كم بدين اما در عوض گفتن انواع ميوه خصوصا ميوه هاي وحشي مثل توت فرنگي(استرابري) تمشك( رسبري-كرمبري ) و از اين قبيل براي طوطي ها خيلي خوبه و اگر در دسترس نبود به جاي اون حبوباتي مثل نخود خيس كرده يا پخته-ماش خيس كرده-ذرت خام-سيب -هويج-و خصوصا كلم بروكلي كه خيلي روي اون تاكيد شده و كرفس (به دليل غني بودن از كلسيم) بدين.
    همينجا ميگم كه دادن خيار-هندوانه-طالبي-گرمك--خربزه-كاهو(فقط كاهو خيلي خيلي كم اشكالي نداره) و مركبات به مقدار زياد به طوطي كار خوبي نيست....همين ديشب من وسوسه شدم گفتم بزار جيگر حيوون خنك بشه تو اين گرما و كبدش حال بياد يك برش نازك خيار و يك تكه كوچك كاهو به شاه طوطيم دادم تا 2 ساعت اسهال داشت.
    اما ما در ايران مشكلي داريم و اون اين هست كه تمامي طوطي ها به خوردن تخمه آفتاب به شدت عادت كردن و انگار فقط اون رو غذاي اصليشون مي دونن اون هم به اين دليل هست كه تخمه بسيار براي طوطي ها خوشمزه هست و زماني كه شكار ميشن و به دست ما ميرسن و شايد اين زمان 4-5ماه طول بكشه و در اين مدت دست دلالان پرنده و پرنده فروشها هستند و چون دادن تخمه به طوطي بسيار راحته و كثافت كاري هم نداره اونها فقط به طوطي ها تخمه ميدن بنابر اين تمام طوطي هاي وارداتي به شدت تخمه خوار هستند....من امسال يك جوجه ملنگو كه تازه غذا خور شده بود گرفتم و 3 ماهي با من بود و چنان به حبوبات عادتش داده بودم كه خيلي هم كشته مرده تخمه نبود.....اگر طوطي از جوجگي با ما باشه و خودمون غذاخورش كنيم خيلي عادتهاي خوبي مي تونيم در مورد غذا خوردن بهش بديم..در مورد طوطي هاي وحشي وارداتي و شكار شده ما بايد به مرور عادتشون بديم كه تخمه رو يواش يواش مقدارش رو خيلي كم كنيم.....البته در كتاب parrots for dummy نوشته كه مقدار كمي تخمه در روز لازمه چون تخمه مقدار كالريش زياده و بدن پرنده ها هم مثل ما انسانها به غير از ويتامين و مواد معدني احتياج به كالري داره.... سوالي پيش مياد كه تكليف پروتئين اين وسط چي ميشه .....بدن طوطي ها هم به مقدار كم احتياج به پروتئين داره....طوطي ها در طبيعت گاهي حشره و كرم مي خورن و اين ميشه پروتئين براي بدنشون...يادتون باشه كه گوشت(چه قرمز و چه سفيد) بيشترين پروتئين رو دارن .....اين هست كه ما بايد گاهي به طوطي استخوان ران مرغ پخته بدون روغن و نمك همراه با غضروفش بديم ....البته سويا هم ميتونه جاي پروتئين حيواني رو بگيره....استخوان ران مرغ هم سرشار از كلسيم هست و هم پروتئين داره.....كاسكو ها معمولا خيلي سخت عادت ميكنند كه استخوان ران مرغ بخورن حتي از اون مي ترسند......اما اگر مزش بره زير دندونشون خيلي هم خوششون مياد....3 شب پيش ما شام شيرين پلو با مرغ داشتيم كه من براي اولين بار استخوان ران مرغ رو كه خوردم زير آب شستم و دادم به شاه طوطيم...شاه طوطي من يك جوجه چشم دودي تيره هست كه الان حدود 6 ماهشه ..من هر شب كه ميرم منزل قفسش رو تميز مي كنم و ميارمش ميزارمش روي پارك بازيش و اونجا هست تا 11 شب بعد مي برمش داخل قفسش و لالا....در اين 2-3 ساعتي كه بيرون از قفسه عادت كرده حرف بزنه و با صداي طبيعيش منو صدا كنه تا من با يك خوراكي خوشمزه برم سمتش....من هم معمولا با دست بهش گردو-كلم بروكلي-ميوه خصوصا انگور ميدم و اون خيلي حال ميكنه....اون شب صدام كرد و رفتم پيشش و استخوان مرغ رو دادم بهش دادم چون باهاش آشنا نبود يه 5 دقيقه همينجوري مات زده به منقارش گرفته بود اما كم كم جويدش و ديد نه عجب چيز خوشمزه اي هست خلاصه يه 20 دقيقه بعد كه رفتم سراغش ديدم انگار استخونه دود شده رفته هوا....هيچ اثري ازش به غير از مقدار كنمي خورده استخون نبود.

نقل قول نوشته اصلی توسط maloos نمایش پست ها
    سلام .
    بچه ها یکی از دوستام شدیدا به کمک نیاز داره . کاسکوی اونم به درده طوطی من دوچار شده اما ماله اون حادتره منم می ترسم ماله منم اون طوری شه.
    چند روزه طوطیش دفع آبش زیاد شده از دیروز حالش بدتر شده دیروز فقط یسیب خورده و امروز هیچ چی .بره دکتر بهش کو آموکس کلاو 156 داده گفت 3-4 روز بخوره بهتر نشه بیار امپول بزانم.
    دوستان کمک کنین بحث جونه دوتا پرنده ی زبون بستس. ممنون
    دوست عزيز اسهال يك نشانه هست.....يك نشانه از وجود ويروس يا باكتري در بدن.....اون هم تشخيصش با دام پزشكه ....اون هم دامپزشك پرنده شناس.
    انواع و اقسام آنتي بيوتيكها هست كه بايد با نظر پزشك داده بشه....نه من و نه هيچ كسي در اين فروم نميتونه نديده بگه كه در مورد اسهال چه بايد كرد....بايد ريشش مشخص بشه و داروي مناسب تجويز بشه....اما بطور كلي دادن سيب به طوطي باعث قوام بيشتر مدفوع ميشه و برعكس دادن هويج به طوطي چاره يبوست هست.....در مورد ما انسانها هم همينطوره.

نقل قول نوشته اصلی توسط hamid_hrb نمایش پست ها
    سلام یه سوال در مورد رو دست اوردن داشتم.
    کاسکو من کاملا رام هست سر میده و بوس هم میده . میزاره هم به سرش هم به پشتش دست برنم. ولی وقتی دستم رو میبرم نزدیک پاش یا چوب رو خیلی میترسه. تو اون حالت غذا هم از دست نمیگیره. چی کار باید بکنم؟؟؟؟
    ببينيد دوست عزيز من هميشه گفتم كه زماني كه طوطي از دست غذا بگيره-جيغ نزنه و نترسه-سر هم بده رام يا Tame شده اما روي دست آمدن خود به خود بوجود نمياد بلكه طوطي در اين زمينه بايد Train بشه .....مربي هاي حيوانات هم عقيده دارن كه روي دست آمدن پرنده يك توروك يا همون Trick هست كه بايد به پرنده آموخته بشه و اون رو شرطي كنيم.....شما بايد آموزش روي دست آوردن طوطي ها رو بخونيد و باهاش تمرين كنيد....همين الان بگم كه حد اقل 3 هفته طول ميكشه تا ياد بگيره....طوطي اون رو ياد گرفته كه زماني كه دست يا انگشتتون رو جلوي پاش مي بريد خود طوطي با ميل خودش(نه به زور) بياد روي دست شما.

نقل قول نوشته اصلی توسط shahrzad نمایش پست ها
    حمید جان چوب رو نزدیک پاش می کنی؟طوطی خاکستریها اکثرشون از چوب شدیدا می ترسن دلیلشم برمیگرده به بدگرفته شدن و اوردنشون بطور قاچاق که برای ساکت کردنشون از چوب استفاده می شه کلا چوب دستکش پارچه سفید اینا رو اکثرا می ترسن چون یادآور اطرات بدی هست.
    البته چوب رو اگر بصورت عمودي و حالت زدن بهشون نزديك كني مي ترسن اما اگر افقي و آرام جلوي پاشون بياري و كمي هم به پاشون نزديك كني احتمال زياد داره طوطي خودش بياد روي چوب....اتفاقا يكي از روشهاي متداول براي روي دست آوردن طوطي همين استفاده از چوب هست ....البته چوبي كه شبه چوب نشيمن داخل قفسش باشه......من تمامي طوطي هام رو از روزيلاي بد قلق گرفته تا كاسكو و شاه طوطي و مخصوصا آمازون كه خيلي ترسو هست با همين روش چوب آوردم روي دست ....قبلا مفصلا با تصوير يك ككاتيل بهتون ياد دادم كه چطور طي روزها طوطي رو بياريم روي چوب و هر بار دستمون رو به پاهاش نزديك كنيم و در آخر چوب رو حذف كنيم...من اين روش رو با عكسهايي كه از روزيلام گرفتم بهتون نشون ميدم اما دوستان عزيز فكر نكنيد كه يك روزه مي تونيد با اين روش طوطي رو روي دست بياريد .....حد اقل 2-3 هفته كار ميبره .

به مراحل زير به ترتيب توجه كنيد .....شما بايد هر مرحله رو حد اقل 30-40 بار در روز و هر مرحله رو حد اقل 2-3 روز باهاش كار كنيد يعني اول مرحله 1 رو بايد 30-40 بار در روز كار كنيد و 3 روز ادامه بديد بعد مرحله 2 رو 30-40 بار در روز و باز 3 روز بعد.........
    من يادم رفت چوب رو دورتر از طوطي بگيرم و بعد عكس بگيرم..در مراحل اوليه بايد دستتون خيلي از طوطي دور باشه و ته چوب رو بگيريد كه طوطي نترسه بعد دستتون رو طي روزها بيشتر و بيشتر به طوطي نزديك كنيد و در آخر چوب رو زير دستتون مخفي كنيد و بعد چوب رو حذف كنيد:

مرحله 1 :

[IMG].ir/files/sduilnbm27oxllusl81a.jpg[/IMG]

مرحله 2:

[IMG].ir/files/x9gma2izn3khdgypd0mi.jpg[/IMG]

مرحله 3:

[IMG].ir/files/3cj6yko3xry26o6maaq2.jpg[/IMG]

مرحله 4:

[IMG].ir/files/vip7xn002e3rletlq767.jpg[/IMG]

مرحله 5:

[IMG].ir/files/5vcuq872ll5j15dlpjpa.jpg[/IMG]

مرحله 6:

[IMG].ir/files/iz3ao90suq81glt7k8wg.jpg[/IMG]

مرحله 7:

[IMG].ir/files/yxp2ru3h8s2n9mw27eeg.jpg[/IMG]

مرحله 8:

[IMG].ir/files/7sib2a0l1sqpg8b3762e.jpg[/IMG]

مرحله 9:

[IMG].ir/files/mhp53wdyujee1x5gyl00.jpg[/IMG]

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    طوطی خاکستری
    شماره عضویت
    962
    نقل قول نوشته اصلی توسط purixima نمایش پست ها
    با سلام خدمت آقا سعید
    عزیز تینا کاملا رام هست .رو دست میاد و عاشق این هست که رو پای من بشینه و واسم شیتنت کاری در بیاره.6 کلمه حرف میزنه .با من صمیمیه حتی وقتی که از بیرون دارم میام خونه در گاراژ را که باز میکنم شرو میکنه به صدا زدن من .خیلی باحاله .فقط نمیدونم چرا انگشتمو فشار میده.اینم بگما تو قفس نگهش نمیدارم بالای قفس بازه وهمیشه آزاده. آزاد بودنش باعث
    این کاراش نمیشه؟؟؟ یعنی اینکه لوس یا پررو نمیکندش؟؟؟؟

خوب پوریا جان پس این گاز بازی هست که با شما می کنه چون با شما دیگه خیلی خودمونی هست طوطی منم تو خونه با هر کی یک رفتاری داره با من مثل طوطی شماست هر کاری دلش می خواد می کنه خوب دلیلشم خودت می گی منم طوطیم و خیلی بهش آزادی می دم کلا این حسو بهش می دم که عضو خانوادست و اونم قشنگ این موضوع رو می دونه که تو خونه کی بیشتر از همه دوستش داره و با اون که هست دعوا و اینا خبری نیست.ولی مامانم اینجور نیست ببا مامانم که هست انگار ناظم مدرسه تو خونست خیلی با ادب و محتاط رفتار می کنه یک جیغ بزنه بهش بگه نه دیگه تمومه جیکش در نمی یاد. چون می دونه این فرد مثل من نیست اگه ادامه بده وش پارچه می ندازه یا تنبیهش اینه که 10 دقیقه می ره یک اتاق دیگه که کسی نیست.

وقتی بیرون قفس هست من از کنارش رد می شم با نوک یک می زنه یا بتونه آستین لباس رو می کشه کلا خیلی خودشو صمیمی می ونه ولی مامانم از پیشش رد می شه تکون نمی خوره از جاش.
    از اونورم برادرم همه کارهاشو من می کنم ولی برادرم رو بعنوان جفت انتخاب کرده برادر من هیچ مرحله و تمرینی رو باهاش نکرده ولی هر کاری بخواد بهش اجازه می ده. به نوکش دست بزنه به شکمش دست بزنه اصلا دستشو بکنه تو دهنش دعوش کنه هر چی عاشقانه دوستش داره.

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    طوطی خاکستری
    شماره عضویت
    962
    نقل قول نوشته اصلی توسط ايلخاني نمایش پست ها
    بطور كلي طوطي ها در طبيعت غذاهايي رو بيشتر مي خورند كه بيشتر در دسترسشون هست.....هر نژاد طوطي با توجه به زيستگاهش و ذاتش غذاش ممكنه كمي با نژاد ديگر متفاوت باشه....به عنوان مثال لوريها و لوريكيتها بسيار ميوه خوار و شهد خوار هستند و بسيار بسيار كم از غلات به عنوان غذا استفاده مي كنند به همين دليل مدفوعشون به شدت آبكي هست و مناسب نگهداري در منزل نيستند و خيلي بايد به نظافتشون اهميت داد...من زماني لوريكيت بلو استريك داشتم كه فقط به خاطر مدفوعش و بوي عجيبي كه بدنش مي داد ردش كردم رفت....كاكادوها و گونه هايي از پاراكيتهاي استراليايي مقدار ذرتي كه در روز مي خورند بيش از گونه هاي ديگه هست ...حتي دولت استراليا به دليل اينكه برخي نژادها خسارتهاي آنچناني به مزارع ذرت مي زنند اونها رو به عنوان آفت معرفي مي كنه و حتي با وجودي كه نژاد اونها حمايت شده هست با اين حال اجازه شكار توسط كشاورزان رو هم ميده....در مورد طوطي خاكستري و اكثر گونه هاي ديگه مثل آمازونها و ماكائو ها و......يك نكته بسيار بسيار مهم هست و اون اين هست كه به دليل اينكه عموما دانه هايي مثل بادام زميني و تخمه آفتاب و گردو و.....مقدار چربيشون بسيار بالا هست مقدار زياد اون در روز براي طوطي هاي قفسي بسيار بسيار بد هست و باعث مشكلات كبدي و حتي پر كني و بيماري كبد چرب در اونها ميشه.....در تمام دنيا هميشه گفته شده كه به طوطيهاتون از هر نژادي كه باشن تخمه آفتاب و دانه هاي چرب خيلي خيلي كم بدين اما در عوض گفتن انواع ميوه خصوصا ميوه هاي وحشي مثل توت فرنگي(استرابري) تمشك( رسبري-كرمبري ) و از اين قبيل براي طوطي ها خيلي خوبه و اگر در دسترس نبود به جاي اون حبوباتي مثل نخود خيس كرده يا پخته-ماش خيس كرده-ذرت خام-سيب -هويج-و خصوصا كلم بروكلي كه خيلي روي اون تاكيد شده و كرفس (به دليل غني بودن از كلسيم) بدين.
    همينجا ميگم كه دادن خيار-هندوانه-طالبي-گرمك--خربزه-كاهو(فقط كاهو خيلي خيلي كم اشكالي نداره) و مركبات به مقدار زياد به طوطي كار خوبي نيست....همين ديشب من وسوسه شدم گفتم بزار جيگر حيوون خنك بشه تو اين گرما و كبدش حال بياد يك برش نازك خيار و يك تكه كوچك كاهو به شاه طوطيم دادم تا 2 ساعت اسهال داشت.
    اما ما در ايران مشكلي داريم و اون اين هست كه تمامي طوطي ها به خوردن تخمه آفتاب به شدت عادت كردن و انگار فقط اون رو غذاي اصليشون مي دونن اون هم به اين دليل هست كه تخمه بسيار براي طوطي ها خوشمزه هست و زماني كه شكار ميشن و به دست ما ميرسن و شايد اين زمان 4-5ماه طول بكشه و در اين مدت دست دلالان پرنده و پرنده فروشها هستند و چون دادن تخمه به طوطي بسيار راحته و كثافت كاري هم نداره اونها فقط به طوطي ها تخمه ميدن بنابر اين تمام طوطي هاي وارداتي به شدت تخمه خوار هستند....من امسال يك جوجه ملنگو كه تازه غذا خور شده بود گرفتم و 3 ماهي با من بود و چنان به حبوبات عادتش داده بودم كه خيلي هم كشته مرده تخمه نبود.....اگر طوطي از جوجگي با ما باشه و خودمون غذاخورش كنيم خيلي عادتهاي خوبي مي تونيم در مورد غذا خوردن بهش بديم..در مورد طوطي هاي وحشي وارداتي و شكار شده ما بايد به مرور عادتشون بديم كه تخمه رو يواش يواش مقدارش رو خيلي كم كنيم.....البته در كتاب parrots for dummy نوشته كه مقدار كمي تخمه در روز لازمه چون تخمه مقدار كالريش زياده و بدن پرنده ها هم مثل ما انسانها به غير از ويتامين و مواد معدني احتياج به كالري داره.... سوالي پيش مياد كه تكليف پروتئين اين وسط چي ميشه .....بدن طوطي ها هم به مقدار كم احتياج به پروتئين داره....طوطي ها در طبيعت گاهي حشره و كرم مي خورن و اين ميشه پروتئين براي بدنشون...يادتون باشه كه گوشت(چه قرمز و چه سفيد) بيشترين پروتئين رو دارن .....اين هست كه ما بايد گاهي به طوطي استخوان ران مرغ پخته بدون روغن و نمك همراه با غضروفش بديم ....البته سويا هم ميتونه جاي پروتئين حيواني رو بگيره....استخوان ران مرغ هم سرشار از كلسيم هست و هم پروتئين داره.....كاسكو ها معمولا خيلي سخت عادت ميكنند كه استخوان ران مرغ بخورن حتي از اون مي ترسند......اما اگر مزش بره زير دندونشون خيلي هم خوششون مياد....3 شب پيش ما شام شيرين پلو با مرغ داشتيم كه من براي اولين بار استخوان ران مرغ رو كه خوردم زير آب شستم و دادم به شاه طوطيم...شاه طوطي من يك جوجه چشم دودي تيره هست كه الان حدود 6 ماهشه ..من هر شب كه ميرم منزل قفسش رو تميز مي كنم و ميارمش ميزارمش روي پارك بازيش و اونجا هست تا 11 شب بعد مي برمش داخل قفسش و لالا....در اين 2-3 ساعتي كه بيرون از قفسه عادت كرده حرف بزنه و با صداي طبيعيش منو صدا كنه تا من با يك خوراكي خوشمزه برم سمتش....من هم معمولا با دست بهش گردو-كلم بروكلي-ميوه خصوصا انگور ميدم و اون خيلي حال ميكنه....اون شب صدام كرد و رفتم پيشش و استخوان مرغ رو دادم بهش دادم چون باهاش آشنا نبود يه 5 دقيقه همينجوري مات زده به منقارش گرفته بود اما كم كم جويدش و ديد نه عجب چيز خوشمزه اي هست خلاصه يه 20 دقيقه بعد كه رفتم سراغش ديدم انگار استخونه دود شده رفته هوا....هيچ اثري ازش به غير از مقدار كنمي خورده استخون نبود.

دوست عزيز اسهال يك نشانه هست.....يك نشانه از وجود ويروس يا باكتري در بدن.....اون هم تشخيصش با دام پزشكه ....اون هم دامپزشك پرنده شناس.
    انواع و اقسام آنتي بيوتيكها هست كه بايد با نظر پزشك داده بشه....نه من و نه هيچ كسي در اين فروم نميتونه نديده بگه كه در مورد اسهال چه بايد كرد....بايد ريشش مشخص بشه و داروي مناسب تجويز بشه....اما بطور كلي دادن سيب به طوطي باعث قوام بيشتر مدفوع ميشه و برعكس دادن هويج به طوطي چاره يبوست هست.....در مورد ما انسانها هم همينطوره.

ببينيد دوست عزيز من هميشه گفتم كه زماني كه طوطي از دست غذا بگيره-جيغ نزنه و نترسه-سر هم بده رام يا tame شده اما روي دست آمدن خود به خود بوجود نمياد بلكه طوطي در اين زمينه بايد train بشه .....مربي هاي حيوانات هم عقيده دارن كه روي دست آمدن پرنده يك توروك يا همون trick هست كه بايد به پرنده آموخته بشه و اون رو شرطي كنيم.....شما بايد آموزش روي دست آوردن طوطي ها رو بخونيد و باهاش تمرين كنيد....همين الان بگم كه حد اقل 3 هفته طول ميكشه تا ياد بگيره....طوطي اون رو ياد گرفته كه زماني كه دست يا انگشتتون رو جلوي پاش مي بريد خود طوطي با ميل خودش(نه به زور) بياد روي دست شما.

البته چوب رو اگر بصورت عمودي و حالت زدن بهشون نزديك كني مي ترسن اما اگر افقي و آرام جلوي پاشون بياري و كمي هم به پاشون نزديك كني احتمال زياد داره طوطي خودش بياد روي چوب....اتفاقا يكي از روشهاي متداول براي روي دست آوردن طوطي همين استفاده از چوب هست ....البته چوبي كه شبه چوب نشيمن داخل قفسش باشه......من تمامي طوطي هام رو از روزيلاي بد قلق گرفته تا كاسكو و شاه طوطي و مخصوصا آمازون كه خيلي ترسو هست با همين روش چوب آوردم روي دست ....قبلا مفصلا با تصوير يك ككاتيل بهتون ياد دادم كه چطور طي روزها طوطي رو بياريم روي چوب و هر بار دستمون رو به پاهاش نزديك كنيم و در آخر چوب رو حذف كنيم...من اين روش رو با عكسهايي كه از روزيلام گرفتم بهتون نشون ميدم اما دوستان عزيز فكر نكنيد كه يك روزه مي تونيد با اين روش طوطي رو روي دست بياريد .....حد اقل 2-3 هفته كار ميبره .

به مراحل زير به ترتيب توجه كنيد .....شما بايد هر مرحله رو حد اقل 30-40 بار در روز و هر مرحله رو حد اقل 2-3 روز باهاش كار كنيد يعني اول مرحله 1 رو بايد 30-40 بار در روز كار كنيد و 3 روز ادامه بديد بعد مرحله 2 رو 30-40 بار در روز و باز 3 روز بعد.........
    من يادم رفت چوب رو دورتر از طوطي بگيرم و بعد عكس بگيرم..در مراحل اوليه بايد دستتون خيلي از طوطي دور باشه و ته چوب رو بگيريد كه طوطي نترسه بعد دستتون رو طي روزها بيشتر و بيشتر به طوطي نزديك كنيد و در آخر چوب رو زير دستتون مخفي كنيد و بعد چوب رو حذف كنيد:

مرحله 1 :

[img].ir/files/sduilnbm27oxllusl81a.jpg[/img]

مرحله 2:

[img].ir/files/x9gma2izn3khdgypd0mi.jpg[/img]

مرحله 3:

[img].ir/files/3cj6yko3xry26o6maaq2.jpg[/img]

مرحله 4:

[img].ir/files/vip7xn002e3rletlq767.jpg[/img]

مرحله 5:

[img].ir/files/5vcuq872ll5j15dlpjpa.jpg[/img]

مرحله 6:

[img].ir/files/iz3ao90suq81glt7k8wg.jpg[/img]

مرحله 7:

[img].ir/files/yxp2ru3h8s2n9mw27eeg.jpg[/img]

مرحله 8:

[img].ir/files/7sib2a0l1sqpg8b3762e.jpg[/img]

مرحله 9:

[img].ir/files/mhp53wdyujee1x5gyl00.jpg[/img]

من چوب رو به کل گذاشتم کنار دوست ندارم عصبیش کنم چون ماشالله پروازشم عالی شده بیایین خونمون فکر می کنین اومدین جنگل آفریقا یکهو می بینی از تو اتاق یک چیزی با پرواز اومد رو سرت. چوب و پاچه سفید که می بینه حتی صبر هم نمی کنه ببینه چیه پر می زنه می ره.

ولی رو دست می یاد رو شونه و سر هم میاد دیگه هم نمی ره پایین .طوطی اعتمادش که جلب شه خودش داوطلبانه می یاد رو دست. اصلا بزارینش رو زمین بدو بدو می یاد از پا مثل درخت می گیره می یاد بالا اینم حاصل نمی شه مگر با صبر

صفحه 139 از 1238 نخستنخست ... 39891201211221231241251261271281291301311321331341351361371381391401411421431441451461471481491501511521531541551561571581892396391139 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 4 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 4 مهمان ها)