می خواستم روش جدیدی که باهاش تونستم جلبک رشته ای و جلبک قهوه ای رو از تانکم کم و حذف کنم توضیح بدم
من تو سایت ها که مطالعه کردم دیدم روشی فوق العاده طبیعی هستش برای از بین بردن جلبک ها با استفاده ار H2o2 یا همون آب اکسیژنه خودمون که با استفاده از این محلول میشه جلبک های آکواریومرو حذف کرد بخصوص جلبک هایی که عامل خارجی داشته باشه مثل همین رشته ای و قهوه ای ... و اینکه این روش خیلی سازگار هستش با موجودات داخل آب مثل شریمپ ماهی و حتی حلزون چون میزان در صدی که باهاش ما کار میکنیم فوق العاده پایین هستش و فقط بافت جلبک رو ضعیف میکنه ...... البته اینم بگم که من مجبور به استفاده از این روش شدم چون تانکم به شدت این جلبک فرا گرفته بودش و حذف فیزیکی دیگه فایده نداشت!! چون تو تار و پود خزه ها و اشک بچه ها(hemiantus-baby tear) ها هم زده بود و اینکه تو اینترنت انواع و اقسام این روش و درصد های متفاوتی رو توضیح و پیشنهاد کردن و نکته جالب اینکه در نهایت به نتیجه رسیدن همگی و نشون میده همه جوره جوابگو بوده... از ترکیب با فلوریش اکسل تا دوز های بالا پایین ... که بنده با جستجویی که کردم سعی کردم اون روشی که اکثریت استفاده کردن رو بگم .....

================================================== ======
نحوه عمل با محلول آب اکسیژنه h2o2

H2O2 ---> H2O + O-
1.تهیه کردن h2o2 3% که اصلا گیر نمیاد تو تهران...اما درصد بالاترش یعنی %35 هستش که با مارک دکتر مجللی اون رو دارن اونم فقط در بطری های 2.5 کیلویی (قیمت 14 تومان در نزدیک چهار رها امام خمینی محصولات شیمیایی فروشی پیدا کنید... ) .. که شما تنها نهایت 2 لیوان از ش نیاز دارین که این محلول رو با آب معمولی مخلوط و به 3% درصد برسونید ... و استفاده کنید
و در آخر به ازای هر لیتر 0,2ml/l شما نیاز دارین یعنی مثلا تانک من 80 لیتر هست شما 16 میل روزانه باید استفاده کنین
2.یک عدد سرنگ کوچک (ترجیحا با سوزنش )
3. پمپ یا فیلتر رو حتما به مدت 2 ساعت تمام یعنی همان مقدار زمانی که این محلول تو تانک اثر بزاره باید خاموش کنید که جریان آروم در تانک باشه ..
4.از اون مقدار گفته شده سرنگ را پر کرده و نزدیک جلبکتون میزنید به آرومی ... و تا آخر محلول رو به تمام قسمت های تانکتون که جلبک زدین میزنید (نکته حتما باید روی جلبکتون و منطقه اون سرنگ رو خلی کنید )
5.سپس شما مشاهده میکنید که تمام گیاههای تانکتون از جمله جلبک ها همه در حال حباب دهی بسیار هستن ... در حدی که گیاهای سبک مثل اشک بچه ممکن از جاشون بلند شن... اما اصلا جای نگرانی وجود نداره .. چون این محلول فقط فقط بافت جلبک رو از بین میبره و گیاهای دیگه فقط حباب دهی دارن ...
6.سپس بعد حدود 2 ساعت شما حتما حتما 20 تا 30 در صد آبتون رو باید سیفون کنید و آب تازه بریزید و پمپ یا فیلترتون رو روشن کنید(طبق روال عادی).....
7. به مدت 6 7 روز هر روز شما این عمل رو انجام میدید
8.تو این مدت اصلا از کود مایع استفاده نکنید ... و تزریق co2 تون در حالت عادی باشه
8. تو این مدت که از این محلول استفاده میکنید نور تانکتون رو بشدت پایین بیارید مثلا 5 ساعت بیشتر جاها ذکر کردن ...
- بعد گذشت 3 4 روز شما میبینید که جلبک ها رنگشون بشدت قهوه ای و سفید شده و توسط میگو ها و حتی ماهی کم کم خورده میشه ... تا اینکه روز 6 7 کاملا خاکستری و قهوه ای شدن
-شما میتونید از محلول Seachem Flourish Excel استفاده کنید میگن تو این مدت درمانی خیلی کمک میکنه اما من استفاده نکردم مقدار دوزش هم 2 برابر حالت روزانه که استفاده میکنید ..
- درصد بیشتر این محلول می تونه اسیب بزنه هم به گیاهتون هم به موجودات تانکتون
===============================================
در تانک خودم با این که جلبک های تانک حذف شد اما بخاطر اینکه اشک بچه هام از ریشه میومدن به سطح خاطر حباب ها خیلی خیلی ضعیف شدن ... اما بکلی جلبک ها حذف شدن ... و حالا نور دهیم رو برگردوندم و کود هم اضافه میکنم

منابع اصلی :
Trattamento delle alghe con l'H2O2
|- Benvenuti su Poecilidi.com -| - Area Articoli - Combattere le alghe con l'H2O2
Hair Algae vs Excel (H2O2 Works!)