صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 59

موضوع: بلدرچین

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی،مرغ عشق،فنچ
    شماره عضویت
    5713
    امروز رفتم بلدرچین قیمت گرفتم میگفت جفتی 4 تومن ، به نظر شما چطوره ؟
    هفته دیگه میخوام یه جفت طوطی برزیلی و دو جفت بلدرچین بگیرم گفتم قبلش بیام اینجا مشورت کنم.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مینا - طوطی - ماکیان
    شماره عضویت
    4419
    نقل قول نوشته اصلی توسط zolfaghar نمایش پست ها
    امروز رفتم بلدرچین قیمت گرفتم میگفت جفتی 4 تومن ، به نظر شما چطوره ؟
    هفته دیگه میخوام یه جفت طوطی برزیلی و دو جفت بلدرچین بگیرم گفتم قبلش بیام اینجا مشورت کنم.
    سلام

قیمت فروش بلدرچین همون جفتی 4 تومنه.البته این بگم که این بلدرچین ها ماشینی هستند و خیلی بندرت کورچ میشند رو تولید مثل حساب باز نکنید.اگه میخواین بگیرین یک جفت ماده بگیرین که حداقل تخمشون بخورین.نرها خیلی پر سر و صدا هستند و دائما در حال آواز خواندن هستند .ممکنه حوصلتون نکشه.

دوستان در مورد برزیلی بیشتر اطلاعات دارن ولی تا اونجا که من خبر دارم جفتی 100 تومنه.برزیلی ها از ناحیه چشم آسیب پذیرند و سریع بیناییشون از دست میدن دلیلش تا حالا نفهمیدم!!!!!!!!!

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی،مرغ عشق،فنچ
    شماره عضویت
    5713
    نقل قول نوشته اصلی توسط tabriz10 نمایش پست ها
    سلام

قیمت فروش بلدرچین همون جفتی 4 تومنه.البته این بگم که این بلدرچین ها ماشینی هستند و خیلی بندرت کورچ میشند رو تولید مثل حساب باز نکنید.اگه میخواین بگیرین یک جفت ماده بگیرین که حداقل تخمشون بخورین.نرها خیلی پر سر و صدا هستند و دائما در حال آواز خواندن هستند .ممکنه حوصلتون نکشه.

دوستان در مورد برزیلی بیشتر اطلاعات دارن ولی تا اونجا که من خبر دارم جفتی 100 تومنه.برزیلی ها از ناحیه چشم آسیب پذیرند و سریع بیناییشون از دست میدن دلیلش تا حالا نفهمیدم!!!!!!!!!
    چه راهی واسه کورچ شدنشون وجود داره؟ کورچ شدن ربطی به تعداد بلدر چین یا جای قفس داره؟
    مگه یه جفت ماده بدون نر تخم میزارن؟:smile (249):

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مینا - طوطی - ماکیان
    شماره عضویت
    4419
    چه راهی واسه کورچ شدنشون وجود داره؟ کورچ شدن ربطی به تعداد بلدر چین یا جای قفس داره؟
    مگه یه جفت ماده بدون نر تخم میزارن؟:smile (249):

راهی نیست.بسته به خودش داره که رو تخم بشینه یا نه.ربطی به تعداد بلدرچین نداره.بلدرچین نر مثل کبوتر نیست تنها یک جفت واسه خودش انتخاب کنه.معمولا یک بلدرچین نر با 3 یا 4 ماده جفت گیری میکنه.بله عزیز تخم کردن ربطی به جفت بودن نداره یه چیز ذاتی هست که به سن بلوغ برسه تخم میذاره.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی،مرغ عشق،فنچ
    شماره عضویت
    5713
    نقل قول نوشته اصلی توسط tabriz10 نمایش پست ها

راهی نیست.بسته به خودش داره که رو تخم بشینه یا نه.ربطی به تعداد بلدرچین نداره.بلدرچین نر مثل کبوتر نیست تنها یک جفت واسه خودش انتخاب کنه.معمولا یک بلدرچین نر با 3 یا 4 ماده جفت گیری میکنه.بله عزیز تخم کردن ربطی به جفت بودن نداره یه چیز ذاتی هست که به سن بلوغ برسه تخم میذاره.
    دستت درد نکنه ، واقعا کمکم کردی.:X
    امروز مکان مناسب براشون درست کردم ، فقط مونده که یکشنبه برم و بلدر چین بگیرم.
    ممنون:smile (272):

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مینا - طوطی - ماکیان
    شماره عضویت
    4419
    يماريهاي ويروسي و باکتريائي در بلدرچين هاي ژاپني

رتيکولواندوتليوز
    رتيکولواندوتيلوز به شکل طبيعي و تجربي در بلدرچينها گزارش شده است. اين بيماري در بلدرچينها روند مشابهي با روند ايجاد آن در ساير گونه هاي پرندگان دارد. نشانه هاي باليني شامل لاغري، پر در آوري کند و پرهاي خشن، علائم فلجي و افسردگي مي باشد. در يک گزارش از عفونت طبيعي، نوک بالاي پرنده دو برابر طول طبيعي آن رشد کرده بود.
    اکثر تغييرات ميکروسکوپي که به طور ثابت در اين بيماري وجود دارد، در کبد و طحال رخ داده و اين ارگانها اغلب بزرگ مي شوند و گاهي اوقات طحال ممکن است تا 10 برابر اندازه طبيعي خود بزرگ شود. ضايعات تومور مانند با رنگ سفيد تا سفيد متمايل به زرد، عموما در کبد و طحال وجود دارد . ندولهاي تومور مانند و ضخيم شدگي مشخص ممکن است بر روي سطح خارجي روده و پانکراس وجود داشته باشد.
    در يک شيوع طبيعي از رتيکولواندوتليوز در يک گله بلدرچين ژاپني توده هاي توموري در ششها، کبد و طحال، قلب، پانکراس، لوزه هاي روده کور، تخمدان، کليه ها، کيسه هاي هوائي، غده تيروئيد، بيضه ها و اعصاب سمپاتيک مشاده شد. امکان آتروفي بورس در عفونتهاي تجربي وجود دارد.
    تغييرات هيستولوژيک متعاقب تکثير شديد و سرطاني سلولهاي تک هسته اي در بافتهاي مبتلا مشخص مي گردد اين سلولها تمام خصوصيات رشد نئوپلاستيک همراه با هسته هاي بزرگ غير عادي، شکل يافته و برجسته و سيتوپلاسم چند شکلي مشخص را دارا مي باشند.
    اين بيماري را ميتوان با مشاهده خصوصيات ضايعات هيستوپاتولوژيک و به وسيله مشخص نمودن آنتي بادي هاي اختصاصي با آزمايش هاي IFT و VN به طور قطعي تشخيص داد. البته با کشت ويروس عامل RE در کشتهاي سلولي فيبروبلاست جنين بلدرچين و جنين ماکيان و آزمايش غير مستقيم فلورسنت آنتي بادي بر روي کشتهاي سلولي آلوده در خلال 72 تا 96 ساعت پس از تلقيح مي توان وجود ويروس را تاييد نمود. اين بيماري بايد از ساير تومورهاي ايجاد شده توسط بيماريهاي ويروسي همانند MD و لکوز و همين طور بيماريهاي باکتريائي مانند کلي گرانولوما تفريق گردد.

بيماري مارک
    وقوع طبيعي بيماري مارک در بلدرچين اولين بار توسط وايت در اسل 1963 گزارش گرديد. گزارشهاي بعدي نشان داد که بلدرچينها وقتي در تماس نزديک با پرندگان تفريحي و شکاري پرورش داده مي شوند به بيماري حساس بوده و به طور تجربي نيز به MDV آلوده مي شوند .
    با وجود آنکه بيماري مارک معمولا در جوجه هاي جوان اتفاق مي افتد اما در بلدرچين اين بيماري در پرندگان نسبتا مسن گزارش شده است. پرنده معمولا نشانه هاي باليني بيماري را بعد از بلوغ جنسي نشان مي دهد. در عفونتهاي طبيعي، بلدرچينها ممکن است به طور ناگهاني تلف شوند و يا نشانه هاي باليني اي از قبيل کز کردگي و بي اشتهائي را نشان دهند. معمول ترين يافته ماکروسکوپي بزرگ شدگي کبد به همراه نقاط کوچک پراکنده به رنگ زرد بر روي آن وطحال بزرگ شده (گاهي اوقات تا 8 برابر اندازه طبيعي) مي باشد.
    روده ها اغلب ضخيم شده و گاهي در ساير ارگانها نيز تومور ديده مي شود. ضايعات هيستوپاتولوژيک غالبا در کبد، طحال و اعصاب محيطي مشاهده مي گردد. اين ضايعات با مشاهده حضور سلولهاي لنفوئيدي همراه با پلاسماي پراکنده در بافت مشخص مي گردند. همچنين اشکال ميتوزي به ندرت ديده مي شود.
    در آلودگي تجربي 18 خانواده از بلدرچينها با سويه CR64 ويروس حاد مارک، تنها 3 خانواده به بيماري مارک مبتلا شده، ضايعات ماکرو و ميکروسکوپيک مارک را 68 روز پس از آلوده سازي يعني در سن 75 روزگي نشان دادند. ضايعات عموما در کبد و طحال، کليه و روده کوچک ديده شد و با حضور سلولهاي لنفوئيدي نامتجانس و گاهي اوقات پلاسماسلها، مشخص مي گرديد.
    تشخيص فرضي بيماري را ميتوان با آزمايشهاي AGID، IFT و يا VN بر روي يک جفت سرم جمع آوري شده با يک هفته فاصله از پرنده اي که به طور باليني بيمار است، انجام داد.
    عفونت ناشي از MDV را مي توان با مشاهده CPE در کشت هاي سلول کليه جنين جوجه تلقيح شده با مايع رويي سوسپانسيون هموژنيزه تهيه شده از بافتهاي آلوده به طور قطعي تشخيص داد. عامل MD، CPE با خصوصيات ويروس هرپس ايجاد مي کند . اگر کشت سلولي تک لايه اي به روش گيمسا و يا هماتوکسيلين و ائوزين رنگ آميزي شود مي توان پلي کاريوسيت هاي حاوي چند هسته را همراه با گنجيدگي هاي داخل سيتوپلاسمي مشاهده کرد.
    همچنين ميتوان ويروس را به وسيله ميکروسکوپ الکتروني با رنگ آميزي منفي تهيه شده از سلول تک لايه اي تجزيه شده با آب مقطر به تصوير درآورد.
    بيماري مارک بايد از ساير بيماريهاي تومور زا مانند لکوز و رتيکولواندوتيلوز تشخيص تفريقي داده شود. اگر روده توسط عفونت MDV درگير شود ممکن است با کلي گرانولوما اشتباه گردد.
    در يک بيماري لنفوپروليفراتيو که به طور طبيعي در 3 گله بلدرچين ژاپني در مکزيک روي داد ضايعات توموري عموما در کبد و طحال مشاهده گرديد. در بررسي هيستوپاتولوژي يک ضايعه لنفوپروليفراتيو چند شکلي همراه با نفوذ سلولهاي بزرگ تيره رنگ لنفوسيت هاي با اندازه هاي مختلف و ياخته هاي شبه رتيکولوم ديده شده ولي هرپس ويروس عامل بيماري مارک از اين بلدرچين ها جدا نشد. در سرم هاي تحت بررسي نيز آنتي بادي عليه MDV يافت نشد. در سرم تعداد معدودي ازاين بلدرچينها آنتي بادي عليه ويروس عامل رتيکولواندوتيلوز و ويروس تحت گروه A لکوز پرندگان وجود داشت.

روس سارکوما
    حساسيت بلدرچين ژاپني به تلقيح ويروس عامل براي اولين بار توسط گروهي دانشمندان نشان داده شد. تلقيح اين ويروس به جوجه بلدرچين هاي يکروزه سبب ايجاد تومور در 6 تا 8 روزگي گرديد. گزارش ديگري از روسيه نشان داد که بلدرچين تنها به سويه هاي BRAYAN و RAVL ويروس RS حساس مي باشند.
    اين حالت احتمالا به ساختمان ژنتيکي بلدرچين مربوط بوده، وضعيت ژنتيکي بلدرچينها تعيين کننده حساسيت آنها به سويه هاي گوناگون RSV مي باشد. همچنين RSV از جنين بلدرچين که به طور طبيعي آلوده شده بودند جدا شده است.

عفونت با کورنا ويروس
    يک عفونت کورنا ويروسي سبب بيش از 20 درصد تلفات در بلدرچينهاي 8 تا 9 روزه در چندين مزرعه پرورش بلدرچين در ايتاليا شد. نشانه هاي باليني اين بيماري عبارت است از: افسردگي، تاخير در رشد، عدم اشتها، ترس از نور و آب ريزش از بيني و گاهي اوقات عطسه. همچنين ضايعات ميکروسکوپي شامل تورم کيسه هاي هوائي، رينينت کاتارال، پري کارديت و پري هپاتيت گزارش شدند.
    عفونت کورنا ويروس در بلدرچين را ميتوان با توجه به افزايش عيار آنتي بادي عليه کورنا ويروس ها درسرم پرندگان زنده مانده وهمچنين با نشان دادن وجود آنتي ژن در بافتهاي آلوده به وسيله IFT مستقيم، مشخص نمود. همچنين اين ويروس را ميتوان با تلقيح بافتهاي آلوده به کشت سلول کبد جنين جوجه جدا کرد. در آلودگي مذکور جدايه هاي (isolates) کورنا ويروس به طور کامل مشخص نشدند، هرچند بررسي هاي اوليه نشان داد که اين ويروس از ويروس عامل برونشيت عفوني، کوچکتر بوده و هنگامي که از طريق حفره آلانتوئيک تلقيح شود، براي جنين جوجه ها غير بيماريزا است.
    گزارش خلاصه اي درباره عفونت تجربي با ويروس برونشيت عفوني در بلدرچينها توسط گروهي ارائه شده که نشان دهنده حساس بودن بلدرچينها مي باشد.
    اين بيماري بايد از عفونتهاي ويروسي مانند آنفلوانزا و ND و عفونتهاي باکتريائي ايجاد شده توسط اريزيپلوتريکس و گونه هاي پاستورلا و عفونتهاي قارچي ناشي از گونه هاي آسپرژيلوس تفريق شود.

آنسفالوميليت شرقي اسب
    در تنها گزارشي که از شيوع بيماري EEE= Eastern Equine Encephalomyelitis در يک مزرعه بزرگ پرورش بلدرچين در کاروليناي شمالي وجود دارد تلف شدن بيش از 90000 بلدرچين ذکر شده است. اين بيماري به سرعت در ميان گله انتشار يافته ، ميزان مرگ و مير در پنهاي مختلف دامنه اي بين 40 تا 90 درصد داشت. پرندگان نشانه هائي از قبيل کزکردگي، لرزش، فلجي ناقص که به صورت فلجي کامل در مي آمد و پيچش گردن را نشان دادند. مرگ ظرف چند ساعت پس از ظهور نشانه هاي اصلي بيماري اتفاق افتاد تنها ضايعه ثابت در کالبد گشائي تورم روده اي کارتارال در ناحيه دوازدهه بود. بررسيهاي هيستوپاتولوژيک مغز نشان دهنده مننژيت همراه با نفوذ سلولهاي گرد و دژنراسيون ياخته هاي عصبي بود.
    در تعدادي از بلدرچينهاي تلف شده اتساع چينه دان با آب و مقدار کمي غذا و درجات متفاوتي از دهيدراتاسيون وجود داشت. مشخص شد که عفونت اوليه از راه کاني باليسم انتشار يافته است. اين بيماري بر اساس جداسازي ويروس عامل بيماري به وسيله تلقيح سوسپانسيون مواد آلوده مغزي بلدرچين ها به روش داخل مغزي به نوزادان موش و يا به داخل حفره آمنيوتيک جنين 10 روزه ماکيان تشخيص داده شد و متعاقبا بوسيله CFT تاييد گرديد.
    EEE ممکن است با بيماري هائي که همراه با نشانه هاي عصبي ظاهر مي شوند مانند AE، ND، QB و مسموميتها اشتباه شود.
    با توجه به گزارش فوق مي توان از بلدرچين ها به عنوان الگوئي از حيوانات آزمايشگاهي براي مطالعه بعضي از عفونتهاي آربوويروسي استفاده کرد. بعلاوه امکان استفاده از بلدرچين بعنوان Sentinelجهت تشخيص فعاليت آربو ويروسها در نواحي بومي بيماري وجود دارد.

برونشيت بلدرچين QB= QUAIL BRONCHITIS
    QB يک بيماري ويروسي حاد و بسيار مسري مربوط به دستگاه تنفسي بلدرچينهاي باب وايت بوده و توسط يک آدنو ويروس ايجاد مي گردد.
    نشانه هاي باليني شامل عطسه و سرفه، کزکردگي، رال هاي تنفسي و گاهي اوقات آبريزش از چشم و کونژونکتيويت مي باشد.
    علائم عصبي از جمله پيچش گردن، گاهي اوقات در پرندگان جوان ديده مي شود. در بلدرچين هاي بالغ توليد تخم ممکن است از 10 تا 15 درصد کاهش يافته، تعدادي از تخمها داراي پوسته نرم و فاقد پيگمانتاسيون عادي باشند. تغييرات ماکروسکوپيک شامل وجود اکسوداي موکوسي در ناي و برونش ها بوده، ممکن است ششها دچار احتقان شده باشند. گاهي اوقات ممکن است بزرگ شدن طحال و پريتونيت و نقاط نکروزه بر روي کبد مشاهده شود. گزارشي مبني بر وجود ضايعات عصبي به صورت ماکروسکوپيک وجود ندارد.
    اين بيماري به خصوص در گله هاي تجاري بلدرچين که زير 8 هفته سن دارند، خطرناکتر مي باشد. مطالعه گزارشها و بررسي هاي مشابه نشان مي دهد که از مطالعه جنبه هاي پاتولوژيک اين بيماري در بلدرچين ژاپني غفلت شده است.
    در بررسي تجربي، يک سويه از آدنو ويروس پرندگان که به روش داخل بيني و آئروسل به بلدرچين هاي ژاپني تلقيح شده بود، سبب عفونت نهفته بدون بروز نشانه هاي باليني در آنها شد. امکان بازيافت نامنظم ويروس از شش و ناي و ظهور منظم آنتي بادي پس از هفت روز وجود داشت. گزارش ديگري در رابطه با جداسازي ويروس QB و تغييرات پاتولوژيک مربوط به دستگاه تنفس بلدرچين ژاپني وجود دارد. در اين گزارش آمده که شش جوجه بلدرچين ژاپني با سن 3 تا 6 هفتگي نشانه هائي دال بر ناراحتي از خود نشان دادند و همگي آنها دچار سرفه، عطسه و رالهاي ناي بودند. چهار قطعه از جوجه ها با سن 6 هفته نشانه هاي عصبي به همراه پيچش گردن و يکي از اين جوجه ها کدورت قرنيه و درگيري چشم چپ را نيز نشان داد. اکسوداي موکوسي در ناي و برونشها در تمام جوجه ها مشاهده گرديد. ريه ها ظاهري طبيعي داشتند. در بررسي هيستوپاتولوژيک ناي، هيپر پلازي مشخصي در اپي تليوم و غدد ترشح کننده موکوس همراه با نفوذ سلولهاي لنفوسيت مشاهده شد. اين تغييرات در 4 جوجه در سن 6 هفتگي ديده شد. جوجه هاي با سن 3 هفته هيچ گونه تغيير هيستوپاتولوژيک نشان ندادند.
    از چهار جوجه اي که ضايعات ناي را نشان دادند دو جوجه داراي ضايعاتي درششها بوده و پر خوني عروق سياهرگي، هيپرپلازي ملايم تا متوسط، اپي تليوم برونشها و تجمع لنفوسيتها را در اطراف برونشها نشان مي دادند. تغييرات ميکروسکوپي محسوسي در مغز، سنگدان، پانکراس، قلب و پيش معده بلدرچينها مشاهده نشد.
    براي تشخيص اين بيماري بايد سوسپانسيون ناي، کيسه هاي هوائي و شش ها از طريق کيسه زرده و يا CAM به جنين هاي ماکيان تلقيح شود. در صورت وجود ويروس عامل QB معمولا جنين ها ظرف چند روز تلف شده، ظاهري کوتوله و پيچ خورده دارند. در اين حالت نيز مواد عفوني دستگاه تنفسي بلدرچين هاي آلوده به جنين ماکيان تلقيح شد و عدم رشد، کوتولگي، پيچ خوردگي و مرگ جنين ها اتفاق افتاد.
    در سرم بلدرچين هاي مبتلا، آنتي بادي رسوب دهنده در آزمايش AGPT وجود نداشت. ممکن است علت اين حالت، تفاوت جدايه هاي ويروس باشد.
    QB را بايد از بيماري هائي که سبب درگيري دستگاه تنفس و يا بروز نشانه هاي عصبي مي شوند، تفريق نمود. از اين دست مي توان به بيماريهاي ND،AE،EEE و آسپرژيلوس اشاره کرد.

منبع :فارمیران

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    عروس هلندی،مرغ عشق،فنچ
    شماره عضویت
    5713
    الان شایعه شده که تو مازندران آنفولانزا مرغی دوباره اومده و چند جا هم رفتند و مرغ و اردک ها رو قتل عام کردند :smile (148):
    واسه همین منم دو دل شدم برای گرفتن بلدرچین.:66:
    موندم توش نمیدونم بگیرم یا نه؟؟:smile (187):

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مینا - طوطی - ماکیان
    شماره عضویت
    4419
    الان شایعه شده که تو مازندران آنفولانزا مرغی دوباره اومده و چند جا هم رفتند و مرغ و اردک ها رو قتل عام کردند :smile (148):
    واسه همین منم دو دل شدم برای گرفتن بلدرچین.:66:
    موندم توش نمیدونم بگیرم یا نه؟؟:smile (187):

دوست عزیز بعضی بیماریها هستند که بین پرندگان مشترک هستند و بعضی ها هم هستند که مختص گونه های خاص.در کل بلدرچین حیوان بسیار مقاومی هست و به این زودیها مریض نمیشه.عامل بیماری آنفلوانزا ویروسه که درمان نداره.درکل بیماریهای ویروسی در طیور درمان قطعی ندارند ولی جهت مقاومت طیور اکثر دامپزشک ها ویتامین تجویز میکنند که مقاومت بدن طیور در مقابل بیماری بالا بره به همراه ویتامین برخی آنتی بیوتیکها نیز تجویز میشه.
    به عنوان مثال بیماری نیوکسل یکی از خطرناکترین بیماری ها بشمار میرود که ملنگو من دچار شد(عکس پروفایلم) و بیشتر از یک روز دوام نیاورد ولی بلدرچین های من دچار شدند نمردند فلج شدند هنوز هم که که هنوزه زنده اند و تخم میذارند.البته ویروس در بدنشان نابود شده ولی فلجی درمان نشد.

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    فنچ
    شماره عضویت
    5693
    سلام دوستان من تعدادی بلدرچین دارم. اولا از مطالب کامل و خوبتون تشکر میکنم. بعد هم تقاضا دارم در مورد غذای مناسب اونها به من اطلاعات بدهید. فکر میکنم سنشون بین 2 تا 4 هفته باشه. ممنونم

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    آروانا
    شماره عضویت
    7137
    سلام
    من یه جفت بلدرچین دارم
    یه سفید ماده و یه قهوه ای نر(قبلا یه جفت سفید بود و یه جفت قهوه ای که از سفیدا نر مردش و ماده ش موند و از قهوه ای هم ماده مرد و نر موند)
    قبلا نر آواز می خوند نمی دونم چرا الان دیگه آواز نمی خونه
    و این یه جفت با هم جفت خوردن و تخم میکنن و چون که پرورشی هستن رو تخمشون نمی خوابن ولی چند تا از تخم هاشو گذاشتم زیره پا کبوتر مال یکی از آشنا ها و 3 تاشون از تخم بیرون اومدن از 3 تا یکیش مرده بود یکی گم شده بود الان یکیشون زنده و 3 روزشه و هنوز خودم ندیدمش
    می خوام بدونم چر دیگه آواز نمی خونه اگه خیلی باحال بود صداش
    و می خواستم بدونم میشه با دستگاه جوجه کشی تخم ها رو به جوجه تبدیل کنم یا راه دیگه ای هم به جز دستگاه جوجه کشی هست یا خیر؟

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)