صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21
    همکاری قدیمی ( انجمن آکواریوم آب شیرین )

نوع حیوان خانگی
    ..............
    شماره عضویت
    4043

گارگاه پرورش ماهی

کارگاه پرورش ماهی:

جهت راه اندازي يك گارگاه پرور ش ماهي مي توان به دو روش عمل كرد؛
    1- سيستم باز كه در آن آب جريان دارد و آب مورد نظر از چشمه يا محلي تهيه مي گردد
    2- سيستم بسته كه يكي از سيستم هاي پر طرفدار مي باشد زيرا در آن آب كمتري نياز است
    جهت راه اندازي اين نوع سيستم نيازمند مكان مناسب مي باشد مي توان از ظروف مخصوص ويا آكواريوم استفاده نمود.

در پرورش ماهیان زینتی (یا غیر زینتی و سایر موجودات ) از روشها و امکانات مختلفی استفاده میشود که متناسب با شرایط مربوطه است.آنچه در طبقه بندی سیستمهای پرورشی برای تقسیم آنها به سیستمهای باز ،بسته یا نیمه بسته مورد توجه است این مطلب است که تا چه حد میتوان شرایط محیطی را در کنترل در آورده و به خدمت پرورش گونه مورد نظر گرفت.

1- سیستمها ی باز : به سیستمهای گفته میشود که در آن هیچ گونه کنترلی بر شرایط محیطی نداشته و از شرایط طبیعی برای پرورش تبعیت و استفاده میشود مانند طول روز ،دمای آب و هوا ، فشار جو ، غلظت گازهای محلول در اب و سایر عوامل و فاکتورهایی که بصورت طبیعی در طول زمان دچار تغییرات میشود.

2 - سیستمهای نیمه بسته :
    در این سیستمها ، تعدادی از عوامل و شرایط تاثیر گذار محیطی تحت کنترل و مدیریت قرار میگیرد(مثلا سطح اکسیژن آب یا دمای آب و ...).

3 - سیستمهای بسته :
    در این سیستمها کلیه فاکتورها و عوامل تاثیر گذار محیطی تحت کنترل و مدیریت بوده و در حد بهینه برای رشد گونه مورد نظر تنظیم میشود.(دما ،نور ،گازهای محلول ..... و از جمله مقدار آب تازه مورد نیاز کارگاه پرورش)
    هر یک از سه سیستم فوق میتواند برای پرورش ماهیان زینتی بکار برده شود و انتخاب روش کار بستگی به نوع گونه پرورشی ،امکانات محلی و سطح سرمایه گذاری و .... دارد.

اگر بتوان پرورش ماهي در محيط باز (استخر بتوني يا خاكي، حوض ،تانكهاي با ظرفيت متوسط در محيط باز(500 ليتر به بالا - از جنس پلاستيك يا فايبرگلاس يا ....)) را در زمره سيستم پرورشي باز دسته بندي كرد كه در ان دماي آب متاثر از دماي محيط است و ساير شرايط محيطي نيز در پرورش مستقيما تاثير گذار باشند.در زماني كه دماي هوا به 25 درجه سانتيگراد و دماي آب به حدود 22 درجه سانتيگراد ميرسد ميتوان بيشتر گونه هاي پرورشي گرمابي را در آن پرورش داد(لااقل تا زماني كه شرايط محيطي مناسب است(از حدود اواخر ماه دوم بهار تا آخر تابستان و نهايتا تا مهر ماه در استان گيلان)).اين پرورش ميتواند از تخم گيري تا پروار بندي لاروها و بچه ماهيان و به وزن رساندن ماهيان با استفاده از غذاهاي طبيعي توليد شده در آب و استفاده از غذاهاي تكميلي باشد.اينكه چه گونه هايي ميتوانند از اين شرايط استفاده كنند شايد بتوان از نمونه هاي ماهي آروانا،اسكار ،آنجل ،خانواده زنده زاها،خانواده گوراميها و .... را نام برد.

مزایای سیستم باز:
    - استفاده از غذاي طبيعي توليدي در جايگاههاي باز و صرفه جويي در هزينه تغذيه.
    - افزايش ضريب رشد ماهي با بهبود شرايط پرورشي(تراكم كمتر و فضاي زيستي بيشتر براي هر گونه ،استرس كمتر ناشي از كاهش اثر تراكم ذخيره سازي،كاهش مواد آلاينده محيط آبي در واحد سطح ،كاهش برخورد اجتماعي بين ماهيان،بهيود كمي و كيفي تغذيه و ...)
    - كاهش ابتلا به بيماري در اثر تقويت جسمي و بنيه ماهي و بهبود عملكرد سيستم ايمني بدن ماهي.
    - كاهش زمان به وزن رساندن ماهي براي عرضه به بازار.
    - امكان از بين بردن عامل محدوديت فضاي پرورشي براي تكثير گونه هاي خاص.
    - كاهش هزينه پرورش
    - عوامل ديگري نيز وجود دارند كه از حوصله حقير و اين پست خارج است.

معايب سيستمهاي باز:
    - بايد اطلاع دقيقي از شرايط زيستي گونه پرورشي داشته باشيد تا بتوانيد آن را با شرايط جايگاه باز منطبق كنيد.
    - بايد اطلاع درستي از تغييرا ت كليمايي(آب و هوايي) محل پرورش داشته باشيد و دامنه متوسط تغييرات محيطي را براي محل جايگاه بدانيد.
    - بايد توان شناسايي بيماريها و تهديدات محيطي جديد (نسبت به كار در محيطهاي كنترل شده و آكواريومها) كار در جايگاههاي باز را دانسته و راهكار مناسب را نيز شناسايي كرده باشيد.
    - بايد توان و آگاهي لازم را براي استفاده از شرايط محيطي جايگاههاي باز و استفاده از آن به عنوان سيستم مكمل جايگاههاي بسته پرورش ماهيان را داشته و با تلفيق مناسب اين دو سيستم بتوانيد در پيشبرد اهداف پرورشي موفق شويد.

طبعاً ميتوان گونه هايي از ماهيان زينتي را در تمام طول سال در جايگاههاي باز پرورش داد و يا بطور دائم آنها را در سيستمهاي بسته و كنترل شده پرورش داد .آنچه مهم است استفاده از امكانات سيستمهاي باز در كنار جايگاههاي بسته پرورش ماهيان زينتي است تا به عنوان عاملي مكمل در خدمت اهداف پرورشي قرار گيرد.همانطور كه در بسياري از موسسات داخلي يا خارجي از امتيازات هر دوگونه سيستم پرورشي در كنار يكديگر و به عنوان مكمل هم استفاده ميشود .هر چند لزومي بر استفاده توام آنها وجود ندارد.كاربرد سيستمهاي مدرن بسته پرورشي با كنترل تمام پارامترهاي تاثير گذار ، امكان پرورش هر گونه اي را در هر كجا و هر زمان مقدور ميسازد و هدف از ارائه توضيحات بالا براي آشنايي كلي با يكي از سيستمهاي بكار رفته بوده و هدف مقايسه اي را دنبال نميكند.

همکاری قدیمی ( انجمن آکواریوم آب شیرین )

نوع حیوان خانگی
    ..............
    شماره عضویت
    4043
    عکس از سیستم باز:

سیستم بسته که دوستان کم و بیش باهاش اشنایی دارن:

و در اخر سیستم نیمه باز:

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330
    سلام
    دوستان اگه اطلاعاتی در مورد سیستم بسته دارن و یا عکس و تجربه ای در زمینه تکثیر دارن برامون بزارن
    چون بحث تکثیر یکی از شیرین ترین مباحث ماهی های زینتیه و متاسفانه اطلاعات و تجربه در کشور ما کمه و معمولا در اختیار بقیه نمیزارن
    کسی از بچه های تالار خودمون تو کار تکثیر نیست؟لطا تو بحث شرکت کنید تا بتونیم این مبحث رو بیشتر باز کنیم
    مدیر ها لطفا یه همتی بکنن و این بحث رو تو تاپیک خودش دنبال کنن

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    فعلا فقط دیسکس
    شماره عضویت
    3742
    سلام
    راستش من سالن تكثير و پرورش داشتم كه تقريبا 3 4 ماهي ميشه كه جمع كردم.
    اگه سوالي باشه در حد توانم در خدمتم.
    براي سالن داري بايد چند نكته اساسي رو در نظر گرفت
    1:اول از همه جا و مكان مناسب با كرايه پايين كه بتوني رشد كني.
    2:شرايط مناسب آب و هوا
    3:وقت آزاد كه از هر چيزي واجب تره
    4:نيروي انساني با تجربه و دل سوز
    اينا پيش مقدمه براي امر سالن داري هستن كه اگه يك به يك اين موارد رو داشتي اونم در بهترين نوع ممكن تازه ميتونيد يك سالن دار موفق باشيد.
    من كارم رو شروع كردم و با ايماني كه به خودم و تجربم داشتم رفتم جلو اما به دليل نا ديده گرفتن شرايط ذكر شده شكست سختي خوردم و از همه مهم تر كلي ماهي بخت برگشته رو تلف كردم اينا رو گفتم كه در جريان كار قرار بگيرين.

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330
    ممنون دوست عزیز
    میشه بگید چه ماهی هایی تکثیر میکردین؟
    اینکه حجم سالنتون چند لیتر بود؟
    تانک ها رو چه سایزی ساخته بودید؟من خودم با تانک های مربع برای تکثیر بیشتر موافقم چون جای کمتر و اب بیشتری میگیره شما چی؟
    و اگه میشه در مورد سیستم فیلتراسیون و نحوه سیفون کردنتون برامون بگین
    ودر اخر اگه عکس یا فیلمی هم از سانتون دارین قرار بدین
    ممنون

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    فعلا فقط دیسکس
    شماره عضویت
    3742
    سلام
    راستش سالن من 100 متر بود 120تا هم تانك 40*40*150 بود.
    الانم جمع كردم وگرنه عكس ميزاشتم.
    براي سيفون هم هر روز 4نوبت 1(ساعت بعد از غذا )سيفون انجام ميشد(البته تا زماني كه خودم بودم)
    در رابطه با ماهي ها بسته به بازار سايز يا تكثير ميكردم كه در كل به دليل كمبود وقت و نداشتن نيروي انساني دلسوز با 5تومن ضرر جمع كردم.
    فقط اگه خواستي دست به اينكار بزني خواهش ميكنم تحقيق كن هر چي بدوني كمه هر چي.....
    اگه واقعا وقت نداري نيروي انساني دلسوز تر از خودت نداري نكن كه پشيمون ميشي.
    به اميد موفقيت همه پارسي پتي هاي عزيز

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهيان آب شيرين
    شماره عضویت
    2897
    با تشكر از دوست عزيز پيمان خان كه واقعيت رو گفتن

من به عنوان كسي كه با اولويت گذاشتن علايق شخصي يكسال و نيمه وارد اين كار شدم كاملا حرفهاي اين دوست عزيز رو تاييد ميكنم
    چند نكته خيلي مهمه
    1- اطلاعات 2- وقت آزاد 100% 3- نيروي كاري با دانش

من براي سرگرمي و علاقه اي كه دارم يك سالن كوچيك در منزل درست كردم با تعداد تقريبي 50 تانك براي ماهيهاي و حدود 7-8 تانك هم براي ذخيره و تسويه آب
    تكثير ماهي هايي از قبيل اسكار ، ديسكس ، فلاور ، آنجل و مالاوي ها
    اما چون كار تمام وقتم نيست و به عنوان پر كردن اوقات فراغتم انجام ميدم درآمد قابل توجهي ازش حاثل نشده ، حتي فكر كنم چيزي رو كه خرج كردم هم ازش در نيومده

با ديد من ارزش اقتصادي اين كار وقتي قابل توجه هست كه به عنوان صنعت بهش نگاه بشه نه بعنوان كاري كه ميشه از هيچ به همه جا رسيد
    دقيقا مثل تاسيس يك كارخونه بايد براي راه اندازي مزارع و سايتهاي تكثير هزينه بشه با در اختيار داشتن بازار مناسب و نيروي كاري مناسب در غير اين صورت به زيتن ساده اگر بگم پولدار شدن از اين طريق غير ممكنه

سئوالي اگر بود در حد اطلاعاتم در خدمت دوستان هستم

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    9342
    با سلام خدمت تمام دوستان عزیز ...

میشه راجع به سیستم بسته کمی بیشتر توضیح بدین؟ اگر امکانش باشه عکس بیشتر بذارید ...

متشکرم

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهي
    شماره عضویت
    9412
    دوستان سلام. به نظرتون اکه با ۳ تا تانک و انجل شروع کنم. تا گراشو بگیرم بعد بیشترشکنم. میشه به جایی رسید؟ در ضمن اگه تو سیستم بسته اگر یک نوع ماهی تکثیر بشه میشه از فیلتراسیون و بخاری و... مرکزی تو یک تانک. استفاده کرد؟ میدونم کار نشد نداره اما مشکل خاصی بیش منیاد؟

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهي
    شماره عضویت
    9412
    خيلي عاليه شما هم موفق باشيد
    ممنون

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)