مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط mafton نمایش پست ها
    ممنون سپیده خانم شما خیلی لطف دارید منم همون روش و استفاده کردو و خیلی بهتر شده الان دنبال دستم تا جایی که فضای حرکت داشته باشه میاد و غذا میگیره فقط نمیدونم چطور تمین روی دست اومدن و شروع کنم یعنی باید چه کارایی بکنم
    اگه تا حدی هست که خیلی راحت و بدون ترس میاد و ازتون غذا میگیره میتونید تمرین روی دست آوردن رو شروع کنید

تو این بخش برای روی دست آوردن طوطی چندتا کلیپ گذاشتم :

اهلی کردن و برقراری ارتباط با طوطی

همه مقالات این بخش هم میتونید بخونید .

تو این بخش هم مقالات دیگه هست درباره روی دست آوردن :

آموزش ترفند به طوطی سانان

روشی که مناسب طوطی شماست رو خودتون میتونید انتخاب کنید .

سعی کنید اول خوب این مقالات رو بخونید بعد تصمیم بگیرید . تو این مدت هم با دست غذا دادن رو باز هم تمرین کنید .
    ویرایش توسط sepideh : 6th November 2013 در ساعت 07:22 PM

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    کاسکو
    شماره عضویت
    14577
    نقل قول نوشته اصلی توسط بهزاد وکیلی نمایش پست ها
    طوطی شما از دستتون فرار نمیکنه؟؟یعنی دستتون بره سمتش چه غذا داشته باشه چه دست خالی طوطی سر جاش میمونه و فرار نمیکنه؟؟؟اگر اینطوره که میتونید تمرین روی دست اومدن رو انجام بدید,در غیر این صورت باید فعلا با دست بهش غذا بدید و سعی کنید نوازشش کنید تا کاملا بهتون اعتماد پیدا کنه و فرار نکنه
    مورد دیگر هم که سپیده خانم گفتند و بنده جهت تاکید میگم,از روی نوشته اهتون پیداست که طوطی به شما تسلط داره و باب میل طوطی بیرون میاریدش و زمان زیادی بیرون میمونه و کلا هر کاری بخواد انجام میده,بهتره از همین الان طوطی رو درست و اصولی تربیت کنید چون هر چی زمان بگزره این کار سختتر میشه
    فعلا روزی30-60 دقیقه بیرون بیاریدش و با دست بهش غذا بدید و باهاش تمرین کنید کافیه
    سلام باید بگم که اره متاسفانه چمچر من به من تسلط داره هر کاری بخواد من انجام میدم اخه نمتونم ببینم که برا بیرون اومدن تلاش میکنه و ممکنه خودش و زخمی کنه اما خوب دارم سعی میکنم کنترلش کنم کم کم مثلا امروز بردمش تو قفس یه مدت بعد باز خواست بیاد بیرون از اتاق رفتم بیرون تنهاش گذاشتم اما فایده ئداشت چراق و خاموش کردم دیگه تقلا نکرد 2 بار این اتفاق افتاد و الان ارومه
    راجب ترس از دست اول که تا حد زیادی موودی هست با غذا که میشه گفت کلا نمیترسه اما بدون غذا میترسه یه حرکت جدیدشم اینه که وقتی برون و روش به دیواره اگه کسی بره نزدیکش برمیکرده که طرف و ببینه که فکر میکنم از ترس باشه اما من که میرم حتی با غذا تو دستم برنمیگرده انگار نه انگار که من اونجا هستم دستم تا بقل گوششم میره و انجور موقه ها ممکنه یدفه سریع بخواد نوک بزنه

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    کاسکو
    شماره عضویت
    14577
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh نمایش پست ها
    اگه تا حدی هست که خیلی راحت و بدون ترس میاد و ازتون غذا میگیره میتونید تمرین روی دست آوردن رو شروع کنید

تو این بخش برای روی دست آوردن طوطی چندتا کلیپ گذاشتم :

اهلی کردن و برقراری ارتباط با طوطی

همه مقالات این بخش هم میتونید بخونید .

تو این بخش هم مقالات دیگه هست درباره روی دست آوردن :

آموزش ترفند به طوطی سانان

روشی که مناسب طوطی شماست رو خودتون میتونید انتخاب کنید .

سعی کنید اول خوب این مقالات رو بخونید بعد تصمیم بگیرید . تو این مدت هم با دست غذا دادن رو باز هم تمرین کنید .
    ممنون سپیده خانوم حتما همرو میخونم واقعا مچکرم

همکار قدیمی (مدیر انجمن کاسکو)

نوع حیوان خانگی
    انواع نژاد مختلف
    شماره عضویت
    11540
    سلام باید بگم که اره متاسفانه چمچر من به من تسلط داره هر کاری بخواد من انجام میدم اخه نمتونم ببینم که برا بیرون اومدن تلاش میکنه و ممکنه خودش و زخمی کنه اما خوب دارم سعی میکنم کنترلش کنم کم کم مثلا امروز بردمش تو قفس یه مدت بعد باز خواست بیاد بیرون از اتاق رفتم بیرون تنهاش گذاشتم اما فایده ئداشت چراق و خاموش کردم دیگه تقلا نکرد 2 بار این اتفاق افتاد و الان ارومه
    راجب ترس از دست اول که تا حد زیادی موودی هست با غذا که میشه گفت کلا نمیترسه اما بدون غذا میترسه یه حرکت جدیدشم اینه که وقتی برون و روش به دیواره اگه کسی بره نزدیکش برمیکرده که طرف و ببینه که فکر میکنم از ترس باشه اما من که میرم حتی با غذا تو دستم برنمیگرده انگار نه انگار که من اونجا هستم دستم تا بقل گوششم میره و انجور موقه ها ممکنه یدفه سریع بخواد نوک بزنه
    تمامی این رفتارها طبیعیه و شما باید اصولی باهاش برخورد کنید تا طوطی خوب و با تربیتی داشته باشدی که سوهان روح نشه
    همونطور که گفتم فعلا نهایتا روزی 1 ساعت بیاریدش بیرون و دیگه کاری نداشته باشدی بقیه موارد تلاش میکنه یا آروم نشسته,چند مدل اسباب بازی براش بزارید تو قفس تا باهاشون سرگرم بشه.
    اگر از من بپرسید نظر من اینه که فعلا تمرین روی دست اومدن رو بیخیال بشید,طوطی تا احساس امنیت کامل نکنه روی دست نمیاد و اگر بیاد با ترس و اجبار میاد که فایده نداره,مشا الان باهاش تمرین سر دادن بکنید و وقتی ترسش کاملا از دست ریخت میتونید باهاش تمرین روی دست آمدن کنید.
    اینو به یا داشته باشید که روی دست اومدن طوطی از تمرین اهلی کردن جداست,یعنی ممکنه طوطی اهلی باشه ولی بلد نباشه بیاد روی دست,پس اول اجازه بدید طوطی اهلی بشه بعد باهاش تمرین کنید.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    کاسکو
    شماره عضویت
    14577
    ببخشی یه سوال سریع راجب تلوزیون و اهنگ گذاشتن برای کاسکو این کار و باید انجاک داد یا نه ؟

نوع حیوان خانگی
    انواع نژاد مختلف
    شماره عضویت
    11540
    ببخشی یه سوال سریع راجب تلوزیون و اهنگ گذاشتن برای کاسکو این کار و باید انجاک داد یا نه ؟
    ببینید کاسکو طوطی با استعدادی در تقلید صداست و هر صدایی که میشنوه رو دلش میخواد تقلید کنه،صدای تلوزیون و آهنگ و این جرفا رو به دلیل این که سخته نمیتونه درست تکرار کنه و نتیجش میشه این که مثل رادیوهای قدیمی که نمیتونند یک موج درست رو بگیرند یک سری صداهای عجیب و غریب و نامفهوم میگه

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    ممنون سپیده خانوم حتما همرو میخونم واقعا مچکرم
    سلام . از اونجایی که تصمیم آخر رو همیشه صاحب طوطی میگیره منم نظرمو میگم . من قبلا گفتم زیاد موافق نیستم نوازش سر و منقار قبل از روی دست آوردن انجام بشه . حالا بعضی ها معتقدن قبل از روی دست آوردن باید باشه که من قبول ندارم .

آقای وکیلی هم نظر شخصی خودشون رو مطرح کردن اما لازمه توضیح بدم ، روی دست آوردن یکی از مراحل اهلی کردن هست . تو روش هایی که ما برای روی دست آوردن تو این فروم به کاربرا یاد میدیم به هیچ عنوان زور یا اجباری در کار نیست . یه طوطی که روی دست میاد ترسش از دست میریزه و راحت تر به صاحبش اجازه میده که سرش رو بخارونه . درسته که سر خاروندن یکی از کارهای مورد علاقه طوطی هاست ولی همه طوطی ها دوست ندارن که شخصی که تازه دارن باهاش آشنا میشن سرشون رو بخارونه . روی دست اومدن طوطی خیلی مهم تر از خاروندن سر طوطی هست . یه طوطی تو موارد اضطراری باید به حدی به دست اعتماد داشته باشه که روی دست بیاد با خاروندن سر این اتفاق نمیفته . هر کدوم از ما میتونیم سر خاروندن یا روی دست آوردن رو از مراحل اهلی شدن جدا کنیم چون ممکنه طوطی ما ویژگی های منحصر به فرد خودش رو داشته باشه . طوطی ما ممکنه اجازه بده که سرش رو بخارونیم و بعد بیاد روی دست و یا ممکنه تا وقتی که روی دست نیومده به ما سر نده . بهتره شما با توجه به شناختی که از طوطی خودتون دارین تصمیم بگیرن که از کدوم روش ، اول استفاده کنین .

نوع حیوان خانگی
    انواع نژاد مختلف
    شماره عضویت
    11540
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh نمایش پست ها
    سلام . از اونجایی که تصمیم آخر رو همیشه صاحب طوطی میگیره منم نظرمو میگم . من قبلا گفتم زیاد موافق نیستم نوازش سر و منقار قبل از روی دست آوردن انجام بشه . حالا بعضی ها معتقدن قبل از روی دست آوردن باید باشه که من قبول ندارم .

آقای وکیلی هم نظر شخصی خودشون رو مطرح کردن اما لازمه توضیح بدم ، روی دست آوردن یکی از مراحل اهلی کردن هست . تو روش هایی که ما برای روی دست آوردن تو این فروم به کاربرا یاد میدیم به هیچ عنوان زور یا اجباری در کار نیست . یه طوطی که روی دست میاد ترسش از دست میریزه و راحت تر به صاحبش اجازه میده که سرش رو بخارونه . درسته که سر خاروندن یکی از کارهای مورد علاقه طوطی هاست ولی همه طوطی ها دوست ندارن که شخصی که تازه دارن باهاش آشنا میشن سرشون رو بخارونه . روی دست اومدن طوطی خیلی مهم تر از خاروندن سر طوطی هست . یه طوطی تو موارد اضطراری باید به حدی به دست اعتماد داشته باشه که روی دست بیاد با خاروندن سر این اتفاق نمیفته . هر کدوم از ما میتونیم سر خاروندن یا روی دست آوردن رو از مراحل اهلی شدن جدا کنیم چون ممکنه طوطی ما ویژگی های منحصر به فرد خودش رو داشته باشه . طوطی ما ممکنه اجازه بده که سرش رو بخارونیم و بعد بیاد روی دست و یا ممکنه تا وقتی که روی دست نیومده به ما سر نده . بهتره شما با توجه به شناختی که از طوطی خودتون دارین تصمیم بگیرن که از کدوم روش ، اول استفاده کنین .
    عذر خواهی میکنم که روی پست شما جواب میدم....
    ببینید نوازش پرهای سر برای طوطی لذت بخش است و از این کار لذت میبره،میبینید که کاسکوهایی که با صاحبشون رفیق هستند و به هم وابسته هستند وقتی کنار صاحبشونند سرشون رو خم میکنند تا نوازش بشه،این یعنی ابراز علاقه صاحب طوطی به کاسکوی خودش که طبیعیه........برای اهلی کردن هم پیشنهاد ما اینه که آهسته و با جلب اعتماد و به خواست طوطی این کار انجام بشه،وقتی با دست شروع میکنیم به طوطی غذا میدیم کم کم بهمون اعتماد پیدا میکنه و از دست نمیترسه و میاد از دست غذا میگیره اما برای رفیق شدن و کسب اعتماد 100 در صد تنها با دست غذا دادن کافی نیست و باید روش های دیگه رو هم امتحان کنیم که به طوطی حس اعتماد و لذت رو بده تا طوطی خودش دلش بخواد که ارتباط بر قرار کنه.......هیچ طوطی هم بار اول نمیزاره کسی سرش رو نوازش کنه......این پروسه ممکنه 2-3 ماه طول بکشه تا طوطی خودش سر بده و لذت کامل ببره.......بنده همیشه پیشنهاد میکنم برای حلب اعتماد طوطی سعی کنیم سرش رو نوازش کنیم و تا الان هم نتیجه بخش بوده
    روی دست اومدن هم بار هم میگم جدای اهلی شدن به حساب میاد.......با روی دست اومدن طوطی شرطی شده ولی هیچ حس اعتمادی بین طوطی و صاحبش شکل نگرفته.......درست مثل تریک های دیگه ای که طوطی بهش شرطی میشه.........ما به طوطی میگیم اهلی که از انسان نترسه و به بودن انسان در کنارش عادت داشته باشه و تا حد امکان به صاحبش اعتماد داشته باشه.........بنده به وفور کاسکوهایی دیدم که صاحبانشون مثل مرغ اونا رو توی بغل میگیرند و نوازش میکنند و طوطی ها به شدت بهشون وابسته اند ولی بلد نیستند بیان روی دست.......برای مثلا خودم 4 ماه پیش یک کاسکو حلقه پا خریدم که چون پرورشی بزرگ شده بود کاملا اهلی بود و هیچ عنوان ترسی از انسانها نداشت و اونو میتونستید تو بغلتون بگیرید ولی اصلا و ابدا بلد نبود بیاد روی دست و من تو 5-6 روز روی دست اومدن رو بهش آموزش دادم. یا نمونه های دیگه که کم نیستند.....
    البته این صحبتها تجربه شخصی بنده و دوستانی هست که با طوطی سر و کار دارند و وحی منزل نیست.....

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    گاهی وقتا طوطی با شنیدن صدای تلویزیون یا حتی آهنگ مشخصا به وجد میاد ... اگر دوست دارید طوطیتون خوشحال باشه این میتونه یکی از راه ها باشه .

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط بهزاد وکیلی نمایش پست ها
    عذر خواهی میکنم که روی پست شما جواب میدم....
    ببینید نوازش پرهای سر برای طوطی لذت بخش است و از این کار لذت میبره،میبینید که کاسکوهایی که با صاحبشون رفیق هستند و به هم وابسته هستند وقتی کنار صاحبشونند سرشون رو خم میکنند تا نوازش بشه،این یعنی ابراز علاقه صاحب طوطی به کاسکوی خودش که طبیعیه........برای اهلی کردن هم پیشنهاد ما اینه که آهسته و با جلب اعتماد و به خواست طوطی این کار انجام بشه،وقتی با دست شروع میکنیم به طوطی غذا میدیم کم کم بهمون اعتماد پیدا میکنه و از دست نمیترسه و میاد از دست غذا میگیره اما برای رفیق شدن و کسب اعتماد 100 در صد تنها با دست غذا دادن کافی نیست و باید روش های دیگه رو هم امتحان کنیم که به طوطی حس اعتماد و لذت رو بده تا طوطی خودش دلش بخواد که ارتباط بر قرار کنه.......هیچ طوطی هم بار اول نمیزاره کسی سرش رو نوازش کنه......این پروسه ممکنه 2-3 ماه طول بکشه تا طوطی خودش سر بده و لذت کامل ببره.......بنده همیشه پیشنهاد میکنم برای حلب اعتماد طوطی سعی کنیم سرش رو نوازش کنیم و تا الان هم نتیجه بخش بوده
    روی دست اومدن هم بار هم میگم جدای اهلی شدن به حساب میاد.......با روی دست اومدن طوطی شرطی شده ولی هیچ حس اعتمادی بین طوطی و صاحبش شکل نگرفته.......درست مثل تریک های دیگه ای که طوطی بهش شرطی میشه.........ما به طوطی میگیم اهلی که از انسان نترسه و به بودن انسان در کنارش عادت داشته باشه و تا حد امکان به صاحبش اعتماد داشته باشه.........بنده به وفور کاسکوهایی دیدم که صاحبانشون مثل مرغ اونا رو توی بغل میگیرند و نوازش میکنند و طوطی ها به شدت بهشون وابسته اند ولی بلد نیستند بیان روی دست.......برای مثلا خودم 4 ماه پیش یک کاسکو حلقه پا خریدم که چون پرورشی بزرگ شده بود کاملا اهلی بود و هیچ عنوان ترسی از انسانها نداشت و اونو میتونستید تو بغلتون بگیرید ولی اصلا و ابدا بلد نبود بیاد روی دست و من تو 5-6 روز روی دست اومدن رو بهش آموزش دادم. یا نمونه های دیگه که کم نیستند.....
    البته این صحبتها تجربه شخصی بنده و دوستانی هست که با طوطی سر و کار دارند و وحی منزل نیست.....
    ببینید این صحبت ها تجربه و نظر شما و دوستانی هست که بر پایه این نظرات طوطی هاشون رو اهلی میکنن . نه همه دوستانی که با طوطی سر و کار دارن . ما همه به نحوی با طوطی سرو کار داشتیم ولی برای اهلی کردن و تربیت طوطی از روش هایی استفاده میکنیم که خودمون احساس میکنیم بهترین روش هست . هیچکدوم هم غلط نیست از نظر ما . تا پایان غذا دادن با دست با نظرات شما موافقم . اینکه غذا دادن با دست اعتماد 100 درصد نیست کاملا درسته ولی با این جمله کاملا مخالفم که با روی دست اومدن اعتمادی بین طوطی و صاحبش به وجود نمیاد اتفاقا برعکس یکی از مهمترین روش هایی هست که به افزایش اعتماد بین طوطی و صاحبش کمک می کنه . اشتباه شما اینه که روی دست اومدن رو یک تریک یا ترفند میدونید در حالی که روی دست اومدن یکی از مهمترین مراحل اهلی کردن و یک مهارت پایه برای شروع آموزش طوطی هاست . تو روش های آموزشی اکثر تربیت کننده ها میبینید که بعد از غذا دادن با دست ، بلافاصله برای روی دست آوردن طوطی تلاش میکن چون یکی از مهمترین روش های ایجاد اعتماد رو روی دست اومدن طوطی میدونن و بعد برای خاروندن سر طوطی و آموزش های دیگه اقدام میکنن .

به این موضوع با این دید نگاه کنید که کدوم کار مهمتره . شما با سر خاروندن نمی تونید طوطی رو از قفس بیرون بیارید و داخل قفس ببرید تا کی میخواید با جدا کردن سقف قفس اینکار رو انجام بدین ، یا تو موارد اضطراری اگه طوطی خدا نکرده بیمار بشه و شما تو موقعیت های مختلف مجبور باشید روی دست بیاریدش اما طوطی نخواد و نتونه ، استرس زیادی بهش وارد میشه که این اصلا برای یه طوطی بیمار خوب نیست . وقتی خدا نکرده یه طوطی فرار کنه و جایی بشینه که خیلی راحت میشد با روی دست آوردن ، دوباره برش گردونید چون یاد نگرفته نمیخواد که بیاد روی دست ... همه این موارد رو در نظر بگیرید و شک نکنید که روی دست آوردن طوطی بعد از غذا دادن با دست مهمترین مرحله برای رام کردن طوطی هاست . از نظر من هیچ دلیلی وجود نداره که برای خاروندن سر طوطی 2 3 ماه وقت گذاشته باشه چون بعد از روی دست آوردن هم خیلی راحت میشه 2 3 4 5 ماه برای این کار وقت گذاشت بستگی داره به طوطی که چه زمان این اجازه رو بده. شما با روی دست آوردن طوطی اون رو به هیچ کاری مجبور نکردید فقط بهش یاد دادید که از یه نشیمن به یه نشیمن دیگه قدم بذاره .بهش می فهمونید که این دست من فقط برای کمک برای جابجاییه و تا خودت اجازه ندی من از خط قرمزی که برای خودت تعیین کردی عبور نمیکنم . یه کاسکو که وارد یه خونه میشه دوست داره یه گروه تشکیل بده پس حتما این گروه رو حتی شده با یک نفر تشکیل میده با تلاش ما ولی با سرعت خودش . اگه طوطی روی دست اومدن رو یاد بگیره کلی آموزش و ترفند هم میتونه یاد بگیره . اینم در نظر بگیرید که بعضی از طوطی ها گاز میگیرن و پرخاشگر هستن ، برای این طوطی ها نباید اهلی شدن با خاروندن سر شروع بشه . روی دست اومدن علاوه بر اینکه باعث میشه طوطی اعتماد بیشتری به دست پیدا کنه ، به صاحب طوطی هم کمک می کنه که ترسش از طوطی کم شه .

همین الان طوطی دوست من پیش منه تا وقتی که از سفر برگرده . به هیچ عنوان اجازه نمیداد سرش رو بخارونم یا حتی روی دست بیارمش با اینکه اهلی هست . تنها چیزی که برای من مهم بود این بود که به حدی به دستم اعتماد کنه که روی دستم بیاد تا بتونم بذارمش تو قفس و از قفس بیارمش بیرون . الان به راحتی روی دستم میاد و حتی جاهای دیگه خونه هم باهام میاد، هر وقت هم خودش دوست داشته باشه که سرش رو بخارونم ، عمدا سرش رو میاره پایین در حالیکه داره پرش رو تمیز میکنه میخواد که سرش رو بخارونم ولی بازم به من رو نمیده منم هیچ اصراری نمیکنم و اجازه میدم خودش تصمیم بگیره . روز به روز هم داره اعتمادش به ما بیشتر میشه.

طوطی های حلفه پا هم با طوطی های وحشی فرق می کنن . طوطی های حلفه پا از سن کم با دست انسان آشنایی دارن اما باز یکی از مهمترین چیزهایی که به افزایش اعتماد به نفس و کم شدن پرخاشگریشون کمک میکنه روی دست اومدن هست این مورد رو خودم کاملا تجربش رو داشتم . پس روی دست اوردن طوطی رو یه ترفند ندونید .

حرف آخرم : ما هم با نمونه های زیادی روبرو شدیم و سعی کردیم با روشی که به نظرمون درست بوده راهنماییشون کنیم . من روش شما رو رد نمی کنم ، ولی درباره روی دست آوردن با حرف شما مخالفم و معتقدم که روی دست آوردن یکی از مهمترین مراحل اهلی کردن طوطی هاست و غذا دادن با دست ، روی دست آوردن ، خاروندن سر جز مراحلی هستن که به افزایش اعتماد طوطی کمک میکنن . اما مرحله بعد از غذا دادن با دست رو صاحب طوطی باید با توجه به خصوصیات و اخلاق طوطی انتخاب کنه .

صفحه 634 از 1238 نخستنخست ... 1345345846156166176186196206216226236246256266276286296306316326336346356366376386396406416426436446456466476486496506516526536847341134 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 5 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 5 مهمان ها)