کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    کاکاتیل
    شماره عضویت
    7061
    نقل قول نوشته اصلی توسط ali67 نمایش پست ها
    اخر که دیدی 1450 دادیم چی نصیبمون شد
    ای کاش از اولش یه کاسکوی کم سن و سال رو میخریدین و خودتون باهاش همه چی رو کار میکردین،اون موقع است که میشه بهش گفت همدمه و رامه...
    اون رام بودن کجا و این که هر وقت خودش دلش بخواد سر بده کجا،احساسی هم که بینتون به وجود میومد خیلییییی قوی تر از این ها خواهد بود...

کاربر موثر

شماره عضویت
    229
    نقل قول نوشته اصلی توسط sepideh نمایش پست ها
    سلام . بله طوطیه من پرکنه ولی پرکنیش روزانه نیست . تقریبا اردیبهشت اینا شروع شد . اولش خیلی شکه شدم اصلا انتظارشو نداشتم واسه همین خیلی سخت بود برام. از کارم اومدم بیرون .موندم تو خونه که مدام پیشش باشم. حتی یه لحظه هم نمی تونستم تنها بذارمش. کاملا پیش خودم بود فقط موقع خواب تو قفس می ذاشتم . تا می خواست پرش رو بکنه منقارشو می گرفتم نمی ذاشتم . کلا پر آرایی رو براش محدود کردم.چون هرچی فرصت پرآرایی بیشتری داشته باشن ( چون هنوز عادت از سرشون نیوفتاده ) احتمال بیشتری هست که به جای پرآرایی پر بکنن . کلا به صدای پر کندنش حساس شده بودم ( یه صدای تیک کوچولو بود ) .الانم همینطورم نا خودآگاه وقتی صدای شبیه این به گوشم میرسه برمیگردم به طرف صدا . میذاشتم بعضی وقتا پرآرایی کنه در روز ولی کاملا زیر نظر خودم . یعنی کنار خودم می ذاشتمش و 4 چشمی می پاییدم که اگه یه جا زیاد توقف کرد منقارش رو بگیرم
    گذاشتم
    نمیدونم طوطی شما تا چه حد پر کنه ولی امیدوارم این راه ها برای شما هم مفید باشه
    باسلام سپیده خانم
    از اینکه وقت گذاشتید و اینقدر دقیق توضیح دادید مشتکرم . جوجوی من هم دقیقا 2 بار اینطوری شده اولین بار 28 اسفند 90 بود وقتی رفتم خانه شوکه شدم کف قفس پر شده بود از پرهای کنده شده البته چون مصادف شده بود با تعطیلات عید رفتیم شمال ، خیلی راحت تونستم کنترلش کنم و این 15 روزه فرصت خوبی بود تا محیط را برایش تغییر بدهم وقتی هم برگشتیم خانه انواع و اقسام وسایل سرگرمی را برایش تهیه کردم . کاملا خوب شده بود و پرهای جدیدش درآمده بود خیلی زیبا شده بودهرکسی می دیدش اصلا باورش نمی شد که همون پرنده سابق باشد.
    اما از هفته پیش دوباره شروع کرده به پرکنی ، فکر می کنم مهمانان هفته پیش آرامشش را بهم زده اند ، همش دور قفس بودند متاسفانه من هم رودروایسی کردم و بهشون چیزی نگفتم . وقتی آنها رفتند از روز جمعه شروع کرد به پر کنی ، دقیقا صدای جدا کردن پرهایش توی مغزم صدا می کنه یک صدای تیک مانند . یک روز ماندم خانه و تا می خواست پرهایش را جدا کند حواسش را پرت می کردم ولی متاسفانه من مجبورم به سرکار بروم 20 سال سابقه کاری را نمی شه رها کرد ، البته صبحها برایش چوب بستنی ، کاغذ سفید لوله شده ، نخ سبزیجات درست می کنم و در اختیارش می گذارم و تا ظهر که بروم خانه تعداد کمی از پرهایش را کنده ، توی این مدت نه مهمونی رفتم نه خرید ، کلاً از ساعت 3 بعد ازظهر هم که تمام وقت در اختیار جوجو هستم تا سرگرمش کنم . سپیده جون فکر نمی کنی اینطوری خیلی لوس و وابسته بشه و بعدا تغییر دادن این وضعیت دوباره باعث پرکنی بشه .
    سپیده جون راستی دکتر(خانم دکتر مکرم) برای جوجو شربت دیفین هیدرامین تجویز کرده 5/1 سی سی در یک لیتر آب ، البته من این شربت را با آبمیوه مخلوط می کنم و به جوجو می دهم خیلی موثر بوده و جوجو را آرام کرده . آیا شما هم از داروهای شیمیایی استفاده می کنی یا خیر ؟
    دیگه اینکه می خواستم بدونم کاسکویی که در مدت یکسال دوبار پرکن شده ، این استعداد را داره که با کوچکترین وضعیت ناخوشایند دوباره پر کن بشه ، بخدا خیلی به این موضوع حساس شدم و دلم برایش می سوزه ، خیلی هم دوستش دارم و به هم دیگه وابسته شدیم وقتی به خانه بر می گردم اصلا دل توی دلم نیست که با چه صحنه ای مواجه می شوم . آیا باید خودم را باید به زندگی با یک کاسکوی حساس و پرکن آماده کنم که هیچ وقت امیدی به خوب شدنش نیست ؟

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط gsoudabeh نمایش پست ها
    باسلام سپیده خانم
    از اینکه وقت گذاشتید و اینقدر دقیق توضیح دادید مشتکرم . جوجوی من هم دقیقا 2 بار اینطوری شده اولین بار 28 اسفند 90 بود وقتی رفتم خانه شوکه شدم کف قفس پر شده بود از پرهای کنده شده البته چون مصادف شده بود با تعطیلات عید رفتیم شمال ، خیلی راحت تونستم کنترلش کنم و این 15 روزه فرصت خوبی بود تا محیط را برایش تغییر بدهم وقتی هم برگشتیم خانه انواع و اقسام وسایل سرگرمی را برایش تهیه کردم . کاملا خوب شده بود و پرهای جدیدش درآمده بود خیلی زیبا شده بودهرکسی می دیدش اصلا باورش نمی شد که همون پرنده سابق باشد.

اما از هفته پیش دوباره شروع کرده به پرکنی ، فکر می کنم مهمانان هفته پیش آرامشش را بهم زده اند ، همش دور قفس بودند متاسفانه من هم رودروایسی کردم و بهشون چیزی نگفتم . وقتی آنها رفتند از روز جمعه شروع کرد به پر کنی ، دقیقا صدای جدا کردن پرهایش توی مغزم صدا می کنه یک صدای تیک مانند . یک روز ماندم خانه و تا می خواست پرهایش را جدا کند حواسش را پرت می کردم ولی متاسفانه من مجبورم به سرکار بروم 20 سال سابقه کاری را نمی شه رها کرد ، البته صبحها برایش چوب بستنی ، کاغذ سفید لوله شده ، نخ سبزیجات درست می کنم و در اختیارش می گذارم و تا ظهر که بروم خانه تعداد کمی از پرهایش را کنده ، توی این مدت نه مهمونی رفتم نه خرید ، کلاً از ساعت 3 بعد ازظهر هم که تمام وقت در اختیار جوجو هستم تا سرگرمش کنم . سپیده جون فکر نمی کنی اینطوری خیلی لوس و وابسته بشه و بعدا تغییر دادن این وضعیت دوباره باعث پرکنی بشه .

سپیده جون راستی دکتر(خانم دکتر مکرم) برای جوجو شربت دیفین هیدرامین تجویز کرده 5/1 سی سی در یک لیتر آب ، البته من این شربت را با آبمیوه مخلوط می کنم و به جوجو می دهم خیلی موثر بوده و جوجو را آرام کرده . آیا شما هم از داروهای شیمیایی استفاده می کنی یا خیر ؟
    دیگه اینکه می خواستم بدونم کاسکویی که در مدت یکسال دوبار پرکن شده ، این استعداد را داره که با کوچکترین وضعیت ناخوشایند دوباره پر کن بشه ، بخدا خیلی به این موضوع حساس شدم و دلم برایش می سوزه ، خیلی هم دوستش دارم و به هم دیگه وابسته شدیم وقتی به خانه بر می گردم اصلا دل توی دلم نیست که با چه صحنه ای مواجه می شوم . آیا باید خودم را باید به زندگی با یک کاسکوی حساس و پرکن آماده کنم که هیچ وقت امیدی به خوب شدنش نیست ؟
    سلام.جواب سوال آخرت رو اول میدم . آره امکانش هست ولی باید این وضعیت های ناخوشایند رو براش عادی کنی مثلا اگه یکی از این وضعیت ها شلوغیه ، باید کم کم به تو جمع بودن عادتش بدی یا رودروایسی رو بذاری کنار و به خونوادت بگی . من درباره جوجو با کسی شوخی ندارم. مثل بچمه و اینو همه می دونن . چطور یه مادر وقتی بچش خیلی کوچیکه همش حواسش هست که دیگران چجوری باهاش رفتار میکنن . منو شما هم همین شرایط رو داریم . یا اگه نمی تونی بهشون بگی حداقل وقتی مهمون داری به یه اتاق خلوت تر منتقلش کن . اگه جایی هست که وقتی میری مهمونی می تونی طوطیت رو با خودت ببری حتما ببر ( البته اگه باهاشون راحتی ومیتونی بهشون بگی که طوطیت تو چه شرایطیه ) .پطوطیت روبه شلوغی عادت بده . من تقریبا هر هفته طوطیمو می برم خونه محبوبه بیچاره خسته شد از دست من و جوجو

تو دوران پرکنی ،شما و فکر شما هم خیلی مهمه . ما جایی هستیم که زیاد به این مسایل اهمیت نمیدن ولی یه واقعیته که همیشه به هرچی حساس تر باشیم و منفی فکر کنیم همون بلا سرمون میاد و هی هم شدتش بیشتر میشه . اگه واقعا منتظر همچین شرایطی باشیم برامون پیش میاد . پس از الان به بعدش فکر نکن و منتظر نباش هر روز با یه صحنه دلخراش روبرو شی . نمی گم خیلی تونستم موفق باشم ولی تا همینجا هم که رسیدم خدا رو شکر ، تنها چیزی که باعث شد تا اینجا موفق باشم اینب ود که حساسیتمو کم کردم . الان فکرم اینه : اشکالی نداره بکنه پراشو .همین جوری هم دوست داشتنیه . پر خودشه اختیارشو داره نمی گم ناراحت نمیشم .وقتی بعد از یه مدت پری نمی کنه و بعد دوباره یه روز میبینم جلو چشم خودم یه دونه پر میکنه اعصابم خورد میشه ولی می دونم عادتش از سرش افتاده تقریبا .قبلا هم تونستم الانم می تونم. فقط هم باید بی خیال باشم اینو به شما هم توصیه می کنم . ببین من اینقدر ناراحت بودم قبلا که حتی به خاطرش گریه می کردم هر لحظه بهش فکر میکردم . هر لحظه منتظر بودم یه پر بکنه ولی الان به تنها چیزی که فکر نمی کنم پرکنیشه و تنهاش هم میذارم .میرم بیرون .سعی کن به این شرایط برسی . الان درباره دارم سعی می کنم یه کار پیدا کنم که صبحا تنهاش بذارم بعد بیام خونه تا همش به بودن من عادت نکنه .

درباره دارو : تو همون دورانی که دنبال راه حل می گشتم . یکی از دوستام که طوطیش پرکن بود گفت " طوطیمو بردم دکتر بهش آرامبخش داده . من به طوطیم دادم ولی پشیمون شدم تا فرداش بی حال بود اینکارو نمی کنم دیگه ..." . بعد خودم رفتم یکم دربارش تحقیق کردم و به این نتیجه رسیدم که ندم به طوطیم چون نوشته بود که طوطی پرکن هم مثل همه طوطی های دیگه بازی می کنه ، خوشحاله ، سرحاله ... فقط یه عادت بد داره که اونم باید بذاره کنار ( البته اگه مشکلش بیماری نباشه هر چند که اگه ادامه پیدا کنه به عادت تبدیل میشه ) میگفت اگه شما این دارو ها رو به طوطیتون بدین یه طوطی مرده دارید . این با توصیفاتی که دوستم کرده بود مطابقت داشت پس من تصمیم گرفتم ندم بهش . من از هیچ دارویی استفاده نکردم ) ولی شما اگه فکرمی کنی خیلی موثر بوده ازش استفاده کن ( اگه این حالتی که من میگم براش پیش نیومده ادامه بده )

درباره شرایط کاری شما حق دارید . من خودم از کارم راضی نبودم و قصدم این بود که بیام بیرون و جوجو یه بهونه ای شد برام .شما اینکارو نکن .هر چند لازمه تا یه مدت تا حد امکان تنها نمونه . ساعتایی که کنارش هستی باید به دوری عادتش بدی . یعنی باید به مرحله ای برسی که وقتی کنارش نیستی پر نکنه . یه مکان از خونتون که دور از چشمش هست رو براش جذاب کنی .مثلا طوطی من تو اتاقه خودمه . محیط خارج از اتاق خیلی براش جذابه و همش دوست داره بره اونجا یا ببینه چه خبره اونور . شما هم یه مدت ببرش همون جایی که انتخاب کردی تا خوشش بیاد و منتظر باشه که شما هر روز ببریش اونجا . بعد از یه مدت شما باید تنها بری جایی که طوطی دوست داره و اون ببینه شما داری میری و اونو با خودت نمی بری. وقتی به اون اتاق جذاب رفتی باید از همونجا باهاش حرف بزنی یا صدای سوت یا حالا هرچی که توجهش رو جلب می کنه . بعد چند دقیقه دوباره میای پیشش و با خودت می بریش ... این مدت تو اتاق موندن رو به تدریج طولانی تر کنی تا کم کم به دور بودن چند ساعته شما عادت کنه . شما طوطیت رو بهتر میشناسی . این راه هایی که من می گم واسه طوطیه من موثر بوده ولی دوست من نمیتونست از این راه ها استفاده کنه چون عکس العمل طوطیش با عکس العمل طوطی من فرق داشت . منظورم اینه که باید با توجه به خصوصیات رفتاری طوطیت دنبال راه حل باشی . به تغییرات دقت کن و از رفتار طوطیت تو موقعیت های مختلف راه حل بساز. نمی دونم تونستم منظورمو برسونم یا نه . یعنی کلا باید ببینی که چی حواسش رو از پر کندن پرت می کنه ... یاد دادن کلمات جدید و بازی های جدید هم خیلی موثره . تو یه کتاب خوندم که طوطی ها باید ذهنشون درگیر باشه .باید همیشه یه سری مسایل باشه که بتونن حلش کنن . چون تو طبیعت ذهنشون رو این مشغول می کنه که کجا باید غذا پیدا کنن و چجوری پیدا کنن ، چجوری تو مسیر دشمناشون قرار نگیرن . این بازی و حرفای جدید ، ذهنشون رو درگیر می کنه وخیلی موثره . ببخشید اگه طولانی شد . کاملا درکت می کنم ولی اینو هیچوقت فراموشن کن "حساسیت رو بذار کنار " چون هم خودت داغون میشی هم طوطیت بدتر میشه

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    کاسکو
    شماره عضویت
    10272
    سلام .من در مورد پرکنی اطلاع خاصی ندارم.و خداروشکر طوطیم تا حالا اینطوری نشده و انشاالله نشه.تو یه سایتی خوندم که یکی از پرنده فروشهای قدیمی گفته که یه راه حلی که خودش میدونه و به کسی عموما نمیگه اینه که داخل اسپری ابپاش اب با سرکه سفید قاطی کنید و روی پر پرنده بپاشید.گفتند اثرگذاره.البته این متن اینجا نوشتم که نظر کارشناس این سایت هم بدونم ایا درسته یا نه؟وبرای طوطی مضر نباشه؟!

همکار قدیمی (تیم مدیریت کل انجمن)

نوع حیوان خانگی
    ککاتیل
    شماره عضویت
    4193
    نقل قول نوشته اصلی توسط aida banoo نمایش پست ها
    سلام .من در مورد پرکنی اطلاع خاصی ندارم.و خداروشکر طوطیم تا حالا اینطوری نشده و انشاالله نشه.تو یه سایتی خوندم که یکی از پرنده فروشهای قدیمی گفته که یه راه حلی که خودش میدونه و به کسی عموما نمیگه اینه که داخل اسپری ابپاش اب با سرکه سفید قاطی کنید و روی پر پرنده بپاشید.گفتند اثرگذاره.البته این متن اینجا نوشتم که نظر کارشناس این سایت هم بدونم ایا درسته یا نه؟وبرای طوطی مضر نباشه؟!

بدلیل اینکه مزه سرکه رو دوست ندارن باعث میشه که دیگه پراشو نکنه . تقریبا مثل اسپری ها ضد پرکنی هست

ولی ممکن هم هست باعث عصبی تر شدنش بشه

نظر سپیده جان رو هم بدونیم خوبه

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط aida banoo نمایش پست ها
    راه حل اونا به در خودشون میخوره .هیچ راه حلی ندارن که این وسط پرنده آسیب روحی نبینه . اگه هم روش هاشون رونمی گن واسه اینه که همه فکر کنن خیلی ماهرن و دلیل دیگه اینکه اگه بگه و روشش قابل قبول نباشه وجهشون خراب می شه و اینکه هرکی طوطی پرکن داره طوطیشو بده دست اینا... .

معمولا برای جلوگیری از پرکنی طوطی از سرکه سیب استفاده می کنن . اونم اینجوریه که 1/4 قاشق چایخوری سرکه سیب رو به 1پیمانه آب اضافه می کنن و به پر طوطی اسپری میکنن. ولی بعضی از پرنده ها ممکنه بهش حساسیت داشته باشن . سرکه سیب شاید شاید واسه بعضی از طوطی ها جواب بده ولی این به این معنی نیست که همه طوطی ها رو میشه با این روش درمان کرد یا از پرکنیشون جلوگیری کرد . اگه اینجوری بود هیچ طوطی پرکنی الان وجود نداشت .

کاربر موثر

شماره عضویت
    229
    سلام دوستان عزیز
    من خودم این روش را یکبار امتحان کردم ولی هیچ فایده ای نداشت و طوطی برای اینکه این مواد زاید را از پرش جدا کنه بیشتر پرکن شد.

مدیــر کـــل سایت

نوع حیوان خانگی
    کاسکو و ملنگو
    شماره عضویت
    11
    نقل قول نوشته اصلی توسط gsoudabeh نمایش پست ها
    سلام دوستان عزیز
    من خودم این روش را یکبار امتحان کردم ولی هیچ فایده ای نداشت و طوطی برای اینکه این مواد زاید را از پرش جدا کنه بیشتر پرکن شد.
    آره دقیقا . به نکته خوبی اشاره کردی که من یادم رفت بگم . من دفعه اولی که طوطیم پرکن بود اسپری ضد پرکنی خریدم .هم عصبی ترش کرده بود وهم سعی می کرد اون مواد رو از روی پرش برداره و بیشتر پر میکند .

مرسی

کاربر موثر

شماره عضویت
    3634
    سلام کاسکو امروز از بیرون قفس بهم سر داد خودش اومد جلو سر داد
    یادتون هست چند وقت قبل فقط از داخل قفس سر میداد

کاربرفعال

نوع حیوان خانگی
    كاسكو
    شماره عضویت
    10296
    سلام خوب هستيد من يك كاسكو جديد خريدم كامي رو فروختم زياد قار ميزد اين كه الان خريدم درسته گرون خريدم اما بشرط خريدم هم اهلي هست هم دست مياد هم بوس ميده هم هر چي ميگم تكرار ميكنه يك روزه خريدم 10 كلمه شنيدم از زبونش فقط زبون اين دو رنگ هست صورتي و سياه اين مشكل نداره ؟و از ديروز هر يك ساعت دو ساعت يك عطسه داره سرما نخورده /؟ چي بدم عطسه نكنه ؟ يك دارو شنيدم ميدن واسه سرماخوردگي كاسكوها عسل و يك پودر سفيد مسل نمك قاطي ميكنن اسم اون پودر هم بگين ممنون ميشم ؟

صفحه 539 از 1238 نخستنخست ... 394394895205215225235245255265275285295305315325335345355365375385395405415425435445455465475485495505515525535545555565575585896391039 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 5 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 5 مهمان ها)