صفحه 1 از 6 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 53
    کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000

دلیل لزوم تعویض مکرر آب تانک دیسکس

یکی از عوامل بسیار مهم در پرورش دیسکس تعویض مکرر آب تانک دیسکس می باشد .... مهمترین دلیل اینکه در تانک های دیسکس دست به تعویض بخشی از آب می کنیم رو می شه به دسته های زیر تقسیم کرد... سعی می کنیم به تک تک این سرفصل ها در پست های بعدی بپردازیم ....

1- کم کردن غلظت مواد نیتراته مانند آمونیاک - نیتریت و نیترات

همانگونه که می دانید اولین ماده سمی تشکیل شده در تانک های آب شیرین آمونیاک می باشد که بعدا تبدیل به نیتریت می شود که فوق العاده سمی برای آکواریوم میباشد وتا زمانی که سیکل ازت در تانک طی نشده است این موضوع مهمترین عامل مرگ و میر و بیماریها در تانکهای جدید همین عامل است . بنا براین در اوایل کار باید به طریقی این مواد غلظت کمتری در تانک داشته باشند . بهترین روش تعویض مقداری از آب آکواریوم از همان روزهای اول است . این روش مطمئن ترین عامل سلامت و گذراندن مراحل حساس گذشت چرخه ی ازت در تانک شما می باشد .

معمولا با توجه به تراکم تانک سیفونهای مرتب روزانه و یا یک روز در میان بعد از چند روز اول سلامت تانک شما را تضمین خواهد نمود .
    در تانکهایی که چرخه ازت آنها تکمیل شده ماجرا متفاوت تر است . در این تانکها عملا آمونیاک و نیتریت به چشم دیده نمی شود ولی نیترات توسط باکتریها از تبدیل نیتریت به آن ساخته می شوند . نیترات با اینکه سمی بودنش کمتر از دو عامل بحث شده است ولی مطمئنا در صورت عدم کنترل مقدار آن در تانک در دراز مدت موجب مشکل دیسکس خواهد بود . اولین عواملی که در نتیجه ی زیاد بودن نیترات در دیسکس ها نمود پیدا می کند افزایش سرعت تنفس دیسکس .... تک آبشش زدن ..... استرس زیاد ..... کم اشتهایی ..... و غیره است . بنا براین با مواجهه با این علائم اولین کاری که کرد باید تعویض آب سنگین داشته باشیم .... منظور از تعویض سنگین آب یعنی بخش اعظمی از آب تانک را با آب همدما و کلر زذایی شده تعویض نماییم . افزایش 1 گرم در لیتر نمک بدون ید نیز می تواند از آسیب رسیدن به آبشش های دیسکس در نتیجه مسمومیت نیترات جلوگیری نماید .
    همین طور زیاد شدن غلظت نیترات در تانک موجب کم شدن رشد - شادابی کمتر و رنگ بدتر ماهی نیز می شود .

2- کمک به رشد دیسکس با تامین مواد از دست رفته ی آب :

به کمک برخی عوامل می توان سطح نیترات آب را نیز کنترل کرد . استفاده از برخی گیاهان رفیجیومهای آب شیرین استفاده از ATS و .... ولی هر چه بکنیم دیسکس نیاز به آب تازه دارد . مطالعه زندگی دیسکس در آمازون مشخض می کند که محل زندگی دیسکس آب های روان است . یعنی آب همواره در حال تازه شدن می باشد . لذا لزوم تعویض آب به صورت پریودیک نیاز اساسی دیسکس است . اضافه کردن منیزیم - فسفات - آهن - کلسیم و دیگر مینرال ها که توسط بدن دیسکس جذب شده اند توسط آب تازه صورت می گیرد که به هیچ روشی نمی توان آن را جز تعویض آب جبران کرد .

3- حذف هورمونهای مخالف رشد دیسکس feremon

یادم میاد وقتی بابک آژیده عزیز بحث از این هورمون رو سالها پیش مطرح نمودند کلی باهاش مخالفت کردند ولی امروزه یکی از بحث های مهم درزمینه ی دیسکس همین هورمون ضد رشد دیسکس است . طبق تحقیقاتی این هورمون در نتیجه ی برخی رفتارهای خاص دیسکس در آب رها می شود . مثلا در هنگام سریع رشد ( سایز ریز ) در حال تخم ریزی و تکثیر تولید این هورمون بیشتر می شود . این هورمون یک وسیله ی ارتباطی بین دیسکس ها نیز محسوب میشود همانگونه که جفت ها را تحریک به تولید مثل می کند ولی متاسفانه روی رشد دیسکس اثر سوء می گذارد . بر همینی اساس لازم است در این دو دوران که سلامت دیسکس بسیار برای ما مهم است روزانه گاه چندین بار تعویض کل آب را داشته باشیم .
    من معمولا در سایز های ریز روزانه صبح 50 % یعد از ظهر ها 70 % تعویض آب دارم . در هنگام تکثیر نیز روزانه 3 تا 4 بار کل تانک تعویض آب می شوند . و اما در خانه ها .....
    اگر تانک بزرگی دارید و حجم تانکتان متناسب با مقدار ماهیهای موجود در تانک هست ( تقریبا هر 35 لیتر یک دیسکس ) و فیلتراسیون مناسبی نیز داشته باشید حداقل هر سه روز درمیان 30 تا 40 درصد تعویض آب کنید ... البته این میزان به غذا دهی - بستر تانک - سایز اونها نیز بستگی دارد .
    ویرایش توسط فرشاد رضایی : 28th May 2013 در ساعت 01:04 PM

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    11337
    اقا دکتر رضایی سلام
    میشه توضیح بدید تعویض اب چرا باعث افزایش اشتها در دیسکس میشه ایا به خاطر همین دلایلیه است که فرمودین یا دلیل خاص دیگه ای داره

همکار قدیمی انجمن دیسکس

نوع حیوان خانگی
    دیسکس
    شماره عضویت
    47
    نقل قول نوشته اصلی توسط ali831 نمایش پست ها
    اقا دکتر رضایی سلام
    میشه توضیح بدید تعویض اب چرا باعث افزایش اشتها در دیسکس میشه ایا به خاطر همین دلایلیه است که فرمودین یا دلیل خاص دیگه ای داره
    سلام :
    با اجازه از دکتر رضایی .ایشان البته بطور جامع در مطلب بالا فرمودندهمانطور که میدانید دیسکس به آب تمیز همراه با کیفیت بالا نیاز داره افزایش مواد جامد معلق ، نظیر مواد دفعی ماهی وهمچنین بالا رفتن میزان نیترات در تانکهای سیکل شده و افزایش میزان آمونیاک و نیتریت در تانکهای سیکل نشده شرایط مناسبی برای ماهیان خصوصا دیسکس ایجاد نمیکنه (ماهی در این شرایط دارای استرس بیشتر و بیقراری هست که رو اشتها تاثیر گذار هست )و نکته ای که شاید تا حالا زیاد بهش توجه نشده کاهش وسعت دید ماهیان در زمان غذا گیری که در نتیجه همین شرایط بد آب هست که آب تانک بر اثر غذا دهی زیاد کدر میشود در ماهیانی نظیر قزل آلا یکی از دلایل واقعی هست که میتونه در تانکهای دیسکس خیلی کمتر وجود داشته باشه ولی من شخصا در بعضی موارد در بعضی تانکها دیده ام. وقتی ما روزانه ویا بطور هفتگی تعویض آب داریم شرایط آب را بهبود بخشیده و دیسکس را در محیط بهتر قرار داده به الطبع با افزایش اشتهای ماهی روبرو میشویم گرچه در شرایط بد آب هم اشتها وجود داره ولی به مراتب کمتر از زمانی هست که آب در شرایط بهتر میباشد

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ایگوانا- ماهی
    شماره عضویت
    12502
    با سلام خذمت اساتید بزرگ.
    دوستان در هنکام تخم ریزی دیسکس تا زمان هچ شدن و شنای آزاد هم تعویض باید صورا بگیره؟؟
    چه مقدار در چه با زه ی زمانیی باید باشه؟؟
    ممنون از دوستان

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    نقل قول نوشته اصلی توسط hossein77 نمایش پست ها
    با سلام خذمت اساتید بزرگ.
    دوستان در هنکام تخم ریزی دیسکس تا زمان هچ شدن و شنای آزاد هم تعویض باید صورا بگیره؟؟
    چه مقدار در چه با زه ی زمانیی باید باشه؟؟
    ممنون از دوستان
    اگر به کیفیت آبتون اطمینان کامل دارید و می دونید بدون قارچ هست می تونید به طور مداوم این کار رو انجام بدید . ولی من معمولا تا زمانی که تخم ریزی می کنند و نر اسپرم میزنه کاری به کارشون ندارم بعد از مدتی شروع به سیفون می کنم اون هم به طور نامحسوس یعنی با دو شلنگ که یکی آبو میاره و یکی میبره . اونهم با آب هم دما - ضد عفونی شده .

کاربر عالی

نوع حیوان خانگی
    ماهی دیسکس
    شماره عضویت
    13484
    نقل قول نوشته اصلی توسط فرشاد رضایی نمایش پست ها
    اگر به کیفیت آبتون اطمینان کامل دارید و می دونید بدون قارچ هست می تونید به طور مداوم این کار رو انجام بدید . ولی من معمولا تا زمانی که تخم ریزی می کنند و نر اسپرم میزنه کاری به کارشون ندارم بعد از مدتی شروع به سیفون می کنم اون هم به طور نامحسوس یعنی با دو شلنگ که یکی آبو میاره و یکی میبره . اونهم با آب هم دما - ضد عفونی شده .
    با سلام ممنونم ولی آیا تست مرتب عوامل دیگه هم لازم ؟ممنوم علی الخصوص ph

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    1111
    شماره عضویت
    12065
    من در حال تکثیرم روزانه 40درصد تعویض اب دارم و 5 وعده تغذیه بچه دیسکس ها .میخوام ببینم با رعایت اصول دیسکس هام تا چه سایزی رشد میکنن به نظر منم تعویض اب خیلی تو رشد تاثیر می زاره .. شاید مربوط ب گونه های دیگه هم باشه قبلا خونده بودم که کت فیش ها و سفره ماهی ها تو محیط طبیعی رشد زیادی دارن ولی تو اکواریوم نهایتا ب رشد کمتری از محیط طبیعی می رسن .

کاربر کارآمد

نوع حیوان خانگی
    سگ - ماهی
    شماره عضویت
    8000
    نقل قول نوشته اصلی توسط Midnight نمایش پست ها
    من در حال تکثیرم روزانه 40درصد تعویض اب دارم و 5 وعده تغذیه بچه دیسکس ها .میخوام ببینم با رعایت اصول دیسکس هام تا چه سایزی رشد میکنن به نظر منم تعویض اب خیلی تو رشد تاثیر می زاره .. شاید مربوط ب گونه های دیگه هم باشه قبلا خونده بودم که کت فیش ها و سفره ماهی ها تو محیط طبیعی رشد زیادی دارن ولی تو اکواریوم نهایتا ب رشد کمتری از محیط طبیعی می رسن .
    سلام سیفون شما خیلی خیلی کم هست . حتما به روانه دو بار برسونید . حجم و تعداد دیسکس های کوچیک رو هم اعلام کنید . در دو یا سه ماه اول شما حداقل روزانه باید 1 بار تا 2 بار رو سیفون کامل داشته باشید .

مطمئنا هر چه محیط زندگی بزرگتر باشه رشد نیز بیشتر هست . این شامل تمامی جانداران حتی خود انسان هم میشه .

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی -دیسکس-کبوتر
    شماره عضویت
    3369
    سلام جناب رضایی برای ضدعفونی از محلول خاصی استفاده می کنید؟

کاربر اخراج شده

نوع حیوان خانگی
    1111
    شماره عضویت
    12065
    سلام سیفون شما خیلی خیلی کم هست . حتما به روانه دو بار برسونید . حجم و تعداد دیسکس های کوچیک رو هم اعلام کنید . در دو یا سه ماه اول شما حداقل روزانه باید 1 بار تا 2 بار رو سیفون کامل داشته باشید .

مطمئنا هر چه محیط زندگی بزرگتر باشه رشد نیز بیشتر هست . این شامل تمامی جانداران حتی خود انسان هم میشه .
    فکر کنم کافی باشه چون حجمم 300 لیتره تعداد هم حدود زیر 40 تان . بنظر شما کمه تو این حجم ؟

صفحه 1 از 6 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)