صفحه 9 از 17 نخستنخست 1234567891011121314151617 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 81 به 90 از 167
    معاون آزمایشی انجمن آکواریوم های گیاهی

نوع حیوان خانگی
    ماهی زینتی ( گوشتخوار - گیاه خوار )
    شماره عضویت
    12162

11

سلام

آقا مهدی لطف می کنید به سوالای من پاسخ بدید . ببخشید زیاده .
    (چند تا تاپیک و مقاله در زمینه مواد مناسب کشاورزی نوین خودم و کلی سوال برام پیش اومده . امیدوارم سوالام زیاد پَرت نباشه )

سوال 1- پیت ماوس تو لایه زیریان باید اضافه بشه ؟ چند سانت ؟
    یعنی می شه :
    پیت ماوس ؟؟؟؟ سانت - خاک رس 1 میلیمتر - روی اون 1 سانت ورمی کمپوست - بعد سنگریزه 1 تا 3 میلیمتر نیم سانت - 2 سانت ورمی کمپوست و روی همه اینها 3 تا 5 سانت سنگریزه 1 تا 3 میل و یا شن خاویاری
    .

سوال 2- می شه یه فرمول برای نسبت وزن پیت ماوس و ورمی کمپوست به مساحت کف تانک بگید ؟ (احتمالا مجبورم اینترنتی بخرمش و نمی دونم نسبت وزن به حجمش چقدره .یعنی یک کیلوش چه مساحتی از تانک رو با ضخامتی که فرمودید می پوشونه ؟)

سوال 3 - ورمی کمپوست های موجود در ایران (تولید داخل) به نسبت دانه بندیشون مشخص می شن، با دونه های ریز تا دونه های درشت. خود تولید کننده که می گفت از لحاظ کیفیت فرقی نداره . شما نظرتون چیه و از کدوم استفاده بشه بهتره ؟

سوال 4- تو مطالب قبل فرمودید لایه ها به این شکل قرار می گیره :
    خاک رس 1 میلیمتر و روی اون 1 سانت ورمی کمپوست بعد سنگریزه 1 تا 3 میلیمتر نیم سانت . بعدش 2 سانت ورمی کمپوست و روی همه اینها 3 تا 5 سانت سنگریزه 1 تا 3 میل و یا میتونید شن خاویاری بریزید .
    نقش اون نیم سانت سنگ ریزه اون وسط چیه ؟
    زیر لایه رویی سنگ ریزه ها (لایه نهایی) میشه از یه لایه ماسه نرم استفاده کرد ؟ برای کنترل ورمی کمپوست ها و تمیز تر نگه داشتن آب.

سوال 5 - با توجه به اینکه ماده اصلی این ترکیب ورمی کمپوسته و به گفته شما حدود 2 هفته برای آمادگی اولیش زمان می بره و 1 ماه برای به تکامل رسیدنش ، نمیشه این مراحل براش تو منبع دیگه ای طی کرد و بعد به تانک مورد نظر افزودش ؟ ( با رعایت هموا دهی و تعویض آب )

سوال6 - یه نوع خاک سیاه مخصوص هست که تو پرورشگاه های قارچ استفاده می شه .
    خصوصیات خاک پوششی :
    1. ظرفیت نگهداری آب بالا
    2. بافت متوسط (نه سبک و نه سنگین)
    بافت سنگین باعث عدم تبادل هوای مناسب می شود. نفوذ آب به سختی انجام می شود یا کاهش رطوبت باعث سله بستن می شود. (اطراف میسیلیوم)
    اگر بافت سبک باشد ، آب را در خود نگه نمی دارد.
    3. پاستوریزه باشد(عدم وجود عوامل بیماری زا، آفات ، بذور علفهای هرز و تخم آفات).
    4. رطوبت در حد اشباع
    5. Ph در حد خنثی باشد

اجزای خاک :
    1. خاک جنگلی (زیر 30 سانتی خاک جنگل)
    2. ماسه ساحلی (بادی)
    3. جیسپم
    4. پرلیت

و در جای دیگه :
    ترکیب خاک پوششی قارچ :
    ۶۰ درصد خاک پیت سیاه+ ۴۰ درصد خاک پیت قهوه ای + سنگ گچ + فیبر + پوکه معدنی + پرلیت .

فکر می کنید می تونه مفید باشه و درکنار خاک رس یا به جای اون استفاده بشه ؟

سوال 5 - تو تمام طراحی های گیاهی قبل از همه مواد از یه لایه پودر استفاده می کنند . این همون دولومیت ه ؟آیا افزودنش به ترکیب شما باعث کارآیی طولانی تر ترکیب نمی شه ؟

ممنونم
    شاد و پیروز باشید
    محمّد رازقی

همکار قدیمی آکواریوم های گیاهی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    8794
    نقل قول نوشته اصلی توسط md.razeghy نمایش پست ها
    سلام
    آقا مهدی لطف می کنید به سوالای من پاسخ بدید . ببخشید زیاده .
    (چند تا تاپیک و مقاله در زمینه مواد مناسب کشاورزی نوین خودم و کلی سوال برام پیش اومده . امیدوارم سوالام زیاد پَرت نباشه )
    سوال 1- پیت ماوس تو لایه زیریان باید اضافه بشه ؟ چند سانت ؟
    یعنی می شه :
    پیت ماوس ؟؟؟؟ سانت - خاک رس 1 میلیمتر - روی اون 1 سانت ورمی کمپوست - بعد سنگریزه 1 تا 3 میلیمتر نیم سانت - 2 سانت ورمی کمپوست و روی همه اینها 3 تا 5 سانت سنگریزه 1 تا 3 میل و یا شن خاویاری
    .

سوال 2- می شه یه فرمول برای نسبت وزن پیت ماوس و ورمی کمپوست به مساحت کف تانک بگید ؟ (احتمالا مجبورم اینترنتی بخرمش و نمی دونم نسبت وزن به حجمش چقدره .یعنی یک کیلوش چه مساحتی از تانک رو با ضخامتی که فرمودید می پوشونه ؟)

سوال 3 - ورمی کمپوست های موجود در ایران (تولید داخل) به نسبت دانه بندیشون مشخص می شن، با دونه های ریز تا دونه های درشت. خود تولید کننده که می گفت از لحاظ کیفیت فرقی نداره . شما نظرتون چیه و از کدوم استفاده بشه بهتره ؟

سوال 4- تو مطالب قبل فرمودید لایه ها به این شکل قرار می گیره :
    خاک رس 1 میلیمتر و روی اون 1 سانت ورمی کمپوست بعد سنگریزه 1 تا 3 میلیمتر نیم سانت . بعدش 2 سانت ورمی کمپوست و روی همه اینها 3 تا 5 سانت سنگریزه 1 تا 3 میل و یا میتونید شن خاویاری بریزید .
    نقش اون نیم سانت سنگ ریزه اون وسط چیه ؟
    زیر لایه رویی سنگ ریزه ها (لایه نهایی) میشه از یه لایه ماسه نرم استفاده کرد ؟ برای کنترل ورمی کمپوست ها و تمیز تر نگه داشتن آب.

سوال 5 - با توجه به اینکه ماده اصلی این ترکیب ورمی کمپوسته و به گفته شما حدود 2 هفته برای آمادگی اولیش زمان می بره و 1 ماه برای به تکامل رسیدنش ، نمیشه این مراحل براش تو منبع دیگه ای طی کرد و بعد به تانک مورد نظر افزودش ؟ ( با رعایت هموا دهی و تعویض آب )

سوال6 - یه نوع خاک سیاه مخصوص هست که تو پرورشگاه های قارچ استفاده می شه .
    خصوصیات خاک پوششی :
    1. ظرفیت نگهداری آب بالا
    2. بافت متوسط (نه سبک و نه سنگین)
    بافت سنگین باعث عدم تبادل هوای مناسب می شود. نفوذ آب به سختی انجام می شود یا کاهش رطوبت باعث سله بستن می شود. (اطراف میسیلیوم)
    اگر بافت سبک باشد ، آب را در خود نگه نمی دارد.
    3. پاستوریزه باشد(عدم وجود عوامل بیماری زا، آفات ، بذور علفهای هرز و تخم آفات).
    4. رطوبت در حد اشباع
    5. Ph در حد خنثی باشد

اجزای خاک :
    1. خاک جنگلی (زیر 30 سانتی خاک جنگل)
    2. ماسه ساحلی (بادی)
    3. جیسپم
    4. پرلیت

و در جای دیگه :
    ترکیب خاک پوششی قارچ :
    ۶۰ درصد خاک پیت سیاه+ ۴۰ درصد خاک پیت قهوه ای + سنگ گچ + فیبر + پوکه معدنی + پرلیت .

فکر می کنید می تونه مفید باشه و درکنار خاک رس یا به جای اون استفاده بشه ؟

سوال 5 - تو تمام طراحی های گیاهی قبل از همه مواد از یه لایه پودر استفاده می کنند . این همون دولومیت ه ؟آیا افزودنش به ترکیب شما باعث کارآیی طولانی تر ترکیب نمی شه ؟

ممنونم
    شاد و پیروز باشید
    محمّد رازقی
    سلام آقای رازقی . پیت موس هلندی رو نیم الی 1 سانت میریزیم تا بستر خیلی اسیدی نشه . من بعد از ریختن چند میلیمتر خاک رس نیم سانت پیت موس می ریزم
    برای بدست آوردن مقدار مورد نیاز بستر یا مواد کود بستر باید طول و عرض تانک رو ضربدر هم کنید و حاصل رو ضربدر ارتفاعی که قراره مواد بریزید حساب میکنیم . مثلا طول آکواریوم 100 سانت ضربدر عرض 40 سانت و ارتفاع 2 سانت ورمی کمپوست میشه 8000 . تقسیم بر 1000 میشه 8 کیلو ورمی کمپوست نیاز هست

بنظرم هرچه دونه بندی ورمی کمپوست ریزتر باشه یعنی بیشتر تجزیه شده و بهتره . چون 95 % تجزیه شده پس داخل تانک زودتر قابل استفاده گیاها قرار میگیره و آمونیاک و نیتریت اولیه کمی در آب آزاد میشه که با سیفون های مکرر در یکماه اول قابل کنترله

در ترکیباتی که ماسه ساحل و سنگ گچ و پیت موس خیلی زیادی داشته باشن اصلا بدرد آکواریوم گیاهی نمیخوره و باید در باغچه استفاده بشن

ریختن سنگریزه 1تا 3 میل در وسط باعث میشه بستر بی هوازی تشکیل نشه . واسه همین بعضی ها همه اینها رو با هم قاطی میکنن و بعد داخل تانک میریزن
    اگر قرار باشه تک تک این مواد رو آماده کنیم و بعد داخل آکواریوم بریزیم کلی ظرف و تشت و تعویض آب تک تک این مواد لازمه اما وقتی همه رو با هم داخل تانک بریزیم - علاوه بر اینکه بعد از یکماه آماده میشن سیکل کامل انجام میشه و باکتریهای مفید رو هم در اختیار داریم
    پرلیت هم بنظرم اصلا احتیاج نیست . برای باغچه بهتره نه داخل آب

بیشتر ترکیباتی که بیرون میفروشن برای باغچه کاربرد داره نه داخل آکواریوم که حالت غرق آبی هست

پودرهایی که قبل از بستر در آکواریوم میریزن بیشتر برای باکتری سازی بکار میره و کود نیستن

موفق باشی

نوع حیوان خانگی
    شماره عضویت
    12162
    سلام دوباره

ممنون آقا مهدی بایت پاسخ های کامل و با حوصلتون

2 تا سوال دیگه
    ( اول 2 تا بود ولی تا الان شده 5 تا ، ببخشید )

سوال 1- شما که تجربه استفاده هر دو نوع کود شرکتی ( محصولات مرغوب ) و کود دست ساز رو دارید یه مقایسه بین این دو رو می گید . ( میزان رشد ، ماندگاری ، نیاز به کود های مایع افزودنی و ... )
    البته این رو می دونم که این کود دست ساز اگه حدود 20-30 هزار تموم بشه کود شرکتی حداقل 250-300 هزار تومن می شه .

سوال 2- اون پودر باکتری سازی که فرمودید ، اسمش و حدود قیمتش رو می دونید و اینکه چقدر موثره ؟

سوال 3-
    به جای سنگ ریزه های رویی می شه از کود های شرکتی هم استفاده کرد دیگه ؟ ( کود های ضعیف تر یا قدیمی )

سوال 4 -
    این متریال نسبت به شکل دادن به بستر مقاومه ؟ اگه بستر رو شیب و بالا پایین کنیم شکلش رو حفظ می کنه ؟

سوال 5-
    تو تانکی که این بستر رو دارید از چه کودهای افزودنی استفاده می کنید ؟

بازم خیلی ممنونم
    شاد و پیروز باشی
    محمّد رازقی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    8794
    سلام دوباره
    ممنون آقا مهدی بایت پاسخ های کامل و با حوصلتون

شرمنده 2 تا سوال دیگه
    سوال 1- شما که تجربه استفاده هر دو نوع کود شرکتی ( محصولات مرغوب ) و کود دست ساز رو دارید یه مقایسه بین این دو رو می گید . ( میزان رشد ، ماندگاری ، نیاز به کود های مایع افزودنی و ... )
    البته این رو می دونم که این کود دست ساز اگه حدود 20-30 هزار تموم بشه کود شرکتی حداقل 250-300 هزار تومن می شه .
    سوال 2- اون پودر باکتری سازی که فرمودید ، اسمش و حدود قیمتش رو می دونید و اینکه چقدر موثره ؟
    سوال 3- به جای سنگ ریزه های رویی می شه از کود های شرکتی هم استفاده کرد دیگه ؟ ( کود های ضعیف تر یا قدیمی )
    سوال 4 -
    این متریال نسبت به شکل دادن به بستر مقاومه ؟ اگه بستر رو شیب و بالا پایین کنیم شکلش رو حفظ می کنه ؟
    سوال 5- تو تانکی که این بستر رو دارید از چه کودهای افزودنی استفاده می کنید ؟

بازم خیلی ممنونم
    شاد و پیروز باشی
    محمّد رازقی
    سلام

از کودهای شرکتی کمپلیت سابستریت محصول تترا و اکوابیسیس رو استفاده کردم . پلنتینگ سول اوشن فری هم استفاده کردم و هنوز هم در دو تا تانک دارم

بین کود بستر دست ساز و کودهای بستر شرکتی که دارم هیچ تفاوتی ندیدم . رشد خوب گیاهان و سرعت رشد و تکثیرشون در هر دو یکسان بوده . بعد از چند ماه استفاده در هر دوی اونها باید کود مایع هم استفاده بشه چون هیچ بستری همه مواد مغذی رو با هم نداره

پودرهای باکتری سازی جدیدا با محصولات آمازونیا و آفریکنا شرکت آدا وارد ایران شده که در نواب چند مغازه میفروشن ولی قیمت تکی اونهارو نمیدونم

بجای سنگریزه برای بستر میتونیم از شن خاویاری و یا عربی با دانه بندی 1 تا 4 میل هم استفاده کنیم و یا از مانادو مصرف شده هم میشه استفاده کرد

شما بستر رو هر جور میخوای شیب بده . اصلا موردی نداره

تا حالا 3 تا تانک با کود و بستر دست ساز استفاده کردم و بعد از 6 ماه تازه دارم از کودهای شرکتی مثل برایت ول و یا کودهای کشاورزی مثل کریستالون استفاده میکنم . اونم بمقدار خیلی کم

این هم چند نوع از باکتری سازهای شرکت آدا

در صورتی که قرار باشه از گیاهایی با نیاز مواد مغذی بسیار زیاد در تانک نگهداری کنیم باید بستر رو با کودهای پودری قوی کنیم ( قاطی کردن با کود بستر )

موفق باشی
    ویرایش توسط mahdi3000 : 13th February 2014 در ساعت 11:33 PM

کاربر ساده

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    13806
    سلام دوستان عزیز
    آقا من هر جا گشتم نتونستم خاک رس پیدا کنم تو تهران.میشه اگه کسی میدونه کجا داره آدرس بده...
    به جای خاک رس میشه از چیز دیگه ای استفاده کرد؟من کود هیومیک هم هر گل فروشی میرم ندارن یا اصن نمیدونن چیه....

کاربر تازه وارد

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15368
    سلام دوستان
    برای ساخت کود دست ساز باید چه موادی و چه مقداری استفاده کرد ؟
    ممنون

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    8794
    نقل قول نوشته اصلی توسط lxgblog نمایش پست ها
    سلام دوستان عزیز
    آقا من هر جا گشتم نتونستم خاک رس پیدا کنم تو تهران.میشه اگه کسی میدونه کجا داره آدرس بده...
    به جای خاک رس میشه از چیز دیگه ای استفاده کرد؟من کود هیومیک هم هر گل فروشی میرم ندارن یا اصن نمیدونن چیه....
    سلام
    خاک رس رو از مصالح فروشی ها سئوال کن . معمولا کاشی کارها ار گل رس استفاده میکنن که اون رو از مصالح فروشی تهیه میکنن

کود هیومیک هم گلفروشی ها ندارن و باید از مغازه های لوازم کشاورزی و باغبانی بخری

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad007 نمایش پست ها
    سلام دوستان
    برای ساخت کود دست ساز باید چه موادی و چه مقداری استفاده کرد ؟
    ممنون
    سلام

همین تاپیک رو از اول بخون تا بدونی چیکار باید بکنی

موفق باشی

نوع حیوان خانگی
    شماره عضویت
    12162
    سلام
    آقا مهدی من مواد به ترتیب و طبق فرمایش شما ریختم و تانک رو حدود 20-30 سانت آبگیری کردم.
    الان که چند ساعت می گذره ، آب به رنگ سرخ درومده .
    فکر می کنم باید به خاطر ورمی باشه یا پیت ماوس.

لازمه آب رو سیفون کنم یا صبر کنم تا 1 هفته؟

ممنونم
    شادوپیروز باشی
    محمّد رازقی

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    8794
    سلام
    آقا مهدی من مواد به ترتیب و طبق فرمایش شما ریختم و تانک رو حدود 20-30 سانت آبگیری کردم.
    الان که چند ساعت می گذره ، آب به رنگ سرخ درومده .
    فکر می کنم باید به خاطر ورمی باشه یا پیت ماوس.
    لازمه آب رو سیفون کنم یا صبر کنم تا 1 هفته؟
    ممنونم
    شادوپیروز باشی
    محمّد رازقی
    سلام

حتما کود آهن با بستر قاطی کردی و کف تانک ریختی و حالا سریع حل شده و آب رو قرمز کرده

هر 3 روز تا 3-4 سانت مونده به روی بستر سیفون کن و دوباره آب بریز و البته بشقاب بزار که بستر بهم نریزه . هم سیفون رو از روی بشقاب انجام بده و هم آبگیری مجدد رو

ورمی و پیت آب رو زرد میکنن نه قرمز

همون سیفونی 3 روز در میون مشکل رو برطرف میکنه . هوا دهی 24 ساعته یادت نره

موفق باشی
    ویرایش توسط mahdi3000 : 22nd February 2014 در ساعت 11:57 PM

نوع حیوان خانگی
    شماره عضویت
    12162
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi3000 نمایش پست ها
    سلام

حتما کود آهن با بستر قاطی کردی و کف تانک ریختی و حالا سریع حل شده و آب رو قرمز کرده

هر 3 روز تا 3-4 سانت مونده به روی بستر سیفون کن و دوباره آب بریز و البته بشقاب بزار که بستر بهم نریزه . هم سیفون رو از روی بشقاب انجام بده و هم آبگیری مجدد رو

ورمی و پیت آب رو زرد میکنن نه قرمز

همون سیفونی 3 روز در میون مشکل رو برطرف میکنه . هوا دهی 24 ساعته یادت نره

موفق باشی
    سلام
    ممنون

نه هچ چیز قاطی نکردم
    خاک رس - پیت ماوس - ورمی-خاویاری-ورمی-خاویاری مخلوط با کود بستر قبلی(که کاملا شستمش).

به جای بشقاب از پلاستیک استفاده می کنم . بخاطر گوشت کمتر فکر می کنم بهتره.

بازم ممنون
    شاد و پیروز باشی
    محمّد رازقی

راستی اون اوایل که از این بستر (101 چینی) استفاده می کردم ، مشکل اینچنینی داشتم البته خیلی کمتر از الان رنگ می داد.
    با توجه به فرمایش شما که ورمی و پیت ماوس رنگ سرخ نمی دن ، پس احتمالا به خاطر بستره.
    اون سری که 10 15 روزی رنگ می داد ، امید وارم این سری زود تر حل بشه.

بازم ممنون

صفحه 9 از 17 نخستنخست 1234567891011121314151617 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)