صفحه 12 از 13 نخستنخست 12345678910111213 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 111 به 120 از 121
    کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    شاه طوطی
    شماره عضویت
    1
    نقل قول نوشته اصلی توسط black_art نمایش پست ها
    دوستان خارج از بحث مقایسه بین تست ها به نظر من(قابل توجه آقای مدیر) ما باید تانک رو اونقدر stable کنیم که اصلا نیاز به انجام تستها نباشه(این حالت ایده آله) بعنوان مثال من خودم فسفات رو دیگه تست نمیزنم(هر دو ماه مدیای فسفات گیر رو عوض میکنم) و نیترات رو هم به ندرت تست میزنم
    این لینک هم تانک برتر ماه در فروم های خارجیه که عنوان کرده دو ساله نیترات و فسفات رو تست نزده.
    و این هم قابل توجه شما : استیبل ترین اکوسیستم های مصنوعی هم باید به صورت منظم و همیشگی تست بشن دوست عزیز. این یک اصله ، چه آماتور و چه حرفه ای باید وضعیت آب رو به صورت منظم تست کنند . حالا چون شما یه نفر یا ۱۰ نفرو نشون میدی که چنین ادعایی کرده دلیل نمیشه بسطش بدید.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    6842
    تو اکو سیستم مصنوعی مگس بیفته تو آب پارمترای آب رو تغییر میده باید تست زد همیشه با وجود سیفون و مراقبت های مستمر

همکار قدیمی بخش آکواریم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15314
    دوستان خارج از بحث مقایسه بین تست ها به نظر من(قابل توجه آقای مدیر) ما باید تانک رو اونقدر stable کنیم که اصلا نیاز به انجام تستها نباشه(این حالت ایده آله) بعنوان مثال من خودم فسفات رو دیگه تست نمیزنم(هر دو ماه مدیای فسفات گیر رو عوض میکنم) و نیترات رو هم به ندرت تست میزنم
    این لینک هم تانک برتر ماه در فروم های خارجیه که عنوان کرده دو ساله نیترات و فسفات رو تست نزده.
    من اسم و فامیل شمارو نمیدونم
    اما خطاب به من که گفتین
    مورد اول اینکه اینجا یه تالار بی حاشیه هست پس شما هم سعی کنید نظم اینجارو به هم نزنید
    مورد بعدی قبلا هم اشاره کردم چیزی که برای یک نفر جواب داد قرار نیست همه از اون پیروی کنیم و اون کارو نجام بدیم
    مثال خوبی زدین ، به غیر از این یه موردی که نام بردین با همون رفرنسی که دادین چون من سالهاست اون سایتو میشناسم 8 مورد دیگه هم از اون سایت به من نشون بدین که 2 سال تست نزده باشن که به قول شما تانک های برتر هم هستن!! نباید سخت باشه اگه نزدن تست خوب باشه.100% پیدا نمیکنید چون نیست همچین چیزی
    استیبل بودن خیلی خوبه بله اما تانکای sps dominated هم استیبل ترین تانک ها هستن ریسکه نزدن 2 سال تست رو نمیکنند
    متاسفانه دوس ندارم با این لحن باهاتون حرف بزنم اما خودتون میخواین ظاهرا
    شما که به اصطلاح حرفه ای هستین و اس پی اس نگهداری میکنید.چطوری فسفات رو 0.03 نگه میدارین تا بیشترین رنگ به علاوه ماکزیمم رشد رو داشته باشید چون احتمالا میدونید بالای این رنج تیره میشه زیرشم ازفقر بلیچ میشه
    اینم بگم 99 درصد تانکای اس پی اس از فسفات گیر با بیس آلومینیوم استفاده نمیکنند که شما استفاده میکنید
    درآخر بازم گوش زد میکنم بی حاشیه فعالیت کنید خطاب قرار دادن من تو پستاتون کار درستی نیست

همکار قدیمی انجمن آکواریم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی اب شوروشیرین
    شماره عضویت
    16686
    نقل قول نوشته اصلی توسط meis@m نمایش پست ها
    این محصولاتی که من خریدم تاریخ مصرف نداره چه رو جعبه چه روی محصول !
    و خود فروشنده گفت هیچکدام از محصولات api تاریخ مصرف نداره روشون اگه ناراحتی به api ایمیل بزن

البته ناگفته نماند که الان من تست فسفات api که دو هفته پیش از ایران آکواریوم خریده بودم نگاه کردم بالای قوطی محصول تا 8/2015 تاریخ زده !! که اگه اشتباه نکنم میشه 5 ماه دیگه که خوب کمه
    به دو نتیجه میشه رسید
    یا جنس تقلبی تو بازار هست یا واقعا تاریخ مصرف ندارن بعضی از تست های api که تاریخ گذشته ها وارد ایران شدن
    اره تستهای فسفات همه مال٨/٢٠١۵هست من هم چند وقت پیشتر چند تا گرفتم که تستهای فسفاتش همه این تاریخ بود به فروشنده که زنگ زدم گفت که بالاتر ازاین تاریخ نیست چند جا دیگه تماس گرفتم همه همین بود احتمالا چند سال پیشتر که وارد شده هنوز همونها هست ولی بقیه تستها تا٢٠١٧تاریخ داره که کارایی خوبی دارند
    اگه تستها تاریخ نداره یه مشکلی هست چون همشون تاریخ داره
    واینکه شما گفتید تستش هم مشکل داره پس نتیجه ای نمیشه گرفت جز اینکه تقلبی هست
    خیلی ممنون از اطلاعی که دادید

همکار قدیمی انجمن آکواریم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی اب شوروشیرین
    شماره عضویت
    16686
    دوست عزیز اول اینکه لحن صحبت شما تو این چند پست اخیردرست نیست وسعی کنید این عمل را تکرار نکنید شما جز کاربران خوب وبا دانش هستید ولی این دلیل نمیشه همه حرفهاتون درست باشه ما اینجا هستیم تا اطلاعاتمون را بالا ببریم واگه اشتباه میکنیم اشتباهمون را درست کنیم اختلاف نظر زیاده مثلا من میگمapiتست خوبیه ولی اقای فربد میگه بدرد نخوره این دلیل نمیشه که هرجور خواستیم پست بزاریم

ولی در مورد نکته ای که گفتید اینجور درست نیست الان تا جایی که من توی فیلمهای اکهای خارجی میبینم همه دارند به سمتی میرند که همیشه تستها تحت کنترل باشه ودر صورتی که یک تست از حد نرمال بالا یا پایین رفت اخطار بده و به طور اتوماتیک از اک تست گرفته میشه

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مرجان
    شماره عضویت
    17112
    نقل قول نوشته اصلی توسط farbodb نمایش پست ها
    من اسم و فامیل شمارو نمیدونم
    اما خطاب به من که گفتین
    مورد اول اینکه اینجا یه تالار بی حاشیه هست پس شما هم سعی کنید نظم اینجارو به هم نزنید
    مورد بعدی قبلا هم اشاره کردم چیزی که برای یک نفر جواب داد قرار نیست همه از اون پیروی کنیم و اون کارو نجام بدیم
    مثال خوبی زدین ، به غیر از این یه موردی که نام بردین با همون رفرنسی که دادین چون من سالهاست اون سایتو میشناسم 8 مورد دیگه هم از اون سایت به من نشون بدین که 2 سال تست نزده باشن که به قول شما تانک های برتر هم هستن!! نباید سخت باشه اگه نزدن تست خوب باشه.100% پیدا نمیکنید چون نیست همچین چیزی
    استیبل بودن خیلی خوبه بله اما تانکای sps dominated هم استیبل ترین تانک ها هستن ریسکه نزدن 2 سال تست رو نمیکنند
    متاسفانه دوس ندارم با این لحن باهاتون حرف بزنم اما خودتون میخواین ظاهرا
    شما که به اصطلاح حرفه ای هستین و اس پی اس نگهداری میکنید.چطوری فسفات رو 0.03 نگه میدارین تا بیشترین رنگ به علاوه ماکزیمم رشد رو داشته باشید چون احتمالا میدونید بالای این رنج تیره میشه زیرشم ازفقر بلیچ میشه
    اینم بگم 99 درصد تانکای اس پی اس از فسفات گیر با بیس آلومینیوم استفاده نمیکنند که شما استفاده میکنید
    درآخر بازم گوش زد میکنم بی حاشیه فعالیت کنید خطاب قرار دادن من تو پستاتون کار درستی نیست
    من اگه شما رو خطاب قرار دادم واسه این بود که بهتون خاطر نشان کنم که دارم فقط نظر شخصیمو میگم و قصد حاشیه سازی ندارم. اینجا جای بحثه و به نظر من از همین بحث هاست که پیشرفت حاصل میشه نه قصد دعوا دارم نه توهین.
    اینم هشت عدد تانک درخواستی که فرموده بودیذ اکثرشون عنوان کردن که بعضی تستها رو نمیزنن بعضی هاشون هم فقط تستهایی که استفاده کردن رو نوشتن:
    Reefkeeping Magazine - April 2014 Tank of the Month
    Reefkeeping Magazine - November 2013 Tank of the Month
    Reefkeeping Magazine - Tank of the Month July 2012
    Reefkeeping Magazine - Tank of the Month June 2012
    Reefkeeping Magazine - April 2013 Tank of the Month
    Reefkeeping Magazine - January 2013 Tank of the Month
    Reefkeeping Magazine - October 2014 Tank of the Month
    Reefkeeping Magazine - August 2014 Tank of the Month
    اما در رابطه با فسفات زیر ۰.۰۳ که فرمودید این هم لینک تعدادی از تانکها که زیر این مفدار فسفات دارن و بدون بلیچینگ دارن کارشون رو ادامه میدن:
    Reefkeeping Magazine - July 2014 Tank of the Month
    Reefkeeping Magazine - January 2014 Tank of the Month
    بازهم نمونه هست مابقی هم که بالای عددی که فرمودید هستند و مشکل رنگ بندی ندارن. من آکروپورایی دارم داخل تانکم که هنگام ورود به تانک RTN داشت(در تانک یه بنده خدایی بود) ولی داره ترمیم میشه
    در رابطه با موضوع آلومینیوم من یه قسمت از مقاله رندی هولمز رو واستون میزارم:
    Is the amount of aluminum released from Phosguard significant? Moreover, is it adequate to explain the results on corals that have been reported by aquarists? This question is extremely difficult to answer without some biological experiments. The tests run above show reasonably high concentrations of aluminum. Possibly high enough to cause problems for the organisms shown in Table 1 . But these tests were carried out on a large amount of Phosguard in a small amount of water. Tests with larger volumes of water might well result in lower aluminum concentrations. Additionally, the exact nature of the aluminum in these tests may well be different than in the toxicity tests reported above. That is, the nature may be particulate vs. colloidal vs. soluble vs. complexed by organics, etc.
    در قسمت نتیجه گیری هم عنوان میکنه که ممکنه مدیای فسفات گیر مبتنی بر آلومینیوم باعث یه سری مشکلات بشه اما یه جمله پایانی داره:
    However, only a larger study could definitively demonstrate that to be the case.
    من مدتی GFO داشتم اما در مقایسه با آلومینیوم بیس جواب بهتری نگرفتم.

تمام صحبت من اینه در ایران با این هزینه ها راه حل هایی رو پیدا کنیم تا کمترین هزینه رو متحمل بشیم.

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مرجان
    شماره عضویت
    17112
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahidost نمایش پست ها
    دوست عزیز اول اینکه لحن صحبت شما تو این چند پست اخیردرست نیست وسعی کنید این عمل را تکرار نکنید شما جز کاربران خوب وبا دانش هستید ولی این دلیل نمیشه همه حرفهاتون درست باشه ما اینجا هستیم تا اطلاعاتمون را بالا ببریم واگه اشتباه میکنیم اشتباهمون را درست کنیم اختلاف نظر زیاده مثلا من میگمapiتست خوبیه ولی اقای فربد میگه بدرد نخوره این دلیل نمیشه که هرجور خواستیم پست بزاریم

ولی در مورد نکته ای که گفتید اینجور درست نیست الان تا جایی که من توی فیلمهای اکهای خارجی میبینم همه دارند به سمتی میرند که همیشه تستها تحت کنترل باشه ودر صورتی که یک تست از حد نرمال بالا یا پایین رفت اخطار بده و به طور اتوماتیک از اک تست گرفته میشه
    من واقعا قصدم توهین یا جسارت نبوده و نیست و متاسفم اگه برداشت بدی از لحن صحبت من شده. حرف شما در رابطه با خارج کاملا درسته ولی من هدفم اینه که در ایران با توجه به این هزینه ها هرچقدر میتونیم راه هایی رو پیدا کنیم که باعث کاهش هزینه ها در این سرگرمی گرون قیمت بشیم. منظورم این بود که در مورد تستهای نیترات و فسفات هم به نقطه ای برسیم که در رابطه با نیتریت و آمونیاک هستیم

همکار قدیمی (مدیر آکواریوم های آب شور)

نوع حیوان خانگی
    فقط آبزی
    شماره عضویت
    1225
    دوست عزیز تست نیترات api باید هر دو بطری رو به مدت 1 دقیقه تکون بدی ممکنه من خودم از api استفاده میکنم اگه تکون ندی حتما دچار مشکل میشه تست هاتون

همکار قدیمی بخش آکواریم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    15314
    من اگه شما رو خطاب قرار دادم واسه این بود که بهتون خاطر نشان کنم که دارم فقط نظر شخصیمو میگم و قصد حاشیه سازی ندارم. اینجا جای بحثه و به نظر من از همین بحث هاست که پیشرفت حاصل میشه نه قصد دعوا دارم نه توهین.
    اینم هشت عدد تانک درخواستی که فرموده بودیذ اکثرشون عنوان کردن که بعضی تستها رو نمیزنن بعضی هاشون هم فقط تستهایی که استفاده کردن رو نوشتن:
    Reefkeeping Magazine - April 2014 Tank of the Month
    Reefkeeping Magazine - November 2013 Tank of the Month
    Reefkeeping Magazine - Tank of the Month July 2012
    Reefkeeping Magazine - Tank of the Month June 2012
    Reefkeeping Magazine - April 2013 Tank of the Month
    Reefkeeping Magazine - January 2013 Tank of the Month
    Reefkeeping Magazine - October 2014 Tank of the Month
    Reefkeeping Magazine - August 2014 Tank of the Month
    اما در رابطه با فسفات زیر ۰.۰۳ که فرمودید این هم لینک تعدادی از تانکها که زیر این مفدار فسفات دارن و بدون بلیچینگ دارن کارشون رو ادامه میدن:
    Reefkeeping Magazine - July 2014 Tank of the Month
    Reefkeeping Magazine - January 2014 Tank of the Month
    بازهم نمونه هست مابقی هم که بالای عددی که فرمودید هستند و مشکل رنگ بندی ندارن. من آکروپورایی دارم داخل تانکم که هنگام ورود به تانک RTN داشت(در تانک یه بنده خدایی بود) ولی داره ترمیم میشه
    در رابطه با موضوع آلومینیوم من یه قسمت از مقاله رندی هولمز رو واستون میزارم:
    Is the amount of aluminum released from Phosguard significant? Moreover, is it adequate to explain the results on corals that have been reported by aquarists? This question is extremely difficult to answer without some biological experiments. The tests run above show reasonably high concentrations of aluminum. Possibly high enough to cause problems for the organisms shown in Table 1 . But these tests were carried out on a large amount of Phosguard in a small amount of water. Tests with larger volumes of water might well result in lower aluminum concentrations. Additionally, the exact nature of the aluminum in these tests may well be different than in the toxicity tests reported above. That is, the nature may be particulate vs. colloidal vs. soluble vs. complexed by organics, etc.
    در قسمت نتیجه گیری هم عنوان میکنه که ممکنه مدیای فسفات گیر مبتنی بر آلومینیوم باعث یه سری مشکلات بشه اما یه جمله پایانی داره:
    However, only a larger study could definitively demonstrate that to be the case.
    من مدتی GFO داشتم اما در مقایسه با آلومینیوم بیس جواب بهتری نگرفتم.

تمام صحبت من اینه در ایران با این هزینه ها راه حل هایی رو پیدا کنیم تا کمترین هزینه رو متحمل بشیم.

خیلی خوبه منم وافقم اما به چه قیمتی؟چرا ما دوست داریم هر چیزی رو دستکاری کنیم و یه مدل ایرانی ازش در بیاریم؟
    تمام این تانکا که نام بردین دقت کردین اسکیمر های عالی و حرفه ای حتی چند برابر حجم داشتن چیزی که ظاهرا بهش اعتقاد ندارین شما و اقای کیمیایی حتما اگه بیهوده بود این تانکای برتر ماه هم از اسکیمر های معمولی استفاده میکردن
    اکثرا هم که اشاره کردین یه سری تستارو حتما انجام میدن باقی هم که انجام نمیدن به خاطر تجربه زیاد هست که از طریق مشاهده مرجان هاشون به وضعیت تانک پی میبرن اما اینم در نظر بگیرین اون کاربر تاز واردی که میاد و نمیدونه هنوز اینارو ایا میتونه این رو تشخیص بده؟؟
    برای نمونه یکی از تانکایی که نام بردین من به صورت رندوم باز کردم و تجهیزاتشو اینجا میزارم
    بله شاید تست نزنن اما تی دی اس دستگاه ro/di وقتی از 0 میاد رو 1 سریع رزین رو عوض میکنند
    اکثرا تانکا ذغال کربن دارن و هر دو هفته عوض میشه
    اکثرا جی اف او رو دارن
    و و و...
    با این کارا که میکنند خب این طبیعیه خیالشون از خیلی جهات برای تست زدن راحته

• Display aquarium: 300g Marineland Deep Dimension glass tank (72”x 36“x 27”) with custom center-mounted overflow and bottom eurobracing
    • Display Stand: DIY wooden stand with furniture-grade cabinetry and canopy, Quartz countertops, tank surround, and backsplash
    • Sump: 150g sump with live rock and 70g shallow sump
    • Return Pump Iwaki MD70RLT
    • Frag Tank: 50g AquaBox custom mixed-media frag tank
    • Skimmer: Super Reef Octopus 6000-SSS internal skimmer, Deltec AP851 skimmer
    • Sterilizer: 57W Aqua UV Ultraviolet Sterilizer
    • Circulation: 5-way closed loop powered by Reeflo Dart and Ocean Motion 4-way, (4) Tunze 6095 Turbelle NanoStreams, (1) Tunze 6105 Turbelle Stream
    • Water Controller Tunze 7095 multicontroller
    • Lighting: (3) 400w mogul metal halides – Ushio 14,000K bulbs, (2) 72” VHO fluorescents – URI super actinic bulbs (morning/evening), (6) Ecoxotic LED stunner strips (for dawn/dusk)
    • System Control & Automation: Neptune Systems Apex controller with (2) EB8’s and DIY breakout box
    • Top Off / Water Change: Air Water & Ice Typhoon III 75 g/day RO/DI, Reef Fanatic level controllers integrated with Apex, DIY mixing station with 100g freshwater & 100g saltwater mixing vats, Bi-weekly water changes with AquaCraft Marine Environment salts
    • Media Reactors: Two Little Fishies 550 media reactors (GFO and GAC, as needed)
    • Calcium: Geo 818 Calcium Reactor, with Precision Marine secondary effluent chamber, Geo Kalkwasser Reactor (via Apex)
    • Additives: Magnesium weekly, Strontium daily, Iodine weekly, or as-needed
    • Ozone: Milwaukee ORP controller

این سیستم با اون کنترلر های apex و این تجهیزات حتما که تست زدن توش به حداقل هم میرسه اما چند تا تانک داریم اینجا که اینجوری باشه
    حرف شما خیلی خوبه اما این در صورتی صدق میکنه که ما هم تمام کارای اونارو انجام بدیم نه اینکه فقط تست نزدنشونو برداریم

در اخر هم قرار نیست همه از روش هم بریم جلو ما یه چیزی داریم به نام منبع که تازه واردا از اون پیروی میکنن افرادی مثل شما هم که با تجربه هستن و اطلاعات بیشتری دارن خودشونو از تست بی نیاز میدونن و از روش خودشون میرن

کاربر موثر

نوع حیوان خانگی
    مرجان
    شماره عضویت
    17112
    نقل قول نوشته اصلی توسط farbodb نمایش پست ها

خیلی خوبه منم وافقم اما به چه قیمتی؟چرا ما دوست داریم هر چیزی رو دستکاری کنیم و یه مدل ایرانی ازش در بیاریم؟
    تمام این تانکا که نام بردین دقت کردین اسکیمر های عالی و حرفه ای حتی چند برابر حجم داشتن چیزی که ظاهرا بهش اعتقاد ندارین شما و اقای کیمیایی حتما اگه بیهوده بود این تانکای برتر ماه هم از اسکیمر های معمولی استفاده میکردن
    اکثرا هم که اشاره کردین یه سری تستارو حتما انجام میدن باقی هم که انجام نمیدن به خاطر تجربه زیاد هست که از طریق مشاهده مرجان هاشون به وضعیت تانک پی میبرن اما اینم در نظر بگیرین اون کاربر تاز واردی که میاد و نمیدونه هنوز اینارو ایا میتونه این رو تشخیص بده؟؟
    برای نمونه یکی از تانکایی که نام بردین من به صورت رندوم باز کردم و تجهیزاتشو اینجا میزارم
    بله شاید تست نزنن اما تی دی اس دستگاه ro/di وقتی از 0 میاد رو 1 سریع رزین رو عوض میکنند
    اکثرا تانکا ذغال کربن دارن و هر دو هفته عوض میشه
    اکثرا جی اف او رو دارن
    و و و...
    با این کارا که میکنند خب این طبیعیه خیالشون از خیلی جهات برای تست زدن راحته

• Display aquarium: 300g Marineland Deep Dimension glass tank (72”x 36“x 27”) with custom center-mounted overflow and bottom eurobracing
    • Display Stand: DIY wooden stand with furniture-grade cabinetry and canopy, Quartz countertops, tank surround, and backsplash
    • Sump: 150g sump with live rock and 70g shallow sump
    • Return Pump Iwaki MD70RLT
    • Frag Tank: 50g AquaBox custom mixed-media frag tank
    • Skimmer: Super Reef Octopus 6000-SSS internal skimmer, Deltec AP851 skimmer
    • Sterilizer: 57W Aqua UV Ultraviolet Sterilizer
    • Circulation: 5-way closed loop powered by Reeflo Dart and Ocean Motion 4-way, (4) Tunze 6095 Turbelle NanoStreams, (1) Tunze 6105 Turbelle Stream
    • Water Controller Tunze 7095 multicontroller
    • Lighting: (3) 400w mogul metal halides – Ushio 14,000K bulbs, (2) 72” VHO fluorescents – URI super actinic bulbs (morning/evening), (6) Ecoxotic LED stunner strips (for dawn/dusk)
    • System Control & Automation: Neptune Systems Apex controller with (2) EB8’s and DIY breakout box
    • Top Off / Water Change: Air Water & Ice Typhoon III 75 g/day RO/DI, Reef Fanatic level controllers integrated with Apex, DIY mixing station with 100g freshwater & 100g saltwater mixing vats, Bi-weekly water changes with AquaCraft Marine Environment salts
    • Media Reactors: Two Little Fishies 550 media reactors (GFO and GAC, as needed)
    • Calcium: Geo 818 Calcium Reactor, with Precision Marine secondary effluent chamber, Geo Kalkwasser Reactor (via Apex)
    • Additives: Magnesium weekly, Strontium daily, Iodine weekly, or as-needed
    • Ozone: Milwaukee ORP controller

این سیستم با اون کنترلر های apex و این تجهیزات حتما که تست زدن توش به حداقل هم میرسه اما چند تا تانک داریم اینجا که اینجوری باشه
    حرف شما خیلی خوبه اما این در صورتی صدق میکنه که ما هم تمام کارای اونارو انجام بدیم نه اینکه فقط تست نزدنشونو برداریم

در اخر هم قرار نیست همه از روش هم بریم جلو ما یه چیزی داریم به نام منبع که تازه واردا از اون پیروی میکنن افرادی مثل شما هم که با تجربه هستن و اطلاعات بیشتری دارن خودشونو از تست بی نیاز میدونن و از روش خودشون میرن
    دوست گرامی حرف شما کاملا درسته بقول معروف راه های رسیدن به خدا زیاده

صفحه 12 از 13 نخستنخست 12345678910111213 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)